Anksioznost tj. tjeskoba i kako joj doskočiti?

Tjeskoba (anksioznost) tj. tjeskobnost je stanje koje se očituje osjećajem tjeskobe, ustrašenosti, straha sve do panike, uz psihomotornu (tjelesna) napetost i unutrašnji nemir, te postojanje osjećaja kao da će osoba “eksplodirati”. Najčešće je nemotivirana i nije vezana za objekt ili osobu.

E sad…da li je neko od vas imao problema s ovim? Da li je uspio riješiti ili makar smanjiti intenzitet? Ja imam problema s ovim, čitao sam po forumima i članke razne, zanima me da li neko od vas ima iskustva s ovim?

izgleda da ja imam problem s tim, od ovoga što si naveo imam svega pomalo hahha

Sigurno nisi non stop u tjeskobi, kada ti se javlja ovaj problem? :frowning:
U školi, kad si sa djevojkom (ili bez nje) u intimnim trenucima, pred spavanje ili možda dok postaš na Forumu neku delikatnu temu? :smile:
Svima je poznat više ili manje ovaj osjećaj, pitanje je prvenstveno odakle dolazi? :o:

Imala je osoba jako bliska meni ovaj problem… mogu vam reci da se ovakve stvari ne smiju uzimati zdravo za gotovo … potrebno je lijecenje, razgovor s psihijatrom vise puta, terapija i par mjeseci strpljenja… e da… tek kada smo sve ovo spoznali, tek tada smo vidjeli koliko ljudi zapravo ima isti problem, i koliko ih zapravo ne zeli pricati o tome i “gurnuti sve pod tepih” - sto je najgore moguce rjesenje!

Ma druže, nisam ni ja ovo imao doskoro, napokon kulminirali dani i noći za računarom, strah da li ću biti isplaćen i hrpa ostalih gluposti vezanih za ovaj posao, dosta sam asocijalan u realnom životu, jebiga, moram se jogom početi baviti hahah

@c3po eto odgovor, ja mislim da je najviše zbog ovog načina života, doduše malo sam se i udebljao tokom godina, pa me prepali ljudi oko mene sa spikama oko srčanog udara itd. zanimljivo je to, da svi koji su imali problem sa anksioznošću, apsolutno svi imaju osjećaj kod napada panike da će dobiti srčani udar, zašteka te na lijevoj strani, plitak dah itd…baš zeznut osjećaj…

1 Like

Preporuka - manje razmisljaj o tome sta ce biti sutra, ono, nije zabranjeno, ali sto manje! Inace ces “pooknoot” :slight_smile:

1 Like

To je inače kod mene problem, što previše i o svemu razmišljam, ne mogu živjeti u trenutku nikako, već uvijek analiziram situaciju…dođe mi da se nadrogiram hahah

1 Like

Poznato mi je ovo drama :smiley: Isti problem sam imao vremenom me prošlo, nek ima za kifle taman…

1 Like

Ovaj problem ima veliki broj ljudi to sam procitao na internetu, najbolje je da se posavetuje sa psihijatrom i ljudima koji su strucni za tu oblast

1 Like

Ma išao sam kod svoje doktorice, propisala mi neke bosnyl tablete…ali mi žena kaže, ti si mlad…bolje ti je da se ne navlačiš na ove tablete tako rano, da pokušam to riješiti sam…zato sam upitao ovdje, da vidim da li je neko našao neki način da se to suzbije što više, meni pomogne šetnja, trčanje itd…znači što dalje od računara, ali opet sav posao mi je na računaru i jednostavno moram sjediti…zato moram pronaći neki balans…

Treba otkrit koji je uzrok problema u podsvjesti i otklonit ga, u tome mogu pomoć iscjeljivanja tko se time bavi, pa se onda stavi ispravno vjerovanje.

1 Like

Radi stvari koje te ispunjavaju i koje ce te ciniti pozitivnim. Zapali joint, ebi, popij dobrog vina, plati sebi putovanje, radi ako treba i manje(nema veze sto ces manje zaradjivati). Rijesi se negativnih ljudi oko sebe, izlazi, vjezbaj, setaj… I svi mi trebamo razgraniciti, prave vrijednosti zivota.

1 Like

Eto, slično kako ima više uzroka, ima i više rješenja, :blush:

Više socijalnih kontakata u realnom životu sigurno bi djelovalo pozitivno, ali nije to jedini put. :family_man_girl_boy:
Možda će se mnogi iznenaditi ili nasmijati ali savjetujem također i – meditaciju. :angel: Također ovo sve što kažu kolege iznad, doktora stavi na zadnje mjesto. :o:

1 Like

Ma spletom okolnosti, nemam baš puno prijatelja u realnom životu, one koje sam imao su otišli van iz ove države…što se tiče doktora, oni samo znaju propisati tablete…to znam…zato sam pitao ovdje za iskustva, mda različito je to u svakoga, svako ima neki strah kojeg se mora riješiti da bi normalno funkcionisao, ja ih imam hrpu…čini se da ću im se napokon morati posvetiti…nakupilo se dosta toga tokom godina…meditacija je odlična stvar…

1 Like

u sličnoj smo situaciji vjeruj, i ja sam asocijalan

slične simptome imamo i ti i ja, sad se ne zezam

recimo ja sam u nekom tripu oko bubrega, to je strašno, kada vidim na netu nešto oko bubrega neku priču meni se noge oduzmu i to plitko disanje počne, ili kada vidim one što idu na dijalizu … ne znam zašto

to je sve posljedica kompjutera i sjedenja, još ja gledam baš manje na jedem, hljeb ne jedem skoro nikako samo one pahuljice zobene eno kao smršao sam nešto

samo hodanje, ja sam znao tako kad mi dođe izaći iz kuće hodati po 2-3 kilometra da dođem sebi

Moj vam je savjet (“iz prve ruke”) u ovakvim slučajevima zaobiđite “porodičnog doktora” da vam propisuje terapiju ili da eventualno odete na “salijevanje strave” :slight_smile:

Ma druže griješimo previše, mene su boljeli bubrezi čak sam ovdje otvorio temu, bojao sam se otići doktoru jer napunimo sebi glavu glupostima i guglamo simptome, a također pridonosi i to što znamo da živimo nezdrav život, cigare, kafa, sjedenje i kad nas nešto zaboli odmah pomišljamo na najgore, ali vjeruj meni nije tako…kod mene se radilo o bubrežnom kamencu…

1 Like

Budi muško, šta drugo da ti napišem. Da ti napišem šta sve mene muči u životu… Polazeći od toga da radim u sektoru kriminalističke policije, gdje svaki dan praktično živim sa kriminalcima i izlažem i sebe i porodicu raznim ricima, pogotovo jer radim u istom gradu i u kojem živim, svakodnevno se izlažem raznim bolestima, i mnoštvo drugih stvari nevezano za posao.

Nađi sebi posla, ko kaže da nema posla, taj neće da radi. Posla ima ko hoće da radi. Dok sam imao vremena nisam birao posao koji ću raditi. Radio sam sve što mi se ponudilo, i po 26,27h bez prestanka sam radio kod privatnika.

Organizuj malo svoje vrijeme, ne možeš sjediti cijeli dan na stolici, šaltajući tabove i čitajući gluposti. Ako hoćeš glumiti doktora, upiši i završi tu školu, pa onda neke dijagnoze postavljaj, do tad malo ukruti to u gaćama, nađi kakvu, i budi muško,

I nema to veze jesil’ debeo, mršav, i debeli smršaju, i mršavi se udebljaju ako imaš volje, a volju nećeš dobiti sjedeći na stolici, to je zagarantovano.

Izgovor imaju oni samo što neće, nema tu pravdanja.

2 Likeova

Moja preporuka je kognitivno bihevioralna terapija ako imas mogucnosti. Pocni vjezbat barem pola sata na dan ili svaki drugi dan - probaj se prisilit. Vise boraviti na svjezem zraku. Pronaci neki hobi koji ce ti okupirati misli i zabavit te dio dana.

I nemoj guglat simptome i bolesti :smiley:

1 Like

Kontroliraj misli, nemoj dramatizirati, opusti se, radi poslove koji te smiruju i okupiraju. Bavi se sportom - dovoljna je i šetnja bržim tempom. Idealna kombinacija je ako sport spojiš sa druženjem.

Ne moraš se bojati lijekova - ali pazi da odeš kod psihijatra koji će ti objasniti što koji lijek radi. Doze lijekova su jako bitne. Ne vjeruj svemu što pročitaš na internetu (pa tako ni ovome što ja pišem).

BTW, u kojem si gradu?

(ZAŠTO TAJ PODATAK NEMA NA PROFILU???)

1 Like