Autorska prava, nazivi domena i slično

Danas sam ovdje preko foruma kupio web shop koji definitivno nije legalan. Prvo naziv domene vjerojatno nije legalan … ali sam ga kupio povoljno s rizikom da bacim novce.

jurassicparkshop .com

Jel netko od kolega ikada došao do toga da zatraži/kupi licencu za poslovanje na takvoj domeni?
Poznaje li netko pravo u tom aspektu? Zna li netko gdje i kome da se obratim?

Ne želim i nije mi plan da radim ilegalno… želim legalizirati ovaj projekt, ali nemam pojma kako da to napravim niti jel to uopće moguće napraviti?
Gdje da počnem sa istraživanjem što uopće piše u njihovom TM?
Jel se uopće mogu takve dvije riječi zaštiti, mogu li ja kao rješenje napraviti neke svoje fora majice sa dinosaurima… bez njihovog loga?

Kao što vidite, svaki savjet je dobrodošao :slight_smile:

P.S. svjestan sam posljedica koje mogu doći ako bi koristio ovaj shop bez dozvola. :smiley:

Jurassic Park and Jurassic World are trademarks and copyrights of Universal Studios and Amblin Entertainment, Inc.

Kontaktiraš gore navedene i znat ćeš odgovor :wink:

kakvih ja domena imam jarane ako mi budu sudili gore ću proći od bin ladena

2 Likeova

Svakako nam napiši ovdje molim te što ti je Steven Spielberg odgovorio. :blush:

jurski-park

:smile: :o:

3 Likeova

Hahah, upravo to. Šanse da ću dobiti odgovor su 0,000001%.

Postoji li ona fora da se šutnja smatra pristankom? :smiley:

Da im napišem mail:
Ej ekipa, ja ću koristiti vaša autorska prava, nadam se da nemate ništa protiv?

… i da se nadam da će mislit da se zajebajem :stuck_out_tongue:

Napisi “da li smijem koristis x u x svrhe? Ako ne odgovorite smatracu to potvrdom” :smiley:

I ako ne odgovorite duzni ste mi 100k $…:nerd_face::joy::joy::joy:

1 Like

I ja htedoh danas to da uzmem, ali procitah ovo sto je Olaf napisao i odustao sam.
Bas sam brzinski napravio analizu KWa i moze tu fin “buying” traffic da se dobije pa kolko tera da tera :smiley:
Hostujes ga gde dozvoljavaju krsenje prava i teraj cirkus, kad mogu da prodaju sve i svasta na Aliju, mozes i ti :smiley:

Hahahah, slatko sam se nasmijao na ove komentare :smiley:

Ma nisam baš od takvih poslova… ali nije loša ideja. Oćeš kupit sajt? :stuck_out_tongue: hahah

Ma jok, mrzi me da istrazujem i ucim trenutno kako shopovi funkcionisu. Nesto sam sitno u social media marketingu ali uglavnom samo affiliate. Kad izguram jedno 2-3 projekta i prodam ih za cifre sa 5 nula mozda krenem i u tom pravcu, jer je tu zarada najbolja.

Samo jako kolega. Možda do tada i ova moja ilegala bude vrijedila barem 3 nule :stuck_out_tongue:

Ambicije i ciljevi su uvek najvisi, e sad videcemo sta kaze realnost :smiley:

Što ako ti se shop zove Juras Šić Park?

Da se zove Juras Šić i da ima (npr. vodeni) park u Benkovcima koji se promovira na toj domeni, vjerojatno bi prošlo. Raditi konkurenciju s takvim nazivom nikad ne može proći. Nešto slično je bilo davnih dana s Legom na forumu, pa su bile neke takve ideje (što ako se zoveš Nešto Lego, jel ti mogu šta, itd.).

E sad, ne mora to biti isto, ali s autorskim pravima se nije za igrat ako nisi siguran da 200% igraš na sigurno.

Znaci da ako otvorim domenu “LegoDaSpava.com” mogu da me tuze :smiley:

2 Likeova

:rofl::rofl:

Ma naravno da ne. Dok god na stranici nemaš sadržaj kojim možeš biti u bilo kojem kontektstu povezan s njihovim trademarkom i djelatnošću.

Samo moje mišljenje.

1 Like

Mislim da se iz primera jasno vidi da bi domen itekako krsio prava i sto se imena tice a i sto se tice sadrzaja. (identicna situacija kao i za ove dinosauruse).
Ja znam za jedan primer gde je covek kupio domen “nest dot com ili .rs” (nedam mu link jajara teska :smiley: ) i tuzili ga iz nestle i dobili ga, a covek se preziva nestorovic (namerno malo slovo ne zasluzuje veliko). A isto tako je bio slucaj gde je neka velika firma tuzila neku zenu za im domena koji je na slicnom principu kao ovaj sto sam gore naveo i dobila ih je na sudu, cak su morali silne pare da joj plate. (ne mogu da se setim tacno imena)
U ova dva slucaja iznad (lego i dino) je situacija cista, zloupotreba.

EDIT: Evo sad vidim da su oba i nest .com i .rs aktivni… A ni jedan nije njegov, on drzi proizvodju namestaja. Izgleda da ga je neko odradio na foru…

Jel tko kada koristio ovu mrežu? Nudi mi neki link sa 150 recenzija (4.9 ocjena) da će mi riješit slučaj za 63$ :o