Domaci Web Developeri = Ludnica

Na zalost web development nije vise tako isplativ. Ja isto sad rjetko uzmem ispod 4-5000kn, ali znao sam i manje kad mi je je trebao portfolio.
Ali rjetko tko ce ti platit takvu cjenu za obicnu stranicu. Ekipa danas moze otici na wix i za sitnu paru slozit stranicu. To sto ce poslje dat bogatstvo na email ih na dani moment ne interesira. Plus klinci fushaju stranice za sitnu paru.
Jbg, ili custom stvari ili mobilne aplikacije ili nekakvo drugo programiranje, ali web ko web je poprilicno mrtav…

1 Like

@krcmar

Zato su tu slozene web app , web shopovi i sl., a te stvari ipak ne moze svatko radit.

1 Like

Ma kaj ne bi mogli… Na wixu newbeki slazu webshopove… Jesu to super shopovi, vrhunski backend? Ne. Ali rade, donose novce…

1 Like

Ja mislim da je isto. Na mjesec dana taj lik napravi 20 takvih po 300 kuna pa ispadne 6000 kuna, a ti napravis jednu i dobis 6000kn. Cak je ovo u drugom primjeru drugacije.

Isto tako je i kod mene, pisem tekstove onako iz hobija, cijena je 1.5$ i cak si mislim da vise ne pisem za nikog novog. razlog je jednostavan, ako je nesto hobi onda nemogu cjeli dan pisat tekstove, zao i je cijena veca, tko hoce moze tko ne moze trazit ove za 1$.

E sad kvaliteta i kvantiteta. Da ja pisem tekstove po 1$ onda je moja kvaliteta narusena jer se nemogu posvetiti tekstu kako treba, a i sam mozak trokira i to vise nije to. Pa prdedpostavljamd a je tkao i sa webom.

Mozemo mi sad tu razglabat tko ej tko, ali ako netko ima site u vrijednosti 300 kuna i netko to kupi, OK. Problem nastaje kada taj isti site u vrijednosti 300 kuna se prodaje za 3000kn.

Pa eto, dajte linkove na konkretne primjere, koliko vrijedi site od 300kn i koliko onaj od 3000kn pa da vidimo jel to tako velika razlika.

P.S. A ovi sto rade da cim vise do rade vjerojatno ganjaju klijente jer cim imas bazu klijenata i njihov kontakt prije ili poslije ces im uvaliti nesto drugo…

2 Likeova

Prva stvar nema sanse da ih odradi 20. Druga stvar ne kazem mozda da je svaki taj web toliko los al kako ljudi toliko malo cijene svoj rad to mi nije jasno. Da radis 2 dana za 150 kn dan pa to mozes na bilo kojem poslu bez komunikacije i svog stresa koji donosi poslovanje. Znaci da ljepis etikete na proizvode imas tih 20 kn sat a nemas nikakve brige i isto sjedis na toplom. A u isto vrijeme ti isti web developeri placaju tude usluge papreno.

Ovak, instalacija wordpressa + besplatni template + unos fotografija i teksta koje pošalje klijent (c/p) + kontakt forma + plugin za kalendar dostupnosti = 2 sata posla = 700kn
Ne vidim problem u cijeni?
Može se i za manje.
Izrada aplikacije je nešto sasvim drugo (ili custom websitea) i cijena se drugačije određuje.
Besplatan website samo zbog hostinga? Zašto ne, opet wordpress ali bez plugina i unos osnovnog sadržaja, pa si gotov ispod sat vremena, a korisniku naplatiš hosting i domenu skuplje - što ti na kraju donosi gotovo pasivan prihod svake godine (na domeni zaradiš oko 50 kuna, na hostingu oko 200).
Naravno, ako imaš dovoljan broj korisnika i ako ti to nije jedini izvor prihoda. Ako ti je to jedini izvor prihoda, onda se ne obazireš na takve jeftine stranice jer ti radiš kvalitetno i unikatno. Ili da povučemo paralelu: zašto netko radi jeftina, a netko drugi skupa vina? Da li ovi šta rade jeftina vina “ruše” cijenu skupim vinima? Ne, ciljne skupine su različite. Ista stvar je i sa web stranicama, nema razlike.
Netko je gore spomenuo hotele i da naplaćuju 160 eura sobu i zašto bi njima radio jeftine stranice? Točno - nećeš. Osim ako inzistiraju - ali tada neće dobiti stranice dostojne hotela. Međutim, ne možeš isto naplatiti i vlasniku apartmana koji prodaje apartman za 30 eura u vrhu sezone (koji usprkost višestruko nižoj cijeni nikad neće privući klijente hotela), koji ima manje sadržaja od hotela i koji nema čime napuniti stranicu (osim opisa, par slika i kontakt obrascem).

7 Likeova

Evo drage volje cu ti prosljedivat poslove i placat 700 kn po poslu a ti odradi to za 2 sata i plati sve ostale troskove. Koliko ja dobim vise to ostaje meni. Jel moze? Neces imati potrebu ic van.

I Ovaj gore konkretni primjer koji sam dao nema veze sa apartmanima i tocnije ne postoji ni jedan plugin koji bi odradio to sto covjek trazi kvalitetno. Svi ti pluginovi su puni rupa i problema jer svaki slucaj je poseban.

3 Likeova

Dao sam primjer što je gotovo za 2 sata. Izjavio si “da kako je to moguće i da ljudi sami sebe zakopavaju”. Dajem ti primjer da to nije (u potpunosti) točno. Ako ne možeš site napraviti brzo - naplati više.
Slobodno mi šalji siteove koji se mogu napraviti za 3 sata - i rado ću uzeti 700 kuna, ti uzmi koliko god želiš, nemam baš ništa protiv. Dobiješ i račun. :slight_smile:

Kao što rekoh, dajem primjer. Što se tvog primjera tiče, ponavljam, neki žele jeftino - neki dobro. Možda je drugi (koji mu je napravio site kako veliš da si vidio), uzeo postojeće pluginove i pokrpao mu samo da funkcionira?
I to je ono gdje dolazimo - netko želi kvalitetno (i on će platiti) a netko želi “samo da ima, pa kakvo god da je” i da je jeftino. Prvi neće platiti jeftino (jer jeftino se uvijek 2x plati), drugi će tražiti što jeftinije (bitno samo da radi). Opet ne vidim problem.

1 Like

NE DA MI SE VIŠE ULAZITI U OVO, ali moram!!!
Ovo sam ja pitao prije 4 godine i ništa se nije promijenilo.
To je hrvatska danas, zaj**i koga stigneš.

Ja to zovem DIVLJI ZAPAD.

Još jednom mislim da su oni ovdje:

  • prvo, firma ima 60% popusta na webshop i radi ga za cca 2600 kuna s ukjlučenim popustom.
    Pa koju poruku oni šalju?

  • Drugo ima opet firmi koje nude wordpress, i onda “NOVO SUPER WEBSHOP” samo 400,00 kuna extra. (WOO modul)

Isto tako ako se ponaša prema kijentima prema debilima, onda se ne treba očekivati da će oni drugačije prema tebi kada kažeš cifru.

Ovo je divlji zapad, prije sam kukao sada mi je super jer popravljam sve te gluposti koje se rade.

Koliko cijeniš svoj rad toliko cijeniš sebe.

Ja sam svima najavio satnica ide gore nakon nove, i dalje radim s klijentima jer isporučujem maksimalno što im može vratiti novce. Kako sam s kojim startao tako sam i ostao osim par za koje mi uopće nije žao, jer sada ih ne bi ni uzeo kao klijente.

CIJENE STRANICA?
koliko klijent ima budget. Mogu složiti što god, ali dobiti će od mene info zašto netko radi za 300,00 kuna web a netko za 30 tisuća kuna i BITNO (EDIT) >>>> Što može očekivati!

Davno prije xy godina pitao sam se zašto toliko košta recimo dobar web dućan.

Sad znam da može lako i puno više, jer ako se pravi dobra priča, misli na sve to zahtjeva vremena.
Jer nije sve u instaliranju CMSa, proizvoda, i vozi. To je puno veća priča, koja postaje se kompliciranija svake godine.

Isto tako oni koji naruče stranicu od firme koja ima 5 referenci i to pola fake, ili NEMA reference, a web ono MI SMO ovo MI SMO ono, nudimo sve, i sve eng kao internacionalna kompanija iz kvarta.

Iskreno oni kada mi se jave i kažu ovaj web shop ne radi, onda okinem i višu cijenu za školu, a i zbog toga, jer mi treba vremena EXTRA da pronađem kako je mozak razmišljao tog lika kada je slagao ali zaista biserea bisera kroz ove godine.

EDIT PLUGINOVI
haha to mi je najjače kad uletim na shop sa 40 pluginova, složeno na 3 servera, DNS jedan, mx drugi, fajlovi treći, i potrebno je ažuriranje i prijenos na novu domenu, drugi hosting. E takve stvari koštaju!

RADNA SNAGA
pričam s likom o spajanju nekih baza, preko telefona, javio se čovjek, ja mu rekao osnove posla.
Pričamo 30 minuta i lik ne kuži što trebam, djevojka pored mene u sobi, sjedi pije kavu,i gleda u čuđenju (inače dizajnerica) kaže pa jel taj lik ne shvaća? Pa ja sam shvatila što treba i je.
I poslije mene lik zove kako on ima gotovo riješenje, 3-4 puta…
I sada kad taj lik bubne cifru 5000 kuna… PA ŠTO SE ČUDI?? Prisup poslovanju totalni kretenizam. Češki film, komedija. A meni se zapravo plače iskreno.

2 Likeova

Di ti je racunica od 700kn?
*Treba platit oglasavanje da dodes do tog klijenta?
*sastanak da vidis sta i kako??
*svaki bolji plugin kosta

  • svaka bolja tema kosta min 50$
  • komunikacija sa klijentom
  • da koristis najjeftinije poslovanje u hr - pausalni obrt treba 1500 kn mjesecno da si na nuli o firmi nemoj ni da pocnem pricat
  • koliko ovakvih poslova je mjesecno moguce dogovorit i odradit??
  • najbitnija stvar odgovorno tvrdim nema sanse odradit web u 2 sata u wordpressu jedino ako mislis instakirat twenty temu i samo copy paste tekst na naslovnu i to je to.
  • di je dizajniranje loga*
    *Di su sve pod stranice

Rade na nacin da im je porpast zagarantirana a svake godine minimalno 10 takvih budala se stvori i propadnu dok se poticaji od drzave istope

3 Likeova

Ti si zapravo problem. Taj stav.

Da li ti ljudima kažeš što oni dobiju za 700,00 kuna?

SVAKI SAJT ALI SVAKI mora imati osnove:

  • CMS
  • kontakt
  • server
  • domena
  • https
  • GDPR ili neke uvjete
  • logotip
  • prijavu na google svih verzija (pogodi koliko za jednu domenu:)
  • analytics
  • i neku barem osnovnu optizaciju H1, H2, meta title, description.

Ako ti to meni napraviš za 3 sata, i posvetiš vrijeme kijentu što želi od dizajna onda te zaposlim odmah ako nisi zaposlen. na svu sreću znam da to za 3h nećeš napraviti, jer SE NE MOŽE NAPRAIVIT za 3 sata i očekivati da je sve super.

Imaš preniske cijene i onda sve druge bacaš zapravo kajle.
Samo znaj da svaki klijent nakon stranice od 700,00 kuna više NIKADA ti se vratiti neće, jer to je ONE TIME scam.

Potroši više vremena na klijenta i naplati mu to pošteno, odradi pošteni posao i gotovo.

A ne ovo, da se širi da negdje netko radi web USPJEŠAN za 100€.

Što kažeš nisi nigdje rekao uspješan site klijentu???
Aha onda je to druga stvar:)))

2 Likeova

Ja sam jedno vreme kada mi je trebala lova radio za 50 eura obican free theme word press
za jedan dan, 10 eura domena 10 eura hosting 30 ostane meni za par sati rada
pet sest stranica i slike koje klijent posalje ,svaki takav sajt je potpuno dovoljan obicnom vlasniku apartmana da predstavi svoj objekat da doda sajt na svoj facebook ili twiter viber i to je to
nijednom vlasniku apartmana ne treba vlastita skripta za booking za 5 7 10 soba to su totalne gluposti svima kojima je trebalo sam napravio nalog na booking sajtu svi srecni i zadovoljni…

1 Like

CMS = Worpdress
Kontakt = Form7
server = da
domena = da
https = besplatan
GDPR = da
logotip = ne mora (ČITAJ moj primjer)
prijavu na google = ne mora (čitaj moj primjer)
analytics = ne mora (čitaj moj primjer)
osnovna (onsite) optimizacija = da

I upravo si to izvrsno rekao:

Da, ja im upravo to kažem što dobivaju i ono što NE dobivaju.
Problem je kod vas skupih jer NE KAŽETE što dobivaju (nego smatrate “da se to mora” ida to ne morate niti spominjati).
Kad me netko traži ovo što si ti naveo (i recimojoš doda i google mapu ili prijavu objekta na google mapu) cijena se mijenja, ALI PREMA POTREBAMA NARUČITELJA, a ne kako ja smatram da “on mora” (jer ne mora).
Radim i Wp siteove za 5.500 kuna, ali radim i za 300 kuna. Sve ovisi što naručitelj zahtijeva i koliko mi vremena (sati) treba za izradu, želi li unikatan site, itd.
I ne držim da je problem “moj stav”, već stav “aaa ne može to jeftino jer ja hoću naplaćivat skuplje”

Dečki, tržište je slobodno još uvijek. U nedostatku skupih poslova i velikih projekata radite manje i brze. Ili ako hoćete opet paralelu: kad autoservis nema velikih poslova - mijenja ulje u motorima automobila i radi jeftine poslove.

4 Likeova

Frizeri u svakoj zgradi na oba coska frizer ili frizerka a ispred tabla 150 dinara sisanje
znaci nema tu 800 dinara ili 500 ili 1000 sa sisanjem obrva i dlaka iz usiju,nego masinica
i 150 dinara …

@brane333

Mijesas kruske i jabuke.
Zna se sto je sisanje s masinicom
Kad kazes web za 100 eura, web moze biti svasta , wp stranica, custom cms, web aplikacija itd.

nista ja ne mesam nego kazem svako sisa za kolko moze,tako i u ovom poslu,rasprava je pocela sa tima da ovaj kuka koji bi skupo da sisa , razumes ,i krivi su mu drzava ,svemir i jefftini SISACI,

I ti smatraš da radiš dobar posao???
Ja više ne sudjelujem u ovom razgovou jer ovo što si naveo u 2018. da NIJE potrebna prijava na google je za mene IZJAVA GODINE :slight_smile::star_struck:

A gore sam ti lijepo rekao da sve se kaže klijentima zašto netko radi ovo zašto ono.
Web site za apartmante sam radio zadnji starom klijentu jer je htio, nakon što sam mu rekao da trenutno osim što web za apartmane služi kao fancy galerija slika dodatna informacije o mjestu, ne radi nešto posebno.

Po meni svaki od vlasnika apartmana danas bi trebao imati web, mogu si to priuštiti i za više od 700, 00 kuna.

PROBLEM je što se bojiš reći da je cijena takva i tkava i da se može napraviti DOBRA stvar, dakle ne stranica koja se utapa u moru drugih, već da ona bude prevaga da će posjetitelj nekog apartman portala kada ode na njegov web ZAPAMTITI njegov web, i dobiti taj extra dio prednosti pred ostalima.
TO JE PRIČA, ali vidim da to ne shvaćaš.
Kako doći do klijenta?

I ja sam tako radio, no to je što čovjek nema šanse u HR da cijeni svoje vrijeme treba mu hrpe truda, da dođe do trenutka u kojem uopće može se staviti da cijeni svoje vrijeme. Shvaća me, ne?

Pa pogledaj jedan od moji postova prije cca 7 dana… Skupih? :slight_smile:
Inače to je ispalo dobro na kraju, UPRAVO zahvaljujućei jer sam cijenio svoje vrijeme koliko košta. A do tada puštao da me se vuče za nos.

Ne znam možda bi se trebali naći više nas da podijelimo iskustva bili bi mnogo pametiji iskreno mislim, naučili bi možda i na tuđim greškama, a ne samo svojim.

1 Like

Sad sam se sjetio, dobro je da postoje i ovi jeftini, a losi pa da se klijenti opeku i onda dolaze kod profi majstora.

Tako ce biti kao i sa indijcima, niska cijena i to je trajalo kratko vrijeme, dok nisu skuzili da ih jeftinoca kosta na kraju 3x i sad se indijci zaobilaze u sirokom luku, naravno ima onih koji jos uvijek traze indijce, ali takvih je malo.