Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Ovo je ozbiljna stvar pa zaslužuje svoju temu čak i na ovom forumu :wink:

Baš sam pogledao jedan interview sa Celenteom. Preporučam svakome, a traje cca pola sata što nije predugo.

Ako netko misli da je on (ne Celente nego ti koji čitaš :slight_smile: ) samo webmajstor i da ga ne zanima ekonomija i nadolazeća kriza vara se. To se tiče svih. Biti će teže naći klijente, a to je samo jedna od brojnih nuspojava koje će se osjetiti.

Za one koji znaju izvoditi zaključke iz grafova evo ih par:




(Celente je spomenuo da su kamate u Argentini 60%, voditelj ga je ispravio da su došle na 65%, a u ovom trenutku su već i preko 70%…FED ih je podigao na 2.25%, a EU ih drži na 0%)

Nasdaq je posljednjih tjedana pao sa cca 8100 bodova na nekih cca 7450, Dow sa cca 26700 na cca 25200, a S&P 500 sa cca 2900 na cca 2700.
VIX je bio oko 11 baš pred pad dionica isto kao što je bio oko 9 pred pad u veljači. Posljednjih dana je malo živnuo.

Celente je u jednom trenu spomenuo da insideri prodaju dionice kao ludi.

SAD je glavni trgovinski partner EU-a, a EU drži kamate na 0% i ubacuje cca 60+ milijardi EUR svaki mjesec (i to nakon smanjenja sa 85 milijardi) pa baš i nema puno manevarskog prostora kad krene kriza.
Trump luduje sa carinama. Petrodolar se ljulja, Saudijci su usred velike afere itd itd.

Neke od mojih ranijih prognoza i razmišljanja sam napisao ovdje pa da se ne ponavljam:

https://www.honorarniposao.net/blog/tag/dolar

Sve u svemu, ja stvarno ne vidim kako se može izbjeći nova velika globalna kriza. Ona može krenut prije nego što objavim ovaj post, a može i krajem iduće godine, ali mislim da je neupitno da dolazi i to jako brzo. Ovako letimično kako sam pogledao rekao bih da neće krenuti još koji mjesec, ali definitivno se kladim na neki trenutak u idućoj godini.

2 Likeova

Evo još nešto:

Citat iz teksta:

“Statistički podaci o rastu BDP-a, stopi nezaposlenosti i stopi inflacije za sad su odlični. Naime, BDP u SAD-u raste po iznadprosječno visokim stopama, dok je u ostalim razvijenim zemljama nakon perioda vrlo niskog rasta napokon došlo do naznaka oporavka. Stopa nezaposlenosti pada u većini zemalja, dok stopa inflacije počinje rasti, što ukazuje na rast gospodarske aktivnosti. Dakle, službeni podaci za sad ne ukazuju na skorašnji početak recesije.”

Budaletina! Oslanjati se na frizirane podatke koji pokazuju samo površinu je jako naivno i glupo. Ekonomija je puno kompleksnija nego što 99% ljudi misli. Kriza dolazi, a sve se da vrlo jednostavno isčitati iz dostupnih podataka, samo treba znati koje podatke treba gledati.

1 Like

A kamate su na 0% i upumpavaju se milijarde eura svakog hebenog mjeseca već par godina. Nitko ne treba biti Einstein da zaključi da dolazi:

:wink:

Oko 2019-2020 možda bude neka sitna kriza, kao produžena ruka krize koja traje i traje, skoro da nije ni prestajala od 2008.

Kriza jača od 2008 mislim da dolazi tek izmedju 2027 i 2030.

Pratićemo baš pa ćemo videti :slight_smile:

Mislim da je kriza neupitna. Samo je pitanje trenutka u kojem će nastupiti.

Kako se što više zaštititi od nadolazeće krize kako bi se iz nje što prije izašlo?

Kupili su malo jos vremena, zlato je nisko, pa to i nije bas pokazatelj da se nesto sprema. Nafta je pala sa 80 na ispod 80 i to je sad prihvatljivo.

P.S. da nafta je pala, ali cjene goriva na nasim pumpama nece, tako je to u HR, sto jednom ode gore nikad vise neide dole. A kako sam se samo iznenadio neki dan kad sam tocio dizel kad ono cijena 10.40, odmah sma provjeravao da nisma uzeo mozda krivi slauf pa tocim benzin ili sta je to, koliko pa je cijena benzina onda?

1 Like

@mitok
Od kada pratis celu tu pricu, Americka ekonomija, nadolazeca globalna kriza,…, koliko vremena?
Ja se Celentea secam od pre dobrih 15-ak godina, grubo da procenim, i iste price je pricao, isti ton, ista mimika, ne secam se bas odela sta je nosio, ali to je to.
Ne kazem da nije u pravu za vecinu stvari, samo deluje kao da si ga tek sada otkrio pa otud toliko odusevljenje, Ja nazalost ne cuh nista ni korisno ni konkretno u vidu resenja, samo ponavljanje postojecih problema koje svi odrasli ljudi znaju.
Plus sve deluje smesnije, jer ko sto rekoh, vecina tih analiticara mantra istu pricu svo vreme pa ce jednom jel biti i u pravu, a to sto su panicili ovako decade ago, nikom nista?

Antonia je postavila dobro pitanje, kako iz krize izaci sto pre, ondosno jos vaznije pitanje bi bilo:
Ko krize izaziva, kako nastaju, kome idu u korist, mogu li te spekulacije trajno prestati i kako?
Kada to istrazis, a ni Celente ni vecina tih analiticira ne prica dovoljno o tome konkretno, da navede lepo imena, porodice, kompanije, sve ce biti jasnije.
Jednostavno jedna vrlo mala grupa ljudi, finansijski i interesno povezanih, profitira na krizama, i to radi od kad zna za sebe, shema je ista, samo se nakotilo ljudi na Zemlji, pa sada to sve izgleda grandioznije.
Izazivanje kriza je full time posao, 24/7, dakle ne govorim o profitiranju na njima, ili smanjenju gubitaka, nego na pocetnom koraku, koji sve odlucuje.
Neko tim mehanizmima koje Celente navodi upravlja, ko, kako, i zasto pobogu uvek na stetu vecine naroda?

Dakle, nikakvi saveti ovih ljudi ti nece pomoci long term, sorry ali tako je.
To je kao da si imao saobracajku u kojoj ti je deo tela odsecen, a neko ti previja list bokvice na njega, ne ide.
Oni cak ni ne daju savete vise, vec samo analiziraju postojece stanje, da ne kazem sranje
Uzmi zapisuj vreme provedeno gledajuci ove likove, i tvoj kasniji napredak zahvaljujuci njima, ali praktican, konkretan, sta mozes od njihove price iskoristiti i kako.
Skoro pa nikakav siguran sam, ako ne, podeli sa nama ostalima molim te,

Da budem konkretniji u primerima koliko na neke stvari ne mozes da utices npr. zlato.
Nemam sad linkove ali mogu se naci relativno brzo, i za USA i za Balkan, u vreme velike depresije, kao i ratova, donose se zakoni gde privatno lice ne sme imati vise od odredjene kolicine zlata, ostatak se zaplenjuje do daljnjeg (citaj zauvek), a sve to ide brzo, efikasno i uz pretnje silom i zakonom.
To sve naravno ako dodjes do toga da ti ga drzava oduzme, jer kapiras da ce se zlato i otimati, a ne samo njime trgovati, kad sranje krene?
Slicno je i sa energentima na koje ti kao pojedinac, pa i drzava u kojoj si, nemas nikakav uticaj.
Zna se u kojim zemljama su resursi za ostatak covecanstva, ne raste to kao krompir jebiga, a zna se i koje kompanije te resurse exploatisu, i vidi cuda, manje vise ista ekipa to regulise kao i finansijske tokove?
Itd, itd, the list goes on…

Ali da ne bude sve tako crno.
Kada ta kriza svih kriza udari, koliko god da bude globalna, manje ce efekta imati na narod na ovim prostorima.
Ne kazem da to nece biti strasno, ko zna sta se tu valja, ali jednostano i nazalost sranja su ovde pravilo, ne izuzetak, ratovi, hiperinflacije, pljackaske privatizacije i slicno, mi smo to sve vec prosli, znamo i kako je i kako se extremno stedi i racionalizuje, napolju ne bas, plus sto ti narodi ni ne trpe sranja u svom dvoristu dugo i odricanje, pa ce biti zanimljivo za gledati vatromet.
A kako da se spremis?
Pa back to basic, jebiga, kao sto su tvoji preci radili i kako su ziveli, ako imas neku starinu popricaj malo sa njima, koliko su sati dnevno radili, da li su isli na godisnje odmore uopste, da li su imali kola, mobilne telefone i sve kucne aparate koji su im trebali?
Nisu, simple as that.
Samo boli ljude to kad im kazes, da ne mozes trositi vise nego sto zaradis, ali resetovace to priroda na kraju ako ne covecanstvo, jednostavno resursi su ograniceni, za razliku od kredita.

2 Likeova

Pored Argentine, krize postoje u Turskoj i Venecueli. To su lokalne krize i u narednom periodu se mogu očekivati na drugim mestima na planeti. Generalno to nije pretnja za globalnu krizu, to se jednostavno dešava u kapitalizmu. Zgodno je podsetiti se okvirno kako je tekla kriza.

Druga stvar je nefunkcionisanje nekih zemalja gde je kriza (i rat), kao što su Jemen ili Sirija, potencijalan problem su Somalija i Etiopija ( ove dve zemlje imaju preko 100 miliona stanovnika). Zapravo postoji preko 20 konflikata koji su krizni i utiču na ekonomiju.

Tako da bi za početak sledeće krize trebalo pratiti globalne igrače koji su svagde prisutni, kao što je bio slučaj 2008 godine sa bankom “Lehman Brothers”. Uglavnom ovo nije prvi put u prethodnoj deceniji da ugledni ekonomisti za narednu godinu najavljuju početak ekonomskog kolapsa. I nakon toga nebude ništa značajno.

U Hrvatskoj je kriza od kad postoje Hrvati, Bosanci i Hercegovci i nema naznake da ce u skorije vrijeme prestat. Kao da ribi objasnjavas da dolazi plima, ne kuzim poantu.

2 Likeova

U Hrvatskoj trenutno ima svakakvih kriza, ali ekonomska nije jedna od njih…
Istina je da smo se iz krize koja je počela 2008. uspjeli izvući tek 2017.
U godinu ipo-dvije se nismo uspjeli učvrstiti i definitivno nismo spremni za novu ekonomsku krizu. Strah me iti pomisliti što će se dogoditi ako se ponovi intezitet krize 2008.

Toliki smo mali, nerazvijeni, nebitni i siromasni da ce krizu osjetit samo bogatasi mi ostali ne.

1 Like

Da mi smo izasli iz krize od kad su ljudi pobjegli u inozemstvo. Zamislite kakav ce tek bijeg biti kad dodje ova nova kriza. A moguci su i ratovi ako Deutchland zatvori granice, sto cemo onda?

Ponovno krivo… nažalost

Sto je krivo? ovo prvo ili drugo, za drugo neznam, ali ovaj prvi dio recenice je itekako tocan tko nemisli tako zivi u fantaziji.

EDIT:
zaboravio je dodat korumptivni

Kriva je konstatacija.
Nigdje nije stavljena točka, kako bi to mogle biti dvije odvojene konstatacije.

Kriza će pogoditi sve, a najviše će ispaštati već sada siromašni.
Ako nas prije iduće turističke sezone pogodi kriza kakva je bila 2008., tek ćemo tada vidjeti što su zaista nerazvijenost, jad i bijeda.

1 Like

Da, bogate ce kriza jako udarit,vise nego siromasne, mislim da je to htio reci, ali siromasnima ce zivot biti ugrozen, jer kad cijena kruha ode u nebo samo bogati ce ga moci kupiti…

Bogatasi ce se jos vise obogatiti jer ce cijene nekretnina opet pasti za 20-40%.

Evo vam rjesenja, dignite sad kredit ili ako imate usparano i cekajte iduce godine da nekretnine padnu 20%-40% i kupite i profitirajte, jednostavno.

Pa cjeli sistem u svijetu je pred kolapsom godinama iz razloga sto su ljudi pohlepni i nikad dosta i naravno da ce se jednom urusiti i jednom opet pocet dizati. Velike gladi kao sto je bilo prije nebi smjelo biti. To sta ce nama prihod past za 20% npr ne znaci da cemo bit gladni niti da se o tome trebamo brinuti. Zabrinutost vezana uz krizu je kao da se brines da ces imat automobilsku nesrecu pa da ne izlazis iz kuce radi toga i stalno razmisljas o tome. Uglavnom nebitno svako ima svoje misljenje i ako sam nesto naucio tokom godina je da ic protiv tudeg misljenja je kao da idea glavom kroz zid. Idem radit nesto pametnije mi je.

1 Like

Složio bih se oko svega sa @kixxxstarter.

Evo da dodam još neke stvari. I ja mislim da će zlato i srebro biti upitno kada se priča o spašavanju iz krize. Bojim se da će kao što je kixxxstarter rekao biti ili zaplenjivano, ili otežana trgovina njim, ili jednostavno neće moći sa njim ni da se završi neki posao kao što je mogao kroz istoriju u prethodnim krizama. Ipak, ove plemenite metale ne treba zanemariti, i kako god ne bi bilo loše imati ih u procentu npr oko 10 pa do 20% ukupnog portfelija.

Dalje, sve je stvar diversifikacije i pojednostavljenja i pojeftinjenja načina života gledano long term.

Kratkoročno gledano, ako imate novca, ne bi bilo loše da jedan deo trošite na momentalna zadovoljstva, ako vas to ispunjava. Npr ako sanjate oduvek da putujete na Maldive, Sejšele, Tajland, šta god, a imate novca da to sebi priuštite - uradite to. Ko zna kakva tačno vremena i turbulencija dolazi. Priuštite sebi to odmah dok još možete. Takodje, ako želite taj auto, ili ne znam šta još od materijalnih stvari i slično - priuštite sebi. Iskusite da se vozite helikopterom, idite da plivate sa delfinima, whatever. Živite punim plućima dok je još situacija podnošljiva.

Sa druge strane, veći deo portfelija čuvajte i diversifikujte ga na različite načine. Možete jedan deo u nekretnine, jedan deo online, zatim nešto u plemenite metale, nešto u obradivu zemlju, nešto možda u plantažu voća ili sopstvenu baštu svakako. Možete nešto i u kriptovalute ako verujete u njih. Možete i nešto sedmo što mislite da je dobra diversifikacija.

Uprošćeno mislim da su sledeće stvari najbitnije za one koji žele da preguraju najbolje krizu koja dolazi (mislim na krizu koja će krenuti u period 2027-2030):

- proizvodnja sopstvene hrane i imati izvor pijaće vode (dubinski bunar i sl.)
- imati razne fiat valute za slučaj da jedna prva kolabira
- imati deo portfelija u srebru i zlatu
- imati zemlju/nekretnine na raznim lokacijama, po mogućstvu i u drugim zemljama ako zatreba

Eto to su neke ključne stvari po mom mišljenju.

2 Likeova

Evo za one koji hoće pogledati malo šire o siromaštvu, predlažem da potraže šta je granica siromaštva. Mislim okvirno da je to ako osoba nema za potrošiti više od 2 dolara dnevno ili ako ne zarađuje više od toga. Ko je ispod toga je siromašan, a izna toga ide “na granici siromaštva” i slično kako zarada raste.

Vidite koliko je 1990 bilo siromašnih i koliko je sada.

Videćete kako stoje stvari sa siromaštvom u svetu.