Cijena rada PHP programera

Gle Ivane :slight_smile:

Nisam ni ja pao s kruške :slight_smile:

Znam ja kako se tu kreću stvari samo još malo ispitujem i sigurno postoje, a jako je malo programera koji rade za 10+ tisuća kuna neto. Poznajem jednoga, ali to mu je više sreća nego pamet donijela, dok neki drugi jednako dobri rade za well bellow 10000.

Ako i ima takvih firmi, ne primaju oni baš svakodnevno nove ljude itd. A uostalom… kažeš iz poslovnih kontakata. Ne znam jesi li to zaključio, je li ti netko rekao, netko te slagao (ne tvrdim da je nemoguće) ili stvarno znaš? Jer ja samnedavno saznao da mi poznanik - arhitekt, koji radi u lijepoj firmi u zagrebu i ponaša se i oblači pravo japijevski, kupio auto ovo-ono - ima plaću 6000 kn! Pa ja sam po njegovom ponašanju mislio da ima 20.

Uglavnom tvoja je poruka - ako ne daš 17500 mjesečno za programiranje, nema šanse da napraviš posao? Ne znam ti baš. Lijepo bi to bilo.

Zapravo, imaju stalno otvorena radna mjesta za kvalitetne ljude.

Jel ti mene sprdas ili sta? :smiley:
Znam, iz prve ruke.

[quote=“Superbad”]
Jer ja samnedavno saznao da mi poznanik - arhitekt, koji radi u lijepoj firmi u zagrebu i ponaša se i oblači pravo japijevski, kupio auto ovo-ono - ima plaću 6000 kn! Pa ja sam po njegovom ponašanju mislio da ima 20.[/quote]

Tako nam se ponasa vecina ljudi u drzavi, cak i sa manjim primanjima.

[quote=“Superbad”]
Uglavnom tvoja je poruka - ako ne daš 17500 mjesečno za programiranje, nema šanse da napraviš posao? Ne znam ti baš. Lijepo bi to bilo.[/quote]

Ne. Ako oces kvalitetnog programera, to kosta. Isto ko kvalitetno auto. I fico i ferrari ce te odvesti do ducana. U ferrariju ce ti biti puno udobnije nego u fici i brze ces doci, a fica se mozda i pokvari. :smiley:
Mislim, valjda kuzis sta ocu reci.

A u ovoj grani industrije vecinom uspjevaju samo vrhunski proizvodi. :wink:

Aj jaj jaj :zub:

Nigdje ne uspjevaju većinom vrhunski proizvodi, a najmanje je to vezano uz IT (ukoliko je uspjeh = puno $$$).
Isto kao što kvaliteta neće osigurati uspjeh tako neće ni veća količina rada osigurati veći uspjeh.
Sve je to vrlo, vrlo relativno i ovisi o mnogo stvari.

Moguće da vrhunski PHP programer radi negdje za 3-4-5 somova. Zašto? Zato što je silom prilika tamo zaglavio i baš mu je dobro i ne traži bolje.

Moguće da ti vrhunski programeri o kojima Ivan priča i nisu neki uber znalci ali eto, spletom sretnih okolnosti su dospjeli tamo.

Iznos plaće ne govori koliko netko zna niti koliko je netko sposoban nego koliko taj radnik vrijedi vlasniku firme.

[quote=“trnac”]Aj jaj jaj :zub:

Nigdje ne uspjevaju većinom vrhunski proizvodi, a najmanje je to vezano uz IT (ukoliko je uspjeh = puno $$$).
Isto kao što kvaliteta neće osigurati uspjeh tako neće ni veća količina rada osigurati veći uspjeh.
Sve je to vrlo, vrlo relativno i ovisi o mnogo stvari.

Moguće da vrhunski PHP programer radi negdje za 3-4-5 somova. Zašto? Zato što je silom prilika tamo zaglavio i baš mu je dobro i ne traži bolje.

Moguće da ti vrhunski programeri o kojima Ivan priča i nisu neki uber znalci ali eto, spletom sretnih okolnosti su dospjeli tamo.

Iznos plaće ne govori koliko netko zna niti koliko je netko sposoban nego koliko taj radnik vrijedi vlasniku firme.[/quote]

Odlicno Trnac, upravo tako !

Momentalno radimo par malo vecih projekata za velike korporacije i mogu reci samo jedno da nakraju trazenja i pregovaranja imam ekipu vrhunskih programera koji mi odrade posao za duplo manje nego sto su neki drugi trazili isti posao

Samo da napomenem da se radi o ljudima iz HR i da isti i nepomisljaju pitati placu vecu od 7500 kn

Svaka cast izuzetcima no sve sto je pretjerano pukne vrlo brzo …

Moram se i ja složiti. Nije to potcjenjivanje nečijeg rada nego realnost. Pa samo bi milijunaši imali software kad bi tako bilo.

BTW, poznajem čovjeka koji vodi jednu vrlo značajnu IT firmu u HR i koji ima brutalne (meni nedostupne) cijene, ali nije to tako zato što on to radi 30 puta bolje od drugih (iako ne sumnjam u kvalitetu i pouzdanost) nego zato što ima poziciju, reference i klijente kojima to može tako naplatiti. To ne znači da su njegovi programeri plaćeni u skladu sa njegovim vanjskim cijenama - ljudi rade za uobičajene solidne plaće.

Poznajem i programere iste ili veće kvalitete koji rade i za manje novaca. Ne želim reći da ne zaslužuju više, ali očito da je takva situacija na tržištu i da moja početna ideja nije bila baš ni škrta ni bezobrazna. Nije ni meni nitko poklonio te novce.

Sta se tice sposobnosti i efikasnosti IT-jevaca:

Situacija 1:

Administrator 1 (od 5000 kn).
Ja: Ne radi mi to.
Administrator: Probaj to.
Ja: Ne radi.
Administrator: Onda probaj to.
Ja: I dalje ne radi.

(nakon pola sata pokusavanja)

Ja: Nasao sam u cemu je bio problem.

Administrator 2 (od 10000 kn)
Ja: Ne radi mi to.
On: Pricekaj minutu.

(nakon minute)
Administrator: Provjeri sad.
Ja: Radi! Fala!


Situacija 2

Firma 1, “programeri”

10 programera. 3 projekta.

Firma 2, programeri

15 programera - 70 projekata.

Situacije nisu izmisljene, a racunica je jasna!

A zadnja situacija :smiley:
DB admin prije migracije nije napravija backup baze i nesto je sjebao. Zadnji backup je bio od jucer, a cca 50 ljudi je trebalo skoro cijeli dan ponovo raditi ono sta su jucer napravili.

Tako da, samo vi stedite :smiley:

Meni ne pada na pamet raditi za manje od 10k kn. U DM-u sa osnovnom skolom mogu imati 7k kn i nema sanse da radim za toliko sa fakultetom. Ako me netko nece toliko platiti, nema problema, ima tko oce. :smiley:

Ivane, kontinuirano želiš profurati tezu da veća plaća znači veću kvalitetu i pametnijeg radnika ali to ne stoji.

Baš…

Ne znaci nuzno, placa je samo jedan segment svega sta neka firma nudi. Pricam generalno o nekoj vrijednosti koja je dobrim dijelom vezana uz novac. Naravno da postoje iznimke … ali generalno vrijedi da su kvalitetniji ljudi bolje placeni.

Ovakva izjava bi stajala da je programiranje birotehnika ali nije i nema smisla tako gledati.
Jest da ponekad rješenje nekog problema zahtjeva određeno predznanje i iskustvo i ako osoba to iskustvo nema onda nažalost to će ići tebi na trošak.

Unutar iste firme to ne vrijedi, a kamoli ukoliko se uspoređuje više firmi.
Ovisi o tome koliko vlasnik uspije naplatiti taj posao, kolika je administracija znači neprivredni sektor, koliko je radnik dobar u prodavanju samog sebe, koliko se radnik uspio nametnuti poslodavcu bilo u poslovnom bilo u socijalnom smislu.

Po većim firmama imaš metilje koji su tako vješti u veličanju svojih zasluga da se može steći dojam da firma sigurno propada ukoliko takav čovjek ode. Takvi nikad ne griješe.

treba napomenuti iako se freelanceri čine idealno rješenje za redukciju troškova oni mogu slobodno “nestati” sa projekta ukoliko uvide da moraju više uložiti u sebe nego što mogu zaraditi na projektu.
A takve stvari se većinom saznaju nakon što je projekt krenuo sa izgradnjom i kad se naiđe na potrebno rješavanje problema. Tako da i ta strane priče ima svojeg rizika.

eh eh svi bi gotovog “isprogramiranog” radnika…niko ne bi se potrudio naucit radnika da radi to sto doticnom poslodavcu treba.
meni je bilo ponuda,na sto sam ostala sokirana…ok tek sam na pocetku i zavrsila fax,ne znam puno,moram se uciti…ali 2500kn za prvi pol godine!!!pa heeeej…
fala lijepo radije cu volontirat prvi par mjeci bilo gdje, obilazit firmu,gledat kak se radi ucit da poslije mogu uskocit,znat posao i imat neku placu koja nije sramotna…

Napisao sam malo duži post što mislim pa evo:
http://www.web-hosting.hr/satnica-programer/104.html

[quote=“ivan.skugor”]Sta se tice sposobnosti i efikasnosti IT-jevaca:

Situacija 1:

Administrator 1 (od 5000 kn).
Ja: Ne radi mi to.
Administrator: Probaj to.
Ja: Ne radi.
Administrator: Onda probaj to.
Ja: I dalje ne radi.

(nakon pola sata pokusavanja)

Ja: Nasao sam u cemu je bio problem.

Administrator 2 (od 10000 kn)
Ja: Ne radi mi to.
On: Pricekaj minutu.

(nakon minute)
Administrator: Provjeri sad.
Ja: Radi! Fala!


Situacija 2

Firma 1, “programeri”

10 programera. 3 projekta.

Firma 2, programeri

15 programera - 70 projekata.

Situacije nisu izmisljene, a racunica je jasna!

A zadnja situacija :smiley:
DB admin prije migracije nije napravija backup baze i nesto je sjebao. Zadnji backup je bio od jucer, a cca 50 ljudi je trebalo skoro cijeli dan ponovo raditi ono sta su jucer napravili.

Tako da, samo vi stedite :D[/quote]

Nije uvijek takva situacija moras priznati. Prvo ja sam radio u Dubrovniku (uzimam primjer) gdje su plate zbilja male za sistem administratora je placa ispod 5 tisuca kuna, znaci jos manje nego u tvom primjeru. I stvar je mog karaktera i truda da’l cu rijesiti neki zadatak na vrijeme ili cu zajebavati nekoga. Sve sam radio maksimalno fer i korektno i uvijek su me hvalili (jer su ostali admini koji su zaradjivali vise od mene - radili bas kako si ti naveo u primjeru 1).

Zasto su plate PHPa programera male. Zato sto ih je dosta, relativno jednostavan jezik za nauciti, bez puno predznanja neko sa dosta truda u pola godine / godinu ga savlada i onda se prozove PHP programer. Nemaju jaku matematicku pozadinu, znaju napisati query ali zaista ga ne razumiju. Znaju napraviti klasu ali zaista ne poznaju objektno orijentirano programiranje. Takvih je more!!!

Jedan programer koji poznaje sve ove stvari i drzi u malom prstu ne bi trebao da radi za placu manju od 800-900€ minimum. Vjerujte i ne radi.

[quote=“Gosaric”]Napisao sam malo duži post što mislim pa evo:
http://www.web-hosting.hr/satnica-programer/104.html
[/quote]

Nisu ti baš točne one točke koje si naveo… Ispada da onaj koji radi iz nule mora raditi proceduralno - takav zaključak je besmislen kao i da je framework jedina druga opcija.
Tuđe klase da, ali raditi u frameworku jedino ako radiš za sebe. Neke sitnice koje stranka može tražiti da izmjeniš će ti daleko više vremena uzeti na frameworku nego ručno.

Po meni kompletan tekst je besmislen. Jer ako ides mijenjati tipa “Uzmimo za primjer jednostavnu formu koja sprema neke podatke u bazu podataka (recimo komentiranje ispod ovog posta).” Naravno da ces se uklopiti u postojece rjesenje na kojem site trenutno radi. Nije uopce bitno koliko ce ti vremena uzeti. Suludo bi bilo da npr. ides na wordpress siteu mijenjati nesto i sad neces da koristis wordpressove funkcije nego ides praviti svoje - to je plain stupid!

Drugo kad se posao dogovara sa klijentom se dogovoris vrijeme, lovu i tehnologiju koju ces koristiti… prema tome nema nesporazuma.

Da se čita s razumijevanje, ovakvi komentari ne bi se pisali, jelda @djomla?

@Ibiza - početnik radi proceduralno. Bilo tako i bude. Treba se naučiti na nečemu, nejde odmah na MVC, ORM i što ja znam što sve ne.

Koje su to druge opcije osim proceduralnog i OOP? Što se tiče programiranja, nema ih. Što se tiče CMS-a, to je navedeno.

I koja pa je sad to brija da je bolje radit s vlastitim klasama (ili javno dostupnih) od library-a u Zendu, Yii-u i sl? Ništa što si naveo ne drži vodu, barem ne u PHP-u.

Citam ja sa “razumijevanje” i odgovaram ti na to isto. Kao programer trebao bi da znas da u PHPu ne postoji strihtno (isključivo) programiranje u OOP-u štoviše PHP je dosta slab sa OOP-om.

Ti u svom tekstu navodiš banalan primjer ne navodeči tehnologiju u kojem je taj site inicijalno pisan a onda pominješ neko bi to radio from scratch a neko bi koristio Yii. Nije ni Zend ni Yii bogom dan framework i svako radi onako kako je to inače navikao da radi.

I odakle tebi ideje da je proceduralno programiranje sporije od frameworka? Pogotovo kod sitnih izmjena na siteu tipa komentari. Baj d vej termin CRUD si stavio u totalno pogrešan kontekst.

I sad po tvom tekstu samo pravi elite kungfu majstori koriste Zend Framework, e pa nije!

  1. Uzmi dobar primjer pa onda idi uporedjivati proceduralan kod i neki od frameworka.
    Jer niko normalan ne bi za neki site uglavljivao kompletan frejmwork da bi napravio komentare nego bi koristio postojece rjesenje (“Da se čita s razumijevanje, ovakvi komentari ne bi se pisali, jelda”)

  2. Napravi skriptu koja cita iz baze tisucu rekorda i ispisi ih a onda to izvedi sa zendom i molim te javi vrijeme loada. Ocemo se kladiti da je proceduralno brze?