ChatGPT - jeste li probali?

Ne mozes reci da je dosta, da se vrtimo u krug, a onda odvaliti jos jedan post od po metra o tom kako niko osim tebe ne vidi dalje od nosa :wink:

Pa hocel to raditi vise il nece raditi vise, pitanje je sad. Jer prvo si tvrdio da nece. Retoricko, da se razumijemo, jer i ostatak napisanog ti je u tom fazonu…

A taj hvalospjev Guglu gore sto si razvalio nisu ni pioniri maleni Titu opjevali. Prosto zabavno, pogotovo kad se dokacis “user experience”.

:roll_eyes: Pa ti izgleda ni ne koristis Google. Nisi vidio 8 oglasa na prvoj strani, od toga 4 na prve 4 pozicije - veze nema s user experience. Sto je prosle godine platio 4 i po milijardi EUR kaznu Google? A malo prije 2,5 milijarde. Ah da, kako ono velis da ce sirotom Guglu:

E mora da je to, hehe.

Bozoou, Niko ovdje nije pao s Marsa, svima je jasno da je Google imao AI prije ostalih, koji nije izbacio na trziste do sad, jer sto bi mijesao karte kad vodi igru koju je cak sam i smislio. U pozadini u x funkcija je i koristio AI. Isto je apsolutno jasno da Google mora na neki nacin bodriti pravljenje novog kontenta (prvenstveno jer treba negdje i izlistavati oglase), sto i jest moj prvi post na koji si ti replicirao i poceo da spinnujes do besmisla.

Kako god, oni koji se bave ovim poslom kad vide kako ce izgledati nova Bingova i Guglova trazilica kapiraju da je vrijeme da jos koju poziciju na prvoj strani predaju. Nista novo, u starom trendu malo po malo, sam ovo je veci pad no do sad, za mnoge poguban. I nece otpasti najlosiji kvalitet.

2 Likeova

P.S. vidim i dalje ne razumiješ što sam tvrdio. Nisam tvrdio da neće. :slight_smile: No sve je već napisano…

Zato jer se to pitanje nalazilo u tom postu prije nego sam se isključio. …pa čisto da ne ostane neodgovoreno, kada si me već prozvala i za to.

Za dalje sam isključen na tu diskusiju… pa eto, imaš čast imati zadnju ako te to već tješi.

:roll_eyes: :roll_eyes:

Kako bi sva ova argumentacija drugačije tekla da osim što je svima jasno, da to i primjene u svojim izvodima zaključaka.

Nisi ni ti po tome drugačija od Anja, jer argumetniraš sve stavom kao da je gore Anjina tvrdnja istinita. Čak ju i podupirala. Što ti onda znači što nisi pala sa Marsa,ako ne koristiš uvide koje imaš i iskrivljuješ tako vlastite zaključke? A vidim nakon sve ove debate niti ne pratiš koji su to uopće moji zaključci… pri tome me prozivaš da sam u krivu. Hmm …hmm.

odavno je ai dio rank brejna kod gugla, od 2018 godine. ali to ne znači da je gugl mogao imati generisani AI sadržaj prije dvije godine, pogotovo na ogromni spektar upita. gugl i sad neće toliko uključiti ai sadržaj jer je još uvijek kolko god da je taj AI sadržaj dobar on je trenutno za gugl loš jer izbacuje svakakvih govana i gluposti i ne može narušavati svoj model poslovanja, davat glupe informacije, lažne informacije ili nešta treće što neće biti dovoljno dobro za one koji guglaju kao i (ili) što će prouzrokovati sa pravne strane mnogo više štete no koristi za gugl. dakle sa pravne strane će to biti izuzetno škakljivo iz više aspekata.

rekao sam da će i kod gugla integracija ići sporije nego kod binga jer bing ne gubi puno jer drži mnogo manji kolač u rukama i stoga će to sve kod gula ići sporije jer za sad njima odgovara da sve ovako funkcioniše.

tako da zaista mislim da gugl nije mogao odraditi rewrite masovni i da to pravno prođe bez golemih posljedica. nisam sigurno mislio da oni sami nisu u stanju da odrade rewrite.

pošto ti božou pričaš o budućnosti i moj osvrt je više vezan za budućnost, neminovno je da će se integracija kakva se spominje posljednjih dana na bingu i kod gugla desiti ali ne tako brzo.

Ovako u sidebaru od bing pretraživača ne izgleda loše za content providere. :wink:

Jedino chat i integracija sa microsoftovim alatima je gadna.

Jako zanimljivi chrome pluginovi za ChatGPT:

2 Likeova

Zaista ova dva chrome plugina za pretragu i YT u vezi ChatGPT su zanimljiva :grinning:

Ne moraš meni odgovarati, nisam te ja prozvao da si pao sa Marsa. :rofl:

Ja dodadoh prva dva, da isprobam kad se odglavi ChatGPT. Ako bude funkcionisalo, eto vec implementacije u Chrome i obrnuto. Loodnica

1 Like

Doslovno svaki dan nešto novo na području AI

Kad pogledaš šta sve ima (trenutno), dođe ti da isiječeš sve žice i odeš u neku vuko*ebinu, gdje treba 10 dana pješačenja i to samo pješačenja da se dođe do tebe :smiley:

4 Likeova
1 Like

Jučer smo je pitali da nam preporuči neki triler … i bio je čisto fajn film.

Inače … neko mi reče da ju ne može svašta pitati jer se stidi. Na moment glupo zvuči stidjeti se “algoritma” … ali onda shvatiš da ipak ima smisla. Ne stidimo se mi radi nečije slike koja će se nekome stvoriti “u glavi” o nama … nego stidimo se posljedica koje će te slike imati za nas. Pa se tako više stidimo pred poznanicima, nego pred strancima … jer logično, ovo prvo ima više afekta na naš život.

Stoga, ako će AI pamtiti i stvarati trajnu sliku o nama, o da … itekako ćemo se stidjeti pred njom.

Tu se vraćam na ono pitanje … ako nešto djeluje i ponaša se kao živo i stvara takvu interakciju sa nama kao da je živo … koliko je uopće bitno jel ono “uistinu” živo ili nije. To je samo riječ praktički slobodnog odabira.
Ili, čini se da ćemo se stidjeti i pred “neživim” bićima. :laughing::laughing:

Nisam gledala video, procitah clanak. Bas tako, high-tech-plagijarizam.

The essay, in particular the undergraduate essay, has been the center of humanistic pedagogy for generations,” … “It is the way we teach children how to research, think, and write. That entire tradition is about to be disrupted from the ground up.”

A skoro slusala Chomskog u ovom inerevjuu (samo je uvod na njemackom, ostalo pricaju na engl). Prilicno pesimisticna vizija svijeta. Nevezano za to, nevjerovatno kako se dobro intelektualno drzi u tim godinama.

He does admit that ChatGPT-style systems “may have some value for something,” but “it’s not obvious what.

E moj Chomsky. Pa za masovni spam :grin:

Samo da prijavim da mi je ovaj AI jucer bas brutalno pomogao :smile:

  1. Prvo mi je pomogao ponudivši mi opcije za problematiku koju upitah. (Barem trag za googlanje)

  2. Zatim izguglam po tome neki plugin koji nije radio i kazem mu koju gresku dobivam … da bi mi on na tu gresku sugerirao što ne valja sa tim pluginom.

  3. Na moju zamolbu, napisao je kompletan plugin koji je radio.

Nezz … ovo je baš brutalno, koju god vrstu dokumentacije “isčupaš” čoek zna sve i voljan je pomoć bez puno pametovanja. Mislim, pametuje i on, ali ako se poredi sa drugim izvorima, ovo je baš brutalno.

Btw. kad ga se tjera na sam rub “logike” … onda lako ispadne budala … ali ovako ga koristiti … pa čoek je doktor Svemira sa znanjem kojim raspolaže.

P.S. definitivno u ovu svrhu riješavanja problema će zauzeti primarno mjesto spram foruma.
No desit će se s pojavkom novih problema, u izostanku kontenta od kuda da nauči, … da niti on neće znati odgovor. Pa nek mi neko kaže da odgovor onog pojedinca, na pitanje na koje niti AI neće znati odgovor … da neće “nekim novim kanalima” enormno dobiti na vrijednosti. Pored AI-a, nova znanja ćemo plaćati zlatom … remember it. :slight_smile:

1 Like

Iz znatiželje sam krenuo generirat objave na jednoj domaćoj stranici. Plan je 200 objava mjesečno, cca 500kw i 4 slike.

Trenutno je objavljen samo 1, ostali su u redu čekanja

statistika do sada

https://www.washingtonpost.com/technology/2023/02/25/prompt-engineers-techs-next-big-job/

tzv. prompter, kao prelazni period za fazu dok ne proradi brain to text AI