Da ste vlasnik WM foruma što biste prvo napravili?

Sem JOURNEY dobro bilo da ima više: Case Study & Method, koji su učinkoviti, ponajviše za početnike.
Dobar glas bi se počeo brzo širiti.
I zašto nebi neki procenat uzimao za kupoprodaju sajtova (a možda i ostalog Fb, Twi, Pin i sl.) stim što bi kupac dao potrebne podatke kao i prodavac i izvršio transfer.

Da sam ja vlasnik ovog foruma , uradio bih ovako…

  1. Uveo bih rankove i poene za clanove (smislio bih neku svoju virtualnu valutu) . Poeni bi se dobijali kada je korisnik aktivan na forumu, kada komentarise i postavlja nove teme na forumu. Naravno postavljanjem novih kvalitetnih tema bi se dobijalo vise poena, nego za komentarisanje.

Korisnici bi svojom aktivnoscu dobijali rankove i napredovali na forumu.

  1. Ovorio bih internet prodavnicu i tu postavio neke zanimljive stvari… u toj internet prodavnici , korisnici bi mogli da kupuju stvari poenima koje zarade, ali i za pravi novac.

  2. Napravio bih nekoliko VIP zone na forumu u koje bi korisnici mogli da pristupe samo ako imaju odredjeni rank, tj. novi neprovereni korisnici nebi mogli da udju u VIP zonu foruma. Tamo bi bio bolji sadrzaj i bolji i kvalitetniji sadrzaj.

  3. Za neke od tih zona , stavio bih da mogu da se kupe poenima, ali ne i onu najbolju VIP zonu, tu bi pristup mogao iskljucivo ako imate odredjeni rank.

Uradio bih jos mnogo toga, ali dosta je za sada , jer napisah celu knjigu :slight_smile:

1 Like

Vjerujem da ovaj forum poslije forum .hr ima najvecu posjetu. Problem je monetizacija kao i ostalih stranica i foruma na nasem podrucju i tu nema pomoci.

Trenutno forum ima 3 sponzora - Mydataknox, Webmaster.ninja i Monadplug. Budu li oni nastavili oglasavati, monetizacija ce biti sasvim pristojna za daljnji razvoj foruma.

Ali evo drugo pitanje - da imate 5000 EUR godisnje budzeta za ulaganje u forum, kakva bi ulaganja odabrali?

Nema sanse, cisto sumnjam da ovaj forum ima vise od 2-3000 posjeta dnevno. Bug.hr forum i pcekspert imaju preko 10000 dnevno. I coolinarika forum sigurno ima vise.

1 Like

Da, ima jos vecih foruma… imaju i ovi veliki portali tipa Index.hr svoje forume.

Marketing kampanja

  • placanje reklame velikim stranicama i grupama
  • placanje reklame jakim profilima na instagramau
  • placanje reklame i samom Facebooku i Instagramu, jer postavljanje na tudje stranice nikada ne moze da donese traffic kao kada platis facebooku
    znaci samo marketing, marketing,martketin… i kad imas jaku posecenost , posle je sve lako… a jaka reklamna kampanja u kombinaciji sa onim sto sam malopre napisao za poene, rankove i internet prodavnicu, od ovog foruma napravila bi najjaci forum na Balkanu, a mozda i sire… i da napravio bih deo foruma koji bi bio na Engleskom jeziku, da se prosiri trziste.

5k ojra bi uložio u ljude koji bi pomagali i pisali kvalitetne članke/postove.
Primjer, staviš nagradu 500 eura za MVP foruma za period 6 mjeseci. Druga nagrada 300 i treća 100.

2 Likeova

Evo nekakav rast u zadnja 2-3 dana… Par zanimljivih topica odmah udvostruce posjecenost.

Slazem se da je najbolje ulagati u ljude i u content. Jednom sam pokusao s nagradjivanjem najboljeg topica, no bilo je premalo zainteresiranih. Pokusat cu opet uskoro ako uspijem nastaviti s monetizacijom.

Druga skripta, ili app. Dodati neki micro jobs. Ljudi se poznaju ovdje, radilo bi to mislim.

1 Like

Forum hr je u najboljim danima od adsensea (navodno) zaradivao 30k€ mjesecno. Ne znam kak im sad ide, ali i oni su presli na raznorazne smicalice sa oglasima na mobilnoj verziji. Npr. oglas iskoci preko pola ekrana i ne mozes ga neko vrijeme maknuti.

Ono sto forum treba su aktivni novi clanovi koji zele da uce i da dijele svoja iskustva.

Ja nešto ne vjerujem u to “podgrijavanje ljubavi”. Šarena lizala i nagrade da aktiviraš stare članove koji su prije godinu i po ostavili neki post … sve to neće upaliti i nisu motivi da neko učestvuje na forumu. Osnova je potreba za diskusijom i razmjenom mišljenja. Želja da dijeliš, naučiš i da pomogneš nekom drugom. Možeš to formulisati i kao “obostrana korist”.

Kako do aktivnih članova?

Treba osloviti dva različita profila: one koji su na pocetku, ne znaju puno ali su puni entuzijazma, i one koji su iskusni.

Za ove prve, ja bih uradila SEO tj. keywords research, zatim otvorila wiki stranu i od tih 5000 ojra što pomenu, platila ljude da pisu tutorijale koji odgovaraju na postavljana pitanja tipa “kako zaraditi na internetu?” ili npr. “kako se dodaju te reklame na sajtu?” (eto ovo pitanje mi postavi jedna djevojka, takva pitanja postavljaju početnici). Mislim da bi bilo dobro otvoriti i YouTube kanal sa ovom tematikom. S time neces podstaci diskusiju odmah, ali moguce da kotiras na Guglu za odredjene pojmove i dovuces nove clanove koji ce biti aktivni.

Za ove druge iskusne, to je uvijek malo teže. Većina njih je tu zbog connections, oglasa, kupoprodaje. Pa ove mini jobs sto su gore pominjali, mislim da je to dobra ideja. Ne znam koliko bi ti bilo izvodivo, ali kad bi imao neku platformu za content writere, to bi bilo sjajno. Eto npr. @Martacroata se time bavi i na ovom formu je koliko znam uglavnom zbog toga. Pisce bi mogao naci (zadji po fakultetima i poljepi oglase, imaces ih hrpu).

I ono što bih radila, je ciljano reklamiranje. Ne kod influencera na Instagramu, nego tipa odeš na Gugl i za najjace kljucne rijeci vidis ko kotira. I trazis bas na taj post da stave link.

2 Likeova

Najveci problem je sto 95% njih su klinci koji su culi da je netko nekad okrenio dobre novce s adsenseom i oni tu ulete sa 5 min setup WP stranicom i misle to je to.
Toliko nacina zarade a nas balkan je fokusiran na metode koje su isfurane i koje imaju takvu konkurenciju da se tesko probiti cak i kad znas sta radis.

Ja sam tu kad mi je dosadno pa dodjem malo pisat ^^

Ni meni ova aplikacija nije baš po volji, naročito kad se gleda neka tema s puno poruka.

A onda sam vidio forum koji koristi istu aplikaciju, samo noviju verziju. I vidim da to dosta dobro radi kad se sve posloži.

Koji je to forum da pogledam? Mozda imaju drugi template jer i ova skripta je najnovnijoj verziji.

Inace ova skripta (Discourse) je nesto sto sasvim sigurno necu mijenjati. Znam da su mnogi navikli na phpbb i vbulletin skripte, i ja sam “odrastao” na njima, i ovaj forum je zacet na njima, ali one su sad vec stvarno stvar proslosti. Discourse je space shuttle za njih, i po brzini i po preglednosti i po mogucnostima.

3 Likeova

Hm, sad vidim da i ovdje postoje iste funkcionalnosti.

Onda bi trebalo temu promijeniti jer mi je bezveze… kao i W10 tema :rofl:

Imate 3 teme na raspolaganju, jesi probao ostale? Mijenjate ih u postavkama profila…

huh… ni jedna mi nije legla baš…

meni osobno to sve leluja… fale mi okviri… old skul… jasnije odvajanje poruka… flat me ubija… zato si kupio program za usporenje W10 (mada doma win rijetko koristim, na poslu bum zdural… ustvari tak i tak imam u virtualci linux instaliran :smiley: )… windowsblinds…

al’ dobro to sam samo ja… kap u moru…

Eto neka netko napravi novi template i ja cu ga rado ubaciti na forum pod mogucnost izbora :slight_smile: