Diverzifikacija, mirovine i ostale dugorocne i ozbiljne teme

Došao je taj dan da i ja otvorim topic. :slight_smile: Imam jedno pitanje za kolege webmajstore i to one malo iskusnije. Recimo da ostvarujete svoje prihode od svojih web stranica i gledate dugoročno unaprijed. U Hrvatskoj dolaze promjene oko drugog mirovinskog stupa i općenito mirovinski sustav po sistemu generacijske solidarnosti teško može funkcionirati u zemljama regije koje “nestaju” zbog iseljavanja. Da li netko želi živjeti od $300 / m penzije? Kako si osigurati život u godinama kad nemamo baš mogućnost sjediti po cijeli dan ispred kompjutera?

Dionice hrvatskih tvrtki i slično su upitne #Agrokor. Iako osobno znam čovjeka koji je sjajno zaradio na dionicama Leda, pa je morao izaći kad se sve počelo raspadati.
Dionice američkih tvrtki su precijenjene (barem trenutno) i nama iz regije je skuplje doći do njih. Da ne kažem da tu treba znati što radiš čak i ako si čitao knjige poput inteligent investor, Money Master the Game itd. Ovdje eventualno mislim da ima smisla uzet neke ozbiljne firme, na jako dugi rok (Adobe, Microsoft), ili nešto što je u jako dobrom dugoročnom trendu i isplaćuje dividende (Nvidia, Apple). Ili pratit najave analiticara kao fool.com koji su jos u sijecnju 2017 najavili eksplozivan rast Shopify dionice (malo pogledajte rast unatrag 2 godine).
Inače o dionicama se nešto malo pisalo i na forumu:

dakle, gdje diverzificirati - investirati? Znam iz prve ruke kako neki sa foruma ostvaruju prihode izvan online svijeta kao bonus, a što misle ostali?

Mnogi se kunu u nekretnine. U Hrvatskoj eventualno to može funkcionirati zbog turizma, ali je ulaz poprilično velik, ako dida i nona nisu ostavili iza sebe. A financiranja gdje se kreditiraš $200k, pa vratiš banci $350k mi nemaju puno smisla. Ideje? Koje su još prednosti ove regije?

Ili možda investirati u neki pasivniji biznis tipa autopraona, dry-cleaners?
Ili je bolje pratit neku svoju strast. Pa ako voliš jet ski, nađeš dobru plažu sa koncesijom iznajmljuješ jet ski i svako toliko baciš pogled na laptop?
Ili se jednostavno držat svoje jače strane, pa izgradit velik portfolio i gradit to narednih 30 godina, pa zaposliti nekoga da to sve vodi, dok ti uživaš u penziji. Po uzoru “business owner” iz Kiosakijevog kvadranta (E ’ S ’ B ’ I).

Da li i vama prihodi padnu preko ljeta ili imate stranice koje dobro rade preko cijele godine ili imate i stranice koje se dignu preko ljeta?

Kako se osiguravate od rizika, koji su vaši dugoročni pogledi (ima li Adsensa i u 2048 godini?) i gdje još investirate odnosno što mislite o tome?

1 Like

Naravno da Ponzy sheme ne mogu dugo funkcionisati. Sreca u nesreci pa drzava stoji iza njih pa se sad pokusavaju vaditi (posto vise isplacuju nego sto dobijaju).

Mozda bi ti jedna od opcija bila napraviti devizni racun u nekoj svicarskoj banci, i onda uplacivati i stediti tamo. Neces dobiti nazad neki ekstra % ali bi trebalo biti blizu da pokrije inflaciju… a an kraju ako i skupis dosta tamo u 60-oj, mogo bi neku nekretninu uzet pa iznajmljivat- ili turistima, ili bagri studenskoj (zavisi gdje bi uzima0)

Svaka čast na pokretanju ove teme druže, to je jedno od ključnih pitanja a nažalost u ovom turbulentnom vremenu jako je teško dati precizan odgovor. Sve zavisi od osobe do osobe, kakve skillove poseduje, šta mu je strast, u čemu se dobro snalazi itd. Ono što bi radilo za tebe, možda ne bi za mene i obrnuto.

Ja sam oduvek za pasivan prihod i za što veću automatizaciju i diversifikaciju posla. Ipak, iskusvo mi kaže da najbolje rezultate postižeš fokusom na ono što ti najbolje ide i gde ostvaruješ najbolji prihod i satisfakciju. Na to fokus bar 80%, a ostalo nadopunjuješ preostalih 20%.

Npr ako su ti sajtovi glavni, maximalan fokus na to, a ostatak možeš imati 1-2 nekretnine koje izdaješ i npr nešto malo u nekom investicionom fondu, ili u plemenitim metalima i slično. Ono u čemu si najbolji ipak zaslužuje najeći fokus, jer na kraju dana bolje je da si u jednoj investiciji/biznisu pokidao nego da si na 10 zagrebao i nisi stigao do neke monetizacije.

O ovoj temi bi se knjige mogle pisati, nadam se da će biti prilike live da se ispričamo, a za sada evo moj skromni doprinos temi. :slight_smile:

P.S. Ovih dana gledam redom sve klipove od Dan Lok-a pa ko ga nije gledao može naći dosta korisnih stvari:

P.P.S. A da, što se penzije tiče, ja na nju uopšte ne računam. Preko firme mi ide najveći deo kolača u penzioni fond ali to uopšte ne uzimam u obzir. Na to gledam kao da dedi i babi plaćam penziju i to je to. :slight_smile: Dok naše generacije dodju na red ko zna šta će sa penzionim fondom biti. Sva je prilika da ga neće ni biti, bar ne u ovom obliku, pogotovo u ovim exyu zemljama. Za Srbiju ovim tempom za 70-80 godina neće stanovništva više biti ovde, a da ne pričam o penzionom fondu. Tako da što se čovek snadje dok je radno sposoban - snašao se. Trebamo preuzeti odgovornost za sebe i svoju porodicu, prošlo je vreme kada će neko drugi navodno da se pobrine za nas (npr država ili slično).

Problem sa penzijama se pojavio zbog toga sto prije 90’ god moglo sa 55 godina starosti u mirovinu i tu su jos ne zaradjene penzije tj. oni koji su sa muljanjem dosli do penzija bez potrebnih godina.

To se moze sad popraviti tako da se svima zabrani odlazak u penziju prije 65, trebat ce 10 god. da se stabilizira sustav i dalje bi bilo ok.

Najveci problem su muljatori i uhljebi.

Savjet za sve koji misle ulagat u dionice, moj odgovor je na prvu ne.

Da, pod uvjetom da imas velikog znanja.

Nekretnine – 100 % ne.

Umjesto toga sve sto se zaradi sa strane kupovat eure i stavljat sa strane.

Njemacki mirovinski sustav je isto u kolapsu jer je socijalna mirovina 900 eura, a realno radnik sa 1500 eura netto i 45 godina staza sa 67 godina starosti realno zaradi za 500 eura mirovine.

Oni natpisi u novinama da se u njemackoj za 5 god. zaradi hr mirovina su gluposti.

Jer ako je placa 1500 eura netto u de, za mirovinu se izdvaja 200 eura od bruto place, duplo manje nego u hr na istu placu.

(200 eura * 12 * 45)/(18*12) = 500 eura realna de mirovina sa 45 god staza sa 67 god starosti na radnickoj placi od 1500 eura.

Jer racuna se da covjek u prosjeku zivi do 85 god.

Da se vratim na dionice, da bi bio dobar mesetar na burzi (dionice su dugorocna investicija), treba imati dobro znanje iz bussinessa, statistike i sl.

Ulaganje u stanove, apartmane i sl. vise se ne isplati jer je sad pitanje da li ce se uopce vratiti ulozeno.

Jer za 600 eura ljetujes u bugarskoj ili albaniji u super hotelu i dobijes puni pansion.

Na jadranu ta ista usluga kosta minimalno duplo u slicnom hotelu.

Apartmani po 35 eura po danu, neka je popunjen 120 dana god. to je 4200 eura, odbijte troskove, povrat investicije 15-30 god., ovisi koliko je ulozeno.

1 Like

Ko sa 30-35 godina kupi apartmane (više njih naravno) već sa 50-55 (kada 100% isplati) bi mogao lagano živjeti od toga + nekretnine ostaju djeci (ko planira imati djecu :smiley: ) tako da to uopšte nije loša ideja. Jeste da je potrebno dugo vremena da se isplati al definitivno nije loša opcija.

@flex

Samo ako ides u kredit, onda je povrat investicije jos duzi za apartmane.

Moras racunati da i druge drzave razvijaju turizam, bugarska, albanija, pa sad je opet aktualna turska itd. , a broj turista je isti ili se malo povecava god., a sve vise ponuda u svijetu ( hoteli, apartmani i sl.).

Ako se u hr nesto ne poduzme kroz 5 god u hr ce biti na pola manje turusta, jer je jednostavno preskupo, a ponuda sadrzaja banana.

Kad ides na ljetovanje u neke strane destinacije uvijek se nude i izleti i sl., a sto se kod nas nudi?

Nudi se recept kako ogulit turista i nista mu ne ponudit, naplatit masno, a radnike platiti sto manje, pa nisu ljudi blesavi.

Zasto je recimo cipar( turski dio) , 2 - 4x jeftiniji (luksuzni hotel) od jadrana pa zato sto imaju hotele sa preko 500 soba i idu na kolicinu.

Tako da turizam kao ulaganje zaboravite.

Povrat investicije kod dionica je 7-10 god, a postoji mogucnost da vrijednost dionica padne, pa je povrat cak i duplo duzi.

Bolje ulozit u svoje znanje(it) , radit, zaradit i stedit, ili otvorit neku svoju firmu i proizvodit nesto, hranu i sl.

Svaka ponzijeva shema je osudjena na propast, i kao u svakoj ponzijevoj shemi- najbolje ce proci onaj koji prvi dobije svoj dio.

Eno onaj Bitconnect npr… ima ljudi koji su se obogatili iako je ponzi u pitanju :smiley:

Mislio sam na keš ko ima a želi uložiti, kredit dizati pa kupovati stanove za izdavanje, to je već puno veći rizik.

Uglavnom šta god da radiš ništa nije sigurno, nešto je više, nešto manje rizično. Da pokreneš neku proizvodnju, npr peleta, reći ćemo ozbiljniju (ako se uopšte može tako nazvati) treba 200k eura i opet treba duuugo vremena da vratiš nazad tih 200k.

Dok sa druge strane da za tih 200k eura uzmeš 5 garsonjera u nekom gradu sa ~200k stanovnika i izdaješ ih tipa stan na dan za 12-15 godina imaš isplaćenu investiciju i biznis koji bi donosio finu zaradu svaki mjesec uz jako malo posla… Ipak se to barem meni čini mnogo sigurnije nego neka proizvodnja.

A što se tiče ulaganja u znanje to se svakako isplati :slight_smile:

1 Like

Za pokrenut proizvodnju za neke stvari i ne treba puno.

Krenes kao hobi, kupis zemlju recimo 1 ha, to je za pocetak dovoljno i krenes sa opg.:grin::grin:

Po kvadratu se poljoprivredno zemljiste krece 0.5 - 2eura, sa njuskala u odredjenim zupanijama.

1ha = 5000-20000 eura.

To je robija, patnja , nije to za mene, nema hljeba od toga :smiley:

@flex

Ovisi sto proizvodis.

Šta god da proizvodiš to je robija :smiley:

Zavisiš od puno faktora, vrijeme, otkup, uvoz itd…

1 Like

@flex

Trazio sam web dizajnera, da idemo skupa nesto raditi, ne mozez ga naci.

Kao svi bi htjeli nesto raditi, a onda kad treba zasukat rukave, svi bjeze od posla.

To sam zaboravio kad je poljoprivreda u pitanju, pored ta gore tri faktora, neće niko da radi :smiley:

@flex

Ocito da ljudi bjeze od bilo kakvog posla, svi bi htjeli da im lova kapa, a da ne rade nista.

1 Like

znam ja lika koji kaže … pradjed mi je kopao, djed mi je kopao … ništa nisu iskopali :smiley: da otac nije otišao u njemačku ■■■■■ bi jeo :smiley:

1 Like

Baš mi je drago da ima još ljudi kojima je zanimljiva ova tema!

Malo je zastrašujuće da smo svi nekako zaključili da “od penzije ništa, ponzi shema, itd”. Ne znam kako vi, al bez da idem u detalje, mogu reći da uplaćujem mirovinsko i zdravstveno za sebe. Mislim da je to u redu do neke mjere, jer kad izračunam kolika su davanja na veću plaću i pomnožim to sa 20-30 godina… Iz perspektive investitora, štednje itd, izgleda kao bacanje novaca. Samo na zdravstveno osiguranje odlazi puno novaca, a evo punica (snaha) sad u penziji išla na operaciju i onda neke stvari nije pokrivalo osiguranje, pa je trebalo kod privatnog doktora i platiti neke inekcije pa su dijeca uskakala sa kešom. Koja onda korist desetljećima plačat zdravstveno, ako odeš kod privatnog doktora baš onda kad ti treba i kad nemaš novaca kao prije???

S druge strane, dali “odlazak u penziju” ima smisla? Da li su Warren Buffet (87 godina) i Larry Ellison (73 godine) u mirovini? Da li će Bill Gates (62 godine) i Jeff Bezos (54 godine) uskoro u mirovinu? Mislim da nema veze to što su miljarderi, nego eto vole svoj posao ili filantropiju i time se bave. Online zarada nije nešto labor intensive (sjedim doma, tipkam, čitam, klima radi), a nismo nogometaši da nam karijera završava u 35 godini. Koliko dakle uopće ima smisla razmišljati o klasičnom obliku mirovine? Izgleda mi da ne baš. Kad se usporedim s nekim kolegama mojeg godišta, meni izgleda kao da već jesam u mirovini… Dečki idu na naftne platforme, radit u njemačke tvornice, vare u Italiji, pomorci kojih nema doma po mjesec dana, itd…

@imemperor1 Hvala! Bilo bi super da se vidimo! :slight_smile: Pogledam Dan Lok-a, izgleda zanimljivo! Ovo što pišeš za 80-20, ima smisla i držim se toga. Ono što me nekako muči je što apsolutno nikako ne koristim to što sam u Hrvatskoj. Nemam neki sajt o turzmu, nemam apartmane pa da zarađujem na turistima. Osim lijepih plaža i sunca što mi prija po ljeti, plaćam porez ovdje i to je otprilike to. Pa se pitam da li propuštam nešto ili se trebam držat svojega.

Eto, @jorgovan kaže “Nekretnine - 100% ne.” I tu se isto slažem donekle. Stan koji se renta za €250, da bi ga kupio košta oko €65.000. :flushed: . Znači povrat za 21.66 godinu. Šta bi rekao Neo u filmu Matrix, sounds like a really good deal, but how about I give you the finger. Povrat u turizmu (booking.com, Airbnb) je možda brži, ali opet, što kaže @jorgovan omjer cijene kvalitete nije skroz na strani Hrvatske. Možda smo subjetkivni i možda postoje stvari kao “repeat customers” ali turizam je industrija kao svaka druga i ne ulazi se u to samo tako. “Turist” može platit 50 eura noćenje, jest paštetu i legnut na ručnik, a dok TURIST može iznajmit vilu za 300 eura noćenje, kupit bocu vrhunskog hvarskog vina i iznajmit jahtu da obiđe otoke.

@flex Ako je posao fizički naporan, po meni ima smisla jedino ako možeš naći prodajni kanal i radnu snagu (vidi @imemperor1 komentar u vezi automatizacije) i treba biti neka strast oko toga, jer tko voli kopat zemlju? I naravno, ne možeš to do svoje 95-e da radiš, ko ovaj vegan. :rofl:

1 Like

Tako je, kada radiš ono što voliš onda ti penzija kao takva i ne treba uglavnom. :slight_smile:

A što se nekretnina tiče, pa pazi opet to kažem zavisi od osobe do osobe i kakve ko ima skillove. Generalno gledano, sajtovi su možda investicija gde je povrat jedan od najbržih, ali su zato nekretnine investicija koja je uglavnom najstabilnija. To opet zavisi od mnogo faktora. Takodje, ako je već reč o diversifikaciji, onda su nekretnine sasvim korektan izbor. Investicija se naravno vraća za 15-30 godina, ali to nije tip investicije gde se gleda brzo okrenuti novac, već upravo diversifikovati i ne držati brdo novca u bankama itd, nego prebaciti nešto i u nekretninu. Plus, posle npr 5-10 godina imaš i dalje bar 80-90% vrednosti u toj nekretnini a vratio si 50% uloženog, tako da i nije tako loš deal. Opet kažem samo kao vid diversifikacije, nije da bude glavni biznis osim za nekog ko već ima dosta skilla tu i ima svoj način automatizacije i maximizacije profita. Npr ko ima sistem za izdavanje stana na dan može investiciju vratiti za 5-10 godina. Ima raznih načina.

Deo možeš prebaciti i u plemenite metale, npr do 10% net wortha je okej itd. A što se sajta za turizam tiče možda ću imati tu nešto za tebe u skorije vreme :smiley: Ovako što se turizma generalno tiče tu, ne znam tačno kakva je situacija, ali npr znam dole za Crnu Goru koliko je mogućnosti raznih oko turizma, pogotovo što se samo gradi, samo niču luxuzna naselja, hoteli itd, a turista generalno sve više iz cele Evrope a i šire. Ima tu dosta prilika, ali ipak smatram da je u biznisu najbitniji fokus, a jedan mali deo eto učiniš diversifikovanim i to je to.

2 Likeova

@Goran_Duskic

Povrat investicije za stan pod uvjetom da je nonstop popunjen.

Racunaj +namjestaj, pa svakih nekoliko godina ok, moze i svakih 10 , ves masina, televizor.

Racunaj porez kojeg moras platiti,pa odrzavanje, realno povrat investicije 25-30 god,ako ne i vise.

2 Likeova

Evo objasnio čovek, baš sinoć izašao klip :slight_smile:

2 Likeova