Gemius će naplacivati portalima

[quote=“brana”]Budite sigurni da će se EPH vratiti već idući mjesec :wink: Njima nije problem plaćanje već nešto drugo, a ovo je samo jedna metoda pritiska da se te stvari koje nisu baš najbolje postavljene u startu isprave.

I da ne bude zabune - alat poput Gemiusa je potreban, mora postojati neki standard, sva razvijena tržišta koriste nešto slično. Druga je stvar što kod nas ne postoju konkurencija na tom području, pa je Gemius takav kakav je i radi to što radi… :/[/quote]

Ako EPH izvrši pritisak na Gemius i EPH se vrati, kako će više Gemius moći reći da je mjerenje neutralno?

i ako EPH uspije onda će svi veliki izvršiti pritisak :wink:

Tvrdnja da je Audience lista bez EPH ništa je u najmanju ruku smiješna. EPH-u više treba Audience nego obratno.
Brana je dobro rekao. Nije EPH-u problem platiti nego nešto drugo.
Najveći problem na cijelom marketu, pa tako i sa top portalima, je taj što svako misli da je iznad drugoga po posjećenosti. Riječ je samo o mentalitetu.
Istina je da nedostaje konkurencije Audience istraživanju, ali one kvalitetne :).
Svi se samo žale, svi bi nešto drugo ali istina je da nitko drugi to nemože složiti jer doista nemaju software za to. Da se sada pojavi neko drugo istraživanje i zamjeni Audience, nakon x mjeseci bi se opet svi žalili jer bi se opet pokazala istina o tome gdje je tko po posjećenosti.
Plaćanje za sudjelovanje u Audienceu naravno ne odgovara malim / srednjim sajtovima koji nemaju korist od npr agencija, ali oni bi sami trebali biti toga svijesti i pronać drugi model zarade.
Ako ja sa svojim sajtom koji ima 20.000 hrv uniqova nemogu dobit dio kolača za DISPLAY oglase, zašto bi ostao u audience istraživanju i plaćao bezveze parsto eura?
Naravno da si neću dozvoliti dodatni trošak.
Ključna stvar je da ljudi shvate ŠTO je to što bi im moglo donjet zaradu, dakle svoj model. Jesu li to display oglasi, affiliate ili nešto deseto.

Također IMHO, svi manji sajtovi koji misle zarađivat od display oglasa nemaju prevelike šansem kod agencija. Bolje da se udruže u network (kao adnet npr).

Kod AdNet-a je problem što i za ovo malo sajtova u mreži nemaju dovoljno kampanja. A i te kampanje što se ostvare uglavnom “pojedu” dva ili tri najveća sajta, a ostalima mrvice.

da da… jutarnjem i slobodnoj treba neki gemius da bi nasli oglasivace, a gemiusu ne treba EPH s kojim je nestalo 20 portala s audience top ljestvice :rolleyes:

Kod svih je to problem.
Za portale s manje od 200.000 otvaranja mjesečno stvarno nema smisla biti u nekoj agenciji.

Ja u jednoj agenciji u 12 mjeseci zaradio 1300kn, kad makneš sve poreze ostane goli k****. To je zarada, a imao sam na tri banera oko 2.25 milijuna prikaza.
Od adsensa sam dobio nekoliko puta više
Od jednog prodanog linka stranom kupcu sam dobio toliko.

Stvarno nema smisla biti u agenciji. Za 2.25 milijuna prikaza bi vjerojatno tu na forumu našao kupca za 2000kn i to keš u ruke.

I gdje da ja onda vidim korist u gemiusu?

Pa da. radi se općenito o lošem stanju u online oglašavanju, a koristi od toga imaju samo 30-ak velikih. Gemisu je s ovom naplatom došao da zabije zadnju čavao u lijes malih web odredišta. Nisam sklon teorijama zavjere, ali mislim da je to u neku ruku i bio cilj. Okrupnjavnje biznisa i kapitala.

kao što je već rečeno, moš mislit :wink:

po meni je puno veći problem u sukobu interesa, EPH prvenstveno zarađuje na tisku pa oglašavanje na internetu je u biti sam sebi konkurencija, pogotovo pošto je velika razlika u profilu onih koji radije kupuju novine od onih koji ih radije čitaju on-line, znači ako uvališ on-line oglašavanje nekom tko se oglašava u novinama efekt može biti nikakav i naravno obrnuto

naravno čitavo tržište kod nas je u banani, a web kao zadnja rupa na svirali najgore prolazi… :frowning:

@SteelMaiden i @Ivan Bajlo
Iznenadio bi se:). Pogledaj šta se vrti od oglasa na EPH mreži sajtova.
20 Portala ima EPH? Ajde mi nabroji bar 10 (poddomene jutarnjeg nemoj računat kao drugi sajt).

Svi mi koji ne vidimo korist od Audienca, guess what. U potpunom smo pravu i zato smo izašli jer nam netreba dodatan trošak.
I da sada dođe neko drugo istraživanje, IMHO opet bi se dogodila ista stvar, nebi imali koristi od tog drugog istraživanja i onda bi pljuvali kako i to istraživanje nevalja jer nismo dobili kampanje od agencija.
Uostalom svi pričate kako treba nešto drugo. Ok, lako je trkeljat… izvolite i dogovorite se i složite to nešto drugo!
Ja sam prekasno shvatio (hvala Bogu da sam uopće shvatio :D) da imati web stranicu ne znači ništa, pa čak i srednje posjećenu. Danas zbilja svatko može dić sajt, a među postojećima IMHO ima previše konkurencije. Ciljati samo na display oglase i loviti agenciju je no no way.
Kad sam to shvatio i počeo samostalno raditi na drugim modelima za prihode, guess what, zaradio sam novac koji vjerovatno sa agencijama nebi nikada.
Ako radiš sajt za adsense, šta će ti Audience :)?
Od 300 sajtova u Audienceu ako njih 30 ima korist od liste onda je to dobra brojka.

Mnogo je faktora zašto je tržište banana.
@Ivan Bajlo
Dobro si rekao da je tiskovnim izdavačima online izdanja konkurencija samome sebi.

  • Kriza je. Rekao bih da je našu “industruju” kriza zadnja uhvatila ali moralo se i to dogoditi. Svi su u banani i svi imaju ogroman pa prihoda.
  • IMHO u svakoj niši ima gro previše sajtova

Vi sa svojom web stranicom ne želite zaradit novac?
Činjenica da Gemius - Valicon želi novac od sajtova za sudjelovanja u Audiencu je sasvim opravdana.
If you dont like it, dont participate. But then, don’t say bad words because you didn’t get a lollipop. Lets be honest!
Facebook zarađuje na temelju vaših privatnih podataka, google analytics temeljem podataka na vašem sajtu, Audience temeljem socio-demo podataka.
Na kraju krajeva sve je ovo posao, zar ne?

Trebali su se i zadržat na tome…

Firme koje si mogu priuštiti oglase na EPH mreži su dobro poznate pa ako nemaju neku kampanju u toku… vidi T-mobile ima akciju… :wink:

Čak me ne bi iznenadilo da u potpunosti pređu na pretplatu jer treutno se samo opterećuje server bez neke prevelike koristi, Novi list odavno besplatno stavlja samo uvod, a i Jutarnji već duže vrijeme skraćuje vijesti.

Mi smo relativno rano skužili da od svega ne bu bilo ništa pa smo na kraju pokrenuli vlastitu firmu koja je praktično jedini oglašivač na našem portalu. :cool:

[quote=“Artanis”]+ Kriza je. Rekao bih da je našu “industruju” kriza zadnja uhvatila ali moralo se i to dogoditi. Svi su u banani i svi imaju ogroman pa prihoda.

  • IMHO u svakoj niši ima gro previše sajtova[/quote]

Samo što je kod nas sve naopačke, na zapadu je kriza natjerala oglašivače da se više posvete internetu kao najprofitabilnijem načinu oglašavanja, pogotovo Facebooku gdje uz malo vještine 90% posla obave sami fanovi.

Broj sajtova po nišama je nebitan, svakoj ozbiljnoj firmi to je zanemarivi trošak naspram mogućnosti zarade pravilno postavljene kampanje, naravno kod nas je problem što se rijetke niše mogu pohvaliti da većina firmi imaju funkcionalne web shopove (ni mi nismo izuzetak :o), a bez toga internet oglašavanje nekako pada u drugi plan jer niti se može napraviti partner program ili niti kvalitetno pratiti efekte oglašavanja na prodaji.

Samo što prva dva to meni (za sada) ništa ne naplaćuju. :wink:

Iz Gemiusa izlaze Croportal, Story i Klik

nakon EPH možemo očekivati izlazak većine tiskanih medija jer svi oni na webu ne zarade ni za kikiriki u redakciji :frowning:

možda se Gemius planira privatizirati pa mu prvo treba smanjiti vrijednost? :rolleyes:

[quote=“Artanis”]

Vi sa svojom web stranicom ne želite zaradit novac?
Činjenica da Gemius - Valicon želi novac od sajtova za sudjelovanja u Audiencu je sasvim opravdana.
Na kraju krajeva sve je ovo posao, zar ne?[/quote]

Ali razlika je što se sve osim Gemiusa ne plaća!!!

Naravo da svi žele zaradu, ali…

Da Facebook počne naplaćivati korisnicima misliš da bi ljudi ostali? Ili googlu da moraš mjesečno platiti za postavljanje njegovih oglasa na svojoj stranici?! Oni prodaju naše podatke! Tko je kriv Gemiusu što to nije uspio!

Isto tako web stranica / portal koja ne može zaraditi od oglasa šta misliš da počne korisnicima naplaćivati čitanje?! Ima logike, ali da li bi imao taj portal imao više posjetitelja?!

I neka se javi bilo tko tko je imao koristi od Gemiusa?! Ne oni koji se nadaju da će jednom imati!
Mislim da je prednost Gemiusa bio taj što je besplatan, št su se svi mogli uključiti i davao je kakav takav pregled situacije! Što znači lista s 50 portala koji su platili da budu na njoj!!!

@Ivan Bajlo
U pravu si, ne naplaćuju!
Gemius naplaćuje jer ima drugačiji poslovni model.
Mislim da će se EPeHa i slični vrlo brzo vratiti u istraživanje.
To valjda top portali rigaju vatru. Kada vide da im je konkurent ispred njih odmah se zale na sve i svasta i izlaze van, a dok su oni ispred konkurenta, onda im je sve super?

@joj_ne
Koliko ja znam, Gemius prodaje .gem fajlove:)

Nekima je problem platiti (malima, i to je logicno i vec smo zakljucili da je takvima najbolje izaci), nekima ne odgovara metodologija mjerenja iako je ista za sve, nekima ne odgovara to sto su tamo di jesu, a konkurent bolje rangira. Id say its all politics.

Ovo što ti spominješ za naplatu sadržaja i slično su jedna povezana i duboka tema o kojoj bi se moglo raspravljat dugo vremena…

Intervju je kamilica, komentari su za igrače

[quote=“trnac”]Intervju je kamilica, komentari su za igrače


[/quote]

žešće ego-tripanje :slight_smile:

Osim snajpera i digitalne mreže koja još alternativa postoji? hvala!

Trenutno ne postoji ni jedna. Možda mi (rep.hr) izađemo s jednom u dogledno vrijeme, a doznao sam da još netko dolazi, ali ne znam tko. (MediaPuls ima mogućnost izrade takvog alata, možda su oni, možda nisu)

[quote=“trnac”]Intervju je kamilica, komentari su za igrače


[/quote]

bogami istina