Black Friday 2022 - što ćete kupiti?

Ma da razumijem, kažem nisam do sada imao problem sa strujom, sve što imam u stanu je na struju i svejedno nisam preko 1000kn struje dobio ako se ne varam, ove godine će biti možda malo više radi bebe i jer je struja poskupila, ali ništa strašno.

Ma ne bi gazdu opet zvao jer je prije par mjeseci usred ljeta klima ostala bez plina (negdje pušta), i on ju je samo napunio što košta 600kn, i sad da ju opet napuni pred ljeto može ponovno… totalno neisplativo, iako ne znam zašto se ja uopće sekiram oko toga…

Za 40 kvadrata mislim da mora biti ekstra dobra izolacija da to zagrije… mada možda i može da izgura ako je to otvoren prostor.

Grijem se na konvektore (Tesy i Bosch) od 2017 i uglavnom treba malo više od 100W za metar kvadratni da pravo grije. Starija je zgrada, nema neke ekstra izolacije. Znači za sobu ~15-16 kvadrata meni treba konvektor od 2000W.

1 Like

Sve necu nista a na kraju ipak se nakupovao svega
Ovaj HP mis je 8€.
Veseli me i ovo za solje za kafu jer je vazda guzva u kuhinji sa soljama.
Philips masinica za kosu 28€.
Victorinox Sentinel 28€. Imao sam ga ranije ali su ga ukrali u domu za vrijeme jedne zurke.
SanDisk SSD sata III 1TB 60€. Ovo sam kupio da malo ubrzam laptop, zamjenicu hdd sa ssd. E sad, neko je ovdje skoro na forumu isto htio(migracija OS sa hdd na ssd) , ne mogu naci nigdje naci temu. Ako se neko sjeca, neka napise.

nijedan konvertor ne moze da prekrsi prvi zakon termodinamike, tako da za svakog vrijedi isto- za 1KW elektricne, napravi 1KW toplotne energije

2 Likeova

Ma znam da, i klima je mala 3,5kw pa se muči, a znam da je i s klimama ca. 1kw = 10 kvadrata grijanja. Sva sreća izolacija je nova na zgradi pa je dobro, i parket je na podu tako da ne hladi toliko.

1 Like

al klima zato zaobilazi prvi zakon termodinamike posto ona elektricnu ne pretvara direkt u toplotnu, pa klima moze od 1KW da napravi 5-6 ako je neka kvalitetnija… Al opet, sta ja znam, ja sam koristio klimu u ovom medjuvremenu kad grijanje jos ne treba, i ne svidja mi se kad radi, kud nmg nikako ubost odgovarajucu temepraturu, il je prevruce il prehaldno

Treba samo izolovat dobro, onda je lagano. Poceti kao Rusi stavljati one tepihe na zidove da se ne gubi temepratura :smiley:

1 Like

samo je pitanje koliko dugo drzi tu toplotu … neki imaju neke ploce koje navodno duze drze toplotu pa se rjedje pali da dogrijava … skuplji su zbog tih ploca … koliko je tu istine ne znam

Ee nisam te sreće da imam Daikin haha :stuck_out_tongue: Ma vidjet ćemo, to ja isto malo fantaziram jer sam vidio veliki popust pa me povukla želja za potrošit pare haha… Nego mi je danas digla tlak ja ušo u kuću ona puše hladno, koji se k… ne ugasi, a ne da mi hladno puše…(u kući 22, a namještena na 24) Ali dobro nebitno, odo ja u offtopic… Uglavnom, hvala svima - odustajem od kupovine :slight_smile:

1 Like

nema veze, opet radi prvi zakon termodinamike, on konvertuje elektricnu direkt u toplotnu i to je to… ne moze napravit vise jer bi to bio prepertu mobile koji je nemoguc

Jedino sto moze pomoc je izolacija da se ta stvorena toplopa ne gubi… Ja dok sam bio student (ta jedna godina haha) bila jaka zima… mi bez grijanja u stanu skoro cijelo vrijeme, i pazi sad, napolju -10, a kod nas NIKAD nije palo ispod 16-17… dobra izolacija, i grijali ovi sa strana, tu bi konvertor fino pomgao i pogurao preko 20, al ako je izolacija slaba ili velik prostor, pojesce nenormalno struje

2 Likeova

Najbolje se preseliti negdje gdje ne treba grijanje i ne razmišljati o peletu, drvima, struji. :smiley:

Npr Tajland, Kolumbija, Peru? Taman sad kad kod nas dodje zima, kod njih ugodnih 25 stepeni :smiley:

1 Like

Ovo sto je rekao Simeon je jedina istina. Svaka od tih elektricnih grijalica pravi 1 kw toplote od 1 kw struje priblizno. Nije vazno da li grijalica akumulira toplotu ili ne ako je jednotarifno brojilo.

Bitni su gubici prostora, koliko gubitaka toliko moras nadoknaditi.

Konvektori, uljani radijator, kalorifer, termoakumulaciona pec ili kvarcna grijalica, svaka ce isto potrositi. Sa tim da precizan termostat kao kod konvektora moze sprijeciti vecu potrosnju nepotrebnu.

Klima sa inverterom je toplotna pumpa, prebacuje toplotu iz jednog prostora u drugi kao frizider. Zavisno od temperature vanjske ima koeficijent koliko ce to uspjesno raditi, npr na -7 bice 2, a na +16 bice 5 koeficijent. To znaci da ce sa jednim kw struje prebaciti 2 kw energije do 10 kw energije iz vana unutra ili obratno kad hladi…

Ja licno ne volim inverter na velikim minusima u stanu, jer izduv je poprilicno jak i neprijatan. Konvektori su bas onako udobna stvar, mimo njih kontam da je samo ugodnije i komfornije podno grijanje.

Ako nema temperatura manjih od 0 gdje zivis uzmi inverter, ako zivis sjevernije i imas dobru izolaciju uzmi vise konvektora.

1 Like

Prijatelji imaju podno grijanje. Ekstra stvar ko pravi kuću ili renovira komplet stan. Razmišljao sam o tome ali s obzirom da treba počupati sve pločice i parket po stanu, odustao. Ipak će sledeći upgrade biti etažno grijanje, vjerovatno na pelet.

Konvektori dosta troše.
Imao sam iskustva sa više njih: 1.5 - 2.5kw, na kvadraturi od 50 -60 m2 otprilike odrade posao ali svi modeli koje sam imao dosta troše el energiju.
Ove godine na preporuku predjoh na klima invertere kući na 12k a na poslu 18k i to oba Bergen modela sa wifi opcijom. Mnogo bolja opcija. Zasad sam prezadovoljan.

Pored kvaliteta izolacije same zgrade, ako je u pitanju zgrada, jako je bitno kako komšije griju. Mi se godinama grijemo na konvertore i klimu, u jednom stanu su bili računi za struju i preko 300 maraka, a u drugom, većem, najveći račun za struju bio 150 maraka.

Flikover ima Black Friday akciju. Ja sam uzeo 3 mjeseca. Da li je netko našao neku bolju grupnu kupovinu ovakvih alata?

1 Like

Uzeo bih taj flikover al ahrefs je neupotrebljov postao, limit stignes za 5 minuta neodlucnosti, kako ostali?

Uh al im je popust, bas su se pretrgli :roll_eyes:. Prosle godine sam uzela 6 mjeseci odmah a ove necu nista bas namjerno. Cuj ustedis 13 dolara na tri mjeseca. Pa radije onda uzmem kad mi zatreba. Npr preko novogodisnjih praznika 10 dana cu biti offline i eto ti ga, na istom si.

Uzecu ipak ovaj robot usisivac opet

Isplati se uzeti ako ste i inace mislili produzavati, pa ajde… Ako ne onda i nije nesto. Opcenito Flikover mi se ne sviđa, jer ima pre velika ogranicenja (Ahrefs je kriv) no, nisam našao bolju zamjenu od njih. Zato i pitam ako je netko ponašao

Vidjelo se po pisaniju tvome da vam je suđeno da budete zajedno

4 Likeova