Glava vas uništava - 7 toksičnih stavova koji uništavaju vaš uspjeh i projekte

Originalna objava: Glava vas uništava - 7 toksičnih stavova koji uništavaju vaš uspjeh i projekte

Imate li ponekad osjećaj da ne ostvarujete sve ono što biste mogli ostvariti? Čini vam se da su svi drugi uspješniji od vas? Niste sigurni jeste li na dobrom putu i što je to što uništava vaš uspjeh? Glava vas uništava! Ovo je rečenica koju bi trebali zapamtiti svi, pogotovo oni koji osjećaju da ne…

2 Likeova

Što vas najviše sprječava da budete bolji i uspješniji?

  • Manjak vjere u svoje sposobnosti
  • Strah od izlaska iz komfor zone
  • Okolina koja vas ne podržava
  • Strah od premalo znanja i sposobnosti
  • Žudnja za sek*om, hranom i ljenčarenjem
  • Nedostatak fokusa i strpljivosti

0 glasaći

Manjak vremena

20 znakova

1 Like

Nisi li ti jednom rekao da kod baze ne želiš ništa automatizirati?

Manjak vremena se pobjeđuje upravo ulaganjem u optimizaciju i automatizaciju redom svih životnih procesa koje možemo unaprijediti… što doduše iziskuje da moramo “danas” uložiti više vremena, ali naknadno se sve to višestruko vrati.

I takav pristup bi okarakterizirao planiranjem… kada svjesno trošimo višestruko više svog vremena nego što bi uobičajena dnevna norma od nas zahtjevala… ali činimo to planski jer znamo da kroz period od xy vremena će ukupna bilanca utrošenog vremena biti pozitivnija nego da nismo prvo uložili to vrijeme u optimizaciju i automatizaciju nekog procesa.

Baš sam primjetio da mnogi neće investirati niti par sati ili dana da nešto optimiziraju, a realno ako treba grijati stolicu i godinu dana da se nešto unaprijedi, vrlo često je to sasvim isplativa vremenska investicija.

Samo ulaganjem vremena za oslobađanje vremena se može postići progresija u “imanju vremena”

Gurajući uvijek isto “brdo” ispred sebe, kad tad se ostaje na izmaku snaga…

@tempoit … super tekst. :wink:

1 Like

@trnac Baš i ne volim kad mi se ljudi u mom životu opravdavaju frazom “nisam imao vremena” :hugs: Jer nemam vremena zapravo znači - nije mi prioritet. Za važne prioritete se uvije nađe vremena, a ako nešto nije prioritet nećemo za to stvoriti vremena jer nemamo dovoljno želje za osloboditi vrijeme. Tako da kad mi netko kaže “nisam imao vremena” u glavi odmah imam misao “ok, nije ti to bio prioritet. ne moraš lagati” :grin:

@bozoou hvala na pohvalama :hugs:

Otprilike jeste tako… Ali… imam dvoje djece i kad radim npr do 17:00 ja nemam vremena ni za šta drugo osim da poslije posla jedem, odmorim i družim se s djecom i ženom… Odnosno, neke mi stvari nisu prioritet, npr možemo otići povremeno na kavu, recimo jednom sedmično ali ne svaki drugi dan, i to osobe koje nemaju nikakvih obaveza često me razumiju.

Što se tiče posla, nekad je teško iskombinovati i stići na 100 strana, jedino kad bi dan trajao 40 sati. :smiley:

Koliko traje dan je irelevantno. Ako bi imao dan od 40 sati i nakrcao ga obavezama od 20 sati, opet si tijesan sa slobodnim vremenom.

Danu od 24h ništa ne fali, a naš utjecaj je koliko smo ga zakrčili sa obavezama … koje naravno dolaze i iz nužnost … no isto bi vrijedilo i za dan od 40h.

No nismo dan zakrčili samo sa obvezama koje dolaze iz nužnosti, nego smo ga zakrčili upravo onime čemu dajemo najveće prioritete.

Nitko te ne spriječava da dva dana percipiraš kao jedan … pa ćeš imati dan od 48h. No ništa se time ne mijenja.

Vremena imaš koliko ti traje život (barem vremena koje ćeš provesti u ovom tijelu) … a duljina dana neće tu računicu (koliko vremena imaš) promjeniti.

Stoga treba znati što se u životu želi postići, a onda pojedini dan opteretiti obavezama sukladno tom cilju.

Nista :wink:

… sjećam se jednog tvog teksta (barem mislim da je bio tvoj) … slično ovako motivacijski … i jedna stavka me je baš brutalno osvjestila o jednoj mojoj mani. Bilo je nešto tipa da ljudi uobičavaju odgađati bitne stvari, a prvo se baviti manje bitnima… dok treba obratno. Prvo napadati najbitnije.

Baš sam se u tome pronašao da sam to masu griješio i mogu reći da mi je ta “sitnica” od savjeta puno pomogla. I cijeli tekst je bio pun dobrih savjeta, ako ga mozes iskopati, bilo bi cool. :grin:

2 Likeova

Jeste kako nije… isto bi imao vremena bez obzira dal dan traze 12 il 36 sati

@bozoou Da, lako moguće da sam ja to napisao :smiley: Mada koliko vidim još uvijek nisam u potpunosti savladao gradivo i još uvijek ponekad stavim manje bitne zadatke naprijed. Al ajde, čini se da se popravljam kolko-tolko po tom pitanju. Drago mi je da je savjet i tebi pomogao.

@simeon možda bi zapravo bilo bolje da imamo 730 dana u godini trajanja 12 sati, nego li 365 dana u trajanju 24 sata :smiley: zamisli tempo: 4 sata spavanja, 4 sata rada, 4 sata druženja s najmilijma… meni se to čini puno produktivnije i bolje nego ovako 24 sata u komadu :wink: ovako se u 24 sata previše umorim pa nit sam produktivan popodne niti opušten u potpunosti

Za one koji nisu samci osim spavanja, posla i druzenja postoje obaveze i van posla, tipa jedno dva sata dnevno brige o drugima (ovo ako nemaju malu djecu, inace dosta vise). Te ako nije neko duzan da ti sluzi trebalo bi i spremiti jelo, a i oprati, i ocistiti za sobom a i sebe. I plus obavezno jedno sat vremena bavljenja sportom (pripreme i tusiranje poslije vec ukljuceno), ima opsirnije u onom topiku.

E i kad se od tih 12 sati gore, oduzme sve ovo ovdje - eto nam ga pregrst vremena za uspjesan projekat.

1 Like

Ti “life coach” savjeti zvuče dobro, ali nije sve baš tako jednostavno. Ja recimo ne volim biti isprogramiran. Recimo banalni primjer, hoteli me ne zanimaju ako nije all inclusive jer bih inače ostao gladan. Doručak u točno određeno vrijeme? Da ne bi! Da ja na odmoru gledam na sat i imam stres radi toga. Dosta mi je što moram gledat na sat za kupovinu jer se ne smijem sjetit da mi nešto doma fali iza 10pm jer tad većina dućana zatvori.

Izlazak iz komfor zone je potreban za neki veći uspjeh, ali možda je ključan fokus. Svi mi koji radimo na Internetu lako izgubimo fokus ako si to dozvolimo. Sve ti je na par klikova. Ja često nešto istražujem u vezi trenutnog posla, pa završim na nečem skroz desetom jer dok sam istraživao, nešto me podsjetilo na nešto, pa sam išao to “brzinski” pogledati ili istražiti, pa sam na tome zapeo satima :slight_smile: Onda se želiš vratiti na originalan posao, ali si već preumoran ili želiš malo izaći i prođe još jedan dan :slight_smile:

Meni je često dan prekratak, ali dan mora imati period za spavanje i za odmaranje. Možeš “krasti” ili “produljivati” dane tako da produljiš i prijeđeš u idući dan, ali to je varanje samog sebe jer je prošli dan prošao i nepovratno otišao.

Mislim da je ključ fokus kada radiš. Ne smiješ si dopustiti da odlutaš, ili da si preumoran ili dekoncentriran. Ja si pomognem sa Monsterom :slight_smile: Stvarno mi poboljša kognitivne sposobnosti. Da je zdravo piti pola litre Monstera svaki dan, sigurno nije! Čak mi se počeo vrtit po glavi i Adderall. Nisam još probao i ne preporučam nikome jer sigurno ima negativne nuspojave koje se ne spominju. Ali ne pušim travu još od vojske, više niti ne pijem koliko prije, pa imam mjesta za neki novi porok :smiley:

To sam baš jučer čitao. Jutarnji i večernji objavili, u slično vrijeme. Odvratni propagatorski mediji vjerojatno dobili “uputu” da malo propagiraju drogu onako zamotano u celofan. Ne preporučam, ali sebe možda neću štedit :slight_smile: Evo sa istraživanja nekih medical marijuana domena jučer, završio preko canna teme na ovim člancima o Adderallu, pa onda i ovdje na forumu. Danas ima još dosta važnih stvari, pogotovo oko 8pm, pa bi dobro došlo nešto za zadržavanje fokusa :slight_smile:

A što se tiče vjere u sebe i samopouzdanja, moja izreka je “Mogu postići sve na što mogu utjecati”. Nije važno koji je cilj, ako možeš na bilo koji način utjecati da nešto ispuniš, onda je moguće (ne mogu utjecati da mi narastu krilu pa da počnem letit, ali mogu utjecati na to da naučim što treba znati za biti pilot i uz malo guranja mogu i u ovim godinama postati pilot borbenog aviona, ali nemam nikakav interes za to pa niišta od toga :slight_smile: ). Bilo to postajanje predsjednikom SAD-a ili skupljanje milijun pratioca na Instagramu. Druga stvar je koliko nešto jako želiš i koliko si se spreman truditi :wink:

Slična iluzija se stvara oko bitcoina kad netko kaže: “Kako 1 btc može vrijediti 1000$” (il koliko već)

No 1btc je imaginarna veličina, tj samo mentalna slika koja nastaje ako ukupni volumen BTCa podijelimo na 21 milijun djelova.
Mogli smo se tako dogovoriti da ukupni volumen dijelimo na samo 21 dio … pa bi po tome jedan dio vrijedio “1 000 000 000$” … no ništa drugačije nebi bilo, osim što bi se netko još više čudio kako može 1btc vrijediti toliko.
S druge strane, mogli smo ukupni volumen podijeliti na još više dijelova, pa bi možda 1btc bio tu negdje ekvivalent kao 1$.
Kako god, 1btc je samo mentalno zamišljen dio neke cjeline … a ta cjelina je ono što postoji, ono što ima vrijednost o kojoj možemo raspravljati zašto je ovolika ili onolika.

Isto tako o duljini života, možemo raspravljati koliko je on dugačak, koliko se toga u njemu stigne napraviti … u želji da više napravimo ima smisla zaželjeti duži život…
… a duži dan, heh … velim, potpuno je irelevantno hoće li život biti podijeljen na ovoliko ili onoliko dana.

Ako bi se već osvrtali na dužinu dana, onda je jedino razumno zaželjeti: " Uh, kad bi barem bilo potrebno 6h sna na 40h, umjesto na 24h"

…jer jedino ako se promjeni omjer budnosti/spavanje … tek onda unutar nekog vremenskog intervala se stvara više iskoristivog vremena.

Možda netko na to misli kad zaželi duži dan … no niti onda nije potreban duži dan, nego jednostavno manje spavanja … pa bi se ta želja mogla izraziti kao: “Da bar mogu spavati samo 4 sata dnevno” (na već postojeću duljinu dana)

…jer uostalom, ako želimo duži dan… to po sebi implicira proporcionalno i duže spavanje…pa ni po tom pitanju duži dan ništa ne donosi, ako izričito ne izrazimo da bi mi voljeli da možemo kraće spavati.

Od svega ostalog kako je dan bukiran, sve je to došlo od nas… tako da je potpuno nebitno jel on traje 24h ili 48h.
Da je duži, naprosto bi ga više bukirali … a ako misliš da nebi? … pa zašto si onda ovaj dan od 24h bukirao toliko koliko si ga bukirao? … simple as that.

A dan naravno bukiramo iz određenih razloga… ne tek tako iz razonode.

Naprosto smatramo da je vrijedno za nas da vrijeme iskoristimo umjesto da ga potratimo.
Svako dobro iskorišteno vrijeme stvara nekakvu pozitivnu budućnost za nas … ili smo stvorili materijalnu korist, ili smo stvorili socijalne odnose ili smo uzdigli djecu …itd… svako od toga će olakšati našu budućnost.
Dok svako neiskorišteno vrijeme ne stvara nikakvu budućnost, samo daje kratki privremeni mir “opustanje” … no otežava budućnost izostankom dobara koji su mogli biti stvoreni.

Kako smo mi ljudi racionalna bića, sposobna planirati … težimo da si olakšamo budućnost i zato se konstantno “gazimo” u sadašnjosti, za bolje sutra.

Nema to veze sa duljinom dana što smo u strci, to je naš svjesni odabir da u dostupnom vremenu napravimo što više. Da je duži dan, mi bi se opet gazili u skladu s raspoloživim vremenom u želji da si što više olakšamo budućnost.
Tj. onaj koji se nebi gazio… taj se ne gazi niti sad. Nije dan kriv.

Suma sumaru … više vremena nam neće dati duži dan, nego jedino bolje planiranje i iskorištavanje vremena koje nam je dostupno.

Frend mi dao nekoliko tih tabletica … ja probao tek pola tablete i bez obzira što je efekt bio poprilično moćan (valjda), nisam više uzeo niti jednom.

Mada sam si to ostavio pod todo da izučim bolje materiju pa možda da se i boostam povremeno ako ne nađem neke razloge protiv.

(A bilo je to prije cca 4g … a još čeka, valjda me nije sila, haha)

Mada … ne vidim baš neku poantu u tome ako si podigneš tipa radni kapacitet 10% i sad ti kao taj dan obaviš 10% više posla. Tako nešto me nebi zanimalo … no ja osobno sam imao bolje iskustvo od toga.

Taj dan pod piulom sam jednostavno odlučio “pametnije” raditi i funkcionirala je tehnika koju sam odlučio primjeniti. No tu tehniku ja i nakon tog dana primjenjujem i radi i danas … hoćem reći taj dan sam se osvjestio nekih novih stvari i dobio značajan benefit na duže staze.

Jedino i dan danas ne znam jel to placebo efekt bio, ili je stvarno piula pomogla. No saznat ću već. xd

P.S. Neće ti baš tijelo lako oprostit svaki dan pol litre Monstera … mani se toga.

Možeš si sam napraviti. Ja probao… nije bilo tako ni loše.

  • dizanje u 5
  • hladan tuš… pa rokanje do 12. (U podne sam imao već skoro 8 sati iza sebe, super feeling)
  • onda klopa pa spavanac od sat … sat i pol, ne više.
  • nakon toga malo free time … trening, nešto
  • onda od spavanca i treninga skroz resetiran sam udarao po još jedno 6 sati od 17.00 - 23.00
    Uz popodnevni power nap … dovoljno mi je bilo navečer spavati od nekih 23.30 - 05.00
    Znači ukupno sam imao uvijek negdje 12 - 13 odrađenih sati… i relativno normalne glave bio u bilo koje doba. I to je bilo baš nedavno i sve si mislim da ću se vratiti u taj ritam.

Dok ovako (bez podje) isto nalupam 12, 13h dnevno, ali mozak bude navečer kaša … budem nesposoban i govoriti. xd.

Treba bit talenat pa toliko napisat a nista reci :smiley: vise vremena = vise vremena

2 Likeova

monster i cigara i budeš prepametan i prespreman za rad, ali nikako izjutra :slight_smile: čini mi se da si prilično podložan za postat zavisnik. sa FM se teško skidaš a kamoli ćeš sa tableta ako ih kreneš derat.

zar ti nisi raskrstio sa monsterom? reče ti da si pročitao neki tekst koji povezuje monster piće sa đavlom ili tako nešta pa si zbog toga ga batalio.

pošalji mitoku, isteće im rok trajanja

da, ni ja ne vidim smisao ako se podiže radni kapacitet za 10 posto jer evo recimo u mom slučaju moj trenutni radni kapacitet je 0h0m i ako pomnožimo 0*0.1=0 dakle bukvalno ništa ne dobijam. možda bih eventualno brže kucao ovakve genijalne postove

aj ti mi reci kako on da se koncentriše bez monstera i cigare? nea šanse.

znači nacisti su ljude manje tjerali da rade. ču 12-13 sati

1 Like

Sigurno nije zdravo. Dovoljan razlog protiv, ili nije? :smiley:

Ne bi ni meni bilo zanimljivo obaviti 10% posla više, ali mi je recimo zanimljivo ne napraviti neku grešku radi dekoncentracije ili samo imati energije za rad i ako sam prije “boostanja” umoran.

Znam, ali da se idem čuvat od svega, odselio bih u Alpe :wink:

Prva cigareta obavezno na tašte, ali Monster ipak ne prije prvog jela :wink: Sa FM-a sam se skinuo. Kupio zadnji, ali nisam ga niti pokrenuo jer znam kud to vodi :slight_smile:

Dobro se sjećaš :smiley: Da, trajala je apstinencija nekih 2 mjeseca, ali onda sam smislio “rješnje” :slight_smile: Prvo sam lijepio naljepnice po limenci, a onda sam počeo navlačit čarapu na svaku limenku, ona stopalica, taman kao da je rađena za “obući” limenku :wink: Ne vidi se ništa od tih znakova :smiley:

Imam hrpu monitora i na svakom uvijek hrpu otvorenih tabova. Nema šanse to sve pratiti bez barem Monstera :slight_smile:

Ali ovo za tablete…ima tu i djece, pa da jasno kažemo, to je štetna droga! Privremeno djeluje pozitivno, ali dugoročno je sigurno negativno.

mitok dere monster :slight_smile:

3 Likeova

:smiley:

Ne sliči mi ovaj baš, ali Monster je slično zabarikadiran :wink: A fini mi je, a i koristi :slight_smile: Meni puno bolji od Red Bulla.