Carina na Poklon

Aha, OK. Znaci pravi (normalna cijena) racun bi trebali priznat.

Neznam za njih u kojem su filmu ali vjerujem da im nije lako. Nisu oni krivi zbog takvih zakona koji nemaju vezu sa pameti. nevjerujem da se to nemoze nekako drugacije regulirati.

Umjesto da oni rade na tome oni su jos uveli onih 4,5 kuna, pazi zbog tih 4,5 kuna su zakomplicirali zivot mnogima, ali to je za neku drugu temu i nema veze s carinom…

Poanta svega je da se suzbiju malverzacije.
Prije je carinik mogao raditi slobodnu procjenu. To je dovelo do toga da pojedini carinici u 5 godina naprave i po dvije tri vikendice sa bazenom, da rade kako ih volja i ne brinu kolika je plaća carinika.
Ti si prije mogao kupiti vani dobar auto, malo mu udubiti branik, odšarafiti blatobran i uvesti ga kao oštećen auto manje vrijednosti. Sada to ne ide tako. Auto ima katalošku vrijednost, pa gledaj hoćeš li kupiti oštećeno ili ne, i jeli možeš na njemu zaraditi (ako si u tom poslu).
Sada te država pere, a vikendice mogu imati oni na vrhu, a ne i obični carinik :slight_smile:

pa da, pravi balkanski mentalitet, a i nije toliko kriv mentalitet koliko samo stanje, da su dali tomu cariniku 2 vikendice (ili jednu, bi mu bila dosta), mozda bi on radio posao kak treba. Pa sad imamo ovo stanje paranoje.

I kazes on ima dvije vikendice od prije, a ovi na samom vrhu sad rade vikendice, a kad cu ja?

Kada BitCoin skoči na 20k € :slight_smile:

Nisam morao platiti jer poklon nije toliko vrijedio. Na kraju je carina vratila. O cijem trosku vrate to, o svom ili od posiljaoca nesto dodatno naplate?

@Gadafi
ja te sad nista ne razumijem. Ti nisi htio primiti poklon jer te previse kostao pa su ga oni vratili posiljaocu?

Ili ga je carina vratila tebi bez placanja?

Ja sam zadnjih mjesec dana dobio 20 ak paketa iz kine, samo jedan je zapeo na carini jer je imao preko 2 kg, bila neka 3 tapeta za zid, ja sam im poslao na mail račun od jednog tapeta i platio carinu samo za taj jedan, iako su bila 3.

Uglavnom ja mislim oni odvajaju samo veće i teže pakete, ne znaju što je unutra niti provjeravaju, bitna im je samo težina i obujam.

Meni su poslali paket iz njemacke na recenziju, za pocetak su poslali tastaturu i mis samo da probaju kako ce funkcionisati. Stiglo je ovdje na carinu i nazvali su me da platim 30 KM, nisam htio, jer ta tastatura i mis vrijede 15 KM.

Na kraju su oni to vratili kompaniji koja je i poslala.

Kkao su ti trazili 30km? Jesi ih zvao i reko da imas racun gdje pokazuje da vrijedi manje od 50km?

Krivo misliš :smiley: Bilo je na telekineza forumu ljudi koji su naručivali sa joybuy(jingdong) stranice, a tamo sve šalju u istim kutijama koje su veličine kutije od tenisica. Lik je naručio microsd, došlo mu u takvoj kutiji i bilo je otvarano na carini, da mi je samo bilo vidjeti lice carinika kad je otvorio paket :rofl:

Ne sjecam se tacno, bilo je to prije 3-3,5 godine. Nisam imao racun, jer su poslali besplatno da testiraju kako ce funkcionisati.

Za Hr. Poštu na primjer ne trebaju računi, dovoljan je screenshot sa web stranice gdje kupuješ. Kad mi Kinezi pošalju mobitel na recenziju a iz pošte (carine) jave da im pošaljem račun, uredno “fotoshopiram” sliku, skinem cjenu za najčešće 100$ još dodam 50-70% akcija…
To uredno prolazi, ali kažem, samo na pošti… Ostale kurirske službe uredno deru po tarifi…

2 Likeova

Ovo je dokaz da pravi Youtube majstor treba biti i Photoshop majstor, najčešće to i jeste. :smile: :o:

4 Likeova

Evo paket je dosao i zavrsio na carini, sad cemo vidjet sto ce se dogoditi, carinu zivo fucka o cemu se radi… I vjerujem da ce masno naplatiti carinu, odnosno vjerojatno ce vratiti paket.

jel postoji neki zakon u drugim drzavama da jednostavno blacklistaju Hrvatsku ili da recimo naplacuju jos vece namete za sva poslovanja s HR. Da sam ja ta druga drzava ja bi to uveo po brzom postopku…

imam iskustva po tom pitanju i po zakonu ćeš morati normalno platiti 25% pdv-a i carinske troškove i dodatno carinu ako je takav tip paketa. nažalost ne postoji opcija da se ne plaća ako je paket poklon…

jedino dobra volja carinika i to je to.

tak je meni jedan carinik rekao, pa tako možete dobiti i ferrari na poklon…

Da, vjerujem da je to u ovok vukojebini normalno. A i normalno je da mi carine paket sa 6 stvari u njemu jer ukupna vrijednost premasuje tu neku njihovu magicnu cifru.

Odnosno, necu ih pljuvat jos, jer sam im dostavio sve uredno gdje pise koliko koja stvar vrijedi pa da vidimo oce li ukljucit mozak ili ne. naravno da nece, barem tako mislim, no nadam se da ipak psotoji nade za ovaj narod.

Uglavnom, ako mi carine taj paket, onda je to moja krivica jer sam mogao naruciti svaku stvar posebno, ako se to pokaze istina evo ovo moze biti primjer svima da ne naracujete zajedno, nego svaki dan jednu stvar pa nek rade, koliko znam carina je drzavna firma, pa ce ove nezaposlene koji su pobjegli trebat zaposlit…

Pa tako se radi u svim normalnim državama? Da ne urade proceduru, onda bi ih trebalo pljuvati? Valjda…

Razumijem ja tebe, svi mi želimo bolje proći. Ipak, kako netko prije već napisa: možeš ferkana dobiti na poklon. Evo da ne idemo tako ekstremno, ti sa svojim paketom u određenoj mjeri kvariš poslovanje neke uredno registrirane firme koja prodaje taj proizvod. Plaća na njega sva davanja, i trudi se biti u plusu…

1 Like

U normalnim drzavama moras naruciti svaki proizvod posebno da ti ga ne carine?

Ne znam to, ali sigurno moraš platiti davanja na zakonom određenu vrijednost robe koju uvoziš.
Fora (poklon) ne prolazi naravno, jer nije ni carinik vesla sisao …

1 Like

Nema to veze dali je sisao ili ne, i ovdje se radi stvarno o poklonu jer ja nemam nikakav racun niti ista da potvrdim koliko to vrijedi.

Javio sam osobi koja je slala poklon, ovima na carini nisma jos nista javio. Ali po zakonu navodno sam citao na bug forumu da mozes dobiti poklon od max 45$, sto opet je moje preko znaci svakako ce ga oporezit. I to me toliko ne muci, nego me muci kako ce oni sad to rjesiti.

A najvise me muci ovaj sad drugi paket koji mi je zakacen na carini, ima 6 stvari unutra ukupna vrijednost 40$. Ja sam komotno to mogao 2 put naruciti i nebi bilo problema, a ako sad platim carinu onda smo stvarno u uredjenoj drzavi, nema sta.

A interesantno mi je da sma vec o ovome pisao davno, neznam dlai mi se dade iskopat taj topic i post, gdje sam kupio 10 zarulja cifre 35$ ukupne, nije uopce islo na carinu. Ja sma komotno te zarulje mogao kupiti jedna po jedan, svaki dna narucim jednu pa nek postar jadnik vozi jednu po jednu, haha (majke jesmo li uredjeni)

Isto takav je slucaj i s ovim paketom od 6 stvari, bas me zanima kako smo uredjeni, ako mi dodje paket i nemoram nista platiti onda ima nade, ako platim carinu na cjeli ukupan paket i nek mi jos tu izracunaju omotavanje i zamotavanje te 4.5kn za dostavu onda smo stvarno uredjeni.