Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Ja sam kupio XVG juce kad je bio 0.03 a mogao sam da ga kupim i po 0.02 da je transakcija brze mi bila sa jedne na drugu berzu… Mada ne zalim se… Razmisljam se i u ovaj DGB sutra da ulozim isto, imas li @mitok neko misljenje.

Gde drzite Verge, koji wallet? Onaj njegov mi suvise naporan za podesavanje.

Što više čitam ove strane forume, to sam luđi. Uložio bi u sve kriptovalute, haha.:slight_smile:

VEN je nešto u što upravo planiram iduće uložit, čine mi se stvarno nešto što će u 2018. poludit… a hot su mi još NXT… pa onda IOTA, koja se fino spustila u zadnjih 10-ak dana, pa možda nešto i nje uzet kad je prilika… pokoji dolar možda bacim i na DENT…

Uglavnom, uhvatila me prava kriptomania…

IOTU je spominjao Prpić a on vjerojatno ima neka saznanja

1 Like

IOTA-u svi preporučuju. Ona mi je već neko vrijeme u mislima za uložit, al kako sam se zeznuo sa slanjima i konverzijama prošli put, onda nisam uložio u nju.

I sad pitanje za sve koji koriste Coinbase da mi odgovore iz iskustva. Kakav im je fee za depozit dolara, pa onda kupnju btc-a, a onda i za slanje btc-a u neki market?

Recimo da sad hoću staviti 500kn, koji mi je najisplativiji način da ga prebacim u neki market koji radi s gore navedenim coinovima (VEN, IOTA, etc.)? I koliko ću zapravo u konačnici dobiti na svoj account u tom marketu (btc izražen u kunama)?

IOTA je “lagala” tj. iskrivila istinu o potpisivanju ugovoru sa microsoftom tako da ulaganje u takav coin mi se ne svida…

Ako hoces uloziti 500kn kupi ETH i onda sa ETH-om iotu, jer ako kupis BTC platit ces cca. 20$ transfer fee a na tu malu kolicinu to ti se ne isplati…

Znači na ETH je manji fee il ga nema? Gdje je najbolje napravit upload $ i kupit ETH? Coinbase?

Ne da je manji fee, nego je neznatan prema Btc. Pogledaj prosječan fee za jedan i za drugi:

https://bitinfocharts.com/comparison/transactionfees-btc-eth.html

1 Like

Nemam ništa protiv :smiley: Samo što još nemam jahtu :slight_smile: U Bitcoin stvarno vjerujem, a ove druge kriptovalute uzimam tek tako, za ne baš velike iznose. Po meni, Bitcoin nije nikakav balon i itekako je opravdana njegova cijena, ali druge kriptovalute mi djeluju puno rizičnije. Ima argumenata zašto bi mogle još puno rasti, ali ima i kontra argumenata.

I ja sam ušao u XVG na $0.03, ali mi je žao što sam doslovno jednu minutu zakasnio sa prodajom dijela na $0.1 jer sam za nešto BTC-a uzeo na drugoj burzi cca 40% jeftinije i prebacio na burzu gdje je bio jak bid na $0.1, ali mi je falila doslovno jedna minuta da uspješno prodam i uzmem dodatnih 40%.

DGB još uopće nisam gledao. Ima ih toliko da je to sve nemoguće kvalitetno popratit.

Nikad više od onog što si spreman izgubiti :wink:

Na kojoj cijeni misliš izaći, kakav ti je plan?
Ja imam 22 ltca i 0,1btc, mislim da mi mogao čekati da ltc poraste do 1 000$, a možda i na 500 već odem vani jer bi mi mogao trebati novac za nešto drugo.
Misliš li da su dobre šanse da se to dogodi?

Još davno sam si zacrtao $20,000-$25,000 (BTC naravno). Sad sam sve bliži tome da povisim target, i to dosta.

Ja smatram Litecoin kvalitetnom kriptovalutom koja je tu već godinama. Vjerujem da će kroz godinu dana vrijediti dosta više, ali naravno da nema garancije. Možda da izađeš djelomično kad još malo poraste

Ma to ja pričam “jednog dana” :smiley:
Kako gledaš na prognoze nekih stručnjaka/investitora po tv-u, tipa ovaj Prpić (iako ga baš ne prati glas nekog stručnjaka, al je pozivan u emisije u btc-u), koji vjeruje da btc može ići do milijun dolara? Njegova granica kada izlazi je 100k, tako on tvrdi…

Ma, sve to gledam kao na kocku. Iskreno, kada ubacim te novce, smatram da ih više nemam, a ako se kojim slučajem dogodi kakav boom, bit će super. Jedino kaj bi sada u sve po malo uložio, iako je možda bolje da sam sve uložio u 2-3 najperspektivnija altcoina… Ili čak u BTC…

Prpić je zgrnuo lovu na HGspotu i to mu nitko ne može osporit. Zapravo ga mnogi smatraju bezveznjakom, ali u zadnjim medijskim nastupima vezanim uz Bitcoin mi je djelovao skroz ok. Nije rekao ništa konkretnije od prosječnog investitora u kriptovalute, ali se slažem sa onim što je reako.

Kako sada stoje stvari, stvarno me ne bi čudilo da cijena ode na $100,000 kroz koju godinu, ako ne već u drugom dijelu iduće godine :slight_smile: Ja sam prijateljima govorio u ljeto da sam siguran da će BTC u 2018. doći na barem $10,000, a evo sada je već oko $19,000 :wink: Od 2013. vjerujem da će na $20-$25k i sada sam siguran u to. Za ove $100k i više prognoze nisam siguran, ali vjerujem da je moguće. Puno toga se može dogoditi što može utjecati na cijenu i naravno da se ne može očekivati $100k, pa čak ni $50k kao sigurno, ali nije uopće nerealno.

Meni je itekako logično da veliki igrači neće dopustiti da im propadne ovakva prilika jer je to ono što su godinama čekali. Radili su derivate derivata, kombinirali studenske kredite sa hipotekama, auto kreditima itd i plaćali rejting agancije za AAA tog smeća. Sada imaju asset class koji u svom izvornom obliku i dalje ima ogroman potencijal i u koji zapravo još nije niti zakoračio ozbiljan kapital. Ja naravno mogu griješiti, ali po meni institucionalni investitori ovo neće nikako propustiti i lobistima će dati neigraničen budget da ne bi došlo do nekih loših situacija.

@mitok, imam jedno pitanjce…

primjetio sam da kod gotovo svih valuta, linija cijene valute, prati Market cap iste valute… velim, to je kod skoro svih kriptovaluta maltene u par milimetara na chartu kada se gleda… a onda s druge strane imamo ZCash, gdje je cijena coina pun kufer ispod linije Market capa… ja sam tu zdravoseljački zaključio da ZCash ima itekako prostora za napredak, jer bi se jednostavno linija cijene morala približit Market capu…

pa ti meni sad reci, jel ima nešto u tome, i ako nema koji je razlog da je jedino kod ZCasha takva razlika između te dvije linije?

Bas sam malo prije procitao da samo bitstamp ima zadnjih dana 100k registracija dnevno. Izgleda da btc ide puno vise nego sam mislio pocetkom godine. Prvo sam mislio izaci na 30k, ali mislim da na 30k budem izvadio samo 20%.

E da, pozdravljam vas iz Praga, da nisam ulozio u btc, vjerojatno nebi sad bio tu.

4 Likeova

Jeste primjetili substratum https://substratum.net/ ??

Moram priznati da nisam previše proučavao, ali na prvi pogled dobivam dojam da se radi o decentraliziranom hostingu što u prijevodu (možda) znači internet stranice koje nitko ne može ugasiti i koje bi bile povoljnije za hostatati od dosadašnjih opcija.

To mi je odmah na početku cijele priče palo na pamet da bi blockchain mogao pokretati decentralizirani internet sadržaj putem decentraliziranog hosta, tako da mi je ovo prilično cool. Al nemam pojma dali neki dosadašnji projekt već rješava ovaj problem ili substratum ima raskrčen put pred sobom…

Btw. opet ću skrenuti fokus na to da “alt coin” ne znači nužno “wanna be Bitcoin”, nego dobri altovi rješavaju konkretan problem putem blockchain tehnologije. Ja sam čak dojma da altovi daju većinski dio vrijednosti BTCu, jer je BTC entry point u altove i rješava samo jedan problem…dok će altovi rješavati nebrojen spektar problema…

2 Likeova

Prpic je budala i nije ni blizu strucnjaka za kakvog se predstavlja. Sve cega se primi propadne, pa se sve bojim kaj bude sa bitcoinom sad kad je on usao.

2 Likeova

Ne bih rekao većinski, ali svakako jako bitan. Ovog mnogi uopće nisu svjesni, a mnogi jesu, ali zbog svoje neukosti to ignoriraju. To je jedna od intrinzičnih vrijednosti Bitcoina, prava uporabna vrijednost koja se itekako može izraziti brojkama. Puno njih tvrdi da Bitcoin nema intrinzičnu vrijednost. Kako onda očekivat da sa takvom osobom možeš kvalitetno raspravljati o realnoj vrijednosti kada uopće ne shvaća što sve čini tu vrijednost.

Ovaj dio intrinzične vrijednosti može sutra nestati ako se sruši tržište altcoina, ali mislim da ipak neće, barem ne još.