Cijena rada PHP programera

Brže - je vrjerojatno mislio na vrijeme izrade.
Nisam još koristio osobno framework osim isprobavanja, ali sam dosta od kolega čuo kad je u ex firmi trebalo u Symfony web shopu dodati opciju da npr. popust u određenoj kategoriji imaju pretplatnici koji su kupili određeni artikal samo u određenom periodu se dobro izje.e, što je banalno napraviti da je webshop tvoj code…

Baš ću iduću aplikaciju napraviti u frameworku da vidim kako to ide. Ovako sam predvidio da će mi OO uz pretežno vlastite klase trebati 3 mjeseca… Aplikacija će trebati podnositi velik broj korisnika, a vjerojatno i na više servera, zanima me koji preporučaš; Zend, Yii ili Symfony ?

Pa brze ili ne. Trebao je navesti tj. primjer fino navesti a ne tako. Ako imas gotovu platformu ne mora znaciti da je neki framework ni brzi. U toliko je laksi jer ti nudi odredjene klase pa nemoras da se brines za query-e i sl. Opet kazem primjer naveden nije dobar.

Imam iskustva, sa skoro svim frameworcima. Ili Symfony ili Zend po meni dva najbolja frameworka. Strasnu dokumentaciju imaju i koji god da odaberes neces pogrijesiti. To sto se neko izje* to je nedostatak rada u punokrvnijim frameworcima. Još jedan dobar, svakako vrijedi pogledati :
http://codeigniter.com/

“Želite aplikaciju građenu od početka, dakle ne radi se o promijeni postojeće.” - naveo sam da ovo vrijedi kod aplikacije koja n postoji. Pa nije nitko blesav da ide gurat Yii pod Wordpress ili Zend. Lol.

Proceduralno programiranje je brže samo kod jednog dijela, a to je izvođenje skripte - brzina. Brzina slaganja sitea je xx brža u frameworku, zato oni i postoje. CRUD je po mome mišljenju savršeno upotrebljen i još u kontekstu s Yii-om. Vjerojatno nisi vidio jer ni ne bi tako komentirao.

To ja nisam napisao. Činjenica je da bez frameworka danas ne možeš preživjeti (izuzev CMS-a).

[quote=""]1. Uzmi dobar primjer pa onda idi uporedjivati proceduralan kod i neki od frameworka.
Jer niko normalan ne bi za neki site uglavljivao kompletan frejmwork da bi napravio komentare nego bi koristio postojece rjesenje (“Da se čita s razumijevanje, ovakvi komentari ne bi se pisali, jelda”)[/quote]

Kakvo je to postojeće rješenje kad njega nema? Taman i da je proceduralno, opet možeš puno bolje napraviti s frameworkom.

Pričamo o real-world aplikacijama, ne o Fejsbukima i Twitterima di na milisekunde svršavaju. I ako baš želiš, najmanje ima veze koji framework koristiš kod tvog primjera, to je najmanji problem.

[quote=“Ibiza”]Brže - je vrjerojatno mislio na vrijeme izrade.
Nisam još koristio osobno framework osim isprobavanja, ali sam dosta od kolega čuo kad je u ex firmi trebalo u Symfony web shopu dodati opciju da npr. popust u određenoj kategoriji imaju pretplatnici koji su kupili određeni artikal samo u određenom periodu se dobro izje.e, što je banalno napraviti da je webshop tvoj code…

Baš ću iduću aplikaciju napraviti u frameworku da vidim kako to ide. Ovako sam predvidio da će mi OO uz pretežno vlastite klase trebati 3 mjeseca… Aplikacija će trebati podnositi velik broj korisnika, a vjerojatno i na više servera, zanima me koji preporučaš; Zend, Yii ili Symfony ?[/quote]

A gle, ne moraš ti koristiti query buildere koje ti FW pruža. Možeš ti svoj SQL, ali tu je opet pitanje vremena i znanja.

Ovo s velikim brojem korisnika mi nema smisla misliti u početku. Osim ako nešto opako ne zabrljaš, može ti prosječno trpiti ogroman broj korisnika (s jednim serverom možeš u top 20 u gemiusu). Ako se pokaže da sajt stvarno raste, onda optimiziraš querye i ostale finese.

Yii topla preporuka. Najbrži je, ima super dokumentaciju i ok community. Ali bilo koji da odabereš, moraš znati kako rade, nije to sad da si ovaj tjedan uzmeđ framework, a drugi programiraš facebook. :slight_smile:

[quote=“Gosaric”]“Želite aplikaciju građenu od početka, dakle ne radi se o promijeni postojeće.” - naveo sam da ovo vrijedi kod aplikacije koja n postoji. Pa nije nitko blesav da ide gurat Yii pod Wordpress ili Zend. Lol.
[/quote]

Malo si nepovezano napisao onaj tekst u tom slucaju kao sto rekoh tj. nisi naveo težinu stranice tj. koliko je komplicirana. Ja i dalje tvrdim da cu brze napisati jednostavan site from scratch nego neko sa frejmworkom. os se kladit? :slight_smile:

Ni ovo nije istina … pogledaj samo koliko vremena potroši framework na ucitavanje klasa potrebnih i sl. autocomplete je bitch za loading u poredjenju sa proceduralnim kodom.

Framework i CMS pak nisu iste stvari.

[quote=“Gosaric”]
Pričamo o real-world aplikacijama, ne o Fejsbukima i Twitterima di na milisekunde svršavaju. I ako baš želiš, najmanje ima veze koji framework koristiš kod tvog primjera, to je najmanji problem.[/quote]

Ja isto tako pričam u real world aplikacijama ne razumijem sto guras fejsbuk i twitter tu nisam ih ni spomenuo?

A sad for real : svi ti frejmworci sluze za jednu stvar : DA POKUPIS IDEJE!
Od toliko aplikacija koje sam radio a radio sam ih dosta, ipak imam dosta dosta iskustva , nije radjena sa zend-symfony-yii-yui-gui-mui-sui nego je radjena sa custom frameworkom. Zasto? Zato sto znas jednostavno kad napises svoje, znas di je greska u podne u ponoc … znas sta mozes ocekivat, znas prednosti, znas mane … ne treba ti dokumentacija i forumi da pitas kolege kako nesto napraviti zasto mi encoding sad radi probleme ili sl. Plus mala programerska sujeta.

Ja sam probao sve frameworke kad sam ucio objektno orjentirano programiranje da bi pokupio cake i finese u poslu i sve to primjenio u svom frejmworku - koji je malo gola verzija zend frameworka ali kompletno sve moje od ORM-a ma sve. I kad nesto ne radi a to je rijetko taman bio pijan ko letva znam sta moze da bude. E vidis to je prednost.

[quote=“Gosaric”]
Yii topla preporuka. Najbrži je, ima super dokumentaciju i ok community. Ali bilo koji da odabereš, moraš znati kako rade, nije to sad da si ovaj tjedan uzmeđ framework, a drugi programiraš facebook. :)[/quote]

Izvini sto sad ispada da sam se nakamcio na tebe al to najbrzi? Wanna bet?

http://www.thedeveloperday.com/framework-battles-yii-vs-zend-framework/

Ovo ne drži vodu, ne možeš ti biti brži od autogeneriranog koda i miljun ugrađenih gotovih stvari. Nema potrebe za klađenjem, pitamo par drugih developera koji će se nasmijati kako ti daješ prednost proceduralnog nad objektnim.

Itekako je istina. Ne možeš uspoređivati milisekunde (taman i dekasekunde) s par desetaka sati rada. Nejde. I opet nisi vidio Yii, Yii ne radi na principu lazy loadinga kakav princip imaju svi frameworci. Pogledaj malo bench analize sajtova s par miljuna usera mjesecno.

Ja pišem u kontekstu, ti vadiš iz konteksta. Isto je da ja sad tebi napišem da framework i cms nisu stvari.

Ne bih se baš kladio da pričaš, da pričaš onda ne bi pričao o milisekundama.

[quote=""]A sad for real : svi ti frejmworci sluze za jednu stvar : DA POKUPIS IDEJE!
Od toliko aplikacija koje sam radio a radio sam ih dosta, ipak imam dosta dosta iskustva , nije radjena sa zend-symfony-yii-yui-gui-mui-sui nego je radjena sa custom frameworkom. Zasto? Zato sto znas jednostavno kad napises svoje, znas di je greska u podne u ponoc … znas sta mozes ocekivat, znas prednosti, znas mane … ne treba ti dokumentacija i forumi da pitas kolege kako nesto napraviti zasto mi encoding sad radi probleme ili sl. Plus mala programerska sujeta.

Ja sam probao sve frameworke kad sam ucio objektno orjentirano programiranje da bi pokupio cake i finese u poslu i sve to primjenio u svom frejmworku - koji je malo gola verzija zend frameworka ali kompletno sve moje od ORM-a ma sve. I kad nesto ne radi a to je rijetko taman bio pijan ko letva znam sta moze da bude. E vidis to je prednost.[/quote]Ok, ukratko: ti tvrdiš da imaš framework namijenjen stranicama koje radiš i usput tvrdiš da si pametniji od tisuće developera koji rade na pojedinom frameworku? Blago tebi.

[quote=“djomla”]Izvini sto sad ispada da sam se nakamcio na tebe al to najbrzi? Wanna bet?

http://www.thedeveloperday.com/framework-battles-yii-vs-zend-framework/
[/quote]

Dobro, tvoj je sigurno brži od svega toga i tu gledaš najbanalniji test koji ništa ne dokazuje. Dalje nema smisla raspravljati, pobijedio si.

[quote=“Gosaric”]Ovo ne drži vodu, ne možeš ti biti brži od autogeneriranog koda i miljun ugrađenih gotovih stvari. Nema potrebe za klađenjem, pitamo par drugih developera koji će se nasmijati kako ti daješ prednost proceduralnog nad objektnim.
[/quote]

Ne ja nisam rekao da dajem prednost proceduralnom kodu kazem da je kod sitnih stvari brzi. I to je istina. Na duge staze definitivno nije brzi.

Mogu kako ne mogu. Radim na siteovima koji imaju mjesecno vise miliona unique posjeta i znam koliko te milisekunde znace. Opet ti nisi vidio Zend sa te strane, pogotovo kad radi na svojoj platformi :slight_smile:

Ja nisam rekao nista protiv zend frameworka ni bilo kojeg ti izvlacis i hvatas se za sitnice u mojim recenicama. A ja se hvatam za tvoje izjave poput “najbrzi je”, “najbolji je Yii”, “proceduralno sucks” … sve te izjave su tipa nekog ko je poceo sa frameworkom da radi prije ne vise od godinu dana. Takodjer govorim sa iskustvom na brojnim aplikacijama. Ovdje ne pricam o sajtovima ‘moji apartmani’ ‘moja wc skoljka’ nego o ozbiljnim aplikacijama koje ne da imaju hevi load, nego donose pare do raznih banka/turizam aplikacija. Crko ja ako bi tamo koristio symfony ili bilo koji drugi framework (opet to spada dosta u onu sujetu programersku o kojoj sam pricao).

Ali da brzina jeste bitna svakako je bitna pa i svaka milisekunda.

Vidis kako odgovaras bezveze, kominiciram (kuckam) normalnim tonom i necu raspravljati tj. ne isplati se na takav nacin - pogotovo kad glumatas mucenika. Jos ti kazem izvini a ti onda tu infatilno ovakav post. Kazi mi zasto mislis da nije, si radio neki test, das neki link na benchmark dva frameworka … neki hint al ne ovo.

http://www.yiiframework.com/forum/index.php?/topic/13717-realselfcom-15-million-monthly-visitors/

Al sve ovo nista ne mora znaciti ako se napravi dobar custom caching :slight_smile:

Glupo je prepucavanje koji je framework bolji neko je navikao na zend neko na yii neko na kohanu for god sake svak kako njemu odgovara zar ne?
Sto se tice brzine znam da je Zend stvarno optimiziran da radi dobro i stabilno whell dosta sam s njim radio.

A nije sramota imati svoj framework koji radi posao zar ne? Plus praveci njega naucis OOP bolje, pa zar to onda nije win/win situacija? Ja mislim da je!

mislim da danas ne postoji oziljan CMS a da ga ne upogoni neki framework, pa makar isključivo za potrebe CMS.
Bilo proceduralno ili OOP, iako se baš i nisam nagledao proceduralnog koda:)

Pa dobro to je normalno zar ne makar i skup funkcija u jednom fileu :slight_smile:

Ali odmakli smo se od tebe cijena rada programera i to debelo!

[quote=“Gosaric”]Napisao sam malo duži post što mislim pa evo:
http://www.web-hosting.hr/satnica-programer/104.html
[/quote]

Reklame su na drugom podforumu. :rolleyes:

Nije ih dosta. Dapace, kronicno ih nedostaje. Druga stvar je sta se netko nakon par tutorijala smatra PHP guruom i jQuery ninjom.

[quote=“djomla”]Pa dobro to je normalno zar ne makar i skup funkcija u jednom fileu :slight_smile:
[/quote]

Nije baš normalno jer skup fileova je skup filova dok framework traži poštivanje filozofije razvoja na temelju tog frameworka.
Zato i mnogi developeri ne nazivaju zend framework frameworkom nego skupom klasa koje se koriste u MVC desing patternu.
Vjerovatno zato jer je zend toliko abstraktan da se bilo koji dio frameworka može “izvući” i ugraditi bilo gdje druge.

Kako to mislis nedostaje ? Mislim odakle ta tvrdnja? Ne kontam po cemu. Ja gledam na svaki natjecaj moje firme javi se minimum 50ak programera - ne pominjem znanje to su “programeri”

Dosta firmi ima konstantno otvorena radna mjesta.
Firma u kojoj trenutno radim uvozi programere (nalazi se u Splitu). A koliko znam - ovako, odokativno … FER godisnje proizvede 10ak inzinjera koji se kasnije bave PHP-om i web-om (bar je tako bilo na mojoj godini). To mi se cini puno premalo.

Potraznja se sad smanjila zbog recesije, ali prije je bila hrpa poslova za PHP programere.

[quote=“ivan.skugor”]Dosta firmi ima konstantno otvorena radna mjesta.
Firma u kojoj trenutno radim uvozi programere (nalazi se u Splitu). A koliko znam - ovako, odokativno … FER godisnje proizvede 10ak inzinjera koji se kasnije bave PHP-om i web-om (bar je tako bilo na mojoj godini). To mi se cini puno premalo.

Potraznja se sad smanjila zbog recesije, ali prije je bila hrpa poslova za PHP programere.[/quote]

Znam o kojoj je firmi rijec :slight_smile:
Prvo, nisam siguran da programera nema jer na svaki programerski oglas sam siguran da se javim vise desetina zainteresiranih. Kako onda to da nema programera?
Ovo vazi u slucajevima glavni i veliki grad. U manjim sredinama kako je ipak Split, a i Dubrovnik gdje pouzdano znam da manjka ljudi situacija je shitty jer ljudi nema. Svi se zele docepati belog zagreb grada ili hvatati maglu vani.

To sto fer proizvede malo PHP progamera, ha mogu se nadati da su ljudi pametno odlucili se za Javu, C++, C# gdje su ipak bolji/kvalitetniji/placeniji poslovi!