Backlink stranice i koliko to pomaže?

Ok, recimo imate sajtove na više hostinga, čak i da ste ih stavili na više Google Webmaster accounta, I onda međusobno linkate, eh sad što to sve vrijedi ako na tim sajtovima imate isti AdSense kod sa jednog accounta.
Zar ne mislite da je to dovoljan signal googlu da su ti sajtovi zapravo od jednog vlasnika I da tu šema linkanja pada. :wink:

1 Like

Naravno, i ne samo po tome.
Rezime je Google sve vidi, Google sve zna.
To je istina. :slight_smile:

@mago, gdje si cuo ili procitao da je lose medjusobno linkat svoje sajtove ? Po meni je to jos jedan seo mit, koji u mojoj praksi nema nikakvo uporiste. Ja uvijek direktno linkam sve svoje sajtove,i strane i nase i do sad mi se nista lose nije desilo. Jer ako idemo razmisljat zdravo logicki, sasvim je normalno polinkat sve svoje sajtove, ne vidim zasto bi to uzrokovalo neke google penale ili nesto slicno tome.

Ako zelis rangirati stranicu na web trazlicama moras graditi linkove (Off-Page SEO).

Linkovi se rade na taj nacin da se traze druge web stranice/blogovi koji pisu o temama koje su slicne (u istoj nichi) kao i tvoj sajt. Na taj nacin dobivas najvise bodova kod Googlea (relevantni linkovi).

Placeni linkovi i gradnja linkova bez glave i repa (bez iskustva i na brzinu) vodi u 99% slucajeva do nekog od mnogih Google penaltyija, zato prije nego krenes u link building posavjetuj se s nekim tko zna nesto vise o tome.

Prije pocetka link building kampanje moras odrediti ciljeve, napraviti keyword research i pripremiti svoju web stranicu da se kasnije maksimiziraju ucinci tvog truda ili ulozenog novca.

Budi spreman da neces vidjeti nikakve rezultate u prva 3 mjeseca jer se i to dogadja (tek nakon nekog broja linkova Google te pocne dizati za pojmove za koje se zelis rangirati).

Uz gradnju linkova potrebno je paralelno odradjivati promociju i na drustvenim mrezama (barem FB i Twitter) kako ta cijela kampanja ne bi upala u neki automatski filter od web trazilica.

Postoji jos puno toga, ali mislim da ce ovih par savjeta na brzaka pomoci da razmislis dobro o kampanji i krenes kako treba…

Mozes polinkati sajtove ako su ti niche povezane, Ok. Samo ptoji opasnost ako radis black hat za neku od tih stranica da ako te Google uhvati da ti to ne povuce i sve druge sajtove u penalty.

I jos je vazno, ako si ti svi sajtovi na istom IPu (ako su ti u istom hosting paketu) onda to to linkanje nema apsolutno nikakvu SEO korist… Uglavnom, Google vidi sve i otkrit ce te kad-tad ako mislis precicom,.

Građenje linkova je najzahtjevniji dio izrade web stranice9. Jer nije dovoljno linkirati samo homepage. Trebalo bi linkirati sve relevantne stranice. No mojemišljenje je da je SEO kao takav mrtav. Bitan je dobar content i linkovi i ništa više…

Uglavnom je to to. Treba ti responzivna stranica novijeg dizajna, turbo content, kvalitetni linkovi i malo srece. Uz to, gradnja linkova je konstantan proces koji se radi gocdinama, i najbolje je da nikada ne prestane.

Napisao sam i “malo srece” jer sam se susretao s pojmovima koje jednostavno nisam mogao rangirati iz nepoznatog razloga…zato i je sve ovo turbo zanimljivo.

@mravac, naravno da je sve isti niche, i naravno da svaki ima svoj hosting paket i svoju ip adresu.

1 Like

@mravac, naravno da je sve isti niche, i naravno da svaki ima svoj hosting paket i svoju ip adresu.

Onda radis “by the book” . Samo , opreza nikad dosta kad se radi o PBNovima.