* Cijena izrade web stranice za poduzetnike, obrtnike,

Istražujem tržište te me zanima koliko cijenite svoj rad, svoje zanje, svoju muku, svoj trud…
Krenimo od pretpostavke da dobijete upit za izradu web stranice za stomatološtu ordinaciju te da vam klijent nije frend, vodeći se motom zarade te da svaki posao treba naplatiti.

Klijent želi zaokruženu priču, od hostinga, domene, izrade sajta, SEO, prijava sajta na google trazilicu, webmastertool, Analysis… ukratko klijent želi da mu se stranica nađe na prvoj stranici goola za neke usko tagirane rijeci. S tog stajališta nije riječ o samo pukoj instalaciji sajta već o dobro odrađenom SEO-u koji treba od početka dobro osmisliti… Nije samo instalirati WP, Joomlu, napraviti FB stranicu itd. Kad klijent krene sa pitanjima i pod pitanjima. Zašto nemam veći profit? Zašto mi na stranica ne stvara novac? Zašto nemam posječenost na stranici? Kakva mi je statistika stranice? itd. Dakle zanimaju me vaše cijene za dobro odrađeni posao :slight_smile:


  • Ja krečem odprilike ovako:
    Nađem se s klijentom od te od njih dobijem okvirne informacije kakav sajt žele.
    Istražim kokurenciju i njihove sajtove te u nadi da ce klijentov sajt biti bolji pronađem mu za odabit cca 8 WP templejta (templejti ne ksuplji od 75€).

Nakon toga krece gradnja stranice…


Sad me zanima ako biste staviti svoje cijene za svaku stavku koliko cijenite svoj rad (pez PDV-a)

1 - Webhosting kojeg sam ja platio (da nije neko smeče i da je iz domaći)
2 - Domena koju sam ja platio (na istom mjestu gdje je zakupljen hosting - zbog budučnosti da dolazi sve na jednom računu)
3 - Podesavanje databaseova, Instalacija wordpressa,
4 - traženje najadekvatnije i kupnja teme te dodavanje teme u WP,
5 - podešavanje setup-a teme i wordpreas-a (kategorije, postove, stranice, evente, galeriju, kontakt formu)
6 - nalazenje i realizacija pluginova
7 - izrada loga (do 4 idejnih rješenja)
8 - obrada fotografija za galeriju te odradit njihov SEO
9 - punjenje sajta sadržajem i slikama (taj dio se često redizajnira u dogovoru sa klijentom, naravno SEO text, tagovi, kategotije,…)
10- pravljenje facebook stranice,te integriranje u sajt. (like view)
11- Prijava djelatnosti na google biznis te integracija google mape u kontakt stranicu
12- izrada visejezicnosti. Kako to naplačujete 15% vrijednosti weba + trosak prijevoda?
13- te nakon izrade sajta i isteka vremena reklamacije npr. (7 dana) koliko naplatite po satu za eventualne izmjene?

SUMA=1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13

recimo da se radi o sajtu velicine kao ovaj estetix-dental .com
Nadam se velikom odazivu forumaša i bez trolova :wink:

Neću ulaziti u konkretne računice, samo ću reći da tu ima jako puno posla. I dodati pitanje - za koje keyworde želi konkurirati za prvu stranicu ako nije tajna? Uglavnom, možda i ne trebaš dijeliti takve informacije ovdje, ali nemoj mu previše obećavati po tom pitanju ako nisi 100% siguran da to možeš realizirati. Pazi što obećaješ jer lako ti se može obiti o glavu.

1 - Webhosting kojeg sam ja platio (da nije neko smeče i da je iz domaći)
Moje custom rjesenje jer samo njemu vjerujem: 100$ na godinu
2 - Domena koju sam ja platio (na istom mjestu gdje je zakupljen hosting - zbog budučnosti da dolazi sve na jednom računu)
8.99$ domena kod Namesilosa (Evo Zasto)
3 - Podesavanje databaseova, Instalacija wordpressa,
5$
4 - traženje najadekvatnije i kupnja teme te dodavanje teme u WP,
5$
5 - podešavanje setup-a teme i wordpreas-a (kategorije, postove, stranice, evente, galeriju, kontakt formu)
100$
6 - nalazenje i realizacija pluginova
50$
7 - izrada loga (do 4 idejnih rješenja)
20$
8 - obrada fotografija za galeriju te odradit njihov SEO
10$ (ovisi koliko ima tih fotografija)
9 - punjenje sajta sadržajem i slikama (taj dio se često redizajnira u dogovoru sa klijentom, naravno SEO text, tagovi, kategotije,…)
Tko psie sadrzaj, ako on onda 2$ po sadrzaju
10- pravljenje facebook stranice,te integriranje u sajt. (like view)
5$
11- Prijava djelatnosti na google biznis te integracija google mape u kontakt stranicu
5$
12- izrada visejezicnosti. Kako to naplačujete 15% vrijednosti weba + trosak prijevoda?
Ako je to onako bezveze onda jeftino, ako zeli kak treba onda se to naplacuje jaaaaako puno
13- te nakon izrade sajta i isteka vremena reklamacije npr. (7 dana) koliko naplatite po satu za eventualne
nista

Ukupno cca 330$

No to sam ja koji nikad nikom nisam ovo prodao, hahaha (ovo po 5$ je sa Fiverra)

2 Likeova

napravil bi tak nes za 500 eura… mozda…al za 1000 eura bi ga napravil u jednom danu…
recimo da naplacujem 15 eur po satu takav u biti nezahtjevan posao

al da vidimo po stavkama
1 hosting minimum 200-500kn
2 domena cca 100kn
3 instalacija wp 1h /15 eur
4 tema -besplatno
5.podesavanje teme i kategorija 1h/15 eur
6 plugini1h 15 eur
7 logo 2h 30 eur
8 slike obrada i seo 2h 30 eur
9 punjenje sadrzajem cca 3 posta na sat recimo 2h 30 eur
10 fejs 1h 15 eur
11 prijava na google biz i karta 1h 15 eur
12 visejezicnost - prijevodi su prilicno skupi i za tak malo teksta bi izislo bar 150 eura…
13 support 2h 30 eur…

kad se to zbroji ispadne 185 eur rad, cca 50 eur hosting, dodatno prijevod i tema…
dakle 235 najjeftinije… razlika do mojih 500 je tajni sastojak haha
dodo bi tu stavku svaka daljnja godina je jos 100 eura (povremeno odrzavanje, pracenje statistika i statusa stranice itd)…
naravno bez ikakve garancije ucinka na biznis…

Ma sama tema je trolanja. TO u HR se ne može saznati ni dogovoriti jer nema standarda.
kako tko opali a i svatko cijeni svoje znanje drugačije.

Pisalo se o tome sto puta.

Također usporedbe jednog weba s drugim najbolje ne raditi jer ćeš izgubiti mozak u tome jer svatko vuče na svoju stranu.

A opet nikada ne znaš što je sve rađeno na webu oko weba, koji je dogovor s klijentom itd…

Postavi svoje poslovanje prema svojim potrebama, i tako kreni, brzo ćeš saznati da li si konkurentan, koliko dobivaš, koliko gubiš itd…

Ovo gore logo mo treba toliko ovo toliko ma to su gluposti.

Danas radim neki web, slider jednu sliku sam slagao 2 sata da se se dobije što se želilo sa nekih 50 layera.
I sad neko će reći ok jedna slika/slider to složim za 5 minuta…razumiješ što pričam? Nemaju pojma što se trži, koji je materijal i nudi se cijena…

Tako da usporedbe ovih natuknice gore su čista glupost. Može poslužiti kao orijentacija.

Ali kada mi netko napiše tipa:

  • gooogla mapa - 400,00 kn
  • kontakt obrazac 400,00 kn

prenosim vrijednosti sa jedne firme koju sam nedavno posjetio na webu… Takvih ima milijun… dobijem glavobolju.

Tipa:

To se ne može pisati da je toliko i toliko jer ne postoji informacija koliko slika ima? Tko napiše valjda ima kuglu s kojom čita da ima xy slika. No te informacije nema…

Što god radio, sjeti se da je to tvoj rad, tvoje vrijeme i koliko ga ti cijeniš, bez obzira što drugi rekli, nemoj se prodati prejeftino i bez obzira što je to sve kako nki kažu imaginarno, tiša nisu predmeti, to je puno rada.

nevidim kaj bi tu trebali neki posebni standardi… nece nis eksplodirat ne radis atomsku centralu…
sam bi trebalo da se drzava upetlja ko s taksistima da trebas za izadu weba licencu i ispit i biljeg i koznakaj…
izrada takvog weba je u rangu licitarskog srca il kucne izrade sapuna…da ne velim trivijalno …
al neko ce platit za ovakvo pakiranje neko onakav natpis organsko itd…
nemam nis protiv ak neko nudi isto za 500 kn… ili za 5000eur…
zamisli da ti picasso radi logo kolko bi ga platil…

Tebi da većini klijenata nije svejedno. Nekima su neke stvari prejeftine neke preskupe, jer pojma nema e o standardima osim da mali od susjede radi web za 800,00 kuna a web dućan za 1500,oo kuna …

Tu stavljam na temu sam sebi lock jer ovo uvijek ode u maraton :slight_smile:

1 Like

Koliko para - toliko muzike.
Samo izrada vizualnog identiteta,
npr. Adobe logo http://powerbranding.ru/wp-content/uploads/2013/11/adobe-brandbook.pdf,
odnosno knjiga grafičkih standarda, može koštati 200,000,00 kn <.

O webu i web rješenjima da ne govorim. Registarcija zaštitnog znaka (logotipa) na državnoj razini cca
100.000,00 kn, na EU razini x2, na globalnoj razini x5…

Dakle, samo zaštitni znak i njegova registaicja je 300.000,00 - 500.000,00 kn. Ako idemo baš ono… profi.

Ali takvke projekte u HR, dobijaju samo politički podobni. Pogledaj si malo npr. stranice HHZ-a, HZZO-a itd.
To su ti: “politički podobni”, koji otvore firmu, uzmu par milja eura za amaterski posao i nestanu za mjesec dana.

Nama, freelancerima ostaju cvjećarnice, mesarnice i osatatak “jadinka” koji mora biti prisuta na webu uz budžet od max 500 eura.

1 Like

E pa da onda malo potkurim :slight_smile: Cijena izrade web stranica za poduzetnike ovisi o tome koliko su neupućeni i naivni :wink:

da mal’ onisi pretjerao sa cijenom zaštite žiga?
To je reda veličine na HR razini par 1000 kn.
Također postoje standardi u dizajnerskom svijetu koji baš i ne posjećuje forume ovog tipa i knjiga grafičkih standarda se kreće maksimalno do nekih 15000 kn.
Adobe , Micorosoft itd … nemož’ gledat kao referentnu točku za određivanje cijene.

@mrvica , a mogo si nam rec tvoju racunicu da vidimo tvoje misljenje…
na pitanje koje “keyworde želi” … ovaj moj post je bio opcenit i nije se ticao samo zubara nego i ostale djelatnosti… Dok sam to tipkao bio mi je na pameti sajt koji sad radim a radi se o vodoinstalateru… Vodoinstalater se bavi specijalnom metodom snimanja kanalizacije , ispitivanje cjevovoda na puknuce te odstopavanje, naravno uz “normalne” poslove vodoinstalatera. te njegov keyworde je bio npr. ispitivanje cjevovoda Osijek, odcepljivanje kanalizacije Osijek,…
istrazio sam da su stranice sa tim keyworde dosta losije te da bi mogao doci na prvu stranicu googla. Klijentu nisam obecao da ce doc na prvu stranicu ali da ima potencijala…

Ovo sve me potaklo da napisem jer mi je vodoinstalater radio nesto u stanu i naplatio cca 800kn za odrađena 3h.
Te u to vrijeme smo dogovorili da mu napravim sajt za firmu :slight_smile:

E sada… ubio sam se od posla, završio projekt i sam sebi kažem WTF

Radio sam sve gore navedeno osim višejezičnosti (potrošio sam cca 50h) , ako ne i više jer sam dobivao dodatne želje koje su tražile u zadiranje koda samog templeta…
naplatio san 2500
od toga platim hosting, domenu , template i zarada mi je cca 1700kn

o uzmem 1700kn i podjelim na 50h ispadne da je moj sat 34kn/h , a sat vodoinstalatera je ocito 800kn/3h=**266kn/h

Sad ce netko rec da se taj posao može odraditi sa 10 sati… da, ako ide sve glatko bez problema… ali ja jos nisam napravio sajt na kojem nisam imao problema :slight_smile:


Vidim u postovima ste se raspisali o velikimm, a i o malenim ciframa :slight_smile:
U svakom slucaju ja više ovakav tip sajta ne radim ispod 2500kn ciste zarade. Mislim da je to fer cijena ali sam htio s vam provjerit dali mislite da je to ok ili da još dignem cijenu :slight_smile:

1 Like

Pošalji upit na http://www.dziv.hr/, o cjenama zašite na svim razinama. 1000 kn nije niti približmo dovoljno za zaštitu na državnoj a kamoli na kontitnetalnoj ili međunarodnoj razini. Također, pošalji upit ioele ozbiljnijoj diizajnerskoj firmi o knjizi standarda, pa ćeš dobiti malo drugačiji uvid u stvarnost.

Adobe, MS, G i ostali giganti su upravo dobre referentne točke, jer su isti ujedno i največi kršitelji međunarodnih zakona o intelektualnom vlasništvu. Svi su oni isplatili ( više puta ) vagone dolara upravo zbog toga.

2500KN je cist OK. Ali ove neke stvari se mogu jako brzo napraviti. Neznam kakvih 50h na ovo? Osim ako pises sam tekst i osim ako se radi o off site SEO. No to nisi definirao. Isto tako ako se rade prijevodi i ti to placas onda cijena drasticno raste. Bez toga 2500KN je cist ok i tu ne treba ni 10h rada. Pa ispadne da je tvoja statnica 170 kuna. Sto je onako OK cijena, no ispod auto mehanicara koji radi za 200KN sat. Al vodoinstaler mislim da nema ovako veliku satnicu, mozda je on naplatio 800kn, ali tu su troskovi, prijevoza i tako dalje.

bitdefender ti blokira ovaj link ka sajtu

1 Like

Stvar je vrlo jednostavna - naplatis onoliko koliko vrijedis, to je neki osnov od cega se krece.Da ti neko daje neke specificne cifre to tebi apsolutno nista ne znaci.

Znaci ja da uzmem ovaj posao da radim, sigurno ne bih dozvolio da budem u gubitku, jer za to vrijeme sto radim na tom poslu, sigurno mogu naci jos 5 takvih poslova, ili cak boljih.

Krasno, hvala na informaciji. Mislim da je to greska. Samo da mi je znati zasto je doslo do te greske.

Ionako sma mislio promjeniti dizajn, pa cu reinstalirati, ali mislim da to nece pomoci kod bitdefendera jer na ovoj domeni takodjer hostam svoje programe koje sheram s klijentima, a vrlo vjerojatno to njih muci…

Evo ovi sto znaju svoj posao, a ne taj amaterski bitdefender:
https://sitecheck.sucuri.net/results/www.dadaas.com

Sad sam ih kontaktiral pa cemo vidjetsta ce reci.

Da, blacklistan si :frowning:

PS
Inače vezano za thread glupo je komentirat cijene nečeg nepoznatog, biti prvi za pojam “automobili” ili biti prvi za pojam “jogurt od čokolade” nije uopće usporedivo.

Ja cepam 230,00 kn/h i ovo gore nije manje od 30h posla…

Kupoio sam jednu temu za 70$ kad sam punit textom (ja sam ga piso te kasnije mijenjo po želji klijenta ) vidio sam da mobilna verzija sajt ne radi dobro (sa svake strane cca20% ekrana je pokazivalo boju pozadine) a to je puno za mobitele… Slao sam poruke autoru sajta ali sam dobio odgovore koji me nisu zadovoljili te sam sam morao podesavati desktop verziju sa mobilnom…
Nakon toga sam uploudo slike pa integrirani slajder (koji se dobio sa temom) nije dobro radio… svaku 3 sliku nije prikazivao… dok sam sve to ustimao, ode vrijeme… a htio sam da sve radi kao urica jer je to i moja reklama za sljedeci posao…

Netko je spomenuo broj slika… Klijent mi je iskrcao cca 300 slika te da izbacim lošije ali da stavim cim više slika. Svaku sliku sam pocebno obrađivo npr. dam joj ime prikladno za SEO, izrežem višak iz kadrova, pobrišem cigaru iz ruke šljakera, pokušam popravit sliku kroz filtere, smanjim na dimenziju 800600 te uploudam u WP, nakon toga svakoj slici ubacim sve kategorije u WP-u (ime, opis,…)
**Recimo da za svaku sliku potrošim samo 3minute, a objavio sam oko 200 slika 3
200=600minuta=6h**
i tako ode vrijeme za cas…

1 Like

Eh vidis, nisi dao sve detalje. Slike, SEO, Jezik, Clanci, to su anjbitnije stvari i one mogu oduzet puno vremena.

Sljedeci takav posao cu pokušat postaviti ovako

čista zarada 2500kn
u toj cifri ukljuceno je sve gore navedeno osim klijent ce dodatno platiti:
hosting, 200kn
domenu, 100kn
templejt po odabiru, cca 500kn


  • iz toga proizlazi da ce takav sajt klijenta kostati min 3300kn

te cu traziti klijenta da sam pripremi text (normalno ako je informaticki pismen),

  • dodatno izrada visejezicnosti 15% vrijednosti weba + trosak prijevoda

Održavanje i eventualne izmjene nakon izrade sajta i isteka vremena reklamacije; 100kn/h s tim da je minimalna jedinica vremena 1h.

Žašto sve to pišem? jer me zanima Vaše mišljenje, a gdje je bolje pitat nego na ovom forumu.
Ne želim radit za sitnu lovu jer na kraju spuštam i Vama cijenu, a s druge strane ako dignem previše necu dobit posao :wink: