Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Malo su se mesale babe i zabe gore, cas se pricalo o nekoj katastrofalnoj krizi koja rusi sve pred sobom, kao sto je bio slucaj tokom velike depresije i slicno, a cas se akcenat stavlja na neka short term dogadjanja i kako iz njih izvuci zaradu.
Ne mislim samo na ljude ovde koji komentarisu, nego i na linkovane video clipove i ekonomske clanke gore.
To su skroz razlicite stvari, iako povezane naravno.
Na prvu ne mozete uticati kao pojedinac, i tu je cilj spasti samo sta se moze, tj u pitanju je reakcija.
Na drugu se moze relativno uticati, tj iz nje izvuci neka korist, direktna, brza, i tu se moze primeniti akcija.

Dakle jos jednom, najjednostavnije moguce pitanje, sta oni finansijski analiticari i strucnjaci gore mogu konkretno uraditi, tj direktno uticati na stvari o kojima pricaju, ili mi ovde sa nasim trenutnim nacinom zivota?
Nista.
Bukvalno nista, istina boli ali tako je.
Znaci oni cekaju nesto da se desi, predvidjaju - najcesce lose i sto se tice deadline-a i konacnog ishoda, ali uticaj ili resenje nemaju, jednostavno nisu deo sistema koji donosi odluke, nego posmatraci.
To ima smisla slusati za ljude koji ne znaju apsolutno nista o tome kako funkcionise ekonomski sistem USA, i koliko je sve to namesteno, ali rekoh vec gore, ja tog Celente-a mogu iskopirati od pre 10 godina, promeniti datum, i 75% sadrzaja bi bilo isto i aktuelno i danas.
Ali on ni tada, kao ni sada, nije imao uticaj na bilo sta od toga, simple as that.
Zasto ne podvuce crtu i kaze, sta je on licno uradio na tom planu, da li je moguce uopste nesto tu promeniti?

S vremena na vreme ovi analiticari skacu na short term krize i finansijske proizvode koje i pojedinac moze kupiti, akcije, zlato, energenti, biznis in general, itd, i tu daju neke savete, ali cak je i to relativno korisno, tj sve je manje vise vec prezvakano x puta i drze se samo opstih mesta.
Opet, majstore sve je to kul, daj da vidim tvoj portfolio, % koje pravis, koliko si zaradio, na cemu…, u suprotnom samo si jos jedan od onih doomday ekonomista, koji ce naravno jednom biti u pravu, kao i pokvareni sat, i on svakog dana 2 puta pokazuje tacno vreme, a sto u medjuvremenu nema smisla, ko te pita.

imemperor1 je dao sasvim dobre smernice, na to sam i ja mislio, diversifikacija ulaganja stednja tj pojeftinjenje nacina zivota kako je on to rekao, vracanje korenima, back to basic, i to je to, simple as that.
Jedini problem tu je sto to zahteva prilicna odricanja na koje moderan covek nije spreman.

1 Like

Ovo je npr vrlo zanimljivo za debatu i vrlo konkretan primer, za razliku od nekih gornjih.
Da li si ti, ili neko iz tvog okruzenja 100% zavisna od turizma kao jedinog izvora prihoda ili pricas generalno za najveci broj ljudi iz tvog okruzenja?
Primer je super zbog samog biznisa, koji zavisi najvise od stranaca pretpostavljam, pa ce oni izostati ako su im primanja srezana, to je ona stednja o kojoj smo gore pricali.
Ej nema love, sledi nema ni mora, putovanja,…, rez koji je vrlo lako napraviti.
Sta se onda desava sa tobom, koliko brzo mozes reagovati, i imas li koje opcije druge za preziveti, i da li je normalno svu lovu uloziti u jedan biznis ako vec imas eksperte koji kazu da cela svetska ekonomija samo sto nije pukla?
Koliki su troskovi tog biznisa kada ne radi, ne bi trebali biti veliki, to jeste neiskoristen prostor, ali sam po sebi ne pravi ni neke velike troskove, dakle moze se staviti brzo i lako na standby ?
Da li je normalno da se pored tog biznisa deo vremena i novca ne ulaze u neke nove skilove?
Mislim da si ti licno pisala u nekoj drugoj temi kako imas neku farmu, mozda gresim, sorry.
Ali npr koliko ljudi znas da ne zna nista drugo raditi, od proizvodnje hrane sto jeste hard core, ali da nemaju niti kakvu ustedjevinu, niti rodjake neke koji imaju neki real world samoodrzivi biznis, imanje, sta god, nego su sve karte bacili na turizam?
Koliko realno zvuci da se ti ljudi vrate na neki old school nacin zivota, sto bi podrazumevalo ono stvari koje sam gore naveo, proizvodnja sopstvene hrane, da li farma, biljke, stoka, ribarstvo,ili ucenje nekih zanata koji imaju mnogo vecu real world vrednost u doba krize nego neki virtuelni skilovi, extremna stednja, smanjenja zivotna ocekivanja, odricanje od nekih danas naizgled obicnih stvari, kao sto su kola, firmirana garderoba, vise obroka dnevno,…?
U jednom pitanju sazeto: Da li ces ti preziveti ako ostanes bez tog izvora prihoda?

Znam da sam mnogo pitanja postavio, sorry, ali poenta je u tome da ljudi ne vole promene, cak i na bolje a kamoli na gore, ne zele se suocavati sa problemima dok ne bude prekasno, i vrlo se tesko organizuju i saradjuju u danasnjem svetu koji propagira individualnost i hedonizam kao vrhunsko dobro.
Tu lezi kljuc i odgovor na to kako se moze pobediti kriza i postaviti temelj za neko bolje drustvo.
Oni finansijski experti slabo pricaju o tome, kao da i svaka istorijska kriza nosi i promenu drustvenog sistema, ratove, svasta nesto, par puta spominju hard reset i slicno, ali opet nista detaljno sta to znaci i na sta ce vecina naroda morati da se vrati ako do toga dodje i koga ce pogoditi najvise, valjda bogate zemlje?
Opet, stvarno ne vidim ni za jednu drzavu ili narod u okruzenju da ce fejlovati gore nego bogatije zemlje, naprotiv, vec su slicne stvari prosli u nedavnoj istoriji, ali da li je to normalno da se covek tako “muci” ceo zivot dok tamo neki Ameri imaju bolje startne uslove i sve na tacni, imaju jeftiniju robu, kredite,… i da li to moze trajati vecno, ja mislim da ne moze, jednostavno ekonomija zasnovana na pravljenju kriza, konflikta i ratova ne moze vecno da traje.

2 Likeova

Zaboravili ste kinesko tržište koje je u padu, a koje je jako veliko. Male zemlje će prve da padnu.

ne mogu sad sve da čitam jer ste se baš zadali :smiley:

ono što mogu reći je da u prvom autorskom postu ove teme ima nekih stvari koji su tačne ali ja ne gledam iz tog ugla

činjenica je da je dolar slab, da je cijena nafte niska, čak i neki vjerski autoriteti muslimana spominju neku zajedničku valutu arapskih zemalja ali ne znam koliko je ta priča realna

ne znam jesam li upravu, ali meni se čini da je dolar bio najjači kada je bilo najveće krhanje u siriji, sada kada se stvari polahko smiruju dolar pada … dakle možemo očekivati novi rat

to što je inflacija u venezueli mislim da to nema veze s ostatkom svijeta, tamo je kriza jer se vlast ne želi pokoriti americi i amerikanci ih ■■■■ špekulacijama, obaraju im valutu … nešto slično pokušavaju i sa turskom lirom ali moja je procjena da turci imaju dobre temelje ekonomije koji su postavljeni prije 15ak godina od strane jakog trojca - erdogan, gulen, davutoglu

dakle, činjenica je da u određenim zemljama ima strašnih kriza, ali mislim da to nije posljedica ekonomskih mjera već političkih, plus što možemo očekivati novi rat

a mislim da poučeni iskustvom iz 2008. nikome nije u interesu da izazove novu globalnu krizu … ali ih je dosta raspoloženo za novi rat u nekoj zemlji

U poslu sam, pa u kratkim crtama odgovor @kixxxstarter :
Proizvodimo skupi i kvalitetni namještaj po mjeri, jedan dio proizvoda ide direktno u apartmane… a drugi dio proizvoda ide ljudima koji su radili nešto za apartmane pa su na tom zaradili novce haha.
U Splitu (i okolici) trenutno ima para, ima posla, ima svega… a sve to je povukao turizam.
Ako turizam propadne ove godine, gotovi smo…
Ako potraje još godinu-godinu ipo, ljudi će zaraditi/uštedjeti nešto novca, pa onda više neće toliko sve ovisiti o turizmu.

Troškovi pogona su veliki, ne može nikako ići u standby.

Od gladi sigurno nećemo umrijeti niti ćemo biti siromašni, jer imamo svoju “farmu”, svoj bunar s vodom itd.

Večeras mogu detaljnije obrazložiti sve, ali u kratko… jadna nam majka ako sve padne prije 10. mj iduće godine.

1 Like

U koliko zapadnih drzava se osjetila kriza?

cca. u dvije ili tri.

SAD, SPA i mozda FRA.

U koliko banana drzava?

Balkan i Grcka, pod balkan mislim na drzave bivse drzave, bugarsku i rumunjsku.

Na zapadu je kriza i prosla kroz 1 -1.5 god.

Ako dodje slijedeca kriza, HR je nece osjetiti.

Trenutno stanje. Ovo su ozbiljni dnevni minusi za ovako ozbiljne indekse.

Usput gledam nogomet pa ću kasnije napisati više.

Pa naravno da cijene na burzama padaju, kad je sve napuhano i nerealno. Dionice, vrijednosni papiri i sl. su zadnja rupa na sviralu u koje ne bi ulozio ni lipe, kao i bilo kakvi coine-ovi.

Napuhani su već par godina, ali su ipak rasli cijelo vrijeme :wink:

Uuuuuu, teško :wink: Ja bih rekao već iduće godine. Ajde, može se pričati da li će biti jača ili slabija od one iz 2008., ali definitivno će biti jaka. Mene ne bi čudilo niti da bude puno jača od one 2008.

Ma ja to površno pratim jer sam vezan uz dolar. Ne pratim redovno niti detaljno, a pratim već godinama s pauzama. Pratio sam i prije 2008. jer sam tih godina dosta investirao na burzi. Pa neko vrijeme nisam uopće pratio, pa zadnjih 5-6 godina pratim povremeno onako usputno.

Ne znam za njega 15 godina, ali znam barem 6-7, nisam ga jučer otkrio :slight_smile: U većini toga što govori se slažem s njim, iako ne sa baš svime. Mislim da sam prije nekig pola godine ili godinu čuo da je govorio o cryptu nešto s čime se ja ne slažem.

Ako ništa drugo, meni je to zanimljivije slušat nego gledat neki film u kojem pojedinac sam rasturi cijelu vojsku :slight_smile: Govore sve što manje više i sam znam, ali mi je ipak zanimljivo čuti sve i od nekog drugog. Ja volim sam donosit zaključke. Ne treba mi Celente niti bilo tko drugi da mi kaže kad dolazi kriza, ali čovjek živi u SAD-u pa mogu čuti i nešto što nama izvan SAD-a promakne.
Nevezano za Celentea, ali ja guštam što ću kasnije gledat U.S. TV programe da vidim koji će biti njihovi komentari na ovaj današnji pad dionica. To me veseli više nego da je na TV-u premijera nekog super filma :slight_smile:

To se zove konfiskacija (ili tako nekako). Da, toga je bilo kroz povijest i nije isključeno da će opet biti. Jel sad uviđaš još jednu prednost Bitcoina čak i u usporedbi sa zlatom? :wink:

Sve je povezano, a ove nabrojane države nisu jedine. Stvarno nisam gledao podatke niti detaljno proučavao, ali pretpostavljam da Brazil i Argentina imaju ozbiljnu gospodarsku suradnju. Znači problemi Argentine ozbiljno ugrožavaju i Brazil, a to posljedično znači i da je cijela J. Amerika u *urcu. I onda to ide dalje, a velim, nije problem samo u te tri spomenute države :wink:

Točno! Već godinama neki najavljuju krizu “iduće godine”. Zato ću ja imati dobru pregovaračku poziciju kada ću dogovarati cijenu svojih honorarnih usluga s nekim ozbiljnim investitorima jer ću moći reći da nisam jedan od onih koji su 1/100 u pravu nego da sam ja točno predvidio vrijeme krize par godina unaprijed i da sam cijelo vrijeme spominjao samo 2019., a ne “iduću godinu” iz godine u godinu :wink: Zezam se, ali biti će ugodno kad se pokaže da sam cijelo vrijeme bio dosljedan i u pravu :smiley:

To nije točno. Ako ništa drugo, kada firme počnu ostvarivati manju dobit i plaćati manje poreza država će svima negdje nabit veći porez pa će krizu itekako osjetiti svi. To je samo jedan primjer. A izgleda se brzo zaboravilo da je u jeku prošle veće krizu svima u Hrvatskoj nabijen hebeni harač koji se odbijao od plaće. Kosorica je bila premijerka u to vrijeme i dakle kriza je direktno pogodila sve, čak i nezaposlene i nezainteresirane jer su članovi njihovih obitelji zbog harača imali nešto manja primanja.

Moguće i da se nabije neki dodatni porez na zlato.

Baš suprotno! :wink: Dolar je previše jak. Čak je toliko jak da ga ja smatram jednim od većih balona na tržištu. Cijena nafte je po meni previsoka već sad, ali naravno da može biti još puno veća.

1 Like

Danas S&P 500 pao 3.09%, Dow 30 2.41%, a Nasdaq 4.43%. To je sve samo ne mali pad.

Oni koji još nisu izašli bi morali upravo sada proučavati tko je to izlazio i što radi SNB. Ako to ne rade, onda su budale. Kad znaš gdje treba gledati, sve se može unaprijed predvidjeti i možeš čak i dobro profitirati dok većina gubi. Ali naravno da službeni podaci o BDPu, nezaposlenosti i nezaposlenosti ne vrijede apsolutno ništa, čak i u slučaju da nisu frizirani, jer je to toliko površinski da je nebitno.

Znate li ko je petar schiff ? On je tako od 2000 govorio kako svake godine dolazi ogromna kriza bas te godine… i govorio svima kako trebaju kupovat zlato (a on ima poveliku kolicinu zlata) i onda tako kako je svake godine govorio, 2008 je i pogodio :smiley: Evo sad vidim opet govorio svake godine da ce upravo te godine da bude ogromna kriza :smiley:

Ja znam :slight_smile: On je i veliki protivnik crypta (ako posljednjih mjeseci nije promijenio mišljenje što ne vjerujem). Svatko zna da kriza dolazi, ali treba znati kada i ne mijenjati prognozu svakih par mjeseci:)

Malo surfam i alarmi iskaču kao gljive poslije kiše:

prije dvije godine u ovo vrijeme je bio haman skoro pa ko euro, nemoj zezat sad

Ne zezam. S obzirom na stanje u SAD-u (ispod površine) i na vanjsku situaciju dolar je debelo precijenjen. To ne znači da ne može još porasti i sa ove razine, ali bi onda bio još jače precijenjen. Umjetno se održava i to može potrajati, ali nikoga ne treba čuditi ako naglo padne.

pa logicno da je protivnik crypto kad je ko sto sam rekao, gurao stalno zlato jer on ima finu kolicinu :smiley:

Sto ljudi vise ulazu u crypto, manje idu u zlato

Ima logike :slight_smile:

Ja niti sam ne znam što očekivati ovaj put od zlata. Svi znaju da zlato u krizi raste. Najnornalnije je to očekivati i sada kada krene ova nova kriza. S druge strane, imam neki predosjećaj da možda ovaj put bude drugačije od očekivanog. Naizgled nema logike da bude drugačije, ali istovremeno najbolje je raditi suprotno od većine i od očekivanog :wink: Ja vjerujem da je sada Bitcoin ozbiljna alternativa. Mnogi se ne slažu, ali svatko ima svoje mišljenje i neću sad opet pokretati tu temu. Ali stvarno ne znam što očekivati od zlata. S jedne strane sve mi govori da će jako skočiti kao što je i očekivano, a s druge strane nešto me kopka da će ovaj puta svi ostati iznenađeni izostankom značajnog rasta.

DJIA, S&P 500, Nasdaq, Nikkei…to nije CROBEX i ovakvi padovi su jako alarmantni. Nakon veljače imamo i listopad. Treći udar bi mogao pošteno udarit.

Evo i Shanghai, odmah na otvaranju roknuo preko 2 %

Da se još malo nadovežem…

…ili ako vam se neda čitat…ukratko, 78% stalno zaposlenih u SAD-u živi od plaće do plaće, tj. jedva krpa kraj s krajem…to je iz 2017., danas ih je sigurno i preko 80%. To je taj The American Dream :smiley: i to je to njihovo nenadjebivo snažno gospodarstvo :smiley: koje se i danas reklamira kao takvo :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Zadnjih par dana gledam malo njihov TV, 90+% reklama im je za aute i kredite. U linkanom članku piše da ih je 71% u dugu i da je tendencija rasta, od tih 71% zaduženih njih 56% kažu da se ne mogu nositi sa dugovanjima. Onih preostalih 46% bi vjerojatno rekli da nisu sposobni za novo zaduživanje, odnosno za daljnje guranje tog njihovog propalog gospodarstva.

Baš sam se zalaufao :slight_smile: Posljednje vrijeme nisam puno pratio pa se sad bombardiram informacijama :slight_smile: Evo još nešto:

Ako ćemo gledati samo nas, ovo je nešto što bi imalo direktan utjecaj na Hrvate preko turizma. Samo jedna od direktnih “sitnica”, uz brdo indirektnih. Pa neka neki i dalje misle da se Hrvatsku ne tiče ako dođe do nove krize.

Ovo sve je samo dijelić 100% sigurnih indikacija da dolazi kriza i meni stvarno nije jasno kako uz sve to netko i dalje može misliti da je sve ok i da kriza neće uskoro. Ako ćemo realno, ona je već počela i trenutno traje, a glavni udar će se osjetiti u 2019. g. i onda će svi shvatiti da je došla.

1 Like