Facebookov izlaz na burzu bi mogao uzrokovati novo "puknuće balona"?

Nisam baš pratio što ekonomisti pričaju o fejsovom izlaskom na burzu.
Moje neka očekivanja su bila i ostala da će to biti promašaj.
E sad ako bude promašaj onda bi posljednice mogle biti malo veće. Moglo bi čak i doći do novog pucanja balona IT firmi.
Ako se jedan fejs pokaže promašajem ljudi će se normalno zapitati, pa ako ne može fejs sa milijardu korisnika sa korporacija i šeicima iza sebe tko može.

Vjerovatno se to nemože dogoditi jer je preveliki kapital u igri i vjerovatno negdje u kutu se skriva barem jedna milijarda da održi cijenu fejsbuka.
No ako se cijena ne uspije održati pa makar niti umjetno facebook bi stvarno mogao povući cijelu IT scenu za sobom.
Zar ne?

Stvar je samo u vrednovanju. Investitori su procijenili da Facebook ne vrijedi 100 milijardi dolara, bez obzira na sve fakte. Apple je vrhunska firma, ali u ovom trenutku je nitko ne bi kupovao za 1000 milijardi dolara.

Osnove investiranja. :slight_smile: Jednostavno je Facebook malo preoptimistično izašao na burzu, neće se dogoditi nikakvo puknuće balona.

Činjenica je da FB ne vrijedi 100 mlrd dolara, ne vrijedi ni blizu toga. Ljudi kupuju da bi opet prodali za vecu cijenu te super cool trendi sexy dionice. No doci ce trenutak kad neko vise nece moci da prodaje za vecu cijenu i morat ce da se ponasa kao vlasnik. A buduci da FB nece zaradjivati ni dio onog sto su oni platili, onda ce prodavati po nizoj cijeni. Očekujem za godinu dana konsolidaciju cijena FB dionica i propast mnogih fondova koji su jučer uložili novac. Bono Vox ce npr prodati sve dionice i imati česte ruke

malo ne razumjem. Razlika izmedju stvarne i trzisne cijene dionice je spremnost
ljudi da kupuju dionice, daju kredite i na druge nacine utrpaju novce. Obzirom
da stvarnu vrijednost i podlogu nema a na njegovo mjesto cekaju 1001 stranica
moguce da se ulazu novci kako bi se privukli novi novci i kad stane "privlacenje"
povuci novac uvecan za tudje novce koji su uvecali vrijednost. S obzirom na
obzir pitanje je da li netko ima povjerljivu informaciju kad je investitorima dosta
odnosno “take money & run” kad dostigne pik

ne kuzim kako moze uticati na ostatak osim sto ce se veliki balon rasprsnut kao
puno malih koji ce vremenom nestati a ideja je bila mrak, servisi povezani sa
njom bi bili mrak pa ce biti steta ako mrak proguta dobru ideju. Kao mnoge do
sada

Facebook ne vrijedi toliko ni blizu i ne može se uspoređivatis a googlom ni applom iz jednostanog razloga što je publika malovrijedna masa informatički neobrazovanih ljudi kojiima će ipak trebati neko vrijeme da skuže kako se kupi nešto preko kreditne kartice. Govorim to iz osobnog iskustva jer sam osobno samo išao od kuće do kuće i kreirao mail accaunte kako bi se ljudi mogli registrirati na facebook.

Google sa svojom tražilicom ima najveću moč oglašavanja na internetu i to za sada nije ugorženo. Apple ima hordu bogatih (i onih koji glume bogate samo da bi kupili iphone,ipad) fanova i tu vidim razliku face-google-apple.

Previše novaca koji u stvari ne postoji u realnoj vrijednosti. Ne znam dokad i gdje al mora negdje pukunti, moja pretpostavka je da će ovi u početku zaraditi ali dugovorčno vrijednost mora padati jer ne postoji pokriče za sav taj novac.

Evo jedan banalan dokaz


, ne može biti veći uzorak nego što je.

Sam veliš da si išao od kuće do kuće i omogućavao ljudima da se spoje na Facebook. Nevjerojatno je koliko ljudi koji inače računalo ne bi dotaknuli motikom idu na Facebook. Ljudi koji te u snu ne bi pitali nešto o računalu, te pitaju za Facebook.

I to je ono po čemu je Facebook jedinstven - ne samo sada, nego uopće. Radi se o fenomenu i ljudi su spremni kupiti ulaznicu da mogu biti tamo ako netko taj fenomen pretvori u novac.

Kao i kod bilo čega što je je prvo, prvi puta, jedinstveno i novo - nema “stručnjaka” za to, nema osobe koja može dati prognozu. I to je ono što cijenu dionice diže iznad razine kakvu bi imao sličan servis kojeg ne prati taj fenomen. Cijena će se u budućnosti korigirati s obzirom na to hoće li se ono što je fenomen pretvoriti u prototip održive internetske društvene mreže. Ali se ne može govoriti o nekom gubitku - to je špekulacija. Bez da špekuliraš nikako ne možeš biti prvi u nečemu.

[quote=“tsereg”]Sam veliš da si išao od kuće do kuće i omogućavao ljudima da se spoje na Facebook. Nevjerojatno je koliko ljudi koji inače računalo ne bi dotaknuli motikom idu na Facebook. Ljudi koji te u snu ne bi pitali nešto o računalu, te pitaju za Facebook.

I to je ono po čemu je Facebook jedinstven - ne samo sada, nego uopće. Radi se o fenomenu i ljudi su spremni kupiti ulaznicu da mogu biti tamo ako netko taj fenomen pretvori u novac.

Kao i kod bilo čega što je je prvo, prvi puta, jedinstveno i novo - nema “stručnjaka” za to, nema osobe koja može dati prognozu. I to je ono što cijenu dionice diže iznad razine kakvu bi imao sličan servis kojeg ne prati taj fenomen. Cijena će se u budućnosti korigirati s obzirom na to hoće li se ono što je fenomen pretvoriti u prototip održive internetske društvene mreže. Ali se ne može govoriti o nekom gubitku - to je špekulacija. Bez da špekuliraš nikako ne možeš biti prvi u nečemu.[/quote]

Iz kojeg razloga neko kupuje dionice? Zato sto vjeruje da ce one rasti i da ce vrijednost neke kompanije rasti. Da ti odlucis kupiti 100 dionica neke kompanije, da li bi kupio 100 dionica nečeg za sta nismo sigurni čemu da se nadamo za godinu dana kao sto je FB ili mozda dionice neke sigurne kompanije kao sto je npr Samsung? Mislim da je to osnovna misao svih nas ovdje. Ako vec imam novac ulozit cu ih tamo gdje je sigurnije a ne u ovaj marketinski balon koji je extremni ulagački rizik.

Ja da imam novac, uložio bih pola u Samsung, pola u Facebook.
Ako Facebook propadne, Samsung će mi nadoknaditi gubitak.
Ako Facebook uspije, bogat sam!

Sada je Facebook patuljak u usporedbi sa Googleom, Appleom, Microsoftom i sličnima, ali u načelu, što je ulaganje rizičnije i moguća dobit je veća.

[quote=“gambo”]Ja da imam novac, uložio bih pola u Samsung, pola u Facebook.
Ako Facebook propadne, Samsung će mi nadoknaditi gubitak.
Ako Facebook uspije, bogat sam!
[/quote]

E baš tu vidim neki razlog zbog čega bi moglo doći do pucanja balona.
Ne mora facebook propasti, on će ostati, no ako vrijednost padne za 50% to će biti šok.
I sad da nadoknadiš gubitak morati ćeš izvući novac negdje gdje si u plusu sa visokorizičnim ulaganjem da opet ne izvisiš i da pokriješ gubitak. I ako tu logiku prate milijarde u investiranim dolarama tvrtke će padati jedna za drugom.
Čemu prodati dionicu Apple ili Samsunga da pokriješ gubitak, riješiti ćeš se rizičnih ulaganja.

Sigurno će mnogo tko kupiti koju dionicu čisto zbog toga da je ima, ali Facebook je dionica za ozbiljne tržišne igrače koji imaju špekulativni kapital na raspolaganju. Ljudi ne mijenjaju svoj mirovinski fond za dionice Facebooka. Ne postoji nikakva histerija. Nikako se to ne može uspoređivati s onim internetskim balonom, jer tada je internet kao takav bio fenomen – sasvim nova industrijska grana je otvorena i to je preraslo u revoluciju koja je pojela svoju djecu. A ovdje neće biti nikakvog šoka - radi se o jednoj špekulativnoj dionici i svi su svjesni da iza nje ne može stajati neki model, ali i ne mora. Ne treba misliti da nema ljudi koji špekuliraju s milijunima i znaju da špekuliraju.

[quote=“gambo”]Ja da imam novac, uložio bih pola u Samsung, pola u Facebook.
Ako Facebook propadne, Samsung će mi nadoknaditi gubitak.
Ako Facebook uspije, bogat sam!
[/quote]

na prvu izgleda sve ok ali bi onda i na kladionicama u nekom omjeru
ulozio novce na oba tima u nekoj utakmici i kako god ispalo ti bi
zaradio. Problem je samo sto tog omjera jos nema a nakon forsiranja
bi se mogao dogoditi krah dionice povlacenjem glavnih dionicara koji
sa sobom iznose sve novce a dionica dobija vrijednost 0

Malo čitam po stranim medijima i našim.
Facebook je navodno osigravao da cijena dionica ne može pasti ispod 38, ali to vjerovatno nije ništa neubičajno.
No kritičari pričaju da ustvari ulagači znaju nešto što neupućeni ljudi neznaju jer dionica jedna takve firme nije bilo za očekivati da će ostati ista.

E da ali ipak je na neki način ipak se može očekivati utjecaj i na druge. Pročitao negdje da je za očekivati da će sada dionice tvrtke koje su usko povezane sa facebookom mogu očetkivati pad, tipa FarmVille.

Dosta je ljudi tu imalo ideju brzo okrenut lovu, i dosta ljudi je sada razočarano, IMHO.
Kako će se stvar razvijat dalje, tko zna.

Pošto je cijena dionica $38 ukupna vrijednost facebook je 100 mlrd. USD. , a godišnja zarada je 1 mlrd. USD. pa jel bi vi kupili te dionice i od dividendi dobivali 0,38 USD, znam za neke slučajeve kad su ljudi kupili dionice i za manje od 5 godine vratili uloženo kroz dividende.
Facebook je brend i to se treba iskoristiti, postoje i druge mogućnosti zarada osim od oglašavanja , ali nikad nebi trebali naplaćivati korisnicima korištenje facebooka jer bi ostali bez velikog broja korisnika i odma bi sve propali.
Nešto sam istraživao i napravio plan prema kojem bi facebook mogao zaraditi preko 1 mlrd USD. za 2 godine od svoga brenda a nevezano za internet.

Izvor: B92

Akcije Fejsbuka su u jutrošnjem trgovanju pale za više od deset odsto ispod početne cene akcija od 38 dolara. Trenutna cena tek 33,9 dolara.

:roflmao:

Kome je gušt naslađivati se trenutnim padom vrijednosti Facebookovih dionica:
https://www.google.com/finance?client=ob&q=NASDAQ:FB

[quote=“kres0”]Pošto je cijena dionica $38 ukupna vrijednost facebook je 100 mlrd. USD. , a godišnja zarada je 1 mlrd. USD. pa jel bi vi kupili te dionice i od dividendi dobivali 0,38 USD, znam za neke slučajeve kad su ljudi kupili dionice i za manje od 5 godine vratili uloženo kroz dividende.
Facebook je brend i to se treba iskoristiti, postoje i druge mogućnosti zarada osim od oglašavanja , ali nikad nebi trebali naplaćivati korisnicima korištenje facebooka jer bi ostali bez velikog broja korisnika i odma bi sve propali.
Nešto sam istraživao i napravio plan prema kojem bi facebook mogao zaraditi preko 1 mlrd USD. za 2 godine od svoga brenda a nevezano za internet.[/quote]

Facebookova zarada ce “capat” tek na $ 600 milijardi. To je jasno svakome tko se iole ozbiljno bavi marketingom u visokobudžetnim nišama. Kada ce dostici tu brojku, to je potpuno drugo pitanje, ali trenutna evaluacija od ~ $ 100 milijardi je ulaganje u buducnost. Neda mi se sve objasnjavat ali to je svijet shvatio jos 2010 - How Facebook Can Become Bigger In Five Years Than Google Is Today | TechCrunch

To su puste priče, a ulagači to i prepoznaju. Odmah se znalo da je ova cijena Facebooka neodrživa.

Odjednom sve je puno stručnjaka za dionice…

Ono što Facebook ima je najbolja segmentacija korisnika i tu je najveći potencijal, samo po mome mišljenju treba proći još koja godina da to eksplodira kad Facebook generacija dobije svoje kreditne kartice tj. mogućnost plaćanja na internetima

… i budu u opticaju novci koji ce ih pokrivati a obzirom kolko prefered
dionica ima svoje realno pokrice … i žaba digla nogu kad je vidjela da kobilu
potkivaju :slight_smile: