Da ste vlasnik WM foruma što biste prvo napravili?

Recimo da postanete vlasnik ovog foruma, koja bi bila prva stvar koju bi napravili u cilju da povecate kvalitetu ili posjetu foruma?

Vratio bi ga na prvobitnu domenu i pisao licno tutorijale kad nece niko drugi (ili platio da ubrzam proces).

Mozda bi i odrzavao Webmajstori skup na random lokaciji, npr u Njemackoj u nekom hotelu sa konferencijskom salom. Wizz Airom svako moze doci do Njemacke za cca 20€. Ovo mislim na webmastere koji imaju profita, ne moze doci neki pocetnik sto nigdje ne radi a ceka neku mini zaradu od prvih projekata.

2 Likeova

Zasto u Njemackoj, ako je forum namijenjen webmasterima iz hrv, bos, srbije i crne gore?

Okupljanje nece nista poboljsati kvalitet foruma, ali neka promocija na ozbiljnoj konferencije sigurno hoce. Imas u svakoj drzavi bar po jedan ozbiljan event na kojem se mozes reklamirati i privuci nove korisnike.

1 Like

I ja bih ciljao rebrand foruma na neku top level domenu umjesto poddomene na geek.hr.

1 Like

Stavio drugu skriptu za forum… Ne znam ova mi nikako nije legla…

Taj bi sastanak jako zanimljivo izgledao :slight_smile:

I šta bi se točno dobilo s time? Ne mogu nikako niti naslutit.

Prodao ga :slightly_smiling_face:

Vjerovatno bih promijenio domen, organizovao neke konferencije i na istim pozvao clanove foruma kao VIP goste da pricaju o svojim uspjesnim projektima kao i o onim koji nisu uspjeli i to bih organizovao u svim zemljama ponaosob na primjer u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Srbiji itd… I naravno nagradjivao aktivne clanove koji stalno posjecuju i interesuju se za teme na forumu.

1 Like

Podstakao bih journeye, jer smatram da je to ono sto ljudi vole da citaju.
“Cek dok pijem kafu da vidim dokle stigao onaj sa YT+Amazon, bese zanimljiv start” itd. Po mom misljenju to fali forumu, jer to su dve stvari od jednom i tutorijal+ziva akcija.

3 Likeova

Da, prvo bih ga stavio na posebnu domenu.
Onda bi organizirao “kave s webmajstorima”. Svaki grad napravi svoju kavu. Osobni kontakt je puno kvalitetniji od suhog dopisivanja na forumu. Pretpostavljam da bi se nakon određenog vremena (cca 6 mj, max godina dana) mogla iskristalizirati jezgra od 5-6 ljudi koji su voljni uložiti svoje vrijeme i trud za daljnji napredak foruma.

Prioritet je motiviranje kvalitetnih članova na veći angažman.

2 Likeova

s vlasničke strane je jasno što je domena na subdomeni, ne vjerujem da to mnogo šteti samom kvalitetu foruma. izdvojen domen i forum sam za sebe su prilično tanki, a ovako guraju bar malo glavni brend. možda bi ga malo gugl više volio da je na posebnoj domeni. međutim uska je ovo oblast kad se radi o ovom našem prostoru i teško se ič može uradit bez više ljudi. takođe fali uspješnih ljudi koji znaju svoj posao i koji su spremni na djeljenje.

meni je skripta super, ne smeta mi ni što je na ovoj domeni samo ljudi fali, pogotovo uspješnih spremni da dijele. mada i to uspješni i spremni da dijele ne ide baš često zajedno, ili zbog vremena ili zbog neželjenja da se dijeli. kako privuć te uspješne na forum ja nje znaju nit imam ideje.

po meni ne bi loše bilo možda opet da napraviš ono sa tutorijalima da koji skupi 50 lajkova (iako neće ni jedan) dobija neke pare, čisto nek se narod loži.

ja bih možda da je moj forum imao ako je to ikako moguće uz forum odvojenu skriptu za miniposlove kao što su lajkovanje, forum postovi, pinovanje, komentarisanje i slične stvari jer bi tako privukao klince da zarade koji će riljat i s vremenom se zainteresovat i za druge stvari oko zarade na netu i takođe bi privukao ione kojima treba radna snaga koji su dobrodošli forumu. mislim da bi se baš jeftino sa fb reklamama moglo masu klinaca zainteresovat za te miniposlove. čim je tu radna snaga tu bi bili i webmajstori. takođe može se i proširit opus poslova.

poslao bih lične mejlove svima koji su bili korisni na forumu a koji više ne posjeću forum i reko im da ću im dati hend džob ako se vrnu na forum.

napravio bih neku konferenciju jebačku ko Michael Fenne sa nekim brutalnim najavama đe bi mixo neka dno webmajstor predavanja sa live koncertom seke alexić

3 Likeova

(Moje misljenje)

  1. Vratio na staru domenu

  2. Zabranio koristenje vpn i slicnih cuda

  3. Promjenio forum, jer ovo izgleda kao neki “support” forum za neki servis

  4. Banao hrpu ljudi sto ukljucuje lopove, ljude koji pisu tutoriale, a nema nijednog detalja kako/sto, ljudi koji samo pitaju kako uraditi nesto ilegalno (samo od broja 4 ima preko 50% clanova). Ako se ne rijesi broj 4 uzalud bilo sto drugo radio.

  5. Nakon reorganizacije, polako krenuti u reklamiranje.

Oces li ti prvi da napises tutorijal neki kako i sta?

Za pocetak kompletan redizajn foruma, iz prespektive nekoga ko tek krece i nije totalni freak za time da sve bude minimalisticki ovo je dosadno do bola, a da bi ga zadrzalo mora da bude i zanimljivo ne samo informativno.

Ljude treba zainteresovati:

  • Privuci novi talas ljudi, ovi stari su iskusni i realno pomalo vec smoreni.
  • Fokusirati se na tutorijale, objasnjenja, reviewe raznih mreza i svega vezanog za online zaradu.
  • Fake or legit deo.

Strogo kontrolisati dezurne filozofe sa “kako glupo pitanje, koristi google” i slicno. Da mi znamo kako sta funkcionise ali se niko nije naucen rodio, i mi smo imali glupa pitanja i bili izgubljeni u vremenu i prostoru. I dan danas se vise secam osecaja i uzbudjenja kada sam zaradio prvi $ na netu nego kad sam uzeo 1000$.

Forumu treba aktivnost od toga se odrzava, to prodaje reklame i sponzorstva itd, to NECE da dobije sa iskusnim webmasterima.

Ovi iskusniji su super dodatak da pomognu i podignu kvalitet ali forum ne moze da opstane ili bude aktivan samo od njih.

Bar neko moje licno misljenje. :slight_smile:

3 Likeova

Iz ekonomskog pogleda. Let do Njemacke je svima jeftiniji nego let izmedju ex yu zemalja. A rentat neku brvnaru u alpama nije takodjer preskupo, a zvuci fancy. To ne treba da bude samo pijanka, nego razmjena ideja, savjetovanje i zajednicki rast pa tek onda pijanka.

Ma hajde priznaj da si to ti u Njemackoj i bojis se aviona pa zelis da dodjemo k tebi :smiley:

6 Likeova

Dosta njih bi došlo i vise zbog estradnih umjetnika :grinning:

Nemoj citirat polu recenicu. Bolje ne napisati nista nego napisati tutorial nakon kojeg procitas neshvatis nista jer i nemas sto shvatiti.

Ja bih prije rekao da je iz :switzerland: :shushing_face:

1 Like