Google je uništio pretraživanje interneta, Facebook je uništio internet

Ja vidim zet, wikipediju, bend tramvaj, tramvaj.rs, klub tramvaj u prvih pet, sto je zasigurno bolje od onoga sto sam spomenuo kako je bilo 2002.

Ma vidim poruku, nego sam ja kucao novu poruku, a nisam vidio da mi je edit stare poruke otvoren i onda pobrkao. Tako da ja sam napravio zajeb sa izmjenama.

Pa onda moguce i ne zele forum. Ja recimo kad trazim info o nekom pojmu, a opet ne zelim kupovinu (kontam upravo sad dok ovo pisem, da ja cesto Guglu skrecem paznju na to da necu kupovinu, hehe), kucam trazeni termin + forum. Time zelim da npr. izbjegnem fejk clanke, koji pisu pisci sa Upworka, a meni u stvari treba savjet od onih koji imaju licnog iskustva na odredjenu temu.
Ti ako zelis da ljudima prezentujes svoj forum, moras da se stavis u njihov polozaj i da im pomognes da dodju do tebe. Razmisli sta kuca neko u pretragu ko zeli da cita tvoj sadrzaj.
To je opsezna psihologija. Stvarno se covjek zapita, ko to zaboga ukuca u Google “tramvaj”, i ceka da dobije odgovor? Skroz besmisleno. Tramvaj sta?

Google je zbog mnogo cega uzasan. Licno mislim da dosta toga treba da bude sankcionisano u vezi Gugla, i da imaju ogromnu moc, a da se prva strana pretvara sve vise u njihov oglasni prostor. 7 oglasa na prvoj strani su samo djelic problema. Ali to sto ne rangiras za pojam “tramvaj”, ima veze sa promjenom profila korisnika, sa brojem sajtova na tu temu…sa mnogo cim. A ti bi trebao raditi SEO

1 Like

Google u zadnje vrijeme radi dosta dobrih stvari sto se tice pretrage bar je tako moje misljenje jer dosta forsiraju originalan sadrzaj i po meni je to jedna od prednosti koje se sto vise trebaju forsirati a ne ovi copy paste tekstovi.

Meni isto google ne indeksira ponekad brzo stranice a nekada odma kao da sam objavio FB post i licno mislim da je razlog zasto to tako rade,je da bi se uplatilo reklamiranje preko google adwords.
Svi ovi veliki portali su vecinom uplacivali pa ih zato google “voli”

Nedajbože da se vrate predgooglovska vremena!
Pamtim dobro kako je bilo mukotrpno pronaći bilo kakav konkretan podatak u vrijeme kada smo imali samo Iskonovu i Carnetovu tražilicu (Hinetova Altavista se pojavila tek krajem 90-tih) i par stranih poput Yahooa i Excitea.
Ne (samo) zato jer je bilo manje podataka on-line, nego je i do postojećih podataka (npr. kojeg datuma je Uskrs sljedeće godine) bilo teško doći.

Činjenica je da je Google postigao svoj sadašnji položaj time što je davao najbolje i najrelevantnije rezultate.
Također, činjenica je da Google zadržava svoj sadašnji položaj time što daje najbolje i najrelevantnije rezultate.

Ako netko traži pojam “tramvaj”, daleko vjerojatnije je da traži ili slike tramvaja, ili vozni red, ili vijesti o tramvajima, ili bilo što drugo osim foruma o tramvajima.
Gogle želi dati najbolje i najrelevantnije rezultate pojam “tramvaj” jer u protivnom ljudi će preći na drugu tražilicu koja daje bolje rezultate.
Dakle, ako Gogle želi dati najbolje i najrelevantnije rezultate pojam “tramvaj”, forum o tramvajima ne može biti u prvih 10 stranica rezultata.
Forum o tramvajima može biti prvi ako netko traži, recimo, “kako radi kočioni sistem tramvaja”, a na forumu postoji tema o tome.

BTW upravo sam potražio “kako radi kočioni sistem tramvaja” i gle čuda, zločesti Google kojem je glavna preokupacija da napakosti tebi i tvom forumu, tvoj forum stavlja na prvo mjesto.
Kada tražim “tramvaj”, prvi su ZET i Wikipedija.
Ja kao korisnik zadovoljan rezultatima, Google zadovoljan zadovoljnim korisnikom.

Kažeš da u doba Altaviste nije postojao SEO…
O da, postojao je SEO. U to vrijeme se pročulo da su najtraženiji pojmovi na internetu: “free”, “sex” i “britney spears”, i valjda preko 90% web stranica je u keywords meta tagu imalo pojmove free, sex, britney spears.
Logika je bila, ako netko traži free sex, pa zaluta na forum o tramvajima, istog trena će zaboraviti free sex i početi raspravu o tramvajskim pantografima.
E da… bilo mi je jasno da to nema baš nikakvog smisla, ali 90-tih sam i ja na nekim svojim stranicama imao keywords “free”, “sex” i “britney spears”. Što se mora, mora se :grin:

A sad… različiti webmasteri imaju različita shvaćanja što je to SEO.
Neki to shvaćaju kao mogućnost da pomognu Googleu da pruža relevantnije rezultate, i Google mijenja pravila igre kako bi pomogao onima koji mu žele pomoći.
Neki to shvaćaju kao mogućnost da nadmudre Google i dospiju na poziciju koja ima ne pripada, i Google mijenja pravila igre kako bi nadmudrio one koji ga žele nadmudriti.
Mnogi misle da je SEO crna magija itd.

TL;DR Google nije uništio pretraživanje interneta nego ga je učinio upotrebljivim.

6 Likeova

Dakle i ti i ja vidimo neke klubove. E sad, mene uopće ne zanimaju klubovi, što se lako može vidjeti iz pretraživanja.

Zašto mi ih onda Google nudi?

Moguće. No, moguće i da ne znaju za forum. Zašto bi i znali?

Ali i ti i par forumaša ste sad zapeli da se mora jasnije definirati pojam “tramvaj”. Zašto? Kako je prije normalno radilo, a sada ne radi? Ja vas uvjeravam da nigdje na hrvatskom internetu ta riječ nije više puta spomenuta nego na mojoj stranici.

Da, Google je realno užasan, jer ne prikazuju rezultate po sadržaju, nego po formi ili po tome tko ima više novca za reklamu. Onda se vraćam na ono što sam rekao u inicijalnoj poruci - sori, niste više tražilica, nego fakin “yellow pages”.

Što se tiče broja stranica na tu temu - opet kažem, niti jedna nema toliko puta spomenut taj pojam kao ja. Čak mi je i domena tramvaji.net zakupljena još 2006. (nisam sad prebacio nameservere, ako ćete klikati).

Ne zanima me SEO. Doći ću ja već nekako do novih forumaša. Iskreno, bolje mi je platiti reklamu na radiju ili TV-u, koliko god to nekome smiješno zvučalo.

Ovo nudi Facebook:

S druge strane, pogledajte npr. cijene na radiju i zapitajte se koliko ljudi sluša radio:

http://www.otvoreni.hr/ea/wp-content/uploads/2014/01/Cjenik_oglasavanja.pdf

Meni uopće ne izgleda suludo uložiti u radio prije nego u Facebook, pogotovo u jutarnjem terminu, kada svi idu na posao.

Sad idem offtopic ali zar se vise isplati reklamirati na radiju nego na fb?
Nikada nisam placao reklame jer sve reklamiram preko mojih sajtova fb stranica i yt kanala za dz.

Da forsiraju originalni sadržaj, onda bi moj forum kotirao na prvom mjestu, jer se dnevno unese više originalnog sadržaja nego na pola portala, koji najčešće prenose HINA vijesti i slično.

Nije OT toliko. To je moja teorija. Možda sam u krivu, ali uopće mi se ne čini suludo.

Nije samo trazilica unistila pretrazivanje,evo i yt polako isto to radi,nema video snimaka odma u pretragama.
Tako i FB smanji reach svi oni to rade da bi se placale njima reklame.

Nije subjektivno jer npr. za dosta tehnickih pojmova na prvoj stranici izbacuje clanke od niti 500 rijeci u zutom tisku.

1 Like

Google je fantastična tražilica, a Facebook je odvratna sebična tvrtka koja je od ljudi napravila narcisoidne debile.

Ne znam, ja se isto sjećam tog vremena i iskreno bilo mi je puno lakše doći do dobrih informacija nego danas.

Danas za neke stvari izgubim pola sata tražeći, a radi se o banalnim stvarima.

Google je bio dobar, dapače, odličan u početku. Više nije. I mislim da nisam jedini koji tako razmišlja.

Ako traži slike tramvaja - tu je moj forum, vozni red isto (uz ZET stranicu), vijesti isto tako. Ne razumijem, o čemu ti misliš da je moj forum? :smiley:

Zapravo, uopće mi nije jasno kako i zašto si došao do zaključka da forum o tramvajima u danom slučaju ne može biti u prvih 10 (!!!) stranica rezultata. WTF?!

Nije postojao SEO u današnjem kontekstu. Tad je to bilo par metatagova u HTML kodu stranice, danas je to znanost u kojoj se natječeš kako da zadovoljiš formu, a sadržaj ionako nije bitan.

SEO je zapravo odraz površnosti našeg vremena.

tl;dr, ne slažem se s tobom. :smiley:

Eto. To je to o čemu ja pričam. Bitniji su polupismeni članci iz žutog tiska od eseja doktora znanosti s mog foruma.

gg Google.

Za Facebook se slažem, za Google pogledaj ostale moje upise u ovoj temi.

P.S. Jel ovdje nema multiquote opcije, nego moram svakom reply?

Ima multiquote,obelezi kao za kopiranje neciji tekst i pojavice ti se Quote i klikni na Quote i u komentarima ces videti taj tekst,da mozes da repliciras.
Tako svaki tekst obelezi koji zelis da repliciras i stavi u isti komentar.

Bolje c/p doktorskog rada nego originalan sadrzaj od 300 rijeci sa npr. net(.)hr

Upravo za ovaj “plaćeni” FB reach sam svako malo imao namjeru započeti Temu pa smetnem, ali ovo je užas i mizerija šta nude, 1$ za 1.000 osoba… Njihovo pravo jeste, ali ovo je baš ponižavajuće.