Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

drzava BANKAMA ne sme dozvoliti to i samim tim stiti gradjane,kredit mora biti jasna stavka

1000 kuna si uzeo 200 je kamata 12x100 kuna mesecno to treba da radi drzava
kakve plivajuce kamate kakvi ■■■■■■ bakraci sta je reko biro MMF i ostal sranja drzava sluzi svojem gradjaninu u svojoj valuti,

jasna pravila jasne igre kakve igre sa trzistem valuta kada je u hrvatskoj KUNA

Netočno. U slučaju nekog buma poput 2008. kada su cijene nekretnina odlazile u nebesa, mnogi ljudi su završili na ulici s dugovima do grla. Naime ukoliko na glavnom peaku kad je cijena na vrhuncu je netko kupio kuću za 700.000$, nakon mjesec dana toj kući je vrijednost pala na 100.000$. Osoba bi ostala sa kreditom od 700.000$ + kamate, a od kuće bi mogla naplatiti samo 100.000$, što znači da je 600k morala izmisliti. U tom slučaju ni banka se ne može naplatiti od te osobe i imaju kuću, ali ta kuća vrijedi 7 puta manje.

Kako drugačije dići kredit a da se ne ravna prema stranim valutama? Po tebi svi ispadaju idioti :smiley:

svi stariji kažu da je tako bilo, i ja znam da su moj đedo i nena u tom socijalizmu od dvije radničke plate pomoću kredita napravili kućerinu, drugi đedo i druga nena isto tako, a u međuvremenu im ništa nije falilo, po dvoje djece školovali i jedni i drugi u glavnim gradovima na fakultetima, plaćali stanove da djeca tu studiraju, išli na ljetovanja (ne radnička, već o svom trošku), izlete i planine … istina, radilo se ali se i živjelo … a danas vas pitam koliko ljudi to sve danas sebi može priuštiti?

a ovi što pljuju po bivšoj državi, svima su im se roditelji školovali na državnim fondovima te iste države

2 Likeova

Dug je od 1961-1980. godine rastao po stopi od 17,6% godišnje. Da se taj trend zaduživanja nastavio i da Jugoslavija nije propala, danas bi taj dug iznosio oko 6 bilijuna dolara. Za usporedbu, današnji dug Hrvatske se kreće oko 43 milijarde dolara*, Slovenije 37 milijardi dolara**, Srbije 28 milijardi dolara***, BIH 6,5 milijardi dolara, Makedonije 4,22 milijarde, Crne Gore 2,6 milijardi dolara i Kosova oko 1 milijarde dolara.

Bankama nije u interesu da ti uzme kucu , stan i sl., jer je to pusiona za banku.

Isto tako postoji maximalno zasticeni iznos u hr, a to je 2/3 prosjecne place, ili 3/4, ako je placa manja od prosjecne.

Ako 3/4 od place vece od 2/3 prosjecne place, uzima se 2/3 pros. place.

Isto tako postoji osobni bankrot, 5 god. treba stegnuti, ako se osoba nadje u takvoj situaciji i to je to.

Isto tako nakon 10 god. nastupa apsolutna zastara i brise se cijeli dug od kad je ovrha aktivirana.

Ako banke uzmu xy kuca, stanova, kome ce to prodati i ako prodaju nece se namiriti, a dug ce i dalje biti prisutan.

Recimo da osoba prima 6000 kn, dug je 80 k eura, banka proda kucu za 30k eur, od place ce ti uzimat 2000 kn 120 mj, to je 240 k kn, a to je 32 k eura.
Banka ce dobiti 62 k eura, dug ce se vjerojatno povecati za kamate, onaj tko pusi je banka.

1 Like

Zapravo mislim da je bankama baš u cilju da uzmu real assets a ne da im se vraća papir u obliku brojki na ekranu monitora. Toga mogu naštancati koliko god žele, a real assetsa ne mogu pokupiti koliko žele za kratko vreme.

I npr u toj računici nisi naveo primer da je mnogo više onih slučajeva koji su isplatili veliki deo kredita, a manji deo nisu mogli plaćati, i onda bi banka zadržala sve što je uplaćeno do tada, prodala nekretninu i masno zaradila na svemu tome ukupno. Da ne pričam o tome koliko je masno zaradila i na suludim kamatama pre toga, gde je npr dala 60.000 eura a potraživaće 100.000 eura ili više i slično.

Banke nikad nisu jadne, to je legalizovano zelenašenje do neslućenih razmera.

2 Likeova

Uz nesebicnu pomoc drzava,koje opet kazem ne stite interese svojih gradjana ,

1 Like

Ali isto tako nisam 100% siguran, ali treba provjeriti, da se nekretnina po novom ne moze prodati za manje od 70 % procijenjene vrijednosti u hr.Razlika bi po tome isla covjeku.

Pa da, zato što nažalost nijedna zemlja nije istinski nezavisna i slobodna. Svaka zemlja je u kolonijalnom položaju, pogotovo ove naše ex-yu zemlje na ivici drugog i trećeg sveta.

I onda se opet vratimo JUGI ,kolko god je bila losa ali TITO im je svima zakuvao corrbu u ono vreme ,OPSTE NARODNE ODBRANE kada je 2 miliona ljudi moglo biti pod oruzjem za 24 casa plus 2 miliona za par dana ,a svi kazu nije bilo tako ,tresle se gace celoj Europi od JUGE i te TITOVE religije,

2 Likeova

samo u teoriji, u praksi pusi ovaj imaginarni lik

tko ili sto je banka? mislis da ce se direktorima, menadjerima i slicnima smanjiti placa zbog ovog scenarija? mislis da ce se sljajkeru u banci smanjiti placa za 2k kuna u ovom scenariju? nece. Dakle tko ili sto je ta banka koja “pusi”?

S druge strane ovaj imaginarni lik ostaje bez stana, pada s 6k place na 4k place sljedecih 10 godina, od koje mora smislit neko podstanarstvo i prezivljavanje, sto s 4k nije uopce jednostavno.

U ovom tvom scenariju ja se za banku ne brinem

1 Like

Postoji i osobni bankrot i traje 5 godina.

Prikazala se ta mocna vojska odlicno u Sloveniji na pocetku 90’ih :smiley:

Toliko se tresle gace svima da je morao ganjati pomoc od Nato-a da ne bi Rusi stavili svog covjeka opet… Kad se vec pominje brojka od 2 miliona ljudi, to je borjka koja je pobjegla iz zemlje, prvom prilikom kad su sezdesetih dobili opciju da odu raditi vani, uglavnom u istocnoj i zapadnoj njemackoj. Danas svi kukaju na egzodus naroda, a tad je bio jos gori. Nije ni cudo sto imamo ogromnu dijasporu

1 Like

U dijaspori više hrvata nego u hr. :smile::smile::smile:

nebitno, banka nije ovdje ona koja “pusi” a nas lik je prosao dobro. situacija je obrnuta.

problem je sto svi kratko pamtite Tito je umro 80 pa tako ne pricamo o 90 ali nema veze,

Nije za usporedbu, država je tada bila bukvalno u raspadu, pa mislim da se ne može uspoređivati sa nekim periodom od prije 10-15 ili više godina.

pokazala se ta vojska odlično kada su staljinu rekli ne i kada je američki predsjednik rekao titu da će američka flota uploviti u naše luke na jadranu da “zaštite” jugoslaviju … tito je tada američkom predsjedniku rekao: “ako vaša flota priđe nekom gradu na našoj obali, moji će partizani pucati”

eto kakva je ta vojska bila, plus nam pogledaj očeve koji su prošli kroz tu vojsku, u kakve su ljude izrasli … a pogledaj ove nove generacije, sve degenerik do degenerika

da ne govorim o ekonomiji, kakve su tada menadžere imali … odgovorno tvrdim da svaki veliki trgovački lanac ili bilo koji drugi lanac, u bilo kojoj državi bivše jugoslavije, svaka velika firma koja danas dobro posluje, iza sebe ima ljude koji su odlično školovani u doba bivše države …

2 Likeova

Koji predjsednik, kad, kojom prilikom? Sve price manje vise uvijek na rekla-kazala.

Da nije bilo zapada, Staljin bi pregazio Jugoslaviju za 15 dana, kao sto su to njemci uradili. Jedino se ■■■■■■■ sto je dopustio titu velike slobode, a ovaj se na kraju pridodvorio zapadu, sto je rezultovalo i onim velikim zaduzenjima i povecavanjem javnog duga za 17% svake godine u prediodu nakon nacionalizacije izmedju 1960ih i 1980ih. Kad bi se u teoriji nastavio isti trend zaduzivanja (naravno niko nije budala da posudi toliko), Danasnje republike bi bile duzne oko 10 BILIJARDI dolara.

Skoro 5 godina gradjanskog rata… najveca stradanja civila/najveci zlocini u evropi jos od drugog svjetskog rata. Koliko mi se cini, toga bas i nema u zadnjih 15 godina, i ljudi se slazu mnogo bolje u ondosu na one koji su uzivali bratsvo jedinstvo pa poceli pucati jedni na druge.

Evo da ne govoris ti recu ti ja.

Pa ajde reci mi koja je prosjecna starost nekoga ko vodi ogroman trgovacki lanac bilo gdje u svijetu? Jel prosjek ispod 20 godina? Ili su ipak u pitanju ljudi koji su stariji i imaju iskustvo… Znaci oko 50 i iznad… Sto opet dovodi do zakljucka- da nema veze sa prethodnim “sistemom”. Hoces li isto tvrditi i za 50 godina kad ne bude vise ljudi koji su mladost proveli u prethodnoj drzavi :smiley:

“Every generation imagines itself to be more intelligent than the one that went before it, and wiser than the one that comes after it.”

― George Orwell

1 Like