Diskusija i nove teorije o evoluciji :)

CIA je procjenila da ISIS broji 30.000, dok Islam broji 1,3 milijarde, što znači da ISIS predstavlja 0,02% “muslimana”. Tako da se ne brineš.

Ma sve te teorije padaju u vodu, o samom prasku, tolika šuplja da je iz ničeg moglo nastati nešto. Moralo je nešto da sve pokrene. Pogledajte u medicini od čega se čovjek sastoji, pa toliku kao pamet danas imamo a ne možemo napraviti robota sa svime što čovjek raspolaže. Sve to da je nastalo samo od sebe ne pije vode.

1 Like

Ok, ne pratim te politicke ratove, no to je utjesna vijest. Ovo o prasku je slazems e samo teorija, ima smisla, pogotovo kada je teorija dobra. No neznam kako mislis da kazes da imamo takvu pamet a nemozemo napraviti robota?

Pa ja tu u svojoj fotelji svakodnevno radim robote razno razne. A ovi tamo iz kine su vec napravili robota koji ti utjeruje strah u kosti. Iskreno ja se bojim tih robota i kao sto kazes kakvu opamet imamo, ja bi rekao da imamo premalu pamet a prejaku tehnologiju. Jer sa ovom pamecu napraviti umjetnu inteligenciju bi znacilo smak svijeta. Zato je i bolje da ga ne naprave.

pogledaj samo slike, i sad mu daj neku minimalno pamet i gotovi smo…

Ispravak netocnog navoda. Gdje sam rekao da vjerujem u majmune?

Da, ali:
https://www.thenakedscientists.com/forum/index.php?topic=5536.0

Quantna racunala ce uskoro zakucat na vrata a onda nadam se da imamo pamet…

Covjeku da dodje do ove pameti je trebalo ni sam neznam koliko miljardi godina, ako gledas religijski znaci Adam i Eva su nastali prije 4.543 billion years (toliko predvidjaju da je stara zemlja), znam ovaj broj je nemoguce niti procitati a niti si ga predociti. A Computer nema niti 100 godina, izumljen je tamo negdje 1936.

I mi sad vec usporedjujemo covjeka sa racunalom, za sljedecih 100 godina racunalo ce b iti pametnije od covjeka… To sto je nama trebalo 4.543 billion years, kompjuteruc e biti dovoljno 200, ili 300? 1000?

Mi zivimo u ultra brzom vremenu, tehnologija gazi sve rped sobom i ljudski napredak je multipliciran.

Cuj sto se majmun ne konvertuje u covjeka. Pa nismo mi nastali od majmuna vec imamo zajednicke pretke sa majmunima.

1 Like

Tako je, pa tako je i normalno da kad zelis nekog uvrijedit mu kazes da je majmun…

1 Like


Najveci problem protivnika evolucije je to sto ne nzaju nista o evoluciji pa eto imamo ovakve tvrdnje “kako je covjek mogao nastati od majmuna” 'odkud zivot na zemlji" “veliki rpasak” itd… Stvari koje nemaju nikakve veze sa evolucijom

Evo, preporucio bih svima da prvo procitaju ovih 10 stvari pa onda nastave debatu… jer bez ovog ju je nemoguce nastavit dok ovdje ima ljudi koji podmecu “strawmen fallacy” govoreci da evolucija tvrdi da je covjek nastao od majmuna itd…

zato što se muslimani najviše razmnožavaju, pogotovo po holandiji, francuskoj …

taj ISIS ne može predstavljati muslimane, jer je najviše muslimana stradalo upravo od njihove ruke … talibani i ISIS su pobili više muslimana nego svi zapadni “neprijatelji” zajedno … tako da to nema veze s islamom, istina pričaju arapski i većinom potiču iz sredina sa većinskim muslimanskim stanovništvom ali način njihovog ratovanja, ubijanje civila i rušenje drevnih spomenika nije nikako po islamu … čitajte kako se Salahudin / Saladin ponašao dok je ratovao …

to je ista priča kao da je neko pretpostavio za vrijeme inkvizicije da će svi hrišćani biti kao inkvizicija … a znamo šta su radili, još zvanično u ime crkve … s druge strane svi vjerski autoriteti muslimana su ISIS proglasili nevjernicima

1 Like

Islam je vec sad religija broj jedan… Iako nisu najbronijii, broj fanatika i “pravih” vjernika je daleko veci nego recimo u hriscanstvu gdje su vecina tradicionalisti i sekularisti… Sto nije slucaj sa vecinom islamskih zemalja.

od 10-12og vijeka situacija je bila obrnuta, Muslimani su bili daleko tolerantniji (veoma netolerantni po danasnjem standardu, ali u to vrijeme su bili tolerantniji od hriscana) pa su npr dopustali vjerske odlaske hriscana i Jerusalim i obezbjedjivali siguran prolaz kroz Sirijiu!! E sad, i oni su imali veliku korist od toga- tu je bilo i trgovine i trosenja pa je korist bila obostrana.

Bosna (federacija) je najsekularnija drzava sa vecinski muslimanskim stanovnistvom

a Albanija? Kosovo? …

Zajedno s njima u vrhu… Prva pozicija se moze dijeliti :slight_smile:

Kako znaš da je prvi čovjek imao manji mozak nego mi sada?

@Edis nema ti logike to, čuj nismo nastali od majmuna ali imamo pretke sa majmunima.

Mislim da su majmuni i Homo sapiensi dosta razliciti tako da jos nisam video da neko bukvalno kaze da imamo iste predke vec vise figurativno, realno koliko znam ljudi genetski se podudaraju preko 98% sa Babunima.

Ali koliko god to neverovatno zvucalo jos mi je vise neverovatno da nas je stvorio bradati cikica sa ciljem obozavanja istoga i davanja priloga raznim religioznim grupama.

Kad se vec hvatate religije hriscanstvo postoji 2000 godina, mnoge drevne religije su postojale daleko duze pa su nestale. U bibliji se tvrde razne stvari ako i da treba da se ubije ko: ne daje priloge crkvi, ne obreze se, ko uvredi oca ili majku, ko radi subotom i slicno.

Ukratko da li verujem u nesto posle smrti, da ma koliko cudno zvucalo verujem da ima neka energija ali verujem da necemo biti svesni ovog postojanja kad umremo (sto ne znaci postojanje vise sile ali je ni ne osporava, jednostavno jos uvek se ne zna).

Da li verujem u bilo sta sto na serviraju verske zajednice bilo koje vrste, definitivno ne.

Religija nije vera, da bi verovao ne treba ti pop, hodza ili neko treci kao direktna veza sa svevisnjim naravno uz razumnu kompenzaciju.

1 Like

Humans are known for sporting big brains. On average, the size of primates’ brains is nearly double what is expected for mammals of the same body size. Across nearly seven million years, the human brain has tripled in size, with most of this growth occurring in the past two million years.

Ne moze se izmjeriti tezina mozga “ljudi” koji su zivjeli prije milion godina, ali se moze izmjeriti zapremina unutar lobanje, i svakako je manje mjesta nego sto mi imamo danas.

Pogledaj malo aboridzine…Njihova se lobanja nije razvila kao nasa

Biti ce zanimljivo citati kada neke stvari dodi na svoje kako crkva danasnja tumacenja okrece na njihovu stranu jer sto god je napisano mogu oni to tumaciti kako god zele. Recimo Vatra = rat, smrt, zlo, bolest itd itd Danas mladi vise i ne idu u crkvu, nekoliko ih je prije bilo jer danas se ide u crkvu samo vjencanje nista drugo. Cak i sveci grada mladi ne idu u crkvu nego idu u kafic, setaju okolo jer ima puno ljudi pa im je gust to radit. Prije ako si bio razveden nisi se opet mogao vjencat u crkvi pa su i to okrenuli (koliko ja znam), a o misama za neku osobu da ne pricam. Vatikan kaze da se ne mora placat nista za misu nekoga, a barem u nas to naplacuju i to masno.

A gledaj ovo… Crkva neda nikome da se ozeni dvaput u crkvi… Sve dok ne dodje neko bogat kao onaj vizantijski car- e onda moze i 4 puta :smiley:

A jos bolje kad dodje Henry, hoce se razvest i ne moze pa citava Engleska postane protestantska hehe