Facebookov izlaz na burzu bi mogao uzrokovati novo "puknuće balona"?

Puno toga ima potencijal u IT samo što puno toga ima jedan veliki problem treba uložiti 2$ da bi dobio 1$.
Zamisli gdje bi bila coca cola ili snikers čokoladice da ih prodaju ispod cijene proizvodne isplativosti ili još bolje da se dijele besplatno? Jel bi imale milijardu korisnika?
Svaki upis/upload/like/comment ili sl. na fejsu dođe novca ali je besplatno.
Mislim fejsbuk nije imao cilj biti isplativ, imao je jedan cilj, imati čim više korisnika. I sad je naravno nastao problem zašto da fejsbuk vrijedi 100 milijarda kad zaradi kao da vrijedi 20.
Zato jer ima potencijala. Potencijal kojem je temelj korištenje besplatne usluge.

Cijena će pasti i to puno, jedan ekonomist je rekao da će pasti na oko 10$. Nije niti važno koliko će pitanje je jel facebook može povuči cijeli IT za sobom.
Dionice se stvaljene na burzu u petak. Možda tu ima neke simbolike sa crnim petkom na burzama:)
Jer mislim ako će fejs pasti gadno povući će za sobom sve koje ne spadaju u sam vrh.

[quote=“gorrc”]Puno toga ima potencijal u IT samo što puno toga ima jedan veliki problem treba uložiti 2$ da bi dobio 1$.
Zamisli gdje bi bila coca cola ili snikers čokoladice da ih prodaju ispod cijene proizvodne isplativosti ili još bolje da se dijele besplatno? Jel bi imale milijardu korisnika?
Svaki upis/upload/like/comment ili sl. na fejsu dođe novca ali je besplatno.
Mislim fejsbuk nije imao cilj biti isplativ, imao je jedan cilj, imati čim više korisnika. I sad je naravno nastao problem zašto da fejsbuk vrijedi 100 milijarda kad zaradi kao da vrijedi 20.
Zato jer ima potencijala. Potencijal kojem je temelj korištenje besplatne usluge.

Cijena će pasti i to puno, jedan ekonomist je rekao da će pasti na oko 10$. Nije niti važno koliko će pitanje je jel facebook može povuči cijeli IT za sobom.
Dionice se stvaljene na burzu u petak. Možda tu ima neke simbolike sa crnim petkom na burzama:)
Jer mislim ako će fejs pasti gadno povući će za sobom sve koje ne spadaju u sam vrh.[/quote]

Slažem se, sve se temelji na potencijalu, u tome i je razlika google, apple - facebook. Prva dva su svoj potencijal pretvorili u stvaran novac, fanove, oglašivaće koji plačaju nešto, troše, dok facebook to tek treba napraviti. Nešto slično je i youtube, twitter.
Tu je rizik, kad će to biti, hoće li facebook izgubiti na popularnosti dok se to dogodi i dr.

Ha, ha, imali ste vi nos da će raja popušiti. :slight_smile: Neki su izgleda ipak mislili da je Facebook zlatna koka.

31.92 i pada i dalje :zub:

Ovo sto je tsereg objavio samo na našem

B92 - Biz - Vesti - Fejsbuk drama: Tužba Zakerbergu

Ja ih uopće ne krivim što su ispali naivni kraj tolikog sustavog dezinformiranja.
To je bio spin težak 15 milijardi dolara iza kojeg su stajali svi koji su imali koristi od toga.

Doduše neznam i što su razočarni svi se manje više slažu da će unutar godinu dana dionica povratiti vrijednost i vjerovatno vrijediti više.

Jučer izvukli neki pool na 6 brokera i samo jedan je rekao da dionica pada na 30$ svi ostali pričali o instatnom rastu. 1 protiv 5 kome vjerovati!?
I takva atmosfera već traje zadnjih par godina.

[quote=“gorrc”]Doduše neznam i što su razočarni svi se manje više slažu da će unutar godinu dana dionica povratiti vrijednost i vjer ovatno vrijediti više.[/quote]Onda bi sada bilo pravo vrijeme da se kupi? Cijena je sve povoljnija. :slight_smile:

[quote=“gorrc”]svi se manje više slažu da će unutar godinu dana dionica povratiti vrijednost i
vjerovatno vrijediti više.[/quote]

do toga su dosli temeljem … ?

Tko god je kupovao prvi dan, kupovao je “na kratko”, tj. s ciljem da odmah profitira. A to je špekuliranje i to tako ide… win some, loose some. Špekuliranje na burzi je posao s punim radnim vremenom, ne za vikend-investitore.

Ne još, još nije doegla dno. Počinje se s kupovinom onog trena kad cijena počne ići prema gore.

Iako ovo je još “premlada” dionica da bi se s njom mogla izvesti bilo kakva kvalitetna analiza. Ali bez obzira ide ta dionica i niže od $30, imam neki osjećaj.

ja bi se slozio sa tobom ali je kljuc u tome da FB otkrije model reklama kao google adwords, bez njega ggle nebi bio dobar kao sto nece ni FB puno postici sa trenutnim modelom koji ne nudi bas pretjerano dobar ROI. Ako tu naprave nesto dobro onda def. treba kupit dionice.

E to je isto lov u mutnom.
Veliki argumet je da fejs drži samo 5% online oglašavanja, a drži 50% interneta (vjerovatno se misli da svaki drugi korisnik ima facebook account). Znači prostora za rast na bacanje.
No na to pak ima drugi protu argument da fejs već drži 15% prostora u niši oglašavanja kojom se bavi i da prostor za rast neće biti tako lako osvajati. Pogotovo i sad uz najavu da sve više ljudi koristi mobilni pristup.

E i tu se vidi da neka manipulacija podacima koja se forsira kad je facebook u pitanju.

Ja ću kupiti kad bude ispod 10$ :smiley:

Ne drzi 50% korisnika ne misli se na to, nego na nesto od kolicine posjeta/unique viewova ili pak vremena provedenog na netu.
Neke od brojki su ti da posjeta FB u hrv je otprilike kao i sve ostale hr stranice zajedno, kuzis da FB postaje web za sebe na neki nacin, samim time vrijedi puno. Drugi dio si je na neki nacin prisvojio google.

[quote=“gorrc”]Veliki argumet je da fejs drži samo 5% online oglašavanja, a drži 50% interneta (vjerovatno se misli da svaki drugi korisnik ima facebook account). Znači prostora za rast na bacanje.
No na to pak ima drugi protu argument da fejs već drži 15% prostora u niši oglašavanja kojom se bavi i da prostor za rast neće biti tako lako osvajati. Pogotovo i sad uz najavu da sve više ljudi koristi mobilni pristup.[/quote]

sve stoji sto pises i nitko ne dvoji samo vecina, na celu sa onima koji su sada
odma spremni preuzeti koncept i razradit kako spada, bi ipak ocekivala da
taj potencjal netko razradi, stavi u okvir i realizira. Takvi ljudi se ne kupuju
novcima nego dolaze na odredjene pozicije po nekoj spranci a fb se ocigledno
ne uklapa u istu. Ne ulaze se u klince i glupavu klijentelu koja ionako kupuje
po hiru i iz objesti za koju ne treba reklama

[quote=“Marko_bweb”]
Neke od brojki su ti da posjeta FB u hrv je otprilike kao i sve ostale hr stranice zajedno, kuzis da FB postaje web za sebe na neki nacin, samim time vrijedi puno. Drugi dio si je na neki nacin prisvojio google.[/quote]

Eh, ali to je naveća mana fejsa, postao je svijet za sebe i oglasi jednostavno nisu relavatni. Lajkanje mađarice ne znaći da trebam recept ili kupiti kuharicu.
Mene recimo fejs pogađa sa svojim oglasima, član sam samo par grupa. Nekog tko je član na desetke grupa to je sve mlako i na kraju nemaju baš svi namjeru se biti u grupama relevantnim za ono što im trenutačno treba.

Facebook gubi sudske bitke: Tuže stranice s riječima “face” i “book” u nazivu - black - Index.hr
koji lopovi.

Reklame najbolje uspijevaju onda kada ih ljudi vide u trenutku kada žele kupiti baš ono što se reklamira.

Primjer: Ako želim kupiti mobitel, otići ću na Google i tražiti usporedbe različitih modela i njihove recenzije.
I većina ljudi koji traže usporedbe različitih modela mobitela i njihove recenzije imaju namjeru kupiti mobitel.
I Googleove reklame pogađaju ljude koji razmišljaju o kupovini.

Ljudi ne idu na Facebook tražiti usporedbe različitih modela mobitela.
I Facebookove reklame pogađaju ljude kojima kupovina nije ni na kraj pameti.

Tko bira kamo će na ljetovanje, informacije o turističkim destinacijama će tražiti na Googleu, ne na Facebooku.
Tko želi naći najbližeg servisera brodskih motora, informacije će tražiti na Googleu, ne na Facebooku.
Kad god netko želi trošiti novac, ide na Google, ne na Facebook.

Rezultat:

Total Reach
Facebook: 51% of all internet users
Google: 90% of all internet users

Click through rates
Facebook: 0.051%
Google: 0.4%

Q1 Revenues
Facebook: $1.06 billion, down 6.5 percent year on year
Google: $2.9 billion, up 1 percent year on year

Vidi Comparing the Value of the Largest Online Display Advertising Networks | WordStream

Ako želi drastično povećati zaradu, Facebook ne mora promijeniti model oglašavanja, nego mora promijeniti razlog zbog kojega ga ljudi dolaze posjećivati.
A Facebook na koji ljudi ne dolaze zbog frendova nego dolaze tražiti najpovoljnije zimske gume - nije Facebook.

[quote=“gambo”]Reklame najbolje uspijevaju onda kada ih ljudi vide u trenutku kada žele kupiti baš ono što se reklamira.

Primjer: Ako želim kupiti mobitel, otići ću na Google i tražiti usporedbe različitih modela i njihove recenzije.
I većina ljudi koji traže usporedbe različitih modela mobitela i njihove recenzije imaju namjeru kupiti mobitel.
I Googleove reklame pogađaju ljude koji razmišljaju o kupovini.

Ljudi ne idu na Facebook tražiti usporedbe različitih modela mobitela.
I Facebookove reklame pogađaju ljude kojima kupovina nije ni na kraj pameti.

Tko bira kamo će na ljetovanje, informacije o turističkim destinacijama će tražiti na Googleu, ne na Facebooku.
Tko želi naći najbližeg servisera brodskih motora, informacije će tražiti na Googleu, ne na Facebooku.
Kad god netko želi trošiti novac, ide na Google, ne na Facebook.

Rezultat:

Total Reach
Facebook: 51% of all internet users
Google: 90% of all internet users

Click through rates
Facebook: 0.051%
Google: 0.4%

Q1 Revenues
Facebook: $1.06 billion, down 6.5 percent year on year
Google: $2.9 billion, up 1 percent year on year

Vidi Comparing the Value of the Largest Online Display Advertising Networks | WordStream

Ako želi drastično povećati zaradu, Facebook ne mora promijeniti model oglašavanja, nego mora promijeniti razlog zbog kojega ga ljudi dolaze posjećivati.
A Facebook na koji ljudi ne dolaze zbog frendova nego dolaze tražiti najpovoljnije zimske gume - nije Facebook.[/quote]

To je to, u tražilicama je najveća moć oglašavanja. Servirati oglas o hotelu na hvaru čovjeku koji upiše ‘smiještaj na hvaru’ je pogodak u sridu. Zato se sa face sa googlom neće nikad moći uspoređivati.

[quote=“Bugi”]To je to, u tražilicama je najveća moć oglašavanja. Servirati oglas o hotelu na hvaru čovjeku koji upiše ‘smiještaj na hvaru’ je pogodak u sridu. Zato se sa face sa googlom neće nikad moći uspoređivati.[/quote]Najveća moć oglašavanja je u usmenoj predaji – to se iznova i iznova potvrđuje. A Facebook djeluje kao da bi mogao biti digitalna platforma upravo za usmjenu predaju – no, čini mi se da taj aspekt uopće nije načet na FB-u. Primjerice, tko je od korisnika Facebooka otišao tamo i upisao ta traži, recimo, dobrog krojača ili da želi web stranicu ili dobar apartman na Hvaru, pa dobio od svojih poznanika usmenu preporuku?

I zašto nije?

I kako bi se moglo zaraditi na tome što (još) nije? :smiley:

Tako je, google prikaze oglas i pogodi target ali opet konverzija kupnje neka prosjecna je oko 2% sto je ok ali isto nije puno i u mnogim nishama se ne isplati oglasavat preko googlea.

Uzmimo ovo sto je tsereg rekao, dobro je rekao, preporuke znace puno vise od oglasa, poznanstva jos vise, meni i dalje vecina posla dolazi tako i posao je ono sigurniji sto se kaze, ne moram radit puno na dobivanju povjerenja klijenata u tom slucaju dok kada ti dodje preko oglasa imas svakakve ljude, nadju se pametovat, traze besplatna rjesenja itd da se vratim na temu. FB to jos nije otkrio ili jos mu treba vremena, zasto? Pa jer tko ce preporucit krojaca u Rijeci ako nema ni jednog krojaca na FB, nemas sto ni preporucit.

Zato oni rade i ulazu puno na ove Fan Page stranice, napravili su timeline (iako ne vidim da im to pomaze u toj ideji) ali tendencija je da se klijenti odlucuju imat Fan Page umjesto web stranice, jeftinije je, cesto bolje izgleda a ima sve druge benefit koje FB nosi.
Kada se stvori kriticna masa i kada bude puno tih preporuka doci ce vjerovatno i “jak” search i onda boom, upises krojac, dobijes krojace koje su tvoji prijatelji preporucili, dodas jos neke customer reviewse kod toga (postovi na zidu) i evo ga, imas nesto sto je jace od googlea 100 puta.

Meni ce neki znak za kupnju FB dionica biti najave ili uvodjenje jaceg searcha, mislim da ga i nece namjerno uvodit prije nego su sigurni da imaju sve poslozeno, da ne propadne tj dodje na zao glas i to bi mogao biti njihov killer product, barem ja tako predpostavljam.