Banke od nove godine Poreznoj šalju stanje svih vaših računa

Poprilicno sam siguran da nece retroaktivno provjeravat sve stanovnike drzave, ali bi mogli one kojima neprijavljeni primici od 1.1. indiciraju da su i prije toga primali novce. A porez se (po slovu zakona) mora platit na svaku kunu van osobnog odbitka, bez obzira jel to 5$ s fiverra ili 50,000$ od prodaje oglasnog prostora.

Sta se ugovora s Googleom tice, evo ga: https://www.google.com/adsense/localized-terms?hl=en_US
Međutim, nije Google tu u ulozi “poslodavca”, odnosno ne radis za google; radis za sebe. Google je tvoja musterija koja je zakupila oglasni prostor.

U inozemstvu (EU) je situacija potpuno ista. Razlikuju se samo brojevi, odnosno postotci.

EDIT: promijenit naplatnu adresu na google linku za hrvatski ugovor.

1 Like

Po meni nema nikakva razloga za uzbunu, budite Cool :wink:

Ako ti samo traže “ugovor” pa jeli to problem?
U svakom dealu online, odnosno bilo kakvom affiliate ili drugačijem odnosu, postoji nešto na početku gdje stavljaš svoj potpis (ili samo klik) i to bi trebalo biti to.
Ako ne možeš doći do tog filea, obrati se svojim “isplatiteljima prihoda”. :blush:

P.S. Naš Horvat se je prije dva dana prijključio na naš Forum (dobrodošao :slight_smile: ), i očito želi dignuti prašimu. :smile:

Vec sam pisao ovo za fiverr. Pa tko ce se baviti fiverrom? Tko ce npr pisati tekstove za 5$, odnosno 4, jer fiverr uzme 1, i sad jos ce drzava uzet minimalno 1, ako ne i 2, jer ce oni obracunat porez na 5$, a ne 4$. Znaci rad na fiverru za Hrvate je nemoguc jer nemozemo biti konkurentni drugim radnicima. Sve isto vrijedi za ostale freelance poslove. Drugim rijecima Freelancing ce krepat, odnosno radit ce samo nekolicina ljudi koja ima klijente koji mogu placat duplu cijenu.

Ugostiteljima su lupili porez, a oni digli cijene. Ali freelanceri nemogu dignut cjene, jer vecina ljudi gleda kako da spusti cjene, a sad zamisli koliko ljudi ce poceti s freelancingom kada zna da nemoze imat nize cjene od konkurencije.

I da, porez treba palcat, ali drzava mora pazit kako naplacuje porez, da nebi ostala s manje novca u budgetu s novim porezima nego bez njih. U tome je problem.

Zar nije bolje imat 1000 fiverr radnika koji zarade mjesecno 1000$ = 1 000 000$ Pa to potose u nasoj lijepoj drzavi ,pa drzava uzme 25% PDVeja. = 250,000$, nego da imaju 100 radnika koji zarade 1000$ Sto iznosi 100 000$,

Zarada od PDvea 25 000, i da stave 50% poreza na dobit iznosi 50,000, ukupno 75 000$, niti priblizno 250 000$.

Eto, u takvoj drzavi mi zivimo, a vjeruj mi da nitko ziv nece raditi na fiverru niti igdje drugdje ako drzava lupa i PDV i 50% poreza na dobit.

Cuj, fiver/freelanceanje je nebitno u prici. Isto mozes rec i za izradu namjestaja, sivanje donjeg rublja ili proizvodnju transformatora. Sta veci dio drzava uzme sebi, to je gospodarstvo nekonkurentnije. Drzava ce i dalje uzimat sebi. Ne moras meni objasnjavat da je lose sta nam drzava uzima novce, i da to lose utjece na gospodarstvo. Kad podvucem crtu, ja drzavi dam nesto manje od 80% onog sto zaradim, a meni ostane dvadesetak. Ali nije tema ovog threada.

A usputno da se dotaknem i ovog da ugostitelji mogu dignit cijene, a freelanceri ne mogu… Nista ne moze bit dalje od istine. Ugostiteljstvo je saturirano, kafica ima na sve strane. Lakse je nac restoran/kafic i 20 njihovih dobrih alternativa, nego freelancera i jednu njemu dobru alternativu. Trziste je trenutno odlicno za ITevce, i spustanje cijene je blesavo. Dapace, vrijeme je za dizanje cijena.

1 Like

Jeste razmislili o otvaranju firme, imate 12% poreza na dobit i bok. Trošak otvaranja je oko 3-4 soma kn.

pod uvjetom da si negdje vec zaposlen, ako ne troskovi su veci (doprinosi)

a onda i knjigovodstvo itd, ako su mali prihodi a ne radis nigdje, ne isplati se

2 Likeova

Pa nek se skupi ekipa koja se pozna, otvore firmu na jednog, ko već radi negdje i bok…kad država tebe jebe jebi i ti nju -.-

1 Like

Mozda i otvaranje firmi nije problem. Ali kako ces raditi s ljudima iz inozemstva. Sto kada ti ljudi nezele sklapati nikakve ugovore nego ti jednostavno posalju novce a ti njima napravi to sto napravis i boli njih uvo.

Kako to knjiziti i pravdati? Gdje su ti racuni?

Sto kada placa na bitcoin, sto kada Skrill.

Lako je otvoriti firmu i poslovati s domacim ljudima, pa djelis i dobijas te R1 racune i tako to. A sto kada poslujes vani. Dali klijentu kompliciras zivot? Ako mu kompliciras zivot s svojim glupim zakonom onda nemozes imat tog klijenta jer on ti nece sklapat nikakve ugovore za neke sitne poslove.

@leffe Ja ovdje vise pricam o freelancingu vezanom za obavljanje sitnih poslova koje svatko moze ako si dade malo truda i nauci neki skill. Ne govorim o heavy programiranju stranica ili podesavanju servera gdje se masna lova tuce.

takve ljude ni ne hebe porez kada imaju po 20 000kn place mjesecno (ako ne i vise). Nego ove male, koji imaju manju placu, koji rade na fiverru, koji rade sitne poslove, pisanje clanaka, popravljanje tema, instalacija wordpressa, izrada logoa. Kako ce ti ljudi konkurirati recimo indijcima, sada im nemogu konkurirati, a ovaj zakon ako bude kacio i njih ejdnostavno ce im zabit cavao u kovceg. I ne nemogu oni dignut cjenu, jer bi je morali ne dici za 20% kao sto su to anpravili ugostitelji, nego bi je trebali dici skoro za 100%. Znaci sada smo nekonkurentni, a kakvi cemo biti sa 100% dignutom cjenom, pa nitko ziv nece nas unajmit.

Stvarno pretjeruješ, znači smanjit ćeš si zaradu za 4-5 puta i ostavljaš posao koji ti ide svijesno da te ne bi slučajno otkrili. I što da ti otkriju da su zaradio par tisuća kn, pa neće te ubiti, možda ćeš platiti neku kaznu ili ćeš u buduće prijaviti nešto pa ljudi koji vam je kurac 90% Hrvata ima neke prihode na crno ili sivo, pa neće nas sve ubiti sada, ja mislim da će istražiti onih 1% najvećih i to je to, ovo je više najava zastrašivanja.

@ubergosu Nije bas “12% na dobit i bok” :slight_smile: Porez na dobit, pa porez na dohodak i prirez. Uz to moras imat neko zaposlenje (na moju placu drzava uzme vise od pola bruta), ili u svojoj firmi ili nekoj drugoj; svakako ces placat doprinose i porez na dohodak. Sve uz redovne troskove banke, racunovođe, ovih onih parafiskalnih nameta i ostale troskove koje vec firma generira. Uglavnom, imam firmu, ne pricam napamet.

@dadaas knjizenje naplate iz inozemstva nije nikakav problem; svaki racunovođa te moze uputit u detalje. Ne kompliciras klijentu nista, izdani racun mu moze samo olaksat stvari, ili ako je fizicka osoba moze ga ignorirat kako i svi ignoriraju 99% racuna koje dobiju. Platis i cao. Na knjigovođi firme je da knjizi te racune kako porezna maticne drzave zahtijeva.
A sitni poslovi, ovisno o tome sto mislis da je sitno, ce tesko predstavljat neki problem. Pitanje je samo reguliranja naplate i placanja doprinosa (koje, ako si zaposlen negdje drugo placa taj poslodavac, pa ti ne moras). Osobni odbitak u 2017. je 3800kn. A ako je “sitnis” vise od toga, jbg, poreze/doprinose placa i blagajnica Konzuma. Inace, porez najvise jebe ljude s velikom placom. Kad zarađujes malo, dajes drzavi malo. Kad zarađujes malo vise, dajes drzavi puno previse.

Ma mislio sam da ako već negdje radiš, ja recimo radim a i knjigovodstvo imam free tako tako da mi je malo drugačija situacija:

@dadaas
bitcoin i Skrill (ex Moneybookers) izbjegavam u širokom luku :slight_smile:

Netko je spomenuo ovdje da sam se registrirao na forum prije dva dana da bih digao prašinu. Stvarno mi to nije bila namjera već panika kao dosta nas u Hrvatskoj. Btw. Ideja za drmrgooda – adsense, ako ti je frka možeš u postavkama promijeniti ime na koje ćeš isplatiti pare.

Dakle sad jedno konkretno pitanje (iako je već vjerojatno bilo, ali budući sam novi…):

Dakle, kad prijavljujete svoj online biznis na poreznu a ukoliko radite s tvrtkama iz Europe trebate im donijeti vaš ugovor s dotičnom tvrtkom. Moje pitanje je: Budući sam čuo da treba prijevod ugovora, treba li i original isto? Ja imam online agreement sa booking.com-om, ali on ima ukupno 144 stranice!!!?? Znači, ako netko ima iskustva neka mi odgovori je li potrebno tražiti skraćenu verziju od booking.com-a, budući ova verzija na netu, osim što je predugačka nema ni zaglavlje niti njihov logo!

I još jednom: treba li na poreznu odnijeti samo prijevod ugovora ili i original također?

Poštovanje gospodo!
Napokon sam naišao na forum gdje se ljudi bave sličnim stvarima kao i ja… koliko vidim svi smo u slicnim problemima :confused:
Al’ trebao bi Vas za savjet, tako da svatko tko bi mi mogao makar malo pomoći… stvarno bi zahvalan bio!
Ugl. situacija je ovakva… u ovih proteklih 2-3mj. imam kakvih 6k$ zarađenih i sada bi ih zelio podići… i nemam pojma šta bi napravio… Payoneer, WU ili nesto treće ?

P.S. oko 5k je na AdSense a 1k na paypalu.

Unaprijed Vam hvala svima!

Ako mozes sve na payoneer trpaj sve na payoneer. To ti je moj savjet.

Budem onda detaljnije pogledao o payoneeru, nisam trenutno bas upucen… valjda moze jos proci nekako ispod radara :slight_smile:
i hvala ti!

Nisam siguran dali se u Hrvatskoj adsense može isplatiti na payoneer. Prije se nije moglo.

Da li postoji neka alternativa Payoneeru koja prihvaca wire transfer? Moj affiliate program placa samo preko wire transfera, znaci da bi trebala primat na svoj racun u banci i onda se nadat da me nece porezna kontaktirat :confused:

Jedina payout opcija im je wire? da probas naci drugi affilate program?

A ovaj mi je najprofitabilniji tako da se drzim njega :slight_smile:

Kakvo je stanje sa WU, isplati li se riskirati?
koliko vidim dosta ljudi prebacuje preko njega… jedino sto nisam siguran ima li porezna sada uvid (nakon 1.1. '17)