Facebookov izlaz na burzu bi mogao uzrokovati novo "puknuće balona"?

Cijena dionica raste već neko vrijeme.
Stručnjaci su se usuglasili da facebook vrijedi 1$-2$ više od IPO cijene dionice od 38$.

Možda su i u pravu. Ne mislim to zbog facebook, već zbog veličine količe kapitala koja stoji iza fejsa i sad su postali i više nego ozbiljni igrači na tržištu.

Ako im nije problem iskeširati milijardu dolara za kupovinu onda to stvarno treba poštovati. Iako fejs kao fejs mislim da vrijedi toliko no novac stvara novac, zar ne:)

Nažalost mislim da je ovo samo kratkotrajni poremečaj što se tiče cijene, a potaknut objavom o kupnji tvrtkw koja se bavi izradom softwarea za prepoznavanje lica, kad se skuži da od toga nikakava konkretna korist za FB opet će padati, a moram nadodati da je vjerojatno ovaj rast i posljedica najave plaćanja nekih servisa FBa. SVe u svemu dionica u koju ja osobno ne bih baš previše para uložio, maksimalno $1000-$2000 kada bih ulagao i to je sve.

Cijena FB-a nastavlja padati:

Kao da svi imaju neku zelju da FB propadne, zamislite scenarij da vise nemaju novaca za odrzavanje svih servera i da se odluce zatvorit? gdje bi sve ti profili otisli, slike, sve ostalo? ne vjerujem u to.

Nije ponta u tome da propade već što nije toliko isplativ koliko se tvrdi. I kad je dionica pala za 10$ opet su tvrdili da će do kraja godine biti na 38$

A koga bi to zabolilo? Jer bi neko zato pare izgubio? U tom je i cjela stvar. Face je jedna velika zaj…ja sa mogucim potencijalom za reklamiranje. Ali znaju i sami, onog casa kad krene rekalma face je mrtav. Ili ti ides na fejs kupit auto gume? :slight_smile:
Ides stavit neke slike sa moto susreta da pokazes deckima (i komadima) a oni ti puknu reklamu za gume izmedju slika…

Mislim da firma ne može propasti zato što cijena dionica propadne u podrum – samo uprava može dobiti otkaz.

[hr][/hr]

Fejs je odličan servis za socijalne informacije, otkrivanje mreža između ljudi i sl. Google se je htio ovdje pozicionirati još bolje tako što inzistiraju samo na pravim identitetima, bez aliasa. Zato ja ne volim nikako ove kategorizacije gdje svoje “prijatelje” svrstavaš po obiteljskim kategorijama, poslovnim, školskim i sl. Svaki puta kada to učiniš “cinkaš” nekog svog člana obitelji i prijatelja. Na žalost, stvar funkcionira kao cijepljenje - čak i ako se sam ne “cijepiš”, bude li dovoljno ljudi “cijepljeno”, o tebi će se znati sve.

Ja sam malo toga o sebi napisao na faceu, ali face, primjerice, točno zna kako sam izgledao u osnovnoj školi, tko su svi moji školski prijatelji, svašta…

Gadno je to, još mi ne znamo koliko. Znat ćemo kada dionice facea počnu rasti.

[quote=“tom971”]
Ides stavit neke slike sa moto susreta da pokazes deckima (i komadima) a oni ti puknu reklamu za gume izmedju slika…[/quote]

Tu je jedan veliki problem face što su mu konkurencija specijalizirane društvene mreže.
Fotografi koji žele zaraditi ili ako se ozbiljnije bave fotografijom ne koriste fejs.
Twitter umjesto news feedova je ipak jača opcija.
I tako u nedogled, fejs nigdje nije prvi (osim po broju korisnika) ali ima sve.
A kad nisi najbolji onda je teško i nešto naplatiti.

Znam po sebi, koristim face od početka nikada ništa nisam kupio preko njega ili njegove reklame. Sve što sam kupio preko neta me doveo google. Ideš kupiti hosting, domenu, sigurno ne idem na face, upalim google i tražim.
Face služi jedino za zabavu i tračanje, gledanje nečijih privatnih fotografija i statusa. Ne znam na koji način te dvije stvari mogu monetizirati. Da ne pričam da 50% korisnika dolazi sa mobitela gdje je ograničeno oglašavanje i da su 50% lažnih profila.
Treća stvar koja je možda i najbitnija da su face korisci uglavnom informatički nepismeni koji ne koriste kreditne kartice i nisu u stanju napraviti accaunt za neku web kupovinu ili sl.

Što se tiče stomatologa slažem se sa tobom da tako niko neće doći u ordinaciju.
Samo preko googla