Carina na Poklon

Zavisi i koliko je tezak paket/
Ako je laksi od 200 grama mozda ne bude carine.

Javim tocno koliko je bilo sveukupno troskova, uglavnom pun paket kosta 40$, poslao sam sve podatke i vide lijepo koliko koja stvar kosta, pa cemo vidjet onda sto ce reci…

Ja sam zecic, Andjela je Hrvatska, a on je Europa.

Znaci zato sto postoji mogucnost da radis nelegalno, onda je stvarno strasno sto ces platiti carinu? :smiley:

huh? kakav rad? Ja ne radim.

ovo sto sam narucio je za osobno upotrebu, a poklon je iz Amerike. I jasno mi je da na njega treba paltiti ensto drzavi, pa kad dobijes na lotu drzava uzme 50% (karikiram)…

Ali nije mi jasno ako sam narucio paket od 6 stvari koji zajedno premasuje cifru carine, a mogao sam komotno naruciti posebno… Zato zivimo u ■■■■■ drzavi… No kako kazem, vidjet cemo sto ce napraviti na carini… Uglavnom lekcija ce biti anucena, a i vama preporucam da je naucite na mojoj kozi…

Mogao si prije prouciti neke teme vezane uz narucivanje. Ja sam napisao da je pametnije vise toga razbit na manje pakete (ako je moguce), makar morao nekoliko puta platiti onih 4.5 kn. Sto se tice carinjenja paketa, nema veze jel on gift ili je mase manje od 200 grama. Da je gift, onda bi svi posiljatelji to pisali i nitko ne bi morao platiti carinu. Isto tak, ako je paket mali, ne znaci da nece biti carinjen. Sve ovisi sto carinici zakljuce. Navodno posiljke prolaze kroz skener i onda na temelju snimke zakljuce je li paket vredniji od 160 kn ili ne (mislim da je to jos uvijek prva granica za dodatne troskove). Meni se desilo da je tablet 10" prosao bez carine, a frendu mob koji je puno manji ne… To je bilo prije par godina, a u zadnje vrijeme vjerojatno su jos dodatno sve postrozili

Sve imaš na bugu http://www.bug.hr/forum/topic/internet/ebay-carinjenje-cesto-postavljana-pitanja-faq/167189.aspx

Da to na bugu sam citao i tamo pise da moze paket proci pod poklon ako je do 45$. Ali opet ovisi na carinika.

@Zagi
Da, znaci i ti si tako prosao?
Ja sam napisao gore da sam jednom narucio zarulje, 10 komada u paketu i proslo je. Pa sam zakljucio da gledaju ako jedan proizvod ide preko 22Eura. Ali izgleda da to nije slucaj i da je treba razbiti na manje pakete kao sto ti kazes pa makar platio vise, jer u biti manje te na kraju ispadne.

I da odmah kazem da je i meni iz kine dosao mobitel koji nisu carinili. I kako je onda to uredjena drzava? Mislim nemora to nista znaciti, ali zelim reci da ni u ovom sektoru nisu sve stvari kak treba, bas isto kao i svugdje drugdje.

“radis nelegalno” ne placas carinu gdje bi trebao, ne mora rad uvijek da znaci bukvalno posao.

Svugdje bi bilo tako da imaju tu nisku cifru kad se radi o uvozu za licne svrhe. Ovako kod nas su stavili smjesnu brojku, i onda imaju gomilu paketa koje bi trebali pregledat,a jednostavno nemoguce je to sve postici- i onda otvaraju na random- sto je ljepsi paket, i sto je veci, vece su sanse da ce otvorit

Jesu uopste otvarali paket?

Da, bilo je svega. Mislim da ti je 45€ granica ako ti salje fizicka osoba (kazem - nisam siguran, davno je bilo kad sam narucivao puno stvari). Zato sam nastojao narucivati do $20 jer kako bi dokazao da mi salje fizicka osoba? Moras isto paziti koliko toga narucujes. Nije bas svejedno ako ti carina otvori paket, a unutra vidi npr.10 maskica za mobitel, iako je cijena do $20 dolara. Ti ces mozda koristiti 2-3, a ostalo ces prodati na crno sto je obavljanje neregistrirane djelatnosti. To je moje misljenje, a vjerujem da bi tako i oni razmisljali. Naravno, ovo je samo primjer, sumnjam da bi ti radili problem, ali trebas biti toga svjestan.

I ja sam znao biti puno puta ljut na njih, ali probaj i njih shvatiti. Svakodnevno dolazi tisuce paketa i normalno da im neki promaknu. Nekad trebaju na wc, nekad se mijenjaju pa isto ne zaustavljaju pokretnu traku, neki carinik otvara sve sto mu je i malo sumnjivo, neki ne… Za ovo sto si rekao da ti je netko poslao proizvode na testiranje… znas koliko toga su se oni naslusali, tako bi onda svi radili… Kazem, znam da si ljut na njih i da imas dodatne probleme oko toga, ali probaj i njih shvatiti.

Zašto nisi? Zato jer bi platio 2x puta poštu. Pokušaj naručiti laptop u dijelovima. Uštedjet ćeš na carini (izgubiti na pošti + sastavljaanju + koji manji dio)… .

Ne mora da znaci. Kod nekih stvari je postarina vec sracunata, pogotovo ako narucujes iz Kine. Jedino sto ovdje mozda naplate je onaj tracking broj ako ce otkucavat

Nema veze s placanjem ako je postarina vec uracunata ili ako ukucavaju tracking broj. Veze ima ako na paketu pise small packet (govorim za Hrvatsku). Treba jedino provjeriti ako je to jos uvijek tako, ali znam da je bilo do prije par mjeseci

@1116
Aha mislis da kazemd a je poklon, a on to nije, dobro to mi je razumljivo.

Nego akd vec pricamo o svemu tome, mozda drzava i je uredjena, malo sam razmisljao, mozda prvo pakete stavljaju na vagu? Pa ako je ispod neke tezine onda ga ne otvaraju, odnosno neide na carinu, jer kao sto kazete dolazui masu paketa ne vjerujem da sve otvaraju, moraju imat neke filtere.

A druga stvar mi pada na pamet , dali imaju neke skenere, da vide unutra sta je bez da otvaraju, onako kako ide na traci paket a carinik gleda na monitoru sto slika pokazuje? Ili sam gledao previse filmova?

Pretpostavljam da imaju. Kada već mogu skenirati čitavu prikolicu kamiona, zašto ne i peketiće koji dolaze.

Sve sam ti napisao par postova iznad

1 Like

Evo dobio sam pravu carinu na poklon, ukupan iznos 270 kuna, a carina 110 kuna, pa sad ti narucuj od trecih zemalja (USA, pazi ironije).

Ukratko nebuloza do bnebuloze, iako je u paketu 10 stvari oni lupili pdv. A druga interesantna stvar da je od carine racun 65 kuna, sto ispadne ta cifra PDV-a, dok si je jos skoro toliko uzela posta, pa eto toliko da znate ako postoji mogucnost da se uvoz izvrsi u bilo kojoj drugoj europskoj zemlji uzmite tu opciju, ovdje i vrag rekao laku noć.

Lekcija naućena i moje povjerenje ce tesko dobit natrag, drugim rijecima od sad radije platim duplo drugima nego nasima… Eto, pa kupujmo hrvatsko…

Edit:
a carina na besplatni paket sam napisao da ne mislim platiti vise od 100 kuna i ako nedaju za tu cifru nek ga salju natrag.

EDIT:
Da se ispricam na bijesnom postu, nisma ja bijesan na nikog nego na samog sebe, ponajvise sto vjerujem zdravom razumu tamo gdje ga nema. A i sam sam si kriv kao sto su mi ljudi koji su vec naucili lekcije gore objasnili, jednostavno gledat da paketi ne dodju na carinu i to je to…

1 Like