[Diskusija] Pozicioniranje na Bing pretraživaču

Zdravo svima!

Ovih dana sam malo istraživao oko Bing pretraživača, pa sam naišao na nekoliko zanimljivih podataka.

Čitava priča počinje prije mjesec dana, kada sam kupio Huawei, koji je zabranjen na teritoriji SAD, pa samim tim ne podržava Google usluge. Imaju svoj pregledač, kojem je default pretraživač upravo Bing…

Dakle, to me dovelo do sljedećeg zaključka - svako ko kupi novi Huawei telefon imat će Bing kao default pretraživač.

Ono što nisam znao jeste da Bing uzima oko 2.7% na tržištu search engina, a ako pričamo o desktopu to je oko 6.8%. Momenat kada stvari za mene postaju interesantne jeste onaj kada otkrivam da je Bing “okupirao” 6.25% US tržišta search engina! Tu bih završio sa postotcima, i samo bih dodao da je u prvom mjesecu ove godine Bing imao više od milijardu posjeta.

Naišao sam i na neke optimisticnije podatke, gdje su ove cifre mnogo veće, no radije bih se držao ovih pesimističnih brojeva.

Ono što mi je zaista zanimljivo jeste da prosječan korisnik Binga ima 45 godina, 33% njih imaju visoka primanja i 50% njih imaju fakultetsku diplomu.

Oke, dosta podataka :slight_smile:

Sve ovo mi govori da Bing nudi mnogo veće tržište nego što sam ja generalno mislio, a vjerujem i što vecina ljudi misli, budući da kada pričamo o SEO-u nekako odmah mislimo na G.

Moje pitanje za vas jeste - da li ste ikada radili na Bing pozicioniranju? Da li mislite da je lakše probiti sajt na prvo mjesto Bing pretrage u poređenju sa G pretragom?

I naravno, da li ima onih sa ili bez iskustva, koji su zainteresovani da krenu u zajedničko učenje i istraživanje u ovoj oblasti?

Želim vam lijep i sunčan dan! :slight_smile:

Bing pozicioniranje je po mom misljenju nevrijedno utroska vremena. A bing funkcionise ko gugl prije 8-9 godina, keyword spam i linkovi.

1 Like

To su valjda oni koji rade u drzavnim sluzbama pa imaju racunala s Microsoft Edge browserom i ne smiju ga mijenjati :smiley:

2 Likeova

Bing ima dosta prostiji algoritam u odnosu na Google, ali svakako je pretrazivac koji ne treba zanemariti. Ja svaki svoj sajt dodam i u Bing webmaster tool, i od prilike nekih 15-20% ukupne posete na sajtovima imam odatle. Ono sto je bitno za affiliate sajtove, ta publika koja dodje odatle takodje konvertuje, tako da svakako ne treba zanemarivati.
Jos jedna stvar koju sam primetio, sajt koji se doda u Bing WMT, ujedno bude izlistan i u Yahoo pretrazi.

4 Likeova

Što će reći da je mnogo lakše od Google pozicioniranja?

@steelmaiden iskreno ni ja nisam promijenio defualtni pretraživač na telefonu, iako jesam skinuo operu sa G kao defualtnim :smiley:
Ja bih rekao da baš ti što imaju para a nemaju znanja i jesu dobra publika za prodaju nečega :slight_smile:

Slazem se, ako prodajes nesto.

Za strane sajtove koji targetiraju US traffic bi se mozda SEO za Bing isplatio, sve ovisi o tome kakva je tamo konkurencija.

Evo npr ovaj sajt mi Google ne rangira jos uvek, ali npr Bing ide.

1 Like

Sjajno! Koja su niša i tip sajta u pitanju, ako nije tajna :slight_smile:

@steelmaiden koji bi drugi motiv za SEO, mogao biti osim prodaje proizvoda ili usluge :smiley:?

Pa ja recimo gradim organic traffic za Adsense, display advertising, i prodaju guest postova. Nemam web shopove niti affiliate sajtove. Meni je trenutno najbitnije ono sto Ahrefs vidi kao organic jer svi koji narucuju guest postove prate tamo te statistike. Ne znam dal Ahrefs gleda samo Google pozicije ili uzima u obzir i ostale trazilice.

Opet je važno koliko je jaka “publika” :slight_smile:
Svakako mislim da uz ovo što je @Jeronimo034 spomenuo (jednostavno dodavanje u webmaster tool), svakako od pomoći, jer iako ljudi gledaju ahrefs ovo bi mogao biti lijep bonus :smiley:

Vidis nisam ni znao da i Bing ima webmaster tools. Bas cu dodati svoje neke sajtove tamo da vidim kako stoje.

Pa klasican affiliate sajt, uopstena nicha.
@steelmaiden imas i yandex webmaster tools. Dosta nasih ljudi zivi tamo, tako da ne treba ni to izostaviti.

Interesnatno, znači ne radi se o mikro niši?

@steelmaiden podijeli šta si otkrio :stuck_out_tongue:

Pa ako ces ozbiljnije radit, onda neces radit za bing no za gugl jer sta je 6-7-8% u odnosu na 90% organskih posjeta koje gugl donosi.

Pa yahoo koristi bing pretrazivac.

Ja mislim da nema bas puno razlike dodao ne dodao sajt na bingov wmt, kako ce rangirati na bingu

Pa niko ne kaze da se treba prestati sa Google optimizacijom, sumnjam da bilo sta sto donosi rangiranje na Bingu ubija Google pozicioniranje, zar ne :smiley: ? Ako investicija od par sati rada na tome moze donijeti posjete, u poredjenju sa ulaganjem vremena u Google SEO (u koji se svakako ulaze puno vremena), zasto da ne :smiley: ?

Ima jedino za sajtove koji nisu jos indeksirani, zar ne :slight_smile: ?

Zavisi od niche do niche. Ja se secam da sam na sajtu imao oko 800 organic dnevno a od toga je 150 bilo Bing,Yahoo I Duck. Tako da nije to zanemariva brojka.

Ima, bas sam pravio poredjenje pre i posle. Bas za ovaj trenutni sajt, dok ga nisam dodao u bing wmt imao sam nekih klikova ali nista specijalno, nakon sto sam dodak krenuo je rast. Ako budem na kompu veceras bas cu da postavim poredjenje.

2 Likeova

Pa ako ides na keyword spam to lako moze pomoc kod binga a odmoc kod gugla

Moguce, ja kod sebe nisam vidio razliku.

Ma svakako nije problem dodat sajt u bing wmt i sta godj posjete donese bing, odlicno, ali pravit sajt i optimizovat ga za bing nema nekog smisla

Evo nije me mrzelo da sednem za komp, strelica pokazuje vreme kad sam ga dodao koliko se secam.

A evo poredjenje npr sa Google WMT

E sad, mozda se poklopio rast sa nekim prirodnim sledom bem li ga.

Pa da, upravo je to sustina. Ja nit citam poruke, nit obracam paznju sta i tamo stize. Jednostavno smatram posetu odatle kao bonus. Ono sto je do mene ja kao uradim, a posle kako bude.

EDIT: Sad malo vracam film, mozda sam i malo ranije dodao, ne mogu da se setim lepo, nisam 100% siguran… Malo sam zaboravan… :slight_smile:

3 Likeova

Mislim da mi je dodavanje sajta na Bing webmaster jedna od boljih odluka sto sam do sad napravio na svom sajtu… dnevno dobivam oko 100njak klikova (90% iz USA) preko Binga

5 Likeova

Sjajno!

Bilo bi dobro kada bi bio nacin da se vidi kako se posjetioci sa Binga konvertuju u odnosu na posjetioce sa Google pretrage, ima li neko ideju kako ovo skontati?

1 Like