Dropshipping iskustva - isplati li se webshop za balkan?

Ranije sam fino zaradjivao sa sajtom na kojem se moglo gledati turske serije, sada tome lagano dolazi kraj, valjda se to vise izgustiralo.

Razmisljao sam da napravim webshop pretezno za Srbiju, Bosnu… Svu robu bih za pocetak kupovao na aliexpress (dropshipping). Ako bi poso krenuo onda bih kupovao vece kolicine na Alibaba.

Koliko je realno da to uspije? Uopste nebi stavljao jake cijene, ako nesto kosta na aliexpress 3$ ja bih to prodavao za 5$, recimo dostava je free, zarada 2$ neki prosek da reklama uzme 0.40$ po proizvodu. Ako sve krene fino mogao bi registrovati i firmu a kad vec “krene” onda i malo cijene podic za PDV i ostalo.

Racunam da ako su cijene skoro iste, mozda bi ljudi prije kupili kod mene nego kod tamo nekog kineza :grinning:

Sto mislite koliko je to pametno i kakava su vaša dropshipping iskustva?

imaš na fb grupu dropshipping balkan … učlani se i čitaj iskustva

ja pratim tu grupu iako se ne bavim tim … odmah računaj da ćeš imati dodatne troškove koje ne možeš zaračunati :smiley: i zahtjeve za refund, paypal blokira naloge kada skonta zbog čega stižu novci, pa podešavanje payment processora za kreditne kartice iz ovih naših usranih zemalja itd. itd.

1 Like

@korisnik9758789 ja zivim vani i mogu da napravim za kartice preko stripe .com a sto bi paypal blokiro? Ako neko trazi povrat zna se procedura, robu treba da vrati o svom trosku i tek kad stigne i ja vidim da je sve ok i nije osteceno, onda mu vratim novac.

Relano ne bih imao volje raditi za takvu maržu, a gdje je još marketing , ako otvirš firmu, gdje su davanja itd…

u svakom slučaju pročitaj iskustva na fb grupi

sa srećom šta god odlučiš

Onaj ko kupuje preko interneta karticom taj i kupuje direktno sa aliexpresa i ebaya, tako da … kod nas nista bez pouzeca

Slazem se sa ovim, svi mi sto uzimamo preko neta uzimamo direktno. Za ostale imas KupujemProdajem u Srbiji, Pik u BiH i ne znam bas sta u HR ali uglavnom imas vec ustanovljene sisteme (gde se placa pouzecem u kesu) ka kojima svi rotiraju i tesko da mozes ti sa prosecnim balkancom protiv toga bar u meri da se isplati.

1 Like

Naravno… ali isplati se dovuc pa prodavat preko fb… to ide jako dobro i sto se same reklame tice- 10 puta bolje od “dropshipinga” domacim ljudima :smiley:

@Alen_Klica ugl zelim ti srecu s tvojim planom jer mislim da ima potencijala kad konkretno napravis poslovni plan ,ali malo cu te obeshrabriti sa ovim svojim postom (u nastavku)… @korisnik9758789 (brate stvarno te cijenim kao clana ove zajednice :blush:) skoro da si u pravu sto se tice PayPal-a ispravka je da je Srbija kao na listi “prevarantskih zemalja” u BiH je solidno poslovanje s PP ako radis posteno. A @Alen_Klica sto se tice savjeta za fb grupu poslusaj @korisnik9758789 i sam sam takoder clan grupe, a sto se tice povrata mslm da nije tako kao sto si ti rekao (barem sam tako upratio u fb grupi)… stripe ne podrzava dropshipping ako mislis sve legalno raditi tj preko firme…uvijek ima “ali” stoga se i to moze rijesiti (provjeri na grupi kako su ostali clanovi uspjeli implementirat stripe na DS site)! Aa gledaj i ovaj link ako koristis Shopify kao DS site onda mozes koristiti Shopify Payments (powered by Stripe) pazu sad ovo ali stripe i shopify payments iako su ista platforma ne dijele racune! Stoga ovo sto sam ti rekao stripe ne odobrava DS ali preko Shopify paymenta sve OK :thinking: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://community.shopify.com/c/Wholesale-Dropshipping/Which-payment-gateway-are-we-supposed-to-use-for-dropshipping/td-p/365607&ved=2ahUKEwjw79fvqpfiAhUSs4sKHW6mAbQQFjANegQIARAG&usg=AOvVaw1hB9HgNJBXzxvUnELQZ1NH@jorgovan ti isto dobro kaze sto se tice marže jer imas kao firma/obrt svojih pravnih obveza no ako vec bez firme/obrta mislis poslovati onda se donekle isplati na takvu marzu, moj savjet ti je da radis kao pravna osoba firma/obrt jer znam ne samo iz svog iskustva vec i od poznanika da ako ne znam za neki web shop privjerim ga jednostavno na google koja je tvrta/info i recenzije… kuzis lakse je poslovati preko tvrtke ako vec mislis ozbiljno s tim biznisom… a sad najvaznije!!!

Osoba koja je clan ovog foruma (za sad necu imenovati dok ne dodje vrijeme) i koju bas dobro poznajem ima takav slican plan sto se tice dropshippinga na podrucju iskljucivo vezanom za Balkanske zemlje (kasnije ce se siriti kada i ako uhoda posao ali samo na US)… covjek sto je jee ima jak financijski status i vec uhodane poslove (legalne!) no kad sam razgovarao s njime i pitao zasto se na to odlucio kaze da bi ojacao male obrte i tvrtke! Pazite sad ovo, on nece raditi klasicni dropshipping vec nesto tipa BalShipping (sad izmislio rijec :upside_down_face:) …necu odati cijeli njegov koncept jer tim ljudi jos razraduje poslovni plan…vec na siteu i također biti ce nekoliko fizickih poslovnica ce npr prodavati odjecu iskljucivo domacih balkanskih ex yu dizajnera, igracke, tehnologiju, umake itd itd ugl bit ce kao neka vrsta domaceg Amazona s time sad neka mala tvrtka recimo iz njemacke ima dobar i/ili mozda cak unikatan proizvod i posalje mu upit za poslovnu suradnju on ce ih nonsalantno odbiti jer mu je u cilju raditi samo s balkanskim tvrtkama! Razgovarao je s nekoliko vlasnika raznih firmi i ljudima se svidjela ideja! Toliko za sad smijem reci sorry

Ja nisam neki stručnjak za DS ali mi nije jasno kako objasniti ljudima vrijeme dostave ? Znajući naše ljude pola bi ih odustalo kad bi mu rekao da treba cekat za nešto 20ak dana da dodje.

evo ti jedan dobar savjet, nabavlja robu sa: https://allegro.pl/

unutar eu, nema dodatnih troškova u vidu poreza, carine

brže stigne

a može se dosta toga povoljno nabavatit

osobno se ne bavim time, ali vidim da neke tvrtke od tamo robu nabavlju

Šteta kaj nije prevedeno na eng :frowning:

da to su poljaci…

počeli su proizvodi sve i svašta, ali i uvoziti robu iz kine

ništa treba naučiti poljski i kineski :smile:

Ludi su, nema sto.

https://allegro.pl/kategoria/erotyka-63757?bmatch=baseline-n-dict-sort-sqm-ero-1-3-0228

A veliki katolici i kategoriju stave pod zdravlje.:grin::grin::grin:

to je prirodno :blush:

1 Like

Malo krivo gledas na to. Ti prodajes robu, ti si za nju odgovoran. Ako je nesto pokvareno, to nije na kupcu i ne vraca on o svom trosku. Radis refund ili saljes novo na svoj trosak ili uplacujes za povrat robe ako ti na to inzistiras. Imam preko 500 kupnji na aliexpressu, rijetko se desi da je nesto pokvareno, ali nikad nisam vracao stvari o svom trosku ako su stigle pokvarene. Od 20ak reklamacija sam samo jednu stvar slao natrag jer je prodavac inzistirao da provjeri kvalitetu jer je mislio da su mu podvalili posto i oni na aliexpressu vecinom nemaju robu kod sebe nego se salje direkt sa skladista tvornice, i tu postarinu je platio oko 4 puta skuplje nego sto je bila prodajna cijena proizvoda.

2 Likeova

Sumnjivo jeftino… jel tko radio s njima da može dati recenziju iz prve ruke?

Salje li allegro za crnu goru?

Pozdrav, imam dobar izbor patika nike i adidas i jos par nekih brendova, idealnih za dropshipping na Balkanu. Ja trenutno radim i saljem na prostor citave BiH, ali za ostale zemlje nemam nacin. Ukoliko neko ima pitanja moze mi poslati pp. Mislim da se moze dobro zaraditi uz dobar marketing na drustvenim mrezama, ali i ovim oglas-portalima.

Ako imas dosta novca da guras projekat na pocetku mislim najvise na marketing, nabavku robe na veliko, skladista itd mozda mozes i uspjeti. Vecina ljudi na balkanu zna za aliexpress, ebay itd i narucuju kad im nesto treba… Kad bi mogao da rjesis brzu dostavu paketa npr 2-3 dana da ljudi ne cekaju 2 mjeseca dostavu iz Kine, i sto bolji kvalitet, ispravnost proizvoda onda su ti dosta vece sanse za uspjeh. Ako planiras jeftino krenuti sa stranicom i raditi dropshipping iz Kine slabo da ce ti ici, ja sam npr pokusao… imao par narudzbi iz hrvatske poslao proizvode sa bangggod izgleda da nisu uopste ni stigli na adresu, morao vratiti nazad novac kupcima i nisam vise to ni radio.

2 Likeova