GDPR - što to znači za webmastere, oglašivače, vlasnike firmi, itd

Umjesto da su kaznili Facebook napravili su ovaj smijesni zakon na sto stranica koji će biti nemoguće sprovoditi i uzrokovaće mnogo negodovanja kod građana kao i pad profita kod mnogih firmi u EU.

GDPR je donesen prije 2 godine s rokom primjene dvije godine. Rok je istekao i sad imamo to što imamo :frowning:
Situacija s Fejsom se dogodila nedavno.

Situacija s FBom se nije jednom desila… bilo je toga i dosta u proslosti (samo nije bila ogromna stvar kao zadnji put)… I to je uticalo na GDPR dosta

Vjerojatno je…

Ne znam je li neko već postavio link, nisam pratio čitavu temu, ali evo nešto što sam pronašao i čini mi se kao jako dobra stvar…

https://www.cookiebot.com/en/

Ma to sa Fejsom je bila samo šarada, malo zabave i zavodjenje masa da pomisle u fazonu: ‘‘A pa vidi kako Marka drndaju, niko nije poštedjen’’ a zapravo ti giganti rade u sprezi i ništa nije tu slučajno. :slight_smile:

2 Likeova

U najgorem slučaju, ako i dobijem kaznu, maksimalna je 4% godišnjeg prometa. :smiley: Obzirom na moj smješno mali promet, mislim da se zakonodavci nemaju vremena niti im se isplati zamarat samnom, pokraj grdosija kao što su Google, Facebook, Apple, Microsoft, itd…

Hipotetski, ako zarađujete $2000 mjesečno što je sasvim solidno za domaće pojmove, to je $24000 godišnje. 4% od toga je $960. Pa čak i da je duplo od toga, mislim da je to mrvicu manje od…

Peter Thiel je izjavio kako je ovo odgovor, odnosno napad EU na uspješne tehnološke firme iz US, jer ih mi nismo sposobni stvoriti.

A ako bas zelite biti u skladu sa GDPR, meni je pomogao ovaj webinar


I nemojte zaboraviti dokumente “imenovanje DPO-a” i “klasifikacije osobnih podataka” tamo piše tko pazi na bazu podataka, gdje se nalazi, tko sve ima pristup, od čega se sastoji, itd… Ako ste firma u HR, to morate imati u slučaju da AZOP pokuca na vrata.
1 Like

Jedna dobra stvar vezana za GDPR - mail od Namecheap-a:

How do I get my FREE WhoisGuard?
WhoisGuard will be added to the shopping cart automatically with each eligible domain registration or renewal, and it will be enabled by default. You won’t need to do anything extra in order to have privacy protection on your website.

1 Like

Postoji li kakav primjer kako dokument o klasifikaciji podataka treba izgledati? Hvala.

Prije svega, htio bi se ograditi od toga da sam neki GDPR stručnjak, pravni savjetnik i ovi dokumenti kao tavki su čisto informativni i mogu biti u potpunosti neispravni.

Na slijedećem linku su 2 filea. Jedan je za imenovanje DPO-a (ako je mala tvrtka, onda je to direktor tvrtke), s time da:

Does my business need to appoint a Data Protection Officer (DPO)?
DPOs mustbe appointed in the case of: (a) public authorities, (b) organizations that engage in large scale systematic monitoring, or ( c ) organizations that engage in large scale processing of sensitive personal data (Art. 37). If your organization doesn’t fall into one of these categories, then you do not need to appoint a DPO.

Drugi dokument je o klasifikaciji podataka koji je tražio @dmitrecic .
https://webmaster.ninja/docs.zip

Ugl, ne mogu ponudit puno odgovora vezano uz GDPR, al jedan od mojih proizvoda je vezan uz WHOIS koji je prošao / prolazi gadne promjene, pa sam bio primoren malo pripaziti na tu temu.

1 Like

Hvala na dokumentima!

Da li neko zna kako rešiti ove promene koje se tiču GDPR-a za Adsensa, odnosno perzonalizovanih i nepersonalizovanih oglasa, koje su danas stigle? Koliko razumem potrebno je dodati ovaj deo koda
(adsbygoogle=window.adsbygoogle||[]).requestNonPersonalizedAds=1 u postojeće kodove oglasa ili grešim… Da li je neko upućeniji?

Stigla obavjest od Adsense i mene isto zanima. Šta i kako sada.

Ja mislim da ne mora ništa tu da se radi ni dira, u tom slučaju bi trebalo ostati sve kako je i do sada, tako je pisalo u tom obaveštenju koliko se sećam da sam video.
Pogotovo za webmastere koji nisu iz EU.

Malo na temu :stuck_out_tongue:

2 Likeova

Bez%20naslova

EU regulativa uzima danak :smiley:

1 Like

Pozitivno je što smo dobili besplatan Whois Guard i jer smo malo zaštićeniji od spam mailova. Sa ostalim su me baš namučili dok sam svakom klijentu podesio policy po specifičnim potrebama.

Preporučujem članak na ovu temu koji ukratko objašnjava suštinu GDPR-a i ono što smo dužni napraviti:

a ovo ludilo?

Ovakvi nam donose GDPR, strasno.

1 Like