Diverzifikacija, mirovine i ostale dugorocne i ozbiljne teme

Lajkam ovaj video 100%. Mislim da sam zeznuo stvar i putem izgubio uvid i da definitivno pre rano razmisljam o nekoj diverzifikaciji. I sam Warren Buffett kaze “Put all eggs in one basket, then watch the basket”, s tim da je taj citat ustvari pokupio od Andrew Carnegie.

Kad imaš puno više novaca (eto Dan Lok u video kaže $1M) ima smisla jedan dio prebaciti na neku nekretninu da smanjiš rizik, kao i u plemenite metale, dionice, obveznice, drugi biznis itd. Do onda, focus je prava stvar. Kako kaže Bruce Lee, više se bojim čovjeka koji je 1 udarac trenirao 10,000 puta, nego čovjeka koji je 10,000 različitih udaraca probao jednom.

Onda bi poanta mogla biti naći tu jednu stvar, taj jedan udarac, tu jednu košaru gdje si ti svjetski prvak. Dogurat jako daleko i onda krenut u investiranje izvan svoje glavne expertize i diverzifikaciju. Što naravno ne znači da ne treba štedit, to što prije kreneš, to bolje.

1 Like

Ne kužim zašto bih morao imati 1M nečega da bi išao u diversifikaciju? Onako okvirno računam; Uzmimo da zaradimo 1000€ mjesečno i zbilja se trudimo sa poslom.

Imamo 2 opcije.
Sakupljati do 1M€/kn/km pa onda ulagati u nešto, a to će se desiti za 20-40 godina.
Ili
(što je netko predložio) Kupiti stan za 65.000€ pa se za*ebavati sa time i zarađivati dodatnih 250€ mjesečno, dakle 1250€ mjesečno.

Napravio sam diversifikaciju čim sam skupio 65.000€ i automatski imam veći mjesečni prihod. Meni je opcija 2 bolja i čini se kao logičan izbor.

1 Like

Jos imaj na umu iako se pare vracaju jako sporo (nekih 25 godina recimo) ti nemas nesto sto moze tako lako propasti. Jedan stan sa trideset, drugi sa cetrdeset godina i eto penzije

Slucajno sam naletio na temu koju sam otvorio prije skoro 5 godina, sto ce reci da sam skoro 5 godina blize svojoj mirovini :grinning: :flushed: Kako vi napredujete?

Izmedju ostalog, u jednom od komentara iznad sam napisao:

Nakon Covida, inflacije, eura i Schengena, nakon niti 5 godina, ovo je postala fatamorgana. Sada je ta cijena barem €2000, €3000, €4000 (s tim da znate i sami koliko varira u Zagrebu, Zadru, Rijeci, Splitu, Osijeku, itd). Tako da danas mozemo reci da stan koji bi se iznajmljivao za €250 mjesecno bi kostao preko €100.000. Pricamo o solidno uredjenoj garsonjerici (35m2 X €3000) ili stanu koji nije na nekoj lokaciji i nije vidio renoviranje vec neko vrijeme (50m2 X €2500).

Tako da investiranje u nekretnine je jos malo vise poskupilo. S druge strane, fondovi i tehnoloske dionice (koje su barem meni malo blize i razumljivije od ostalih) su se toliko ispuhale da je pitanje kada ce ponovno dosegnuti te razine. Crypto da ne govorim, a ocito je i drugima to prebolna tema.

Moje pitanje je, ako imam €10,000, sto radite s time odnosno u sto investirate?

Nadam se da necu dobit savjet “upisi fakultet”, kao sto je netko savjetovao @Mentolinhu nakon sto je covjek prodao firmu za bunker pun novaca.

Nedavno sam istrazivao montazne kucice, izgleda da su mnogi odlucili za tu rutu.

Ja upravo istrazujem kako otvoriti brokerski racun, kako bi mogao kupiti dionice nekih manjih tehnoloskih tvrtki u SAD-u. Jedan moj prijatelj svaki mjesec isti iznos izdvoji za kupovinu Vanguard S&P 500 index fonda.

Pa eto, ako je nekome zanimljiva ova tema, i hrabar je podijeliti iskustvo, neka napise neki komentar.

Po svim knjigama na tu temu, diverzifikacija je sve.
Ovisi o kojim novcima se radi. 10 000 € nije neka lova, mozda najbolje neke inozemne dionice mozda Americke i svakako ne iz istog sektora, a tko zna mozda i Azijsko trziste pregazi ostatak svijeta, ali Ameri su uvijek Ameri. Ponesto fizickog zlata mozda nije losa opcija, zlatnici, poluge (listici).
A s vecim novcima svakako nekretnine. Ali ni sve nekretnine nisu jednaka prilika.Ja bih sada,koliko god to ludo zvučalo najradije kupovao po Slavoniji bilo poljoprivredno zemljiste bilo kuće. Zasto, pa zato jer smatram da su jako podcijenjene.:man_shrugging:t2:

Pozitivna vijest bi bila da si nakon 5 godina, zapravo 10 godina blizi penziji :smiley:

Sto ne bi i ti to radio ako nisi u poznijim godinama? Ja evo stalno nesto planiram i nikako… al sam kontao svekih 6 mjeseci uplatit 1000-1500e u fond pa nek stoji. Relativno sam mlad, tako da uz neki prosjecan rast, to bi bila bas lijepa svota tamo u kasnijim godinama.

Sto se ostalih stvari tice… bukvalno sam imao u keshu novca za neku ok nekretninu u centur Banja Luke… To je bilo prije 2-3 god, i u medjuvremenu sam spucao dosta para tako u sajtove i ostale razne stvari. Nekidan pogledah cijene, i boga mi, ono nije normalno, tako da ne vjerujem nesto da cu ubrzo kupovati stanove ili tako nesto (mada bih opet volio nekad kasnije… ako se ovakvi prihodi nastave, onda bih mozda i kupio uz kredit 2 nekretnine, pa nek stoji).

Vecina novca, ide u content sajtove… naravno, sad s ovim AI i sve to, malo me i to brine, al jbg, nez sta bih reko… pored tih kontent sajtova, planiram i nekoliko sajtova malo komplikovanijih, koje AI ne bi trebao tek tako srezat, al otom potom, tek krajem godine posto nemam sad vremena.

Planiram takodje zasadit orasa… oko 200 stabala, gustine sadnje ~10x12. Tu ne ocekujem nista za 5-6 god kao sto neki tvrde, al ono cisto da za 15-20 godina imam stabla u punom rodu, pa da se i od toga nesto zaradi… jbg 200 stabala, puta nek je 10kg ociscenog ploda (a trebalo bi vise), to je 3 tone… plus i cijene nisu lose, na malo ovima sto prave kolace i tako to, to ide 13-15km, pa ajde, sve i da je 11KM, to je nekih 33k km, iliti 16.5k evra… naravno treba platiti nekoga da se to pokupi, ocisti, bunar, ovo ono, ali vjerovatno da bi ostalo jedno 10-ak e godisnje, a to je fina cifra, bukvalno kao stan da izdajes

Imam u jos par projekata u planu, van weba, al otom potom, treba malo vise para a i volje i vremena

2 Likeova

Ej druze, pa nece da se vredjamo! :rofl:

Al da ti odgovorim na pitanje. Radim i ja nesto u tom stilu iako nisam u poznijim godinama. :wink: Al slabo je to. Nedavno sam procitao Unscripted od MJ De Marco (Millionaire Fastlane) i bas me poljuljalo. Da bi nedje stigao s tim indexima i 1000 eura svakih 6 mjeseci (pa da je i 1000 eura svaki mjesec) to mora proci 30-40 godina. A ako pogledas samo zadnjih par godina sto se dogodilo vidis da nema garancija.

Sto se tice plantaza i opcenito poljoprivrede. Moja punica ima 500 grmova sibirske borovnice, haskap i cujem koliko je to tezak posao. A evo, prosle godine tuca unistila sve! Tako da ima nesto u tome, ali bolje mi zvuci da se drzim necega sto razumijem.

A jbg, tako je s fondovima… 5 godina moze bas napraviti ogromnu razliku, jer kamata na kamatu je cudo… Vise od kamate dobijes u zadnjih 7-8 godina, nego u prvih 3, zato bolje bas sto ranije

Evo npr, recimo da je prosjek 6% godisnje poslije inflacije (sto je debelo ispod prosjeka s&p-a, al je koliko toliko realno), ako uplacujes 200e mjesecno, za 30 godina ces uplatiti 72k, a imaces 196k.

A pazi sad, ako umjesto 30 god, to radis 35, onda ces imati 276k… sa 40 god ces imati 383k, a sa 45 (sto je vec pomalo nerealno, al eto da je neko krenuo odma s 20 god npr) ovih 200e mjesecno postane… 527k evra

Eto ja planiram npr u prosjeku 330e mjesecno kad se vratim s putovanja… to bi trebalo biti za 30 godina nekih 323k… za 35 godina medjutim to je oko 450k sto je bas velika razlika… aopet u isto vrijeme, zelis to ranije, ■■■■■ pare ako imas 65 god i ne mozes nista s njima :smiley:

Sve je to malo zeznuto, medjutim, orah tu trazi najmanje od svih opcija, i mislim da je on tako najbolji za to, i najmanje posla od svega, plus najmanji rizici, a i samo drvo ce ostati i djeci i unucima. Zato ja i kontam orah, pa nek stoji. Stari je u penziji, a jos nema ni 60 :smiley: treba mu da se zanima nesto, da proseta psa, malo zalije i tako

1 Like

ja sam savjetovao da upiše fakultet ne da bi zgrno pare no da bi doživio ono što pare ne kupuju, a on je još mlad i nije mu kasno za fakultet po godinama. no tebe nešta boli izgleda taj fakultet jer ga po bog zna koji put spominješ i protiv si njega, a nisi bio na njemu pa ne znaš ni šta si propustio. govoriti protiv fakulteta ukoliko nisi studirao je čudno, pogotovo što savjet da mentolinho upiše fakultet nije uopšte vezan za novac.

Evo konkretno, smeta mi fakultet jer je u ovoj temi off-topic.

Spomenuo sam ga 2 puta (sto je manje nego koliko si ga ti spomenuo), i istina je da ne znam sto sam propustio.

Ima sam dvi, ali sam ih proda bratu pa se on s time sad bavi. Odlicna stvar. nove kostaju izmedu 40 i 60K €, a rabljene dobre mozes naci od 10-22K. Ako kupis rabljenu i imas dobru lokaciju mozes dignit izmedu 5K-8K u prosjeku u sezoni.

Te manje iznose ulazem u primarni biznis, dakle sajtove, ili ih trosim na leisure and pleasure, dok to ne preraste u brojke dovoljne za kupovinu nekretnina. Na drzavnu penziju uopce ne racunam, a dionice, crypto i slicna ulaganja me previse stresiraju, dovoljno je vec to sto volim casina i sportsko kladjenje, tako da mi je za sad plan isljucivo ulaganje u svoj biznis + nekretnine u buducnosti.

Razmisljam bas kupiti maleni poslovni prostor od cca. 25 kvadrata, gdje bi drzao registratore, papire i slično i gdje bi preselio sjediste firme, koje silom prilike uskoro moram mijenjati. U odnosu na stambene prostore, poslovni prostori su u Zadru znatno jeftiniji, sto me zapravo iznenadilo.

Nisu to baš veliki novci za ulaganje.
Ja bi ili uložio u nešto riskantno a da nije neka glupost pa ono… ili sve ili ništa

A najmudrije je uložiti ih ili u razvianje nekog posla… ili u samog sebe.
Edukacija, putovanja, neka zanimljiva iskustva koja ćeš pamtiti (ovisno o osobnim preferencijama naravno).

Ovo mi se cini kao dobra ideja. Na ovom clanku iznad sam sastavio malo istrazivanje i iako su cijene isle dosta gore unatrag 5-10 godina kako su se montazne kucice popularizirale jos uvijek se cini da postoji dobar deal.

@steelmaiden i ja dosta slicno razmisljamo, osim sto ja nisam bas neki kockar! :rofl: :wink: Odnosno umjesto casina i sportskog kladjena, povremeno kupim neku dionicu ili kripto. (long hold) Konkretnije; Stavljam u Global Equity fond kod InterCapitala. Ali evo, nakon prve godine, sam na nuli. Znaci riskirao sam, a nista se nije dogodilo. Jasno mi je da moram to radit puno duzi period da bi nesto vidio, ali se pitam postoji li bolja opcija?

Ovo mi je super ideja i to sam vec rjesio. Eventualno mozda da idem korak dalje, pa kupim neki poslovni prostor i dam ga u najam?

Jasno mi je to, ali osjecao sam potrebu napisati neki iznos. U nekom trenutku (10,000, 100,000) moramo pocet razmisljati o investiranju. Ne mislimo valjda drzat milijun eura u gotovini na racunu? Ili svi godinama skupljate veci iznos za nekretninu i ne investirate nigdje dok ne mozemo kupit ciglu i beton?

100% se slazem, i to radim. Moje pitanje je sto sa 10,000 eura (ili bilo koji iznos) nakon kada je pokriveno osnovno. U sto investirati visak sredstava? Ne govorim o putovanju do Praga ili gledanje Man Utd na Old Traffordu. Nego kamo s novcima da donose neki povrat? Ono kad cujete amerikance da kazu " Make Your Money Work for You".

Trećina u posao (kupi neki affiliate ili content site pa radi malo na njemu), trećina u više raznih dionica ili neki ETF (tipa S&P 500 da prati), trećina bitcoin.

I lijepo živi dalje kao da nisi nikad ni imao te novce.
Kad ponovno skupiš par tisućica podebljaj ta ulaganja.

Ako čuješ da je nešto jako skočilo prodaj.
Onda pričekaj dok ne padne pa kupi opet isto i čekaj ponovno da skoči pozamašno.

Tako bi ja da imam 10k.

Al očekuj tek za par godina neku dobit, nemoj svaki dan gledat stanje.

Iz tebe govori neka frustracija, vjetojatno si bio negdje kod nas na moru gdje te oderalo pa si malo ljut, ali sve što si rekao je krivo.

Turista u Hr. neće biti upola manje, naprotiv, trebalo bi ih biti puno više kroz neki period od 10 ili 20 godina. Takav je trend, raste svake godine 5% i rasti će i dalje (osim u slučaju viših sila kao korona ili ratovi) iz jednostavnog razloga jer su ove brojke sada relativno male (mislim da jedan Prag ili Španolski otok Tenerife imaju turista slično ko cijela Hrvatska što govori koliko mi još možemo rasti).

Cipar, Tuska (koje si nabrojao) Grčka, Afrika… nisu auto destinacije i ne mogu nam pokupiti taj dio kolača, a to da smo baš tako skupi i grozni, ne bih se složio. Naravno da ima jeftinijih destinacija, ali ima i puno skupljih, a zadnjih godina svugdje rastu cijene.

Neću komentirati kontinent, vjerojatno su ove brojke točne, ali uz more nisu. Cijene za najam su veće od te cifre, čak i garsonjere. Jedna stvar koja je najbitnija tu nije navedena. Gotovo svi stanovi koji se rentaju preko zime su od 1.6 ili 1.7, a preko ljeta zarade 3 ili 4 puta toliko, tako da ta brojka od 21. godinu pada za 3-4 puta,

Znam jedan bračni par koji je u Zadru kupio dvosoban stan za 110 k eura prije par godina, uložili su još 10-20k eura, uglavnom kredit im je oko 5 k eura godišnje, od rente zarade oko 15 k eura godišnje. Dakle, plate kredit i ostane im još 10ak k eura čisto za trošiti tokom godine. Ljeti cijena za takav stan ide i do 300 eura noć, a često bude nešto i zimi. Ta osoba je rekla da im je kupnja tog stana potez života, ne da se ne brinu za kredit nego imaju sa strane lijep novac. Oni imaju kuću u kojoj žive, tako da im je to samo poslovni potez.

Problem je što su sada cijene stanova veće pa je teško pronaći još jedan takav, ali očito se može profitirati i dalje. Ja da imam viška novaca bi uložio i nekretninu, pogotovo ako se ima neki teren uz more (ili do 1-2km), pa neka samostojeća kućica sa bazenom, jaccuziem, saunom (za zimsku ponudu) jer to ide bolje od apartmana.

2 Likeova

Evo baš sam naletio na text o jednoj mobilnoj kućici:

Ovako nesto i radim. Imam par sajtova, nesto u fondovima (treci stup i spomenuo sam gore InterCapitalov Global Equity ETF) i imao sam nesto u criptu, a djelomicno sam to izvadio sa malim gubitkom kad je FTX implodirao i kad su krenuli masovni otkazi u tech industriji.

Ok, ako je to zaista najbolje sto postoji, to i radim. Valjda sam onda nestrpljiv? :rofl:
A to da zivim lijepo, pa evo neki dan sam gledao delfine, tako da se tu ne mogu pozalit.

Slazem se s @bugi , uveli smo euro, usli u Schengen, sve vise stranaca posjeduje nase nekretnine, sve vise ljudi je uopce culo za Hrvatsku. Ako gledamo brojke nekih ozbiljnih destinacija, mi mozemo jos poprilicno puno napredovati. Uostalom, jos uvijek postoje derutni zapusteni hoteli na top destinacijama, jos uvijek ulazemo u infrastrukturu, itd.

@bugi ovo sam napisao za Rijeku prije 5 godina. Ja sam tada za najam stana placao 2000 kn + rezije, a slican stan se prodavao u neboderu u kojem smo bili supruga i ja, za 65000. To mi je tada bilo interesantno jer sam ja kupio website za €6500 koji je zaradjivao €250 mjesecno (ili nesto u tom stilu, ne sjecam se tocno, bilo je prije 5 godina). Neki dan sam ponovno otvorio temu i napisao da je sve otislo gore i to dosta.

Super prica, to je to! Ja bas gledam neku kucu za €75000. Nalazi se u centru manjeg (donekle) turistickog mjesta u Gorskom Kotaru. Ja sam vlasnik domene NazivTogMjesta tocka com. I sad razmisljam da li uzeti kredit, urediti i iznajmljivati. Kuca vec sada ima registriran 1 apartman sa 3 zvjezdice.

Ovo sam vec cuo od jedne gospodje sto ima kucu sa 5 apartmana. Jako puno posla, a malo manju zaradu mozes ostvariti sa kucom.

1 Like

Hebem mu pa trebao si zaplivati s njima, to bi bio zivot :smiley:

Najveci problem po meni sto se tice te teorije da novac radi za tebe je sto moras imat vecu kolicinu kapitala. 10k eura u danasnje vrijeme je lako razjebat a relativno tesko zaradit :slight_smile:

Po meni barem 100k treba da se postigne nesto konkretno da novac radi za nas. Sve vezano uz nekretnine nije pasivna nego vise aktivna zarada jer s nekretninama uvijek neki problemi/ ciscenje / kvarovi hehe Sad ako je nekretnina koju rentas blizu to je top ali ako je sat-dva voznje do tamo s vremenom to postaje opet zamjena svojeg vremena za novac.

S&P i ostala sranja jedino da inflacija ne pojede novac ostalo uzaludno…

2 Likeova