Gdje nabavljati slike za web stranicu?

Nedavno je na forumu bila priča o tome kako je netko uteo sliku sa google-a, uploadao na web stranicu i dobio mail da makne tu sliku. Također, neki su rekli da postoji mogućnost da vas tuže ukoliko stavite neku sliku za koju nemate autorska prava. Zanima me od kuda bih ja trebao vaditi slike za web stranicu, da nemam problema da ću dobiti tužbu, tj. od kuda da vadim slike da su legalno na mojoj stranici?

Sa servisa kao što su:
besplatni - http://www.sxc.hu/
ili oni plaćeni http://www.shutterstock.com/

1 Like

Ili potpuno revolucionaran pristup: primiš se fotoaparata i kreneš na posao. Ima i jednostavnije, zamoliš poznanike koji vole fotografirati da ti ustupe svoje fotografije za korištenje na stranici.

2 Likeova

Ok hvala , za početak ću sa sxc.hu :slight_smile:

ili googlaj free stock photos


Free (do whatever you want) hi-resolution photos.

1 Like

Ok ljudi, hvala vam! :slight_smile:

SLike koje nisu zasticene vodenim zigom ti nitko ne moze zabraniti da stavis na stranicu. Osim ako nisu zasticene tako da se ne mogu skinut. Ali ima jedan mali trik. Cropas sliku, napravis flip po horizontali ili vertikali (ovisi o slici) i to vise nikako nije ista slika. Mislim da ti za tako preradjenu sliku nitko nece nista.

Evo par linkova iz bookmarka. Naravno kod svake fotografije provjeriti prava i uvjete preuzimanja.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page
http://www.bestphotos.us/


http://pdphoto.org/
http://pixelperfectdigital.com/

http://www.sxc.hu/

1 Like

Ovo je od prve do posljednje rečenice krivo - upravo dijametralno suprotno od onoga što kažu zakoni najvećeg broja država svijeta, međunarodni ugovori i svaka pravna praksa. Imamo na WM-u već barem sto tema o copyrightu, pa neka autor teme istraži kategoriju “pravo”.


Što se tiče kataloga besplatnih fotografija, svakako je preporučljivo pažljivo pročitati uvjete koje autor fotografije navodi (primjerice sxc.hu ima standardne uvjete, ali ih autor može proširiti, postoji link uz svaku fotku). Zatim na mjestu gdje je fotografija stavljena nije loše imenovati autora (a svakako ako je autor to tražio) - gdje to zbog dizajna nije moguće, oučiti da HTML ima atribute pogodne za ovo, a može se i napraviti stranica impresuma gdje se autori mogu imenovati. Konačno, pametno je svaku uzetu fotografiju spremiti u folder projekta i uz nju u tekstualnu datoteku navesti datum i točan link s kojeg je uzeta, te evt. napomene – zna se desiti da fotografije koje su bile stavljene besplatno na korištenje autori predaju u neki plaćeni katalog, a onda se nađu pametnjakovići koji idu kolektirati penale. Tu dokumentaciju onda treba predati naručitelju, upozoriti ga na to da su korišteni materijali drugih autora i na tu dokumentaciju, pa neka si on razbija glavu za par godina. Konačno, postoje katalozi poput istockphoto.com gdje se za prihvatljiv novac mogu dobiti resursi u kvaliteti koju ima i sxc.hu, a po kupovini se dobije i račun, pa su čista posla – ovo rješenje, IMHO, uvijek treba prvo ponuditi naručitelju, pa ako njegov budžet to ne dozvoljava, ponuditi mu korištenje besplatnih fotki, kako sam ranije opisao.

Samo moja 2c.

2 Likeova

Hvala tsereg!
Mislim da je možda najbolje da sam slikam fotografije. Zanima me kod mojih fotografija koje sam slikam, da li postoji način da ih nekako zaštitim da ih drugi ne “ukradu”?

Zaštita? Watermark.

U Sloveniji bilo je, kako sam čuo par parnica u vezi uzimanja/krađe tuđih fotografija.
Veći portali platili su za 3-4 uzete fotografije oko 1000 evra kazne + troškove advokata, manji pola manje. Neki (privatne osobe) su se izvukli samo sa brisanjem tih fotografija posle upozorenja ali su morali da plate i troškove advokata tužitelja…

Dakle, ako je tužitelj uzeo advokata, troškovi advokata u svakom slućaju išli su na trošak lica/firme, koja je neovlašteno skinula tuđe fotografije.

Slovenski zakon u jednom členu precizira, da ima samo avtor avtorskog dijela pravo, da odlućuje o prometu svog avtorskog djela.
Dakle da stavi SVOJE fotografije gde hoće ali druge osobe nikako.
Ili čak da izričito zabrani promet sa njegovim fotografijama što znaći da može netko staviti samo link na njegovu stranicu/blog.

Kako je to precizirano u Hrvatskoj neznam, jer verujem da sa tim (krađa fotografija sa nekog hrvatskog sajta) neću imati problema…

A ti bi htio da ljudi tako uzmu i tvoj rad i ne plate ti ništa? Naravno da treba platiti za fotografiju ako nije besplatna. Pa nije meni i ostalima fotoaparat pao sa neba besplatno.

Sve što si naveo je krivo i kažnjivo djelo, Neki iz HR su dobili tužbu za svoje fotografije kao što su ih oni koji su ih uzeli morali na kraju platiti.

Dakle to tvojem je OK ukrasti i auto, prefarbati ga i staviti druge tablice i broj šasije? :confused:

1 Like

Zato sam i mišljenja da imajo na internetu u perspektivi veće šanse stranice sa njihovim “osobnim” kontentom, a ne stranice, koje nude 500.000 tuđih fotogarfija.

Sistem “svi nudimo sve, ali svi nudimo isto” mi osobno ne odgovara, jer i ubija kreativnost i želju ljudi da sami rade svoje fotografije i da rade svoje snimke. A ne da ceo svoj život linkuju na tuđe…

U nekakvoj parnici bi ti trebao dokazati da si autor fotografije što načelno nije lagano. Naime, to znači da bi morao dokazati i da netko drugi nije stvarni autor fotografije. Posjedovanje fotografije u izvornoj visokoj rezoluciji, čak možda raw-format sa senzora sigurno pomaže. Zatim posjedovanje niza drugih fotografija napravljenih na istom mjestu u isto vrijeme (obično fotograf napravi cijeli niz fotografija, a koristi stvarno samo onu jednu, čak i digitalno dalje obrađenu). Zatim vođenje osobnog dnevnika mjesta i vremena snimanja. I sl. Zatim sadržane EXIF informacije u fotografiji koje je kradljivac možda zaboravio ukloniti. Onda da fotografije ubaciš u neki katalog van tvoje kontrole, recimo da ih staviš na prodaju na nekom portalu stock-fotografija ili možda da ih povremeno kao u filmu pošalješ sam sebi (:smile:). Vjerojatno se ovdje stvar svodi na to da uvjeriš suca, ali to je stvarno pitanje za odvjetnika (npr. kod dokazivanja plagijarizma web-stranice bi možda morao dokazati da je onaj kojeg optužuješ kao plagijatora imao pristup do originala iz kojeg je mogao izvesti svoj plagijat, itd.).

Primjerice, privatna firma “Hrvatska autorska agencija” će tijekom ove godine ponuditi mogućnost online-deponiranja intelektualnih tvorevina. To je, možda, nešto slično registriranju kakvo nudi američka vlada.

A da li postoje neki tehnički trikovi za dokazivanje? Ako i postoje neki, poput digitalnog “vodenog žiga”, ja bih opet bio skeptičan koliko bi sud bio voljan takav dokaz prihvatiti ili uopće sposoban takav dokaz razumjeti, pa opet ulazimo u igru s vještacima i sl.

Mali pregled digitalnih vodenih žigova:

Zakonodavstva su zasigurno identična, jer osim što zaštita autorskih prava proizlazi iz Bernske konvencije koju potpisuje 167 država svijeta, Hrvatska i Slovenija su u EU i (koliko shvaćam) da onda imaju ne samo usklađena zakonodavstva, već i sudovi moraju koristiti istu praksu. No, to je samo moje shvaćanje.

Međutim, uvjeren sam da su razlike između definiranja elementarnog autorskog prava na to da autor isključivo odlučuje o svom djelu, unutar zemalja “zapadnog kruga” zadnja stvar koja bi bila problematična, ako se isključi tzv. “fair use”.

1 Like

Meni je jedan veliki hrvatski dnevni list ukrao fotografiju i maknuo mi watermark. Naravno da sam dobio spor protiv njih i popriličnu odštetu.
Trenutno sam u potrazi za odvjetnikom u Italiji, jer je isto napravio i jedan veliki talijanski dnevni list.

1 Like

Možeš li opisati kojim si dokazima potvrdio da si ti autor fotografija, i kakve je argumente koristila druga strana (npr. jesu li argumentirali da je fotografiju napravio netko treći, a ne ti i sl.)?

Nije bilo potrebe da bilo što dokazujem jer su i sami bili svjesni da je fotografija ukradena, te je riješeno nagodbom ( možda sam malo nespretno napisao “spor” ). Da se ukazala potreba, dokazao bih to sa originalnom fotografijom u punom formatu.

Fotograf s kojim surađujem je pobijedio na foto natječaju Auto-moto kluba, a u isto vrijeme su mu talijani maznuli fotku i stavili u svoj časopis. Problem je nastao kad su se drugi natjecatelji žalili da je on ukrao fotku talijanima.

Slao se original iz kojeg se mogao isčitati EXIF file i još nekoliko fotografija koje su fotkane na grobniku u isto vrijeme.

1 Like

pravo je cudo kaj sve autori i njihove agencije pokusavaju naplatiti i kaj se provlaci kao autorsko djelo po astronomskim cjenama…isto tako siguran sam da gugl nikaj ne placa za to…dobro da po treptaju ne naplacuju…sto ne znaci da uskoro i nece kad budu svi imali gugl glas…