Domaci Web Developeri = Ludnica

Zanima me vaše misljenje vezano uz cijene rada u HR kad su u pitanju internet stranice. Ukoliko ste pokusali raditi u ovom segmentu vjerojatno znate da vlada ludnica od vecih firmi koji naplacuju bogatstvo do hrpe malih firmica/obrta koje rade za kikiriki. Nasao sam barem nekoliko takvih koji rade cak i besplatno stranice samo da netko uzme hosting kod njih za 300kn godisnje. Znaci komplet usluga izrade weba sa 5 podstranica itd za 300 kn godisnje. Tko je tu lud? Zar ne kuze da ih takav nacin poslovanja vodi u propast u roku od par mjeseci? I da dogovoris 4-5 poslova mjesecno to je 1500 kn odmah i mozda polovica tog iznosa iduce godine jer takve usluge opet kupuju firme koje u 99% propadnu unutar godine dana.

Svaki upit koji dobim a da ima veze sa webshopom ili nekom kompliciranijom stranicom ukoliko zatrazim vise od 4-5 tisuca kuna tu komunikacija prestaje jer je ocito previse kad ce neki majmun to odradit za 200 eura(“odradit”).

Primjer: Javi mi se jedan covjek trazi web stranicu da sve bude tip top, responsive, novi logo, sustav rezervacije termina za vise prostorija i povremena nedostupnost…+ ovo ono - ja idem ispod svake cijene i kazem 7500kn i jos si mislim kako sam glup a covjek kao da sam mu opsovao sve zive koji postoje i naravno tu je prica gotova. Par tjedana kasnije site odraden kao da je Davor Bergman radio dizajn ali bitno da je placen vjerojatno 200eura.

Vjerujem da ti koji rade besplatno i za 300-400 kn postoje i na ovom forumu pa me zanima bas njihovo misljenje. Dali im je gušt sam sebe dugorocno sjebat? Zar nije bolje u 2 mjeseca dogovorit jedan posao za jednostavnu stranicu za 3000kn i drzat cijene nego radit ko rob i komunicirat po cijele dane za 1500kn mjesecno? Di je tu racunica ukoliko ukljucimo troskove poslovanja? Znaci doslovno unistavaju kompletno trziste. Razmislite samo koliko placate ostale majstore, izmjena grijaca na veš mašini je cc 200kn za ruke a posla ima 20 minuta, kod mehanicara je 150kn sat a posao je vise manje bez mozga i samo se sarafi a vi za svoja 2 dana rada za pc-em uzimate 150 kn /dan jer kao eto to je dobro imam za kruh i mlijeko.

I jos jedan problem je da kad krenete u te vode da radite za sitnis nikada necete upast u skupinu ovih koji dobro naplacuju jer svaka preporuka ce biti uzmi njih rade za nista i nemaju nista mozes ih maltletirat koliko hoces. Hvala bogu pa ne zivim od domace zarade jer bi morao mijenjat posao…

1 Like

Pozdrav iz Njemacke :de::de:

2 Likeova
  • ovo ono - ja idem ispod svake cijene i kazem 7500kn i

Pa kako obican sajt moze vrediti 1000 eura ,na kojoj ti planeti zivis ,

U pravu si petar, ni meni nije jasno sto unistavaju sami sebe takvi ljudi, samo da dobe posao.

Zato imam 3 opcije

  1. Radim za poznanike ili s poznanikom, jedna satnica, ali nije manja od 150/200 kn brutto
  2. Radim za nepoznate, satnica 40-50 eura brutto
  3. Radim po projektu, uzimam 30% od iznosa projekta brutto za backend i ja placam web dizajnera, ili 25% od projekta za backend, a narucioc mora ili imati dizajnera ili dostavili template ili kupiti template.

Mislim da cu za sve prijeci na naplatu pod tockom 3.

Nauci se citati brane jer nije obican web nego je i sustav rezervacije, recimo samo da sam nakon formiranja cijene pitao dvojcu programera i svaki je rekao cifre iznad 20 000kn…

@brane333

Custom dizajn po page-u je 1500-2000kn,ako imas 5 stranica na svakome custom dizajn , to je minimalno 7500 kn, ako imas jos svoj cms, amortizacija za raxvoj i odrzavanje cms-a, davanja itd…

Ako imas jedan custom dizajn + nabrojeno , cca. Onda to otprilike vrijedi 3500-5000 kn.

Ovo sto je petar nabrojao, nije ispod 25 k kn.

Pa mora da i ti i oni zivite na Marsu skripta za rezervacije kosta 100 eura i rad i wp sajt i hosting
300 eura u vrh glave danas moze da kosta vrhunski sajt za neke apartmane kakvi 1000 2000 3000 eura …pa za najvece hotele i firme ne moze da kosta toliko,

Sve je to super, gotove skripte, wp i sl., medjutim onda dobijes sklepano i nije po mjeri.

Dakle tu se radi o custom sustavu, a to kosta.

1 Like

Eh da si ti u zivotu odradio jedan projekt za nekoga pa da vidis koliko se moras organizirati i potrositi vremena i resursa da napravis nesto a davanja prema drzavi i ostalo da ne govorim. I da mi je vidjet taj tvoj site za 300 eura pa dok nesto ne radi kako treba a tebi vise na glavi jer su platili tih 300 eura. Pa samo dobar fotograf kosta 200 eura da ti poslika lokaciju ako zelis da bude profi :smiley: a ovaj brane bi radio za ozbiljan posao site od 200 eura.

3 Likeova

@brane333

Koliko bi naplatio sustav za rezervacije?

Kazes 100 eura skripta i posao. Izracunaj davanja prema drzavi, sve troskove i reci koliko bi takvih poslova morao odraditi da ti ostane 6000 kn mj cisto?

Reci mi koliko bi potrosio sati na rad.
Pomnozi broj sati sa 30 eura minimum, i opet to ne moze biti 100 eura.

2 Likeova

Vidi nacin pisanja ti je pogresan,jer ovde si ti taj koji kukas i nesto negodujes,pa ako ljudi rade za 50 eura to je njihova stvar,1000 eura za sajt za rezervaciju apartmana od 20 soba i 20 slika
gde Vi svi zivite ,o cemu Vi pricate,

@brane333
I onada kukaju kako su im davanja visoka ili kako su ih uhvatili zato jer rade na crno.

Pa ja i ti brane ne zivimo u istoj drzavi koliko sam shvatio tokom godina. Ja ovdje pricam o HR trzistu. Ti si isto u HR? Imas otvorenu firmu? Legalno poslujes i zaradujes? Dali se bavis ovim poslom?

Pa svi koji se bave bilo kojim internet poslom zato to rade da ih bole ona stvar za drzavu,zato postoji internet NEOGRANICENO ,traziste ,ti ako ne mozes da radis za 300 eura dobar sajt za Apartmane na Hrvatskom moru radi za Norvezane ili Amere ili ABUDABUJEVCE,za 3000
dakle nije problem u ovima sto rade bez firme i jeftino nego u tebi koji imas firmu i resurse,
ali hoces da naplacujes papreno,

@brane333

Netocno.

Ovime pokazujes da ne cijenis sebe i svoje znanje, na zapadu se znanje placa papreno.

Ako je nocenje u hotelu u istri u jednokrevetnoj sobi 160 eura i u tu cijenu je ukljucen samo dorucak, pa radi za takve za 200 eura, a potrosis najmanje 2 dana.

Sve je to super, kakav god da imas prihod ili moras placati davanja ili ce te kad tad uhvatiti.

3 Likeova

Ma on je obicni trol. Ne daje odgovore na pitanja a argumenti su mu nepostojeci.

4 Likeova

Hm…a možemo li prvo definirati što je web developer, odnosno što to košta 300 kn, a što 1000 € jer iz ovog tvog prvog posta ne mogu baš razaznati što se točno radi po kojoj cijeni. Da li je u pitanju web development tipa instalacija wordpressa, teme i import demo sadržaja ili je u pitanju izrada custom wordpress-a, dakle pluginova i teme od nule ili je u pitanju izrada webshopa u magento-u ili je u pitanju custom aplikacija u laravelu…ili…pa sad možemo nabrajati, ali sve zasad gore nabrojano može imati ogromne razlike u cijeni.

Netko instalira wordpress, temu i naklika sadržaj, pod što takva radnja spada i je li to web development?

2 Likeova

@drago883

Php backend developer kosta minimum 30 - 40 eura u fusu brutto po satu. Radi se o custom app, znanje nekog mvc frameworka i sl.

Napomena, programer i developer nisu isto.

Definitivno treba cijeniti svoje vrijeme i naplatiti veću cifru za izradu sajta, naišao sam na jedan tekst vezano za izradu webshopa jedna firma je nudila baš minimalnu cijenu izrade i kažu nije im se javio niko ali kada su podigli cijenu počeli su da im se javljaju ljudi i dogovorili su da izrade 2 ili 3 webshopa. Vidim i ja na mnogo reklama izrada sajta za 50 eura :grinning:

3 Likeova

Opcenito posao izrade internet stranica/webshopova/aplikacija. Ionako je nebitno sto se i kako se koristi ako je krajnji proizvod kvalitetno napravljen i u potpunosti funkcionalan i ti utrosis 20-30-50-100 sati svojeg rada. Ne mora se svaki web page programirat od nule ali isto tako rad bi trebao drzat cijenu. Ne vidim smisao raditi web stranicu i imati 20 kn po satu - dali je to normalno?

Dali ti tvoj autolimar/lakirer radi branik od nule ili samo uzme tvornicki pripremljen i samo ga prefarba i postavi na auto? Dali je on onda tehnicki auto limar posto sastavlja elemente koje je netko drugi izradio?

Dali zidar proizvodi svoje vlastite cigle?

2 Likeova