D.o.o u Hrvatskoj

Jel ima tko od vas iskustva (ne članci s neta) s d.o.o u HR?
S obzirom na vaše iskustva koje su prednosti? nedostaci?
Koliko se čeka na registraciju i koje su vam dužnosti?

U usporedbi s cime? Ako mislis doo ili jdoo, onda otvori doo. JDOO ima nekih skrivenih finesa koje doo nema.

1 Like

jdoo je u početku puno jefitniji ali kako onda ide poslije prebacivanje na d.o.o

Kakvih skrivenih finesa?

Pa svake godine ti jdoo “rezervira” sredstva od dobiti koje kao ide u temljni kapital ( ili nesto u tom smjeru), ali zapravo poslje, za razliku od pravog temeljnog kapitala, do tih sredstava nemozes doci…
Evo ja bas sad planiram prelazak na doo, pa ti mogu detalje javit poslje :slight_smile: . Ali koliko kuzim najbolje je sam dokapitalizirati tvrtku, tj. uplatit ostatak temeljnog kapitala i prebacit se na doo. Ako cekas da ti se rezerve napune i ako te drzava prebacuje onda jos moras platit revizora i mozda jos neke druge stvari…

zato bi možda išao odmah na otvaranje doo to je s troškovima i temeljnim kapitalom 30 000 kn, ali po meni je velika razlika u samoj tom nazivu jdoo baš i nezvuči nesto zanimljivo :slight_smile:

Neke glavne obveze koje imaš kao osnivač doo… mislim vjerojatno si sve vec istražio :slight_smile:

Ma ostalo je kolko kuzim isto…
Ne treba ti 30 ve 20000kn. Mozda malo vise, ali racuna da sve troskove otvaranja placas iz temeljnog kapitala.

Aha to je onda ok… Mislio sam temeljni kapital + troškovi.

Kako je kod isplate plaća ,doprinosa?

Dal moram uplaćivati ako već radim u drugoj tvrtki i tamo mi se plaćaju doprinosi i sve ostalo?

Ne. Direktor mora imati nekakvu minimalnu placu za koju nije bitno tko ju uplacuje. Tj. dok god radis i sjeda ti placa veca od ( mislim da je nesto vise od 5000kn) sve je ok, tj. nemoras sam sebe zaposljavat. Al je ok da se zaposlis barem jedan sat u svojoj firmi ( npr. 7 sati tu gdje vec radis plus 1h u svojoj firmi), pa si onda mozes isplacivat dnevnice i druge stvari preko kojih izvlacis cach iz firme…

thx… ajde pls ako se sjetiš napiši bas kad se prebacis na doo svježe informacije

Ako netko treba prodajem d.o.o. sve cisto bez 1 kune duga(predano financijsko izvjesce za proslu godinu, sve papire mozete pregledat i provjerit) i nema imovine. Cak ima i prebaceno iz prosle godine preko 6000 kn u pozajmnicama(tj. taj dio si mozete isplatit od vase zarade bez placanja ikakvog poreza.). NIJE u sustavu PDV-a. Posjeduje PDV ID (VAT) broj koji vam treba za internet zaradu unutar EU.

Cijena prijenosa vam je oko 2300kn kod biljeznika + 900 kn promjena imena.

Prodajem za simbolicnu cijenu + uputim vas kod mojeg knjigovode + kazem vam sve informacije/detalje koje vam trebaju za online poslovanje.

Registirane djelatnosti:

* kupnja i prodaja robe
* pružanje usluga u trgovini
* obavljanje trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu
* zastupanje inozemnih tvrtki
* web dizajn
* grafički dizajn
* izrada i održavanje web stranica
* usluge informacijskog društva
* računalne i srodne djelatnosti
* prijevoz tereta u unutarnjem i međunarodnom cestovnom prometu
* prijevoz za vlastite potrebe
* Poslovanje nekretninama
* posredovanje u prometu nekretnina
* proizvodnja računala, te elektroničkih i optičkih proizvoda
* održavanje i popravak elektroničke i komunikacijske opreme
* djelatnost elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga
* univerzalne usluge s područja elektroničkih komunikacija
* djelatnost pružanja usluga elektroničkih publikacija
* Skladištenje robe
* Promidžba (reklama i propaganda)
* Fotografske djelatnosti

Može cijena? Koliko se plaća još ako se želi registirati dodatna djelatnost?

u biti ti možeš biti direktor, ali ne moraš biti zaposlen kao direktor vec kao nesto drugo, da se izbjegne direktorska osnovica. Zaposlis se na neko radno mjesto u svojoj firmi, na npr minimalac i pola radnog vremena
i to su onda troskovi za placu i dobrinose cca 2000kuna tj isplatis si kao placu cca 1350 kn (u biti ne znam tocno koliko je minimlacac bruto 2 pa si provjeri

treba ti knjigovodja 400 kn pa na vise mjesecno (ovisi sta mislis raditi, sto vise i kompliciranijeg posla, veca cijena). Nemoj traziti iskljucivo najjeftinijeg vec onog koji ima znanja i koji ti moze/hoce pomoci kada ti zatreba.

treba ti poslovni prostor - mozes unjamiti jednu prostoriju u stanu sam sebi ili ti roditelji iznajme ili nesto. Te novce isplacuje tvoj doo mjesecno osobi od koje unajmljujes, ako je sam sebi iznajmljujes onda sebi isplatis najamninu i platis na ru cifru neki 12,5 posto poreza mislim

ako ces nesto prodavati za gotovinu ili kartice treba ti fiskalna blagajna

ovisno cime se mislis baviti, trebaju ti odgovarajuci minimalno tehhnicki uvjeti, vatrogasni aparat, kutija prve pomoci, plan evakuacije i sl

originalan software na kompu

i tak…

ceka se do cca tri tjedna sa svim tim procesom otvaranja, troskovi su mislim 5-7 tisuca kuna

temeljni kapital 20 000 kuna, s njim poslje firma raspolaze (nije zamrznut novac), teoretski to mozes posuditi firmi i poslije uzeti, ali ionako ce ti trebati novac za poslovanje pa tu ne vidim nekog smisla

ak ces ici zatvarati doo kasniije ak nemas dugova i sl proces traje cca godinu i pol i kosta cca 2500+ kuna

Za početak naravno dok se sve nerazvije nastojao bi izbjeći davalja velikih doprinosa bzvz jer trenutno sad dajem uz moj posao gdje radim i gdje plaćaju doprinose za mene još 4000 kn (no dobro to je drugo ali veliku doprinosi me nerviraju )

Što se tiče knjigovođe tu bi našao"čarobnjaka" naravno :slight_smile:

Zanima me ako firma potroši temeljni kapital za ulaganje i treba nam još novaca kako se gleda na to ako ja iz svojeg đepa još uložim 20 000 kn kako bi mogli nastaviit dalje??

Dal ja onda to mogu posuditi firmi i poslije kad firma bude poslovala onda uzeti svoj novac nazad (nakon što firmi taj novac nebude bio potreban) ?

Znači mjesečni troškovi su najam prostora + doprinosi -> i ako idem na sve minimalno to je cca 3000kn mjesečno?

500kn je cijena.

Za dodavanje djelatnosti ne znam koji je postupak.
Sve pozajmnice ili ako nesto platis cashom a dobis r1 mozes si isplatiti bez ikakvog poreza.
Znaci u ovom mojem d.o.o. ima 6400 kn koje se mogu povuc bez placanja poreza.

Trenutni trosak firme je cc 70kn mjesecno, HGK i bankovni racun.

Prostor si mozes sam sebi iznajmit za neku malu cifru.

I da firma ima i Certifikat za Fiskalizaciju - placen 375kn mislim da vrijedi do 2021 ali to je samo ako poslujes sa gotovinom.

Ček nekužim za 500 kn prodaješ doo za 6400 kuna raspoloživog kapitala?

Trošak je 70kn + doprinosi ili?

500kn trazim za d.o.o. , Ovih 6400kn je visak koji si mozes isplatiti od tvoje buduce zarade bez placanja poreza na jer sam vecinu stvari placao cashom i pravdao sa r1 racunom pa se skupilo. Znaci firma na racunu ima cc 100kn jer ju vise ne koristim. Tipa kupio sam toner za printer platio sa 500 kn iz svojeg depa i nisam si uzeo sa racuna od firme i onda mi je firma ostala taj cash duzna…

Ajde malo ću istražiti još šta i kako ako nebudeš prodao možda se za to i odlučim. Zapravo moram vidjeti kako je ovo definirano kao djelatnost. Ovih dana ću imati konzultacije s nekim ljudima iz te niche pa ćemo vidjeti…
Uglavnom na prvu ovako s neprovjerenim informacijama i svim ostalo zvuči dobra i fer ponuda :slight_smile:

1 Like

Još dvije stvari samo :slight_smile: … Dal ga mogu prebaciti u stanju mirovanja i tako ostaviti? I odakle si?

Mislim sve ću ionako provjeriti ali zanima me sad… i onda mogu obavljati sve internet djelatnosti u i izvan Hrvatske? (npr amazon,adsense i ostalo)

ak si negdje vec zaposlen, onda si nemoras placati placu i doprinose iz svoje firme, jer postojeci poslodavac to vec placa. ak ti zafali love u firmi, posudis ti svojoj firmi pa poslije vratis kada ti odgovara, to nije problem.