Diplome kombinacija - programiranje & psihologija & ekonomija

Imam 28 godina (ako je bitno spomenut). Prije koji mjesec sam počela učiti programiranje. Istovremeno me oduvijek zanimala psihologija. Obzirom da psihologija na tržištu rada nikako ne prolazi bez diplome, planiram upisati faks, makar online (IU University, plaća se, preddiplomski, 3 godine), i dobiti diplomu, neovisno o tome što takva diploma vrijedi manje od one kad si fizički prisutan na faksu. Istovremeno me zanima programiranje. Za njega tj. za dobit prvi posao nije toliko važna diploma nego je važnije imati projekte za pokazati, i još mnogo drugog praktičnog znanja, ali diploma je manje važna nego kod psihologije. Po struci sam komercijalist, nevezano za it, a zanima me i ekonomija, isključivo zbog mogućnosti primjene znanja kroz programiranje. Istovremeno, zamislite psihologa i ekonomista koji radi neki xy posao u firmi, a istovremeno je programer. Mislim da su to znanja koja bi svaka firma voljela da su u jednoj osobi.

Ono što mene zanima je sljedeće.

  1. Koliko je u dugom roku korisno imati diplomu iz programiranja / computer science, ili što li već, za posao programera?
  • Tu imamo znanje i diploma. Ne pitam toliko za stečeno znanje na faksu koliko za samu diplomu. Bude li mi nedostatak diplome predstavljao problem za 5 godina, 10, ili već kod prvog posla?
    -Učim po tečajevima sa harvarda na courseri, imaju po 13ak sati gradiva sa različitih predmeta. Doslovno sam žedna novog znanja i što više ulazim u sve to, sve više me zanima, pa počinjem razmišljati o sljedećem.
  1. Kad sam se već odlučila na studiranje (psihologije), gledam opcije da se studira pola-pola, tj. da se kombiniraju smjerovi. U RH znam da se to sa psihologijom ne može (tzv. dvopredmetni studij). Zna li itko da je netko studirao takvu kombinaciju vani?
    Moguće da će bit komentara da se uvijek može upisat neki it faks u budućnosti kad mi zatreba. Istina, ali kad sam već tu, gledam opcije da odmah krenem oboje.
  2. Meni su ova dva područja usko vezana, samo ne nalazim puno na netu da se priča o poveznici psihologije i programiranja, svi me gledaju ko da sam pala s marsa, a znam da nije tako :smiley: Koliko vi kao programeri, prema vašem iskustvu u branši, mislite da su ta dva područja ‘korisna’ kad se povežu, na tržištu rada? Svejedno ću nastaviti sa oboje, samo pitam vaše cijenjeno mišljenje :smiley:
  3. Uz sve navedeno, imam pun k znanja sa faksa ekonomije bez da sam ikad studirala (duga priča), pa razmišljam o opciji da studiram psihologiju, sa strane završim ekonomiju, i onda nakon 3 godine vidim hoću li ići po diplomu vezanu za it ako ću smatrat da je potrebna. Za sad mi se to čini najbolja opcija, pošto mislim da se drugačije ne može ali voljela bih čuti vaša mišljenja.

Oduvijek znam da ću kad tad upisat psihologiju, samo sam do sad bila previše pasivna po tom pitanju da bih nešta poduzela. Nikad dovoljno novaca za financirat faks, predavanja, učenje, posao, plus sa strane učenje još nečega. Uz sve navedeno, dosta sam se razvila po pitanju ekonomske tematike (da ne duljim), pa u meni vrvi psihologija i ekonomija, i voljela bih to sve izrazit kroz programiranje. Sad sam u fazi kad želim imat diplome za sve, al sa financijske strane ne ide baš lako :smiley: Objavila sam crowdfunding campaign za prvu godinu faksa i novi kompjutor pošto radim na starom laptopu trenutno koji je za bacit, ali su me svi izignorirali :smiley: Ugl, nemojte zamjerit dugački tekst, hvala na čitanju, i na savjetima (ako me ne izignorirate) :smiley:

Za programiranje diploma je svakako dobro došla i otvara vrata koja su zatvorena za one bez papira.
S druge strane, posao psihologa i ekonomista bez papira nemoj ni tražiti.

Informatika i ekonomija su k’o prsta dva jedne ruke. Ne moram objašnjavati.
Psihologija i informatika jesu povezena, ali ni približno koliko gore navedeno.
Međutim, tko tebe sprečava da napraviš novu poveznicu koju još nitko nije napravio. Napraviš novi proizvod za koji stvoriš tržište.

Među nama, djeluješ kao da bauljaš bez cilja. Sve te zanima, ali nisi još nigdje 100%.
Po meni ne bi bilo loše opredjeliti se za nešto da bude glavno, a ovo dvoje voziš usput.

Imaš 28 g, gdje se vidiš za 5 godina, 10 godina, suprug, djeca, obaveze?

Diploma je ok ali u programiranju se trazi znanje. Postoje ljudi sa diplomom koji pojma nemaju a postoje i ljudi bez diplome koji rasturaju.
Obicaj na Balkanu je da se trazi diploma ili neki papir prilikom zaposljavanja dok se vani prvenstveno gleda znanje.

1 Like

Na jesen krece studij kognitivne psihologije cini mi se zgodno , kombinacija fera i psihologije… ija brijem u neko doba upisat psihologiju da se objasnim zas sam zavrsil kemiju a bavim se tarotom i webmasterizmom haha…

bas je nedavno prodana stranica s nekim psihotestom za 300k…

Ovakva sam i ja bila (i dalje sam), stotine želja i ideja, i na kraju uzmeš prevelike zalogaje i ne napraviš ništa. Nekad treba stati na loptu.

Ne znam iskreno kako planiraš sve to ugurati u 24 sata koliko ti dan nudi, a ne znam ni kako planiraš postati stručna u tri područja u 3 do 5 godina, a prosječan čovjek potroši najmanje 10 godina što školovanja, što prakse, da bi postao iole stručan i u jednom. No dobro, sretno!

Htjela sam samo napisati što se tiče psihologije da, ako se odlučiš na online studij (jer ako se odlučiš na klasično studiranje, tu odmah možeš zaboraviti na bilo što osim na eventualno neki side job za preživljavanje) provjeriš prihvaća li Hrvatska tu diplomu, odnosno je li prihvaćena od strane HPK-a.

Recimo slovenska DOBA ima online studij primijenjene psihologije (3 godine) + master program (2 godine) gdje možeš steći zvanje magistra psihologije, međutim, barem za sada, nisu priznati od strane HPK-a, a komora je najavila da ne može dati smjernice hoće li u budućnosti biti priznata, s obzirom da se studij razlikuje od onog u Hrvatskoj. Čisto mali hint da ne izgubiš 3 ili 5 godina, a da praktički tu diplomu ne možeš nigdje koristiti.
Također, oni imaju i smjerove poslovanja, marketinga i menadžmenta, pa bi se tu možda dalo nešto povezati i iskemijati da se studira paralelno.

Moj savjet ti je da se fokusiraš na programiranje, s obzirom da si s time već krenula i da te to, prema ovome što si napisala, ispunjava i zanima. Treba biti realan i uzeti u obzir da si i s time tek počela. Lako ti u budućnosti kad već budeš stručna u tom području, proširiš svoje znanje na neko drugo područje ili upotpuniš područje znanjem iz drugog područja, bilo diplomom ili samo učenjem. A osim toga, postoji, koliko sam shvatila i problem financijske prirode, a nažalost dan ima samo 24 sata, a ponekad je potrebno i spavati i živjeti.

Ja studirala informatiku, zanimala me u skolskoj klupi, u zivotu uopste ne i otisla drugim putem. A izuzetni informaticari koje znam nisu bas bili ni skolni studiranju, nisu imali vremena za formalnosti od blejanja u kodove nocima. I danas bleje u kodove

Psiholozi, koja konkretno radna mjesta imas u glavi? Oni koje ja poznajem su obicno radili u HR odjeljenju i po citav radni dan blejali u tabele. Prilicno izdeprimirani jer su studirali psihologiju da se bave ljudima, a na kraju se svelo da ljude otaljavaju i trude se da postignu papirologiju, posla preko glave i to krajnje dosadnog na zalost, pripremanje nekakvih meetinga, razgovore za posao, sekretarisanje… Ali, mogli su i neki drugi posao s tom diplomom izabrati, samo bi za pocetak bio manje placen.

Ekonomija… U Njemackoj daleko najvise njih studiraju BWL (poslovna ekonomija) - posla ima, zavrsis uglavnom u birou i guras se za level vise. Neki to vole…

Elem hocu reci zivot je dug, i posao kojim se bavis bilo bi dobro da se ne pretvori u najdosadniji kancelarijski zivot od 8 do 18. A i ako se pretvori, lakse se podnosi kad radis sta volis.

Ja bih na tvom mjestu od ta tri izabrala psihologiju, ne zato sto mislim da je interesantna (iako sama po sebi jest), nego zato sto mislim da nije buducnost u programiranju nego bas u psihologiji. Mislim da ce vjestacka inteligencija pomesti gomilu programera, trazeni ce biti samo oni izuzetni.

PS: Juce mi prica drugarica za drugaricu…studirala kineski, ima super posao, izuzetno placen. Onomad svi mislili da je luda kad je upisala kineski.

Postoje poslovi za koje ti treba diploma, ali i oni za koje nije potrebna.
Postoje ljudi s fakultetom koji nemaju praksu, postoje ljudi bez faksa koji imaju zavidno iskustvo.

Ne mozes generalizirat te stvari, sve zavisi od tebe, od posla, od okolnosti, pa i od preporuke/stele.

Moj ti je savjet da se trudis, zanimas i radis ono sto ti se svidja, jer ce ti puno lakse bit, nego nazor da radis to.

Ja smatram da bilo koji posao uzmes da radis, i ako si dobar u njemu da mozes super zaradit. Znao sam konobare koji su uzimali fine cifre na baksisu (1000€+) jer jednostavno znaju radit taj posao, s druge strane znam programere s 3-4g iskustva koji idalje rade za 700-800€.

jako me zanima sta moze ispasti iz kombinacije programiranja i psihologije. ako uspes to dvoje da spojis u nesto uspesno molim te objavi :slight_smile:
moje iskustvo: ukoliko nisi genije, ne mozes da pratis 3 razlicita puta istovremeno. u najboljem slucaju postanes strucnjak u jednoj od oblasti i nabadas u ostale dve, ali najcesce postanes neko ko zna sve tri oblasti ali ispod proseka i mozes da radis samo kao menadzer (preko veze), ili u hr, ili kao tester (moderan naziv: qa)