Google uklanja oglase iz desnog stupca kod pretraživanja

Da, i ljudi ce vise htjet platiti buduci su sada izlistani na njihovoj trazili kao broj 1, a ne kao reklama u stupcu za koji svi znaju da je reklama.

Adwords cijene ce krenuti debelo gore. Bas me zanima dali tve o povecati i CPC za nas webmastere (cisto sumnjam).

Ovako sad gledajuci dodje i meni da kupim rekklamu i pozicioniram se na prvu poziciju, sigurno je ejftinije za neke pojmove od SEO-a

Prvih 4-5 plačenih rezultata je dovoljno da google uništi tisuče firmi koje posluju zahvaljujuči tim pozicijama :smiley: katastrofa

Baš to. Oni koji ne shvaćaju da je to reklama kliknut će na prvo šta im ponudi Google. I tako sve dok ne dođu do onoga šta im treba. Dakle, iako si prvi rangiran, zapravo si peti. Koliko posjete gubiš, to je nevjerojatno. Eventualno oni koji koriste AdBlock će vidjeti vas kao prvi rezultat. A to opet ništa ne znači ako živite od Adsensa, koji im se neće prikazivati kada dođu na vašu stranicu. Užasno je u šta se to pretvorilo. A ko zna šta nam donosi budućnost.

A budućnost kao i kod svega ti je što manje ovisit o drugima.

Stvaraj svoj community - forum ili tako što
Skupljaj registracije
Povećavaj mailing listu
Povećavaj social fanove fb, twitter, g+ itd.
Brandiraj se, da idu direktno na tvoj web a ne preko googla.

Što manje ovisit o jednom izvoru prihoda i prometa… ali opet radit na toliko puno frontova je također teško.

Mozda netko tko se bavi adwordsom nam moze malo pojasniti ta pozicioniranja. Jer vidim da za neke pojmove reklame su izlistane na kraju google search. Jel to opet ovisi koliko para toliko muzike. Pa onda ako zelim na top poziciju moram platiti vise? Ili mogu naci jeftin keyword koji ce me postaviti na top poziciju.

Ja sam prije dva dana napisao Tut, kako postati AdWords certificirani partner.

Svakako preporučam da svatko tko se bavio bilo kakvim SEO poslom pročita kako funkcionira AdWords i pozicioniranje općenito jer se mogu dobiti neki širi pogledi na SERP i kako on radi.

A za ovo pitanje gore, evo objašnjenja - https://support.google.com/adwords/answer/1722122?hl=en

1 Like

To je šokantna vijest. Iskreno, nisam očekivao takvu drastičnu promjenu u Googleovoj politici. Ipak, dale su se te drastične promjene naslutiti, još od Pande i Pingvina, kada je SEO počeo gubiti na značaju. Ali ovo je baš - konačni udarac za SEO, jer sada kao zasebna disciplina praktički - više ne postoji.

Ovo je prvi potez iz Googlea koji osobno ne lajkam. Do sada sam na Google gledao kao na svoju favorit tvrtku, koja do profita dolazi na indirektne, inovativne i fair play načine. Sada ih mogu trpati u isti koš sa ostalim monopolističkim gigantima, jer ovim potezom uništavaju ogromnu SEO indstriju i sve druge razrađene discipline koje su vezane za SERP.

S ovim potezom, u veliko pitanje dolazi da li je Google tvrtka koja internet čini boljim mjestom.
Očito nije.

Google će sa ovim potezom privremeno napuniti kasu ali također i degradirati vlastiti brand kod svojih fanova a naručito kod marketara i svih ostalih, čija je egzistencija vezana za SERP. Mislim da, dugoročno gledano, to može ostaviti negativne poslijedice za Google u svakom smislu, na kraju i financijskom.

Meni osobno, financijski to odgovara, jer osim osnovne SEO onPage optimizacije za klijente nikada nisam radio, niti naplačivao SEO. Tu i tamo uštipnem nekih 10-20% za vođenje AdWords kampanja za klijente, što će se vjerojatno povečati sa vremenom, zbog ovog poteza iz Googlea.

Ipak, ovaj potez ne lajkam, jer sam i sam korisnik interneta, koji traži najrelevantnije - a ne najbolje plačene rezultate pretraživanja.

Ukratko AdWords i pozicioniranje oglasa se ne razlikuje puno od SEO-a, odnosno do organskog pozicioniranja.

Pozicije oglasa ovise o tri glavna faktora:

1.) Cijene po kliku
2.) Optimiziranosti kampanje
3.) Optimiziranosti i kvaliteti odredišne lokacije

Točka 3. je zapravo SEO.
Ako npr. imaš autoritetan site, AdWords to uzima u obzir, pa će te za taj site (uz dobro naštelanu kampanju) npr. prva pozicija koštati manje nego konkurenta, koji se natječe za istu poziciju oglasa ali ima loše organski pozicioniranu stranicu.

Npr., ti (zbog organsko dobro pozicionirane stranice) za prvu poziciju plačaš 0.20 kn a konkurent (zbog organsko loše pozicionirane stranice) plača 1.15 kn po kliku.

Nista, sad cemo koristiti neki drugi pretrazivac ili cemo koristiti adblock. Vrlo vjerojatno adblock jer google jos uvijek najbolje rangira.

No ovim mislim da ce Google obrisati sve PBN networke, sav black hat, jer vise jednostavno nema smisla. Zasto trositi novce na blackhat, i vrijeme i dovoditi svoju stranicu u probleme kada mozes te novce uloziti u adwords.

Mislim da ce se stvari drasticno promjeniti kroz par mjeseci.

Ne samo da su stavili 4 oglasa na vrh nego ima i 3 na dnu i onda još 1 na vrhu svake iduće stranice.

Probajte za KW putovanja.

Katastrofa

Ovaj cijeli biznis ide u pm lagano. Znaci u najboljem slucaju ako drzite 5 poziciju mozete imati nekih 10 % posjeta od broja mjesecnih pretrazivanja.

Treba promjeniti logiku, treba ciljati na mikroniche i pripadajuće KW.

:slight_smile: Kad onda google kupi duckduckgo :smile:

svakako su placeni oglasi sa desne strane imali mali ctr… a ne ide biznis u pm mozda za neke ali svi se moramo prilagodit i mislim da ce se jos vise raditi na SEO a nikako da ce umrijeti jer ce cijene klikova postati dosta skuplje i posebno glavne komercijalne rijeci kao i dosad ce dominirati stranice tipa amazon ostali ce sakupljati mrvice…
SEO dovodi posjetioce i klikove od desetina i stotina rijeci i nekih koje i ne znas da rangiras… a google ce vremenom ovim izmjenama i forsiranjem oglasa gubiti trziste i dovesti do tog da posjetioci se okrenu drugim pretrazivacima i konkurenciji npr bing jer niko ne voli pretjerane oglase i ljudi namjerno izbjegavaju to klikati… dobro ovo vjerovatno nece biti uskoro jer google je najpopularniji pretrazivac ali nikad se ne zna :slight_smile:

A mogla bi krenuti i poplava search engine sajtova baziranih na googleovom API-u, ali lišenih reklama :smile:

Custom Search Engine comes in two flavors:

Custom Search Engine (free)
Google Site Search (paid)

Google Site Search lets you create search engines that do not include ads, remove Google branding (if you so choose). In addition, Google Site Search customers can retrieve results in XML, so that you have more control over how the results are presented to your users.

Upravo je meni to palo na pamet. Napravit novi SE s Google rezultatima bez reklama, te da ga webmasteri diljem svijeta masovno promoviraju. Bilo šta. Glupo je da webmasteri ovakve odluke gledaju sa strane i ništa se ne poduzimaju. U najmanju ruku neka online peticija se morala pokrenut. Zamisli da nema tih 4 sponzoriranih veza u vrhu koliko bi više posjeta imao svaki vaš sajt? Taman da ste i treća organska pozicija, osjetili bi pomake.

PS Napominjem, jer neki izgleda ne čitaju sve, nego samo naslov, nas više muči ovih 4 sponzoriranih jedinica koje je G uveo krajem prošle godine. Ovo što je stupac uklonjen zapravo je i dobra vijest za nas koji ne koristimo AdWords.

Upravo tako,ovo o uklanjanju stupca je jako dobra vijest,medjutim ovo da su na pocetku reklame (vidjao sam to na nekim upitima) je jako lose. Konkretno za sada ja nemam posljedica zbog ovog,ali u buducnosti,tko zna ?

I naravno Google zna dobro šta je uradio tj. da je ovo poslovni potez koji će doneti dugoročno rešenje za njih, a što se tiče micro niche sajtova i svih affiliate sajtova pa tu nema nekog kompromisa.

Inače da bi akcija prelaska na drugi pretraživač bila efikasna onda Opera i Mozilla moraju da doprinesu zajednici :smiley: tj. da dobiju određenu finansijsku pomoć od konkurencije, za sada to Google čini i plaća, kao što je u slučaju Apple urađeno…

Ne znam jesam to samo ja, ali ja nikada ne kliknem na sponzorirane rezultate, jer znam da je to tamo jer je netko platio a ne jer je to zbilja najbolji rezultat za moj query.

No sad kad razmisljam o tome, prosjecni korisnik vjerojatno nema takav proces razmisljanja i kliknu sta god je na vrhu.

Ma ja tako brzo surfam da ni ne gledam, i cesto sam puta zavrsio na reklamama i onda sam se vracao i WTF gubio vrijeme da vidim sto ej reklama a sto pretraga. I onda vidim 5 reklama, 3 pretrage i jos neke gluposti. I to ti je sad trazilica.