Čudan zvuk laptopa

Ma otvorio sam ga komplet čovjeće, u dijelove ga rastavio, nema unutra prašine.

Pa jeba ga ti, ako su ti osli lageri na lezaju ne treba ti prasina da zuji, a lageri mogu otici i bez prasine. Ako nista probaj rastaviti ventilator i natrpati “totmasti” u lager pa ga sklopi i probaj jel ce zujati.

Pa ak se da rastavit, namasti,ak ne,treba zamijenu.

Lp,
Serverlab

Hmh, gdje mogu nabaviti tu mast? Jel se smije puno staviti, i da li to pomaže privremeno ili? Jel pametnije mjenjati ga? I, da li on radi slabije nego prije ili isto samo što pušta čudan zvuk?

Tot mast ili tovatna mast se moze kupiti na Ininim benzinskim postajama, ali to ti se ne isplati jer su pakiranja velika. Radije uzicaj u nekom biciklistickom servisu malo masti za lagere, toga obicno imaju tamo dosta pa ce ti udijelit. Ili kupis u bike shopu mast, imaju i manja pakiranja. Pitanje je jel mozes uopce rastavit ventilator bez da ga strgas pa radije zamijeni. Stavis malo masti, ovlas, ako ti se da zezati s tim…

Pa onda podmazi taj fan,ili jednostavno kupi drugi,novi :slight_smile:

Kud ne uslika do kojeg nivoa mogu da rastavim fan, pa da svi vidite jel moguće podmazati :smiley: . Nije baš da mogu same “propelere” izvaditi. Ja ne znam šta su lageri u fana :smiley: .

Evo šta kažu iz DELL-a: Kindly do not apply any oil to the system fan as it will damage the system board and system fan.

Pa naravno. Stroj se grije, mast se topi, iscuri na ploču i ode laptop.
Sumljam da u tim ventilatorima ima ikakvog maziva.

To se radi ovako: ventilator obicno ima u sredini jedan okrugli poklopac. On se necim ostrim izvadi van i u sredinu se kapne kap dve finomasinskog ulja. Zaklopi se nazad i to je to. Nikakva tovatna mast,samo ulje i to jako malo. Ali ovakav popravak nije dugog vijeka jer ce on opet prozujat tako da ga je najbolje zamijenit. Fino si narucis sa ebaya novi ventilator tocno za taj model laptopa.

1 Like

Odoh potražiti na ebayu :slight_smile: .

Kako nema,koji je model laptopa,napisi tocan broj modela sa naljepnice na donjoj strani laptopa i ja ti nadjem vent.

Evo ima, a kako mogu biti siguran da je do fana, da nije do heatsinka?

Sta, mislis da ti zuji heatsink? : ))

Sto se tice curenja na plocu, pa ne stavlja se toga zlicu. Moze ic i kontakt sprej.

Ne da zuji heatsink već da ima neki uticaj na fan. Jer prema svemu sudeći fan kao fan je ispravan, ko mi garantuje da nešto sa njim nije u redu? Ja kada u fan idem direktno kompresovanim zrakom, ne pušta nikakav zvuk.

Dakle, da li da naručim sam fan:
http://www.ebay.co.uk/itm/New-Dell-Vostro-3560-Series-Laptop-CPU-Cooling-Fan-0Y5HVW-DC5V-/351091452865?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51beae6bc1
Ili, sa heatsinkom:
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-OEM-Genuine-DELL-Vostro-3560-CPU-Fan-with-Heatsink-Discrete-ATI-7670-06HNV7-/261925495463?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3cfbf9e2a7

Nema mi logike, ako ti je heatsink cist da ti se on cuje kod puhanja jer je on fiksan, ali ako zelis biti 100% siguran, fino odmontiraj ventilator, spoji ga na 5V adapter i pripazi na polaritet pa vidi jel ti onda zuji :smiley:
Da kupujem ovako na slijepo, uzeo bih samo vent bez heatsinka

Jbg nemam 5V adapter.

Ti ne mozes kompresorom toliko zavrtit vent da bi on poceo zujat. Dalje,nema sanse da zuji heatsink,jer je to komad aluminija,kako si ti zamislio da ce on zujat ? Nema sanse.

Ma ne da on zuji, već da možda nije u dobroj vezi sa fanom pa da to prouzrokuje možda da fan zuji. Ne vidim razlog zašto se na ebayu prodaje sa heatsinkom ako isti ne može biti u kvaru.