Black Friday - Gdje cete kupovati?

Dakle može, hvala na info.

@gambo, kod nas u BiH nažalost ide carina i PDV na sve iznad 25€.

Meni na proizvod od 202USD obracunali 170KM.

Cista pljacka…

To su sve nagadjanja da carine preko 50 KM. Vise puta sam narucivao nesto do 80-90 KM i nisam nikad nista platio ( moje misljenje je da preko 100 KM carine). Mislim da su bazirani na skuplje stvari. Sad cu naruciti neki mob za 60-70$ i vidjet cemo kako ce proci. Po pravilu ide 17% PDV 10% carine i par maraka njihove usluge.

1 Like

Nekad je vrijedilo iznad 100KM, sada je iznad 50KM. Javi nam kako prođeš sa mobitelom ;).

@belmin, u mene je brat naručio majicu Real Madrida koja je koštala 50KM, platio još 25KM carina pdv i njihova neka usluga. Da nije smiješno bilo bi žalosno, jer navodno najmanja cijena njihove usluge je 10KM. Kome se žaliti? Nema od toga ništa već plati ili nemoj ni preuzeti paket.

Ni meni nisu nista naplatili za paket od 90 maraka.Trazili su mi PayPal transakciju poslao im i uredno mi poslali paket nisu ni marke uzeli. Sadrzaj paketa je bio isti i mom poznaniku i naplatili su mu sve oko 30 maraka, tako da mi se čini da naplaćuju kako im se hoce.Mislim da je bitan sadržaj paketa jer oni mogu neki uredaj, paket, nebitno procjeniti na 1000 maraka i tako obračunati pdv i carinu bez obzira što si ti platio 200.

Nije nikada bilo iznad 100. Da je srece pa se kod nas tako brzo zakoni mijenjaju. Sada je trenutno krenula prica o internet narucivanju i ne carinjenju robe do 200km. To je na inicijativu postanskih ureda u bih, te zakona EU kojima se i mi ravnamo, doduse puzevim korakom.

Druga stvar, nekada nekom prode roba i vece vrijednosti, to je sve do carnika jer prilikom pregleda moze robu unijeti u sistem a i ne mora.

Moj frend koji cesto narucuje, uvijek gluposti od 10-20$ kaze da su mu svaki put otvorili paket, a nedavno narucio Xiaomi od 350KM i ocekivao je poziv da plati davanja, kad ono dosao paket da ga nisu ni otvorili…

@Doshi @milito @Gadafi
Ovako u zakonu jasno stoji sve preko 50KM ide na carinu i to je jasno bez dileme.
Kada ti traze Paypal transakciju to znaci da oni ne znaju ili ne mogu odrediti vrijednost proizvoda (ljudski faktor), pa im ti tako mozes poslati kako god hoces izmjenjenu transakciju koja moze biti itekako valjan dokaz (ako me razumijete :D), a ako si ti njemu poslao tranaskciju na kojoj pise 90$ on je morao taj paket poslati na carinu bez obzira na sve, ali to je opet ljudski faktor.

1 Like

Od pitanja gdje i sta kupovati za Black Friday gdje se ocekuju odgovore i rasprave o jeftinim domenama, hosting paketa, dodatnih marketinskih alata, opreme, 15 postova je o carini i PDV-u i 2 o nekom konkretnom prijedlogu. Znaju da nerviraju ovakve stvari.

2 Likeova

Dosta kineskih stranica ima skladiste u europi pa sa samim tim ne treba placati carina

Otisli smo na offtopic sto jest’ jest’, najbolje da se dalje drzimo teme :smiley:

Inace nisam ciljao samo na webmajstor kupovinu za Black Friday, vec za sve ono sto vam se cini kao korisno za svakoga…

Iz BIH sam i moja godina je ovakva…

Dva puta su me ocarinili i pdv naplatili. Jednom na ~85$ iz USA, jednom na ~100$ iz Kine.oba puta je bilo oko 60-70 KM.

Jedno 10 paketa mi je bilo bez carine i poreza ali najskuplji od njih je bio 32$. Svaki paket su otpakovali i naplatili carinski pregled, jedino jedan sa iHerb.com od 19$ nisu uopste otvarali.

Planiram uzet CS GO ako bude kakva akcija, jes da je i onako jeftin. Domene svejedno uzimam nevezano za akciju. Mozda i od kineza uzmem onu YI 4k kamericu sto je Pevly.com nahvalio.

Ima li jos ko problem sa kupovinom ovih jeftinih domena (ispod $1) na NameCheap sajtu ?
Mislio sam da je do browsera (FireFox), pa pokusao i sa Chrome-om, ali nista se ne desava kada kliknem da dodam domen u korpu, samo se vrti sve beskonacno dugo.

Ovo mi je definitivno vrijeme za Steam i GA2 , tamo uzmem neku GOTY igru, ili par komada po smiješnim cijenama pa čekaju do iduće godine dok se ne odigraju :slight_smile:

Kako za koga :). To možda vrijedi za Slo i Hr, ali za ostale ne, jer nisu u EU.

Sta je to GA2. Vidim te igrice po steamu, i nije mi jasno jel me vrijeme pregazilo ili sam ostario. Pa igrice su totalno glupe.

Nekad davno sam igrao pucacine:
Alien versus predator
Danas CS Go, i neznam, nije los CS Go, ali neznam, jednostavno mi nije to to.

Pa sma igrao razno razne strategije: Dune, XCOM, Civilisation i tako. I sad sam odigrao te nove XCOM i Civilisation i jednostavno mi to oept nije to.

A Falout 2, sto se svi Falout fanovi slazu samnom da svi ovi nakon toga Falout 3 i 4 i 5 i svi expansioni i ostali nemogu se uopce mjeriti s Falout 2…

Pa sto se to desava s igricama?

EDIT:
Samo da napisem da je black friday vec poceo, na fiveru danas pocela akcija, kupi 4 dobis 1 zabadav, ili potrosi 20, dobis 5 natrag.

Isto mnogi IT shopovi su poceli, pa dajte sherajte.

Pojma nemam, ja sam mislio da govori o g2a :D.

Zadnji dobar Fallout je bio New Vegas

https://www.namecheap.com/domain-hosting-ssl-deals/black-friday.aspx

Mozda tebi, nema mi nista sladje nego kad nakon teskog posla sjednem i odigram partiju dote :slight_smile:

A dobro DOTA, CS GO to jos moze proci. Ali mislio sam na ove offline igrice, gdje bi te neka igra trebala zanimati i zadrzati da je zavrsis ili barem odigras do pola ili nesto.