Chernobyl - 1986 - Smak Svijeta

Gdje ste bili te kobne 1986te 25-26 Aprila. Znam da se mnogi nisu rodili niti neznaju sto se desavalo onda. Iskreno niti sma ja znao sto se tocno desavalo, cak sam si mislio svih ovih godina da je stvar malo prenapuhana.

2 serije odgledane, ovo je definitivno najbolji serijal koji sam dosad gledao. Vjerojatno zbog teme ili neznam cega jer objektivno gledano nema niti efekata nekih niti je glumacka ekipa nagradjivana oskarima. Mora da je rezija vrh vrhova i scenarij napisani, a i kao sto kazem tema. Cista 10/10, bolje nego GoT buduci je ovo istinit dogadjaj.

1986 je mogao biti smak svijeta komotno. Imali su cirka dan dva da zakrpaju propuste inace bi cjela Ukrania bila nenastanjiva sljedecih 100 godina minimum, pazi 60 miljona ljudi, vise od 10 hrvatski. Cijeli kontinent bi imao stravicne posljedice sljedecih 100 godina i ljudi bi umirlai od raka masovno. No da je doslo do meltdowna svih reaktora i do hidro megawatne eksplozije cak bi cijeli svijet bio ugrozen i cijela ljudska rasa. Pazi od 1 usrane Nuclearke. neki su u drugim topicima promovirali nuklearnu energiju, ali ako samo jedna nuklearka moze unistiti svijet onda znadete u kakvim smo sansama.

Fukushima je imala slicni scenarij no zahvaljujuci modernijoj nuklearki i Japancima kao narodu koji su se zrtvovali i jos danas se zrtvuju da to pociste nije doslo do katastroficnih scenarija. No ipak vam preporucam da prestanete jesti ribu ili barem da gledate da nije iz Pacifickog Oceana.

Radijacija Zona:
image

P.S. NK Krsko je blizu, ako ona prdne ode hrvatska, a Slovenci ce nestat preko noci…

1 Like

Sjećam se još kao dijete da nam roditelji nisu dali izaći vani par dana, a i kada bi izašli pokrivali bi usta rukama kao da se zaštitimo… toga se jako dobro sjećam :slight_smile:

2 Likeova

Slabo se sjećam samog događaja, imao sam tek 4 godine, ali u magli su mi ostale priče nakon toga u vezi usijeva i straha od radijacije

1 Like

Najbolje su serije i filmovi po istinitim događajima. Sjećam se toga, kao brinuli smo se malo, ali daleko smo pa ajde…

Ono što nisam znao je da je to moglo završiti puno gore da nije bilo Suicide Squad:

Ali i ono što me još više zanima što postoje dvije verzije, umrli su vrlo brzo i nisu umrli:

Pa…osim Leatherbarrow-a nisam uspio zasad naći da još negdje piše da su preživjeli to.

Ali, pola Europe i Rusije…hm…za zamisliti se, posebno sa NE tu na par kilometara.

E danas imam ribu za ručak, pokvari mi apetit :smiley: Isto važi i za gljive, i one su još uvijek zagađene.
Bila sam mala, ali se sjecam da je bila neka strahota. Pričale poslije komšije da je salata rasla kao nikad u bašti, ali koke nisu htjele da kljucaju
Interesantno da ogroman udio onih koji se osjećao kao dio “zelenog pokreta” upravo misle da je nuklearna energija mogućnost spašavanja planete.

bio na viksi u nardu na pecanju i pokiso par dana poslje na radioaktivnoj kisi hehe …
serija je ok al scenario je senzacionalisticki i prenapuhan…
stvarnih zrtava je bilo daleko manje i vecinom od vatre a ne radijacije…
al cinjenica je da su sprijecili vece sranje…
isto kao sto je cinjenica da je nuklearna energija danas jedna od najsigurnijih, najcistijih i daje najvise MW po kg…

I ja se slazem da je najcisca i najbolja sto znamo, odnosno sad ove nove solarke i obnovljivi izvori pokazuju da su moguci da zamjene nuklearke u skoroj buducnosti. No isto tako ova NE Krsko mi je preblizu i napravljena pred 100 godina… neznam… nedaj boze nesto slicno ovom. navodno toj krsko uskoro ide deadline, ali ce oni nesto malo pofrajhat pa ce dobiti jos 20 godina ili koliko prodfuzetak vijeka.

Najsigurnija, najčišća dok se ne desi neko sranje. Ne znam baš, uz sunce i solarno. Tu mislim da je pitanje isplativosti, a onda i raznih lobija, puno ljudi jako dobro živi od nafte recimo.

Svaka nuklearka ima odredjene zastite, vjerojatnost da se nesto dogodi je ista kao kad bi potres unistio datacentar i firme ostale bez pola podataka.

Ljudski strah je prisutan i nasljedan vjerojatno od ljudi iz pecine. Isto tako veca je vjerojatnost u godinu data da pogines na prometnici nego da se nesto dogodi. Onda se postavlja pitanje, zasto ljudi sudjeluju u prometu? :grin::grin::grin:

Da se avi tako boje, danas ne bi imali nicega i zivjeli bi u pecini. Isto tako kad je vojska isla u nekakvu bitku, jbg. nikog nije bilo strah, vec adrenalin. Zasto ima ljudi koji se prijavljuju u vojsku i idu na misije , vojna zarista i sl.?

Tko voli nek izvoli. Francuska ima, koliko ono nuklearki? Valjda najmanje 20 ili 30.

Solarni paneli jos uvijek nisu ucinkoviti, a zagadjuju okolis, i gdje je tu ekologija?

Vjetroelektrane, napisao sam vec da u krugu x km nema ni jednog mrava, ni jedne zivotinje.

2 Likeova

zato jer ih je netko izmanipulirao…

No da se vratimo na temu. Kao sto kazes NE je jako sigurna tako dugo dok se desi sranje. U ovom topiku pricamo o smaku svijeta jer da se desilo ono najgore vjerojatno bi se jos danas dimilo iz Chernobyla.

U Fukushimi su rekli da NE izdrzi abnormalne potrese jer je jedna od najsigurnijih buduci je napravljena na potresnom pdorucju gdje 8 po richeru je dobro jutro. Pa se desio 9 po richteru i ode fukushima. Dan danas neznamo kakve su posljedice. Kazu tu kod nas je moguc najveci potres do 7 po richteru koji vjerojatno NE Krsko nebi podnjela i bila bi ili ugasena ili nedaj boze gore. A tko to kaze da se 9 nemoze i ovdje pojaviti, ne da ce se svaki dan desiti dovoljno je jednom i ode NE Krsko a skupa sa njom i mi.

Bojali se ili ne je uopce nebitno, bitno je da znamo da je takav scenarij moguc, istina malo vjerojatan ali moguc…

Posljedice havarije jedne nuklearke mogu biti puno veće. Kao što se i skoro dogodilo tamo tada. Koliki je radijus prometne nesreće ili pada aviona? Naravno da se radi i živi sa rizikom, ali rizik bi se trebao svoditi na najmanju moguću mjeru. Ovo s NE vjerojatno ovisi i gdje se nalaze tj. tko njima i kako upravlja. Ne daj bože da netko da našima tako nešto. Da HDZ ili SDP upravljaju takvm stvarima. A opet recimo norvežani imaju naftu, ali za sve koriste struju.

Ovo za životinje oko vjetroelektrana prvi put čujem.

Sve sto covjek stvori ima ovakav ili onakav utjecaj na okolinu. A da se malo nasalim ove vjetroelektrane su pogotvo lose na balkanu jer ovdje postoji propuh koji je kriv za sve bolesti, a kako te vjetroelektrane pusu pa se moze reci da stvaraju propuh. LOL

A ovo da nedaj nasima da sto vode, slazem se. Ali nebi nasi dignuli u zrak nego bi watovi struje najednom nestajali a elektrana bi radila punom parom…

I ta elektrana bi vrlo brzo počela raditi s gubicima koje bi oni onda pokrivali iz proračuna. Dobro da nafte nemamo.

budem odgledao seriju, kada budu sve epizode dostupne.

inače tu istu tematiku imate igre Metro 2033 itd…

sjecam se da je susjedu otpala sva kosa

3 Likeova

Nije metro bas na tu tematiku… Stalker s druge strane…

Sto se tice Chernobila… Chernobil je jedan od najboljih primjera zasto socializam/“komunizam” ne valja, slozice se i @mitok sigurno. Nuklearka koja je bila zastarjela, koju su trebalis rediti, smanjiti proizvodnju znatno… umjesto toga desi se obrnuto, i eto havarije. U normalnoj drzavi se ovo ne bi desilo zbog ljudskog faktora, medjutim s obzirom da je to bio SSSR, nije zacudjujuce :smiley:

I jos samo da dodam da se sigurno broj umrlih zbog nuklearki i ne moze porediti sa brojem smrti nastalih zbog upotrebe drugih vrsta energija.

Jadni Ukrajinci, prvo holodomor, pa ww2 pa 30 godina kasnije chernobil

Prvi put čujem da vjetroelektrana puše :smile:
Valjda se rotira od već postojećih zračnih strujanja ?

1 Like

Ma ako se mene pita ne valja niti komunizam, niti socijalizam, niti kapitalizam u čistom obliku. Ne valja niti hibrid bilo kojeg od ovih sistema ako vođenje nije kako treba :slight_smile: Trenutno smo u hibridnom kapitalizmu i vođenje je u k pa ne valja niti ovo stanje :slight_smile:

Ovo se lako desi i u kapitalizmu kojem je cilj smanjiti troškove i povećati produktivnost :wink:

Nemam pojma o nuklearkama niti o alternativnim izvorima energije, ali nisam za nuklearke jer jedna greška može slistist dobar dio planete. To da solarna energija nije isplativa je zato što nedaju da bude isplativa i lako se riješi potezom pera, kad bi bilo volje :wink:

1 Like

Na drugoj po redu klupi u parku :smiley: Pojma nemam, ali mi je iz nekog razloga ostalo u sjećanju da se tih dana puno upozoravalo da se izbjegavaju zelene površine, posebno niže (trava, livade i sl.) jer se tamo zadržava radijacija. Eto, toga se najviše sjećam :slight_smile:

Meni je serija dobra jer mi drzi paznju, nije da previse znam o tome sto je bilo, al mi je zanimljivo iz danasnje perspektive pogledati. Ne znam jel tko gledao one produzene epizode di objasnjavaju zasto su sto kroz koju epiziodu radili sto, al je zanimljivo jako.
Iskreno pobornik sam nuklearne energije, nevezano s ovim havarijama, samo sam i za to da se moraju postroziti x10 trenutni mehanizmi za sprijecavanje istih.
Ti mehanizmi su se donosili prije dosta godina, a danas je ipak malo situacija drugacija, od znanja - do mogucnosti.