Google algoritam apdejtovi

Prvo pade pa se ugasi posve :smiley: mala dva sajta al greota, pogotovo sto je ovaj jedan na engleskom i dosta se radi na njemu…

Jedino kontam da se palo pod spam zbog keyword stuffing, koji realno ne postoji, tj nije se uopste pazilo na to nit dodavalo tamo gdje mu nije mjesto. Ne znam sta bi drugo moglo biti u pitanju.

Format clanaka je u fazonu:

“vrste medvjeda”

h2: mrki medvjed

“mrki medvjed je medvjed koji moze da nasraste xxxx i yyyy…”

h2: grizli medvjed

“grizli medvjed je xxx yyt itd itd”

Kontam da ovo uopste nije spamovanje kljucnih rijeci? bukvalno vecina tako radi u ovoj nishi

1 Like

Ma kakvi, ja jednostavno mislim da je Google malo pobrkao lončiće… Dosta sajtova vidim da je u padu (uključujući i moj), a dosta tu vas zna da se ja većinom držim Income School metode i da uopće ne gledam toliko na keyworde, LSI-e i slično, već pokušavam što prirodnije pisati i opet je pao… Jebiga…

Jedino mi pada napamet onih 4-5 članaka što sam napisao uz pomoć AI, ali neće cijeli sajt pasti radi tih par članaka koji se svakako nikada nisu rankirali kako Bog zapovijeda.

Ja ću se pokušati praviti da se nije ništa dogodilo i pojačati izgradnju backlinkova… Imam preko 150 članaka i mislim da ne trebam više forsirati s te strane, idem raditi na authoritiju koliko mogu (iako ne planiram ništa pretjerano)

Osim ako nije writer koristio AI ili je Google detektovao da je odnekud iskopirao sadrzaj.

A kako si radio s AI? Ako mozes malo opisat proces

A pazi ovo, ima onaj vrag na sajtu da se gleda dal ima igdje stogod kopirano, to bi trebalo rjesit problem sto se kopiranja tice, jel tako?

Ne znam sta su to spam sajtovi ali vidim da gugl isto spamuje tako sto u pretragama za neku rec izbaci totalno nevezan sajt na prvu stranu,
Ukucam prodaja prozori i vrata a on mi prikaze sajt koji ima tekst sa nekom pricom u kojoj se spominju da je zena otvorila ujutro prozor i vrata.

Ma radio sam tako što bi pustio njega da napiše štogod, pa bi odradio fact checking, promijenio što ne valja i to je to. Iskreno, u startu sam mislio da je super što sam bio i pisao ovdje na forumu, ali sam brzo odustao jer sam vidio da AI alati mogu napisati kvalitetan članak samo na teme koje su popularne i koje su već jako dobro odrađene, u suprotnom počne pisati nebuloze. Tako da, brzo sam odustao iako me u startu uhvatio hajp za AI writere.

Na primjer, ja bi mu pet puta zadao naredbu da nastavi pisati, a on bi opet pisao ono prvo, samo u malo drugačijem odliku, blago rečeno da sam ispalio… Ne preporučam ukoliko pišete teme koje nisu dobro istražene na internetu. Zapravo, ne preporučam uopće osim ako vam je kvantitet važniji od kvaliteta.

2 Likeova

Tako i ja to vidim… ako je nesto komplikovanije odma ubacuje neku salatu rijeci, nista s nicim nema veze :smiley: Al za neke teme je ok

Jesi to koristio copy.ai?

1 Like

Isprobao sam više servisa, uglavnom pokupio Trial verzije i isprobavao… Jedino sam Jarvis (jasper) bio kupio jedan mjesec… Mislim da mi je baš copy.ai najviše odgovarao

Na koji način bi Google mogao skontati da neko koristi AI za tekstove? Ne mislim naravno na neki bezveze AI tekst, nego dobro prilagođen tekst.

Zadnje tri godine sam barem 1000 puta puta naletio na gomilu krš sajtova u top 10 rezultata pretrage (sajtovi na engleskom). Pritom ne mislim na neke ruske sajtove sa automatskim prevodom, nego na regularne sajtove koji pišu tekstove vezane za neku usku nišu ali su im tekstovi teški krš. Rangira se 3-4 krš sajta u top 10. Ispod njih sajtovi sa baš kvalitetnim tekstovima. Ako Google ne može to rangirati kako treba, kako bi skontao dobro prilagođen AI tekst…

Ja se sjecam na fakultetu, predmet filozofija tehnike (prva i jedina desetka na fakultetu yey) pa kad je onaj pricao i proizvodnji na traci i rucnoj proizvodnji… ono sto si rucno napravio ima gomilu nekih neispravnosti u odnosu na ono s trake, ali upravo je to i jedan od nacina da se vidi da nesto nije stiglo s proizvodne trake gdje je svaki proizvod isti.

Hocu reci da su ti krs tekstovi s greskama, takvi kakvi su, odraz necega sto je neko napisao pa makar i sa gomilom gresaka ovih ili onih, i da su cesto i te same greske jedan od nacina kako se moze razlikovat AI od normalnog teksta.

Elem, na ovakvom principu google vjerovatno pronalazi AI:

Znaci jednostavno se razlikuje ucestalost odredjenih rijeci u necemu sto je covjek napisao i u necemu sto je napisao AI. S AI tekst cesto koristi slicne rijeci i fraze jedne iza drugih. usporede se AI tekstovi i tekstovi koje su ljudi uradili i velika je razlika (negdje i ogromna) izmedju njih, jer s AI je daleko lakse predvidjeti sledecu rijec (npr za AI su sanse npr 1:30; a za ljude je 1:100), i to bi bilo dovoljno Googlu da skonta gdje je AI a gdje ne.

Uhvatice vjerovatno i sajtove gdje pisac ima malen vokabular, al boze moj, stas, tkao je kako je

3 Likeova

Moguće da je to kod mene problem…

jel koristis gramarly? meni je bas koristan…

Koristim pro, ali jbga ne moze ti graammarly basprevise pomoci za vokabar

Nema veze s vokabularom, pises i na drugom sajtu pa ga je ovaj algoritam pogurao. Ako ne vidis neki konktretan razlog, iskuliraj neko vrijeme, pa tek ako se ne vrati sa sljedecim algoritmom, mozes razmisljati o vecim promjenama.

Jedan sajt na kom su dva algoritma imala utjecaj- rijeci promijenila nisam

4 Likeova

A pokušavam iskulirati, trudit ću se hahah…

Bogatii, top!! Da se hoće ovako dogoditi bilo bi odlično

Hvala na grafikonu. Kako imam HR webove nisam znao kakav je pad u pitanju, koji je red veličine pada kada te G uhvati na zub :slight_smile:

Kod mene je baš suprotno nego kod tebe. U svibnju mi je narasla posjeta i bila je super do updatea u 9.mj. Zasto i sto se desilo, tko ce ga znat. A bas sam dodala hrpu kvalitetnih clanaka i dovela stranicu na visi nivo jer me je taj boost bas motivirao. Sad sam pala na pola od tog traffica koji sam imala preko ljeta.

Poluupanii lonćićii. Danas site za kojeg provjereno znam da koristi AI u 99% svojih članaka dobio boost cca x3 u odnosu na neki prosjek zadnjih mjesec dana.

1 Like

Jel mozes poslat u dm link do sajta/clanaka gdje mislis da je AI radio, da uporedim sa svojim AI sajtom s onim gore alatom, bas da vidim ima li razlike

Hvala Bogu pa je sve otišlo u tri lepe hahaha