Da li sam dužan plaćati porez državi?

Baš prije par dana moj drug je otišao u Njemačku i ima dječiji doplatak od 300€ kako on tako i sestra otac mu radi…

Laze. Ne moze imati 300€, moze imati max. 176€ po djetetu ili ukupno 352€.

Edit:
Pardon, nije 176€ nego 184€ po djetetu, za trece dijete je 190€, a za cetvrto i svako slijedece je 215€ po djetetu. Ja sam predao papire prije 2 mjeseca i cekam na rijesenje tako da sam u tok s time koliki je DD i ne mogu me farbati sa strane. Vjerojatno ti je reako i da mu tata na gradjevini zaradi 5k €

1 Like

Moguce je 300e i on i sestra mozda sam ja pogresno razumio :smiley:
Opet je 10x bolje nego kod nas zabi’ mu :smiley:

Eto ga ■■■■ ja tu radim i zivim i predajem papire i kazem ti da nije moguce, a ti meni na rekla kazala i da je moguce. Stari ima 5000 EUR na bausteli, jelda?

inace se u ovom threadu potpuno slazem sa svime sto je clan @devildom_​stalko napisao.

@creatifcode mislim da je on s ovim htio reci “moguce 300e on i sestra zajedno”. Vidis da kaze da je mozda pogresno razumio.

A to što se slažeš sa mnom… žalosno je da uopće moramo raspravljati o stvarima koje bi trebale biti normalne. Dobar dio problema danas leži i u obrazovnom sustavu koji jednostavno ne daje osnovno znanje o ovoj temi.

Ne 1.100€ ima (20 znakova)

To što veliš za trošenje poreza (kuda odlazi, odnosno kuda BI TREBAO ODLAZITI) stoji. Ali to je samo jedna strana medalje i čini se ispravna. Drugu stranu medalje rijetko tko spominje, a to je da bi ljudi trebali biti slobodna bića. Odakle nekome pravo da određuje drugome što mora, a što ne mora? Zašto bi netko morao prihvatiti ponuđenu zdravstvenu skrb (upitne kvalitete) mirovinsko osiguranje (upitne visine i isplate), javne ceste (možda nikad nije niti neće voziti), škole (možda nema niti će imati djece) itd.
Razumiješ?
Solidarnost? Zašto bi netko MORAO biti solidaran?
Sumnjam da ću dalje sudjelovati u temi jer se tu ima puno toga za reći, a nemam volje za veliku raspravu :smiley:

[quote=“mitok, post:28, topic:15333”]Odakle nekome pravo da određuje drugome što mora, a što ne mora?[/quote] Legitimnost prema načelu legalnosti.

Ne moraš prihvatiti niti jedan oblik oporezivanja u ovoj državi. Ne moraš plaćati zdravstveno niti mirovinsko, ali onda ne možeš niti raditi u ovom obliku državnog ustrojstva. Ukoliko ne želiš izdvajati za ceste i škole, nemoj niti koristiti usluge/dobra koja su nastala korištenjem cesta i škola (a to je sve što postoji danas). Ne moraš ti voziti, niti ići u školu, ali ceste i škole ti itekako trebaju.

Solidarnost nema nikakve veze sa porezom. Pa ne živimo mi u državi (zajednici) zbog solidarnosti, već zbog napretka, osobnog i društvenog.

S time da su porezi preveliki se slažem, to sam već i gore naveo. Isto tako smatram da bismo trebali imati mogućnost raspodjele svojih poreznih davanja, gdje bi osim fiksnih stavki poput zdravstvenog/mirovinskog/obrazovanje… imali mogućnost većeg ili manjeg ulaganja u sport, kulturu, crkvu…

EDIT: jedinke s ovakvim razmišljanjem vukovi i golubovi izbacuju iz čopora, odnosno jata, i te jedinke ubrzo umiru. Svaka jedinka ima pravo razvijati se kao individua, ali to ne može bez zajednice i doprinosa istoj.

Zapravo točno. Ljudi su se školovali i prije nego što je država imala monopol nad školstvom, prije državnog monopola su gradili i bolnice i ceste. Demokracija kakvu danas poznajemo uopće nije stara stvar.
Ja preferiram definiciju Maxa Webera koja kaže da je država ustanova koja ima monopol na nasilje na određenom području.

Ne baš

2: http://i.imgur.com/Mo9SjtE.png[quote=“devildom_stalko, post:10, topic:15333”]
Škole, doktori, zapravo svi javni poslovi su produkt države.
[/quote]
To bi značilo da bez države ljudi ne bi bili bolesni niti bi imali potrebnu za učenjem. Zanimljivo. Čudi me zašto ljudi kupuju hranu svaki dan, a država nema monopol nad proizvodnjom hrane (osim u S. Koreji i prije u Sovjetskom savezu gdje su milijuni umrli od gladi).

Odlično pitanje mitok, ako te tema zanima detaljnije, imaš odličnu knjigu na engleskom, zaista se isplati pročitati.

Choice is the essence of ethics: if there were no choice, there would be no ethics, no good, no evil; good and evil have meaning only insofar as man is free to choose.

Inače, ovoj temi se može pristupiti iz deontološke i iz konzekvencijalističke perspektive. U prvoj perspektivi se polazi od principa (primjerice od teorije prirodnih prava - svi ljudi imaju pravo na slobodu, život i vlasništvo i nitko im ta prava ne može oduzeti) i nijedna politička teorija nije uspila opravdati kršenje tih prava. Ima dosta literature o tome, preporučujem tu knjigu od Huemera iz 2013.
Druga teorija, ona koja se bavi posljedicama, također uvijek nalazi bolje alternative u slobodnom tržištu (vidljivo iz povijesnih primjera).

1 Like

Počeo sam pisat, ali sam vidio da bi mi otišlo dosta vremena na ovu raspravu pa sam pobrisao :smiley:
Uglavnom, naplaćao sam se ja poreza i raznih davanja, kao i većina, ali se nikako ne slažem da je to u redu i to smatram teškim terorizmom i otimačinom.

Recimo sto se tice mirovinskog i zdravstvenog, ja ne shvacam zasto bi to bilo obavezno. Zasto se ne napravi kao u Americi: ako zelis placat placaj, ako ne zelis, nitko te ne moze prisilit. E ali bi onda, posto je drzava u teskoj banani, nestalo para za mirovine sadasnjim umirovljenicima.

I tebi je to u redu, da tvoja mater ili baka ne dobiju mirovinu zato sto se tebi i meni ne daju placati porezi. Ili da bolesno dijete ciji roditelji nisu u mogucnosti raditi, ili ljudi u mirovini ako su bolesni da ne mogu otici kod doktora jer nemaju kako platiti.

Implikacije toga sto vas par tu predlaze, a na uzor trule Amerike, su ne sagledive za nas same, a i za par generacija unaprijed.

1 Like

Pa ti ne znaš razliku između škole i učenja, bolesti i liječnika. To znači da bi bez države ljudi oboljevali i imali potrebu za učenjem, ali se puno teže liječili i savladavali nova znanja. Pa zar je to ikome danas u 21. stoljeću uopće potrebno objašnjavati.

Slažem se i povlačim iz teme.

PS. da ne postoji porez ne bi imali na čemu tipkat danas. Lupkali bi kod po abakusu.

Je, stovateljima Miltona Friedmana i njemu slicnih, zlocinaca vecih nego sam Hitler.

I z kraj još smo jedna stvar. Kad je već bugi dao SAD kao primjer.

Porezno opterećenje u postocima:

SAD - 22,9
EU - 29,2
Hrvatska - 28,6

Na prvi pogled SAD izgleda kao obećana zemlja, ali kad pogledate da je nekakva osrednja polica zdravstvenog u SAD cca 10% od prosjećnog bruto prihoda, da su javne škole i fakulteti najgori u svijetu i da zapravo u SAD sa osnovnim porezom kojeg platite dobijete ceste i pravo na život. Sve mimo toga košta.

Tako HR zapravo ima ispodprosjećno porezno opterećenje u EU, a u praksi i debelo ispod opterećenja u SAD (ukoliko želite zdravstvenu zaštitu i školovanje).

Vi nastavite plaćati i dodatno onda, ako mislite da je to dobro. Sigurno je da za 30 godina nećete primati mirovine kakve umirovljenici primaju danas jer je mirovinski sustav najveća Ponzi shema koja postoji. To da milijun radnika može financirati milijun umirovljenika i još izdvajati za vlastitu mirovinu je čista znanstvena fantastika.

O tome kakav je porezni sustav u Hr u usporedbi s drugim državama, dovoljno je vidjeti sele li Hrvati u te druge zemlje ili stranci iz tih zemalja dolaze u Hr.

Slažem se da su javna sveučilišta u SAD-u loša, ali su i kao takva 100 puta bolja od naših najboljih javnih.

Da se vratim na prvi post - ti si dokazao da možeš stvoriti profit i da znaš alocirati resurse i šteta je da daješ državi svoj teško zarađeni novac jer ona, dokazano, ne zna (i ne može) napraviti učinkovitu raspodjelu novca prikupljenog porezima. Ti možeš svu zaradu uplaćivati u mirovinski fond, ali tu mirovinu nećeš vidjeti, a nećeš imati ni kvalitetnu zdravstvenu skrb ako se uistinu razboliš (to možeš vidjeti po tome što se hrvatski političari većinom ne liječe u Hrvatskoj).

Creatif, nisi čitao Friedmana, uvjeren sam 100% :wink: Ali kad smo već kod tog velikog prezimena, onda ti savjetujem da ga slobodno možeš preskočiti i prijeći na njegovog sina i unuka (David i Patri Friedman)

1 Like

Ovo sto @devildom_​stalko priča za ameriku je samo mali djelic istine. Meni stari zivi u americi i kaze do prije par godina je bilo odlicno a sad kad je dolar pao je sve otislo u bananu.

Primjera radi imao je srcani i premostili su mu aortu samo te dvije operacije sto je imao i sto je te dane lezao u bolnici + 3 puta mjesecni pregledi su ga kostali 76000 dolara + drzava placa 100 i nesto tisuca. Upocetku kad je tek dosao je radio tri posla (17 godina vec tamo zivi) da bi prezivio evo sad ima kucu, vikendicu, 4 auta (on, njegova zena (moja maceha) i dvoje djece (brat i sestra moji) i zivio bi jos bolje da nemora placati poreze na zemljiste, na auta, na kucu + djeci sto placa skolarine a tamo su jako jako velike

Dobra stvar je sto je hrana jako jeftina i za 20 dolara se mozes nazderati kao budala :wink: itd itd mogao bi pisati do sutra

ima i dobrih a i losih strana

Upravo to! Dalmacija je puna Bosanaca. Svaka druga rić - bolan. Minjaju nan etničku sliku.