Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Problem gradjanja SAD-a je taj sto moraju imati ogromnu kucu, dobar auto, ljetovanje na kredit i sl. , kao i balkanci. Iako su tamo vece place,problem je u glavi kod vecine ljudi i to svugdje, a to je iskompleksiranost.

Takve osobe misle, ako voze auto za 20 ili 30 k eura da su vrednije i sl., a realno nemaju za jesti, ne mogu platiti rezije i sl.

Samo sto banke na balkanu stezu malo obruc i nedaju svakom kredit sakom i kapom, to je jedina razlika.

Realno po tom pitanju hrvati su gori.

Ne daju ni tamo banke nikome sakom i kapom (sem studentima gdje drzava garantuje vracanje para i nemos proglasit bankrot). Svkao ima kreditni rejting i onda fino od toga zavisi ko ce sta dobiti

dobro kontam da u SADu ljude forsiraju da uđu u sistem kredita koji sam po sebi nije dobar … dakle uzimaju kredite da bi kupili auto od 50k a mogu kupiti onaj od 10k$ i za neke da kažem stvari koje nisu vitalne za život čovjeka … upravo zbog tog pomodarstva koje je prisutno i kod nas ali ne u tolikoj mjeri kao tamo … kredit treba uzimati samo ako želiš napraviti neku novu vrijednost a nikako kako bi kupio nešto što će za 10 godina vrijediti duplo manje … a ti ćeš banci vratiti 50% više ako ne i više

eh sad skontajte koliko je tamo jak bankarski lobi, isto kao i lobi proizvođača oružja koji proizvode oružje ne samo da bi se zaštitili već da bi izvezli oružje u zemlje bez obzira na moralna nahođenja

ali je činjenica da nije SADa ne bi bilo više od pola stvari koje svakodnevno koristimo

Daju oni itekako. Frend radi u American Expressu i kaze da kartice idu bez problema skoro svima i limiti su veliki, ljudi se “zaigraju” pa placu kad im uzmu stanove, kuce, aute i sve ostalo.

U zadnjih par dana sam gledao U.S. TV programe i reklame za kupnju auta prevladavaju. Puno ih nudi učešće od $2000-$4000 odmah i onda parsto dolara mjesečno. Tako valjda svaki klinac koji radi čak i u McDonaldsu može kupiti dobar auto i naravno obvezati/zadužiti se :wink:

Evo danas su U.S. indeksi u plusu, i to konkretnom. Što će biti sutra ne znam, ali sam uvjeren da 2019. dolazi veliki udar.

U HR ili neka druga država?

Da, u HR. Bas sam prije neka 3 tjedna pricao sa njim o tome.

Polako im dolazi iz guzice u glavu. Za sada samo neki naslućuju da možda dolazi “economic slowdown”. Onda će shvatiti da je došao, pa će mijenjati prognoze sa rasta u stagnaciju, a onda će neki početi shvaćati da dolazi i recesija :wink: Biti će još rastova, odbijanaca itd., ali raspad sistema se ne može izbjeći.

Ponavljam, u 2019. godini dolazi nova globalna kriza. Na tome se može zaraditi! Recimo nije loše prodati sada nekretninu koja je “viška” i kupiti drugu veću ili na boljoj lokaciji za iste novce kad udari kriza. Ali ok, za to treba biti hladan i odlučan, ja prvi se teško mogu odreći nekretnine iako znam 100% da dolazi kriza i da će pasti cijena nekretninama. Može se sada dok je vrijeme rasprodati dionički portfelj, udio u fondovima itd. Obveznice, futurese i shortanje neću spominjati jer pretpostavljam da je to kvantna fizika nekima kad vidim da nije jasno niti kako doći do Bitcoina. Naravno, može se sad kupovati Bitcoin i dokupljivati na svakom dodatnom padu. Za ziheraše su tu zlato i srebro.

You have been warned :wink:

da da, kad se zavsi pretovar od igraca prema naivcima, eto nove krize…

jos nismo imali situaciju sa bitconom u vrijeme krize, kako li ce se ponasat? u ovih par jacih podrhtavanja burze, podrhtavao je i on, to mi se ne svidja. Po tome i on ce zaronit dobro, no hoce li se prije i eksplozivnije oporavit? vjerojatno da, ali ne svidja mi se danji padovi i cekanje jos nekoliko godina…

Istina, drhtao je u sinhroniziranom tonu kao i burze, ali je problem sto je on u drhtovnom stanju cjele godine i ceka se promjena trenda. Mozda BTC naslucuje krizu pa je prvi drhtao od pocetka ove godine.

Zna se to desiti s nekim assetima koji reagiraju prije, neki reagiraju tocno na vrijeme neki nakon. Moguce da je BTC reagirao prije, pa za vrijeme krize bude stabilan.

pa, ako bi se to pokazalo kao tocno, to bi mogao biti trigegr za njegov ponovni jaci rast…

Da u recesiji ce on sigurno rast, institucije idu u njega. Ne samo to nego su vec poceli davat kredite u FIAT kao colateral u BTC.

Sad nekom to nista ne znaci. ALI pazi scenarij koji je vrlo moguc, FIAT postane bezvrijedan a BTC vrijedan a oni to sad zamjenili… Ima ljudi koji vec sad se pripremaju za receiju i ne da je prebrode, nego da se obogate…

ma IMO nema smisla da fiat postane bezvrijedan, lovatori igru vode, zasto bi obezvrijedili fiat? a kroz bitcoin imaju samo jos jedan “stroj” za sisanje ovaca, amlo dionice, amlo nafta, malo zlato pa sad malo bitcoin, zasto se bilo cega odreci?

Nije da ce ga se odreci, ali prica se da kad dodje kriza da bi FIAT mogao nagrabusit jer navodno svi bjeze u zlato ili nesto drugo…

ma ne znam, mislim da se to oduvijek prica… al nemam pojma, nisam u tome bas toliko, vise to gledam nekako zdravorazmuski, kapitalizam i to…

Koliko je kriza, koja se događa za vrijeme Sanadera i poslije, utjecala na vrijednosti klikova i ostalih stvari od čega webmasteri zarađuju? (CPM, CPC…)

Tada se nisam bavio takvim stvarima pa me zanima. Hvala na informacijama.

Problem je u tome da firme koje su izlistane na burzi imaju cijenu par puta vecu od god. prihoda, a god. Dobit moze ici od 0-30%, one u minusu necemo dirati.

I sad firma ima prihod x necega, vrijedi 10 x, a dobit 0.1 x, 0.1x/10x = 0.01 ili 1%.
Dakle dobit po dionici god. je 1% od njezine vrijednosti i ako ide dividenda od 50% dobiti, padamo na 0.5%.

A realno firma bi trebala vrijediti max. 10 god. dobiti.

Vrijednost firme se zasniva na xy faktora. Nije to 2+2.

Nije firma web stranica :smiley:

Nisam to previše pratio, ali pretpostavljam da se osjetilo. Kad je kriza režu se troškovi, pa tako i oni za marketing. Ljudi možda neće manje klikati na reklame (iako možda neki i hoće jer neće kliknut na reklamu za novi auto pošto je kriza i neće ulazit u takav trošak), ali će oglašivači malo srezat budget za marketing pa će se osjetiti i recimo na AdSense zaradi.