Bavi li se itko Youtube-om ovdje?

Na zalost prema tom se ide, kako gore procitah ako se ne dostave podaci do kraja maja da sami skidaju 24% ja im sigurno necu poslat podatke prije cu obrisati kanal

Koje podatke konkretno traže?

i ja o tome razmišljam…druže iako nisam u partnerskom programu nego sam na pragu ppregledavanja za monetizaciju

1 Like

We’re reaching out because Google will be required to deduct US taxes from payments to creators outside the US later this year (as early as June 2021). Over the next few weeks, we’ll be asking you to submit your tax info in AdSense to determine the correct amount of taxes to deduct, if any apply. If your tax info isn’t provided by 31 May 2021, Google may be required to deduct up to 24% of your total earnings worldwide.

What do I need to do?
In the next few weeks, you will receive an email to submit your tax information in AdSense. The online tax tool in AdSense has six steps and will ask you a series of questions to guide you through the process to determine if any US taxes apply. For more information on these changes and a list of tax info to prepare, visit our Help Centre.

Why is this happening?
Google has a responsibility under Chapter 3 of the US Internal Revenue Code to collect tax info from all monetising creators outside the US and deduct taxes in certain instances when they earn income from viewers in the US.

For creators outside the US, we will soon be updating our Terms of Service that will mean that your earnings from YouTube will be considered royalties from a US tax perspective. This may impact the way that your earnings are taxed, and Google will deduct taxes as required by US law.

How will my earnings be impacted?
If you provide your tax info, US taxes may only be applied to your monthly US earnings from AdSense (revenue earned from viewers in the US through ad views, YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers and channel memberships). If no tax info is provided, your tax rate may default to the higher individual backup withholding rate (24% of total earnings worldwide). To estimate the potential impact on your earnings, follow these instructions.

]

If no tax info is provided, your tax rate may default to the higher individual backup withholding rate (24% of total earnings worldwide).

ovo zadnje je gotovo pljačkaški

1 Like

Znaci cekam kraj Maja i pozdrav za yt slat im podatke necu, inace mi je top 3 americkih pregleda na kanalu ali ovo je previse

veroratno i ja ću videti šta će se to desti do kraja maja kako navode ako budu nešto zajebavali uzmem i obrišem kanal i ćaooo YT što bi rekli ima leba na internetu i na drugim mestima i poslovima.

A da plaćam danas sutra (kad bi krenuo uspešno YT kanal) i amerima i na primer našim poreskim alavcima s balkana porez dupli ne pada mi na pamet

1 Like

Ma da jer kada covek pokloni 24% yutubu i onda drzavi porez sta ostane kikiriki, da je samo drzavi da placam porez odmah prihvatam a ovo je mnogo, ali ok videcemo sta ce se desiti.

Ja mislim da ne moze duplo oporezivanje.
Ako nasima das dokaz da si googlu platio porez onda ne treba nista.

koliko sam shvatio iz ovog linka

ni Hrvatska ni Srbija niti Bosna nemaju sklopljene poreske sporazume s SAD

Idemo na proteste ispred bele kuce

1 Like

Kad su poceli sa yt sigurno je da ubrzo slijedimo i mi sa sajtovima. Lose vrijeme je pred nama sa svih strana, sto live sto ovo…

1 Like

Upravo. Ako je to uradio Google, u narednim mjesecima/godinima će taj trend slijediti i ostale kompanije…

Da li je ovo smislio google ili njihova porezna? Ako je porezna onda će morati sve njihove kompanije.

Kako da znam odgovor na to pitanje :sweat_smile:

ja mislim da to ima veze sa ovim bajdenovim mjerama … nisam baš sve upratio, ali smrdi mi na to

Da citiram (linkujem sliku forumskog kolege mirkec s drugog posta gotovo iste teme… Ko nije otvarao onaj deo u adsense vezanih za porez da vidite šta vas (nas) očekuje iskreno sumljivo i mnooogooo mi smrdi ovaj deo što kaže "usluge (Adsense)":unamused: pogledajte screenshot njegov
https://wmforum.geek.hr/uploads/default/original/3X/c/1/c1c6755c84a0a37a55674d54837f9eda5154e952.png

jel ovo samo youtube?

izgleda da nije :thinking: imaš malo ove teme i ovde pod ovim postom Adsense traži porezne podatke

Dali se može recimo, imam youtube kanal sa monetizacijom, dal mogu recimo živjeti u svojoj zemlji a porez plaćati u nekoj drugoj zemlji u EU gdje je porez manji?

Neznam kako najbolje postaviti pitanje, probat ću ovako: dali trebam otići prijaviti se da živim u nekoj drugoj zemlji unutar EU i onda se mogu vratiti doma, i od doma raditi youtube a porez da plaćam u toj drugoj zemlji gdje je porez manji nego u mojoj zemlji?