Facebook puca po šavovima

Znači sada ima 2,5 x vise šišarke nego na početku , aaaa ok važi…

A jbg buraz nisam ja završio visoke škole kao ti, ja sam ti po struci metalo glodač :grinning: ali gledao sam jedan film, sa Stivenom Sigalom , kada mu se jedan lik hvali kako je završio velike škole, a Stiven Sigal mu kaže: Školsko obrazovanje, ne može da nadoknadi zdrav razum. :grinning:

2 Likeova

Od dionica dobivas dividendu, a dio dobiti se zadrzava. Svatko tko zeli stjecati bogatstvo putem dionica, stjece na nacin da dobiva dividendu na duge staze.

Cijena dionice je tu samo radi vrijednosti tvrtke, iako su cijene prenapuhane.

Na zapadu u bogatstvo ubrajaju i vrijednost dionica. Iako ne bi trebali. Trebali bi imati tri kolone. Steceno vlastito bogatstvo, poslovno bogatstvo i ukupno.

Procenjena vrednost neke firme ima vrlo malo veze sa akcijama firme… akcije neke firme mogu da ne vrede ništa, a da firma opet vredi stotine miliona, ako ima veliku infrakstruturu… to što akcije neke firme padnu na berzi ne znači da ćeš moći tu firmu da kupiš za manje para. jer firma ima svoju fizičku i imovinsku vrednost… Naravno možeš da kupiš akcije za manje para i da na kraju svake godine imaš neku dobit od tih dividendi koje ti pominješ ili jednostavno rečeno od čiste dobiti firme, koja se deli svim akcionarima…

Znači , akcije imaju svoju vrednost… koje se stalno menjaju i te akcije namju nikakve veze sa imovinskom vrednoću firme… PRIMER: Ako bi sada nastupio totalni bojkot facebooka, da niko ne ide na facebook i da se niko ne oglašava… akcije bi pale na najnižu moguću vrednost, jer je zarada facebooka opala… ali to ne znači da ako bi Mark odlučio da proda facebook, da bi on bio jeftin… jer facebook poseduje bogatu infrakstruturu koja vredi puno… to je realna vrednost firme koja ne zavisi od akcija … vrednost firme zavisi od njene infrakstruture i profita koji ta firma ostvaruje… a akcije su tu samo da bi se njime trgovalo i da bi se zarađivao novac.

Pogresno. Dividende moze da ima a moze i da je nema. Primjer - Amazon.

On to radi redovno i finansira svoj Blue Origin. Prodao je akcije u vrijednosti od 4,1 milijardu dolara u prvom kvartalu ove godine, od toga oko 3 milijarde kratko pred koronu, akcije amazona rastu i dalje.
I to nije prodao , tj. ne moze da proda bas kad mu se fucne, postoje stroga pravila za insider trading i desava se po unaprijed odrejenom planu: Rule 10b5-1

A da dionice nisu kes je u principu nebitno. I kes moze da devalvira. I naravno da se s vrijednostima dionica moze mjeriti bogatstvo. (iako je rizicna rabota)
Po tom principu bogatstvo je samo zlato i sl., i to ispod jastuka, na sigurnom.

Prodao kroz nekoliko puta jedan manji dio. Poenta posta kao sto se vidi jeste da on taj “net worth” iz Amazona ne moze izvuci na brzinu a da dobije networth koji pise. Kad krene prodavanje 100 milijardi amazonovih dionica, samim zakonom ponude i potraznje te dionice vrijede manje, a onda dodaj tu da je u pitanju covjek s najvise dionica a ujedno i CEO.

Nije Net worth beznacajna brojka, ali kao sto gore napisah, to je DALEKO od casha u banci, a kad ljudi pricaju o necijiem net worthu, poput jeffa, cesto o tome pricaju kao o cashu s kojim on moze da radi sta hoce.

To sto cijena raste, ne znaci da njegovo prodavanje nije negativno uticalo na cijenu (ne moramo gledat na ovaj slucaj nego generalno). Opet, u isto vrijeme, cijene Amazona jesu opale nedugo (relativno dugo kad su dionice u pitanju) krajem februara, pa s vrhunca od 2200$, pale negdje na 1,7k

Opet, napadanje argumenta koji nije ni postavljen.

Taj dio se nije odnosio na tvoje izlaganje, nego uopsteno na vasu raspravu. Akcije su jedan ( iako rizican) nacin ulaganja novca. Ako nije u pitanju insider trading, raspolazes relativno brzo s novcem, i pretvaras u kes.

To naravno da ne moze.
I ako Bezos ima u akcijama npr 125 milijardi, njemu to eto nije net worth, ali meni, ako imam npr. 100 akcija, jest. Bas prosta neto racunica. Prodam danas 100 akcija, skinu mi 25% na dobit, 5.5% za solidarnost s istocnom Njemackom i jos koji procenat za crkvu ako hocu (a necu sigurno). I eto tacno u cent toliko mi danas vrijedi akcija, i to jest moj neto.

Jesu. Pale su i kad se razveo. Pale su i kad je Trump rekao da ce ako bude placao porez “crumble like a paper bag”. To u februaru konkretno sto su opale, iako se poklapa s njegovom prodajom, vjerovatno nije bilo zbog toga, jer su u istom momentu pale i Apple i FB (jos puno vise)…al ok.

U biti, akcijama tj. dionicama se trguje na burzi, i postoji cijena koja se temelji na potražnji kupaca i ponudi prodavača (isto kao i cijena svega drugog). Ako postoji velika potražnja, jer mnogi misle da je tvrtka vrijedna više od njene trenutne tržišne vrijednosti, cijena dionica raste.
Tako i za vrijeme korone rastu apsurdno mnoge akcije jer “mnogi misle” da ce i dalje rasti, iako sad trenutno realno gubi firma na vrijednosti.
To je onaj dio o spekulaciji.

Ali generalno, to da akcije ne mjere bogatstvo (oko toga se u principu raspravljate ovdje manje ili vise, da ne izvlacim, nije mi namjera) u principu ne stima.

Neces kupovati dionice onih firmi koje ne isplacuju dividendu ili nemaju za isplatiti.

Jer to je onda bacanje lova.

Ja bih ipak rekao da je originalna rasprava krenula iz onoga “koliko je novca fb izgubio zato sto ga ovi bojkotuju”, sto nema direktne veze sa samom cijenom dionica. 30 postova na tu demu i pet ovo o cemu ti pricas. I za ovo na kraju- opet nije isto neko ko ima ogroman udio u necemu, i ti koji nemas gotovo nista i ne utices na cijenu skoro pa nikako.

Pa nije bas. Cijene dionica rastu iako se dividende ne isplacuju, sto znaci da ti imas nesto sto virjedi vise i mozes prodati za vise. Cijene rastu jer se vjeruje da ce se nekad u buducnosti isplacivati dobre dividende. Pogledaj amazona, ne samo da ne isplacuju dividende, nego su donedavno radili bez profita (generalno) a sam marketplace, po cemu je amazon i najpoznatiji, je radio bez profita do msm 2017 il 2018.

Al posto amazon uzima sve veci dio trzista, kad bude imao jos bolju infrastrukturu i logistiku- radice sa jako lijepim profitom, i onda ce se isplacivati dobre dividende. Do tad nece biti nikakve zarade tog tipa za one koji imaju dionice, sto ne znaci da im je novac zarobljen ili da im net worth ne raste.

Vecina ovih slicnih firmi rade tako bez dividendi- obicno bez profita a ako ima profita ugurava se nazad

More bit da je tako krenulo, svasta je pisano, nisam citala svih 35 postova, ali sam procitala dovoljno da vidim kako samo dividende vrijede ili kako kes nikako nije isto kao dionica.
Pa rekoh, jest bas apsolutno isto ako si jedan obican kupac, a ne CEO. I ako nisi zaposleni koji je insider tradingom onemogucen da prodaje, osim jednom po kvartalu poslije objave finansijskih rezulata firme.

Znaci meni, i milonima drugih (koji btw. svi zajedno imaju puno vise udjela nego sam CEO) je akcija apsolutno isto sto i kes. Razlika sto je ulaganje u akciju investicija kesa, ali potpuno likvidna. Nekretninu npr. ne mogu prodati za 2 minuta i kupiti cipele.

Pa da, jos jedan post koji pokazuje koliko je kontekst bitan s obzirom da je rijec bila o CEOu fb-a, Zuckenbergu