bčlfmdmbfdmbffdkčbkfdknbpdfn

izbrisi mi ovaj post

Malo previše opčenita pitanja u vezi poslovanja.
Institucije poput MINPO, HGK, HZZ često imaju brze tečajeva
poduzetništa. Probaj izguglati neki.

sve ulazne i izlazne račune i ostalo ćeš predavati knjigovođi, a on će dalje voditi brigu. Domenu .hr imaš pravo besplatnu ali samo ako je kao ime firme. npr. firma ti je aaaa21-usluge j.d.o.o. pa imaš pravo na domenu aaaa21-usluge.hr, ako želiš nešto drugo, plaćaš.

Za početak pronađi neko knjigovodstvo i tamo se malo raspitaj o tim važnim stvarima jer ionako će ti trebati knjigovođa.

jel kod jdoo domena bas mora biti aaaa21-usluge.hr ili moze biti i aaaa21.hr ?

Da, to i mene zanima wampir.

Koliko znam sve ili skoro sve osim manjeg temeljnog kapitala je isto kao i za d.o.o.

To znači da je potrebno voditi knjigovodstvo što uključuje povremeno slanje nekih izvještaja. S obzirom da mi se čini da u tome nemaš znanja/iskustva, trebao bi angažirati nekoga što je nažalost mjesečni trošak od bar nekoliko stotina kuna.

Ima se pravo na besplatnu .hr domenu, ali ne bilo koju, to je netko već objasnio.

Kad nešto prodaš ispostavljaš račun i arhiviraš ga u knjigovodstvu koje šalje one izvještaje pa država tako ima evidenciju tvojih računa. Ako imaš gotovinsko poslovanje onda je to račun s onim brojem za fiskalizaciju, pa država odmah ima sve zabilježeno paralalelno. Ako nema gotovine nego ti klijenti uplaćuju na žiro račun tvrtke, onda se i na tom računu vidi tko ti je što uplatio.

Državi plaćaš razne poreze, npr. PDV koji se nalazi na svakom računu, a plaćaš ga svaki mjesec dana ili tri mjeseca na način da ga uplatiš na njihov račun. Slično je i za druge poreze.

Direktor firme mora biti negdje zaposlen - u toj firmi o kojoj pričaš ili negdje drugo. Dakle, ako si ti zaposlen negdje drugo, ne moraš ovdje sebi davati plaću. Ako ti je netko drugi direktor (tata, brat. sestra, prijatelj…) onda je očito zadovoljen taj uvjet, ali ne znam kako ćeš sebi plaćati ono što zaradiš (odnosno znam, ali nije baš povoljno rješenje)

Prema semantici i postavljenom pitanju toplo preporucam da ne ulazis u poduzetnicku avanturu :)) jdoo kao i doo ja lako otvoriti, no testko zatvoriti. Zatvaranje te kosta preko 10.000 kn. Knjigovodstvo mjesecno minimalno 200 kn+pdv, HGK mjesecno 55 kn, ostali parafiskalni nameti oko 30-40 kn mjesecno. Na kraju ti se nabere cca 3000 kn godisnje hladni pogon minimalno.

Jos ako nisi zaposlen nigdje pa se zaposlis na minimalac pola radnog vremena … to ti je NETO placa 1200 kn, BRUTO 1760 cca, dakle i tu 560 kn cca drzavi.

Preporucam prvo par godina se zaposli negdje, “kuj” zanat, nauci pravne cake, pravila poslovanja i biznis, pa onda kreni u poduzetnicku avanturu, ovako ces si samo nabit troskove i probleme na vrat :frowning:

Da slazem se i ja sa tim najbolje mozda freelance da se krene ako se vec krece jer ti trebas mjesecno bar nekih 8000 kn nabavit mjesecno da bi bilo donekle profitabilan

Da, slazem se, mada i 8000 bruto nije bozna nesto. Moze si isplatit placu od 5000 neto, a gdje su jos troskovi firme i sl. A kad pogledas, cemu davat 8000 bruto za 5000 neto, ako si moze kao freelancer uzet 8000 ili barem 6500 (ako preko nekog isplati lovu, autorski, SC i sl.).

Preporucam firmu ako vec ima iskustva u vodjenju, upravljanju, ako zna zakonksne i knjigovodstvene procedure i ako vec ima ugovorenim jobova na lageru odnosno klijenata.

To neznanje procedura, zakona i sl. zna skupo kostati. Nitko ti u knjig. nece reci sam od sebe da se nesto moze rjesit bez da se plati, da se umanji PDV, i sve ostalo ako se sam ne pobrines. Te skole su najskuplje :frowning:

Po meni se isplati otvorit firmicu ako se ima minimalni nekih 11-12k bruto mjesecnog prometa, e onda se moze lagodnije. Namjestis si placicu 3000-3500 neto, pa malo putne troskove, loko voznja itd … da se to pobere na 5000-5500, bruto trosak oko 6500, a s ovim ostatkom zalihe za poslovanje firme, troskove, investicije i sl.

Nisam bas u tome al pretpostavljam da ljudi cim vide da si freelancer ti nece davat neke projekte da radis tek kad si registrirana firma
Cini mi se da sa freelance jedino mozes dobit da radis za neke kafice i ovako neke manje usluzne obrte stranicu al opet i tim kaficima je problem dat za stranicu i 1000 kn

Varas se, freelanceri ne dobijaju posao preko oglasa u smislu da imaju svoj web pa im se netko javi, vec iskljucivo u 99% slucajeva preko preporuke ili se javljaju na tendere po raznim forumima, freelance stranicama i sl. 90% hr freelancera radi za inozemne klijente kojima je bitno da znas posao i da postujes rokove, vrsta placanja je tu manji problem. A za HR ako si freelancer, lako se rjesi placanje, preko SC ugovora, autoriski ugovor, ili se prefakturira na firmu od kolege …

Znam da ima jedan hrvatski http://www.freelance.hr/ i ovaj international https://www.elance.com/ jel znas jos koji… i ovo za svoje projekte http://codecanyon.net/ sta mislis sta je najbolje napravit nesto svoje i stavit na codecanyon ili se javljat na natjecaje na tom elance i pitanje oce te izabrat

http://www.freelance.com/en/

http://www.ifreelance.com/

http://www.peopleperhour.com/

Dok se nezaradi mjesecno bar 10 000 kn bolje ni ne radit jdoo ili doo jel tak i ti radis

Vidim da se pišu samo negativni komentari za otvaranje jdoo. I sam se planiram upustiti u to, te sam se dosta raspitivao kod ljudi koji imaju već otvoreno (moram samo napomenuti da knjigovođu imam, znači to mi neće biti trošak). Naravno, postoji mjesečnih troškova, poreza itd. no danas dosta ljudi traži račun te ako se može zaraditi koja kuna i još ako je to neki dodatni posao, ne vidim razloga zašto se nebi u tako nešto upustilo.

Ma nisu negativni komentari za jdoo, to je isti vrag kao i doo, samo ja kapital manji i troskovi osnivanja su manji, ali pravila ista. Poduzetnicka avantura nije zezancija, ako ne pazis i neznas, odnese vrag salu :slight_smile: Zato je po meni bolje kovat zanat radeci 1-2 godine kod nekoga pa naucit kroz posao sve te procedure, cake i fore, pa se onda okusit kad se vec ima iskustva u tome.

Recimo primjera radi, banalni primjer. Otvoris jdoo, zaposlis se u njemu … nemas pojima o pravilima, zakonu i sl. A nitko ti nece reci sam od sebe ako ne pitas tocno sto treba pitati … I sad si ti zaposlen … dodje ti inspekcija i kazni te 20-50 tisuca kn? Pitas zasto? Pa zato jer ti prostor (pa cak i iznajmljeni dio stana) nema MTU (minimalne tehnicke uvjete), nema PP aparata, nema evakuacijskog plana, nema plana za izlaz u slucaju opasnosti, nema kit za prvu pomoc, nema panic light svjetla, nemas uvjerenja o zastiti na radu itd itd. 90% ih danas radi u prekrsaju, no kada dodje inspekcija, nema zajebancije s time.

Eto to je samo jedan od tih banalnih primjera ljudskog neznanja … misle pa to je easy … otvorim za 10kn firmu … i onda je dovedu u blokadu i zajebu sami sebe :frowning:

To je jos i dobro dok nije obrt dok ne odgovaras cijelom svojom imovinom … pa ako zajebes nesto onda si “fasovo” :grin:

Sve to stoji i sviđa mi se kako si objasnio neke primjere. Kao što i sam kažeš većina radi u prekršaju, to je danas jasno, država nam je takva. Ali s druge strane ako netko želi ostvariti neku zaradu i početi sam raditi valjda ima i nekih dobrih stvari. Danas tako i tako za sve treba račun i ne mogu svi uzet studentski ugovor, staviti račun od prijatelja ili neke ostale stvari koje su gore napisane.

Sve je to uredu dok ima posla al ti si prisiljen mjesecno bar 3 do 4 projekta nac inace nema profita