Explore Feed završava se testiranjem i širi se na cijeli svijet

Manje mjesta za reklame znaci povecanje cijene oglasa, sto je u skladu najavama da ce cijene oglasa ici gore.

1 Like

Ma da je veliki G sad pametan, da ovo iskoristi i posalje ga u pm da tamo diktira pravila i da se ugusi u svojoj pohlepi.

Ali opet, rano je jos za bilo kakve prognoze. Ja sam osjetio na sebi, ovaj Feed kada je pogodio Srbiju. Bio je pad sa 2k na 300, na tom page-u. E sada, kada to bude za sve vrlo je moguc ovaj pad kakav je kao kod mog kolege. Sto se moze izracunati x40 u prosjeku, sto znaci ako ste imali 10k reach on ce da bude manji za 40 puta.

Editor sam na jednom pagu od 110k, sada gledam neko je objavio sliku oko 23h reach je 2k. To je meni ocajno, prelistam objave slike su im isle na 18k. Ali eto, uzimam u obzir i da je izlazna noc i 23h, bas cu pratiti analitku sutra.

pa da, al ti neces ti sad yaradit tih 50-100$ nego ce facebook uzeti vecinu sebi jer neces radit sa IA i njima ostaje sve

Koliko sam skužio Cukerberga, postovi koji budu imali bolji engagement će imati priliku da se pojave u news feedu, samo će rankovati objave s tim što će prioritet biti objave nama bliskih prijatelja, ne znam…svašta smo kroz godine prošli sa fejsom, valjda ćemo i ovdje naći neki način…

Čitajte malo komentare ispod Zuckovog posta na FB-u… ima tu svakakvih prica …

Najbolja mi je ona da bi zapravo korisnici sami trebali odrediti sta zele u feedu … ili ona da jedna osoba (Zuck) ce da odredi citavoj milijardi i pol ljudi … ili ona, pa to je sve privatno vlasnistvo, moze da radi sta hoce…

Zanimljivo u svakom slucaju … “i kada kazu da ne moze nize - moze” :slight_smile:

1 Like

Pa neces imati engagement, jer neces imati doseg, neces imati priliku da imas engagement :smiley:

To sam taman mislio napisati… ko ce biti taj prvi okidac da “ubaci” post u feed.

Ako ne vidis post u feedu, kako ce on tamo zavrsiti?

Hoce li to biti na osnovu lajkova i share koje je post prikupio van FB-a (direktno na web sajtu)…

1 Like

Oni ti smatraju bolji engagement ulaske na clanak, evo recimo objavis nesto sa humanim gestom, on ima lajkove i share, ali ljudi ne otvaraju. Sve si vec, napisao u naslovu i rijetko ko klikne na clanak. I taj post, nece dobiti preveliki reach, a kada objavis nesto, lupam “Ovo niste znali o Titu” ljudi to krenu otvarati i gura se.

Koliko sam ja, vidio to je u praksi najbolji okidac za reach.

Ali svakako, molite Boga da ovo propadne, jer znam sto je…vidio sam na Srbiji, to je za plakati. Jos na toj reach su dizale Hrvatska i BiH.

Prvi su Sponzorisali taj svoj oglas na FB-u kako bi imali sto bolji doseg s tim linkom (toliko o njima i njihovom naslovu… ostale stvari cijenim koje pisu, da ne bude lose shvaceno sta govorim).

Bas sam kolegi nakon testa u Srbiji i rekao da ce rjesenje biti izmedju - bez dodatnog feeda, a sa objavama postova s Pageova negdje pri dnu, nakon prijatelja i rekalma… i tako bi…

To u stvari znaci da ce oni s malim pageovima najvise ispastati, jer nemaju snagu (bilo kakvog) dosega…nazalost…

Mene zanima, šta će biti sa grupama i šta se desi kad naprimjer profil podijeli post sa fb stranice, da li se to prikazuje onda u news feedu? Da li vi iz Srbije možete dati odgovor jer ste to već doživjeli?

Ja cu ti dati odgovor (nisam iz Srbije) … meni je Srbija sa 16% spala na 6% u Google Analitici … znaci prikazuju se, ali dole daleko pri dnu…

Bas tako i ovaj njihov tekst sam procitao jer mi se pojavio kao sponzorisan a da nije bio sponzorisan ne bih ni znao da su napisali ovaj tekst

A postovi koji ce pozivati na engagment ce dobivati blokadu reacha :slight_smile: no moralo se stati na kraj zatrpanosti feeda korisnika smecem.

Tesko je prognozirati sto ce se dogoditi, i kakve ce posljedice imati taj post vecinskog ali
ne i jedinog vlasnika facebooka.
Kada se sjetimo da se pisalo da bi trebao biti sljedeci predsjednik USA ima dobre predispozicije sa objavljivanjem nepromisljenih izjava kao i sadasnji :stuck_out_tongue: .
01

Steta od sitnih 23 miljarde dolara, netko nocas nije dobro spavao :sweat:
Ili je ovdje nekakav dogovor sa velikim oglasivacima koji su napravili pritisak (kao na youtube, samo ne javno) i vlasnicima. Tesko je procijeniti sto se dogada, ali sigurno ce biti zanimljivo vidjeti reakcije trzista i s facebooka sljedecih par dana.

Moze imati smisla da ovo izvrse do kraja, da stanu na kraj nekvalitetnom sadzaju, gdje ce to nadoknaditi cijenom oglasa koji ce oglasivaci biti spremni platiti ocekivajuci da ce manjom zasicenoscu feeda imati bolje uspjehe u kampanjama.

Taj pad ne mora ništa značiti. Facebook svake godine padne u januaru, pa se opet vrati u februaru i nastave rasti :wink:

Dijagram doslovno prati CPM u IA zaradi :stuck_out_tongue:

1 Like

Džabe njemu vikati nemoj raditi to :smiley:

2 Likeova

Divna vijest hehe…

1 Like

Naci ce Zuckerberg nacin da vrati izgubljene milijarde, pravi on pametne poteze i zna sta radi

Mozda kad bi vise radili a manje kukali…

Meni je od danas opet cpm preko 2.0 ali nije neka zarada

Dnevno objavim oko 20 clanaka i ako bi svaki boostao sa 1$ dolar sto znaci 20$ dnevno mozda bi mogao zaraditi oko 80$ - 20$ meni ostane 60$ nije to lose ako tako moze?

1 Like