Grand Theft INA

Još jedna tema koja nije prirodna za WM forum, ali ne idem po društvenim mrežama pa reko da tu malo prokomentiram :slight_smile:

Danas glavna vijest hapšenja zbog malverzacija u INA-i. Pročitao i pomislio dan kao i svaki drugi, ali onda su mi iznosi privukli pažnju. Vjerojatno slijedi standardno slikanje uhapšenih, Remka mjesec dana, ljubljenje s rodbinom po izlasku iz Remetinca za mjesec dana, zamolba za privatnost privatnost u “ovim teškim trenucima” i obećanje da će dokazati svoju nevinost. Onda branjenje sa slobode, dugotrajni sudski proces i kao epilog u najgorem slučaju izolirani apartman nakratko u zatvoru, pa toplice, ili niti to. Repriza reprizine reprize. Navodno nije HDZ nego HNS. Pa ti glasaj :smiley: Sigurno ćeš pogriješiti, zato radije ostani doma na dan izbora, ovaj put s razlogom, a ne kao ono s prijevarom koronom.

Nego, opljačkano iz INA-e izgleda oko milijardu kuna (preko 130 milijuna eura). Bome, ovi se nisu šalili :slight_smile: Zna se da je većina tih na višim pozicijama u jakim kompanijama ljigava, ali nisam mislio da su baš mentalno zaostali.

Ocu jednog od njih, umirovljeniku koji se inače bavi maslinama, su “odložili” na račun oko 500 milijuna kuna :smiley: Navodno su radi toga i pali :slight_smile:

Za one koji ne znaju…banka za iznos od 100,000 kn radi internu prijavu koja ostaje u banci. Za iznos od 200,000 kn mora slati prijavu Uredu za sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma. Nepisano je pravilo da se vodi računa i o povezanim transakcijama koje mogu biti ukupno u navedenim iznosima, ali u razmacima.

Ovi izgleda ili nisu dali dovoljan dio nekome ili su stvarno mentalno zaostali, doslovno. Čovjeku koji ima penziju valjda par hiljada kuna i možda zaradi godišnje još 2-3 penzije od maslina oni uplatii pola milijarde na račun. :smiley: Meni to djeluje kao teški bahatluk ili totalna mentalna retardacija, nema treće!

Koristili su i par firmi. U vlasničkoj strukturi se vrte iste osobe. Nisam istraživao previše jer me nije previše ni briga (samo mi je zanimljivo u subotnje veče), ali vidim da je jedna firma otvorena, pa odmah 220 milijuna kuna prihoda. Od toga je platila 25 milijuna poreza državi. Ako će ići po PS-u, država je isto stekla nepripadajuću imovinsku korist (ne svojom kriminalnom akcijom, ali propustom da) u iznosu od 25 milijuna kuna. Baš me zanima koliko će novinarima trebati da to zaključe i da li će tko pitati da li je to država vratila INA-i. :wink: To je samo što se tiče poreza od te jedne firme, dalje nisam gledao.

Pljačka me uopće ne čdi, ali me po ne znam koji put fascinirala ljudska glupost. Ako nisu čuli za crypto, ako ne znaju za stable coine, onda su bar za takve iznose koji su “lifechanging” mogli odraditi malo bolju pripremu, kupiti puno unaprijed neke uhodane firme, postaviti za direktore osobe koje se ne mogu povezati sa njima i onda to odraditi.

Možda griješim jer ovo nisam temeljito istraživao nego iz zanimacije nabrzaka čitao, ali negdje je mislim pisalo da su navodno prodali jeftino plin nekoj firmi koju su otvorili, a onda je ona prodala taj plin puno skuplje Mađarima. Bilo bi legitimno da je INA regularno zaradila na razlici, ali ovako je oštećena i radi se o krađi. Nisam još nigdje vidio da se spominje MOL, ali vjerojatno će se i oni uskoro oglasiti (kao također oštećeni jer su većinski vlasnik INA-e), pa nam evo i međunarodnog skandala :slight_smile:

Ili možda sve ovo i nije tako glupo? Možda je to spin da se skrene pažnja, oni i tako lako moguće da neće ozbiljno odgovarati, a po medijima će se tjednima “otkrivati novi detalji”, pratiti ispitivanje svjedoka, pretresi kuća itd. dok će nama prava inflacija tek doći, ali za raspravu o njoj i negodovanje naroda neće biti mjesta u medijima jer će Grand Theft INA biti glavna tema :slight_smile:

“Gdje Balkanac može nešto danas ukrasti kašikom, već sutra će doći sa lopatom” :joy:

3 Likeova

A i korpom od bagera ako treba

1 Like

sve cemo mi to platiti, povecat ce se cijena plina “jer u protivnom ce ina gubiti na plinskom biznisu” i “ne moze prodavati plin ispod trzisne cijene” i to je to.

a sto se lopovluka tice, 99 posto da to nisu sami odradili vec pod pokroviteljstvom politike, zato su i radili takve gluposti (umirovljeniku na racun 500 mil kuna??!!??), sad koja ili koje su stranke u igri, ne znam

Navodno je prije 2 godine porezna alarmirala institucije jer je na računu oca umirovljenika prebačeno pola milijarde kuna. Znači, trebalo im je 2 godine da skupe dokaze pa su ih uhitili. Postavlja se pitanje, na koju foru im je tako dugo trebalo. Vjerojatno je ta lova imala kakvo takvo papirnato pokriće (dionice, dividende, nagrade, bonusi ili slično) inače bi ih uhitili još prije godine, nisu toliko glupi. Ali slažem se, to je baš ogromna cifra, nije mi jasno gdje im je bila pamet i kako nemaju straha. Nije to milja dvije kuna, morali su znati da to neće proći nezapaženo. To će biti neki dugotrajni proces i baš ovako kako si napisao

Ne, nisu glupi, znali su da sve izgleda pre-naivno da ih ne bi otkrili ali su očito imali drugu taktiku - Osobe koje su sjedile u bankama koje trebaju prijaviti to pranje novca, osobe u uredu za sprječavanje pranja novca i svim tim uredima.

Po meni je logično da su tako razmišljali, jer da su išli “logičnim” putem, idem maznuti 500 miliona pa na kajmanske otoke, kripto… opet bi se nekako to otkrilo, ovako su išli na to, idemo podijeliti ulov sa ovima koji sjede u uredima koji bi nas inače trebali prijaviti pa smo mirni. Na računu umirovljenika je 500 miliona kn, ali ako je novac na računu banke sa čijim direktorom si čuvao ovce, onda je lako moguće da je taj netko spriječio da se aktivira taj crveni gumb.

U svakom slučaju radi se o psihički bolesnim osobama. Ok, maznuo si par miliona, napraviti ćeš par vila, kupiti koji web, ali milijardu? Pazi milijardu, što su mislili sa time? Graditi pelješki most, ili stadion na Maksimiru.

Postavlja se još jedno pitanje, kada su mislili stati? Kada se ugasi država jer bi ponestalo novaca? Pokrali su toliko novaca da nema toliko gotovine u opticaju.

2 Likeova

Ima u toj priči materijala za neku dobru tragikomediju u hrvatskoj produkciji. Kevin Spacey je sad dostupan, on bi mogao glumiti ovog Škugora al ja bi probao dobit ovaj dvojac:

1 Like

lopova cini prilika…neki kradu od raje neki od drzave neki od sviju…neki to zovu free trial…neznam cemu tolka zgrazanja ko da su svi majketereze…thats how it goes everybody knows…

1 Like

Nekako polazim od pretpostavke da se radi o ljudima na visokim pozicijima, dakle nisu neinteligentni.
Možda si išli logikom, biti će uhvaćeni, pa ajde, idu pokrasti koliko god mogu.
Odležat mjesec-godinu-dvije u zatvoru i kad izađe vani, čeka ga parsto milijuna kuna. :moneybag:

1 Like

Nazalost, clanska iskaznica i lizanje supka su dovoljni za alpiniranje do visokih pozicija, inteligencija nije uvjet. Pametni ljudi uglavnom bjeze od politike.

1 Like

Ja polazim od pretpostavke da su pronevjerili 10X više… a zna se samo za ovaj iznos koji je izašao van. Vratiti će tu jednu milijardu, dobiti će 12 godina, odležat 4g i slobodni su. Mogu na Marsu živjet poslije s Elonom.
Ne vjerujem da su žešće retardirani pa da su to sve tako “ofrlje” odradili.
Gotovo sam uvjeren u slijedeći scenarij:
Tolika lova je naprosto ispala višak. Godinama su morali veliki broj ljudi odrađivati i plaćati im “guranje informacija pod tepih”. Morali su “pokriti” baš sve na svim institucijama koje ih mogu prijaviti i pokrenuti postupak. Netko se usro i odustao, pa ih je još 5 saznalo i onda su i oni odustali. Došlo je do lančane reakcije (jer su svi dobro povezani) i odustalo je njih još 50 ili 100. Ostalo je viška milijarda. Podijeli 1 milijardu s njih 50 i 100 i dobiti ćemo iznos mita koji su inače dobivali. Ovaj (ovi) u INA naprosto nisu znali kud s tolikom lovom koja je oprana a nije podijeljena uhljebima. Kad se sve srušilo, puno je ljudi znalo i svi su bili u strahu da netko ne propjeva. Interno je dogovoreno (kad se sve raspalo) da njih par mora pasti i gotovo. Da, baš su išli pola milijarde svjesno uplatit liku koji bere masline. To mi ne drži vodu, već mi to djeluje kao namjeran čin skretanja pozornosti s puno važnijih likova u našoj državi na visokim funkcijama. Samo bi volio da se jednom baš sve sazna, kao što se saznalo za 10% stvari koje je činio Sanader. Onih 90% nikad nećemo saznati, baš kao i u ovom slučaju ovdje. Jednostavno ne možeš biti toliko pohlepan kad pored legalne menadžerske plaće od 250.000 kuna mjesečno, plus par milja godišnje (koje možeš bez straha utajiti jer se naprosto ne može vidjeti) vila, auta, jahti, kuća, bazena, poslovnih ručkova i putovanja te dugogodišnjeg lagodnog života, ti ideš ćapit 150 milijuna eura. Nema šanse

5 Likeova

Ako uzmemo da se radi o milijardi kn, kada se to podijeli na milion kućanstava u Hr, dobijemo da je svako kućanstvo oštećeno za čak 1000 kn. S obzirom da se većina ipak grije na drva, za ovaj iznos koji je pokraden, svim ostalima u Hr. koji se griju na plin, ovaj iznos bi bio dovoljan da im cijelu zimu ne poraste rata za plin ma koliko skup bio.

Znači dovoljno para da se riješi trenutno gorući Hr. problem. Ako ikada uspiju uzeti lovu od staroga, a to će biti teško.

Koliko god da je ogroman iznos, ovo je vjerojatno samo mali dio ukupne pljačke u državi. Nije ovo sve niti u INA-i, a kamoli u HŽ-u, HŠ-u, HC-u, HP-u itd :slight_smile:

Ja ne znam kako ti ljudi mirno spavaju. Shvaćam da je zaleđe debelo i da misle da su nedodirljivi, ali ako imaš trunke mozga, valjda ti padne napamet da je moguća svađa (zbog raspodjele plijena, nečije žene, nogometa, janjetine…), promjena vlasti, jedan nadobudni državni odvjetnik kad se promijeni garnitura itd. Valjda ako imaš iole mozga onda radi tog potencijalnog rizika, koliko god se činio mali, ideš sa muljažom koju ti neće moći dokazati ako krene neočekivano. Sto je načina, ovo je bio jedan od najglupljih. Definitivno su mentalno zaostali, koliko god bili obrazovani, iskusni, zaštićeni itd.

Jedino što donekle objašnjava ovo je da ih nije bilo briga jer znaju da će mjesec dana na odmor, pa kasnije ide natezanje, odugovlačenje, pa onda možda u najgorem slučaju izolirani apartman u zatvoru i toplice, a čekaju milijuni (barem oni koje su uspjeli skloniti na sigurno).

Ne daj Bože razbiti staklo na kiosku i uzeti šteku cigareta ili ako si stvarno “kriminalac teške kategorije” raznjeti bankomat i uzeti osiguran novac. Za to slijedi pripisivanje svih neriješenih sličnih slučajeva i sigurno dijeljenje par kvadrata sa tko zna kakvim budalama, na duži period. Ovima će biti osiguran mir, tišina i internet za pripremanje obrane tih mjesec dana, pa kasnije u najgorem slučaju isprobavanje narukvice do zastare, oslobođenja, ili u najgorem slučaju zatvorske bolnice par dana i onda toplica. Vjerojatno će čak i penzić još puno puta obrati svoje masline.

Možda isplivaju neka nova imena, a možda i ne, ako su dovoljno jaka da budu adut za miran i bezbrižan proces.

4 Likeova

Penzić (pola MILIJARDE kuna na računu) i baba (4 stana u Zg) su vani.

Severina ošamarila sestru…

:smiley: :smiley: :smiley:

Najveća poznata pljačka u državi, od 5 uhapšenih već je 2 vani. Ostali će za manje od mjesec dana kada će u zagrljaju rodbine sa vrećom u ruci pred Remetincem kroz suze obećati da će sa slobode dokazati svoju nevinost.

Znam neke koji su zbog jointa bili duže zatvoreni.

Ovo nije samo grande pljačka, ovo je i udruživanje u zločinačku organizaciju (dovoljno je 3 osobe, a tu ih je više).

Nas male zatvaraju i ako se prehladimo, velike puštaju i kad maznu milijardu :slight_smile:

3 Likeova

Bitno da su meni prosle godine kad sam iznajmljiva pedaline naplatili 10,000kn kazne radi neizdatog racuna. Dobro, nisam ga izda priznajem ali kad su dosli to jutro (dan nakon prijave) dosli su sat vrimena prije radnog vrimena i neko je vec uzea pedalinu (koju nisam ni naplatia) i oni su me zvali i cim sam dosa krenili pisat kaznu… uglavnom, inspektor koji me kaznia je nakon par miseci zavrsia u zatvoru radi jednog slucaja sto je kra ili namista neke pare s jednim poznatim restoranom, radilo se o vise milijuna kuna

1 Like

Kakav si ti ljenguz…

Haha da budem iskren outsourcea sam i to. Zaposlia mladeg brata od 14 god da se uhoda u biznis :smiley: Sad sam to prepustia drugom bratu nek se igraju i uce

Pa normalno da ćeš outsorsovat takav nekvalitetan utrošak vremena, tipa ko da Bezos pravi affilliate sajtove. Vamo imaš s jedne strane sajtove ubice, a s druge strane iznajmljuješ pedaline. Kontam porodični biznis al opet…

1 Like

Treba malo biti i na friškom zraku, a ne samo za tastaturom, bez obzira na pare :upside_down_face:

2 Likeova

To sam pocea prije nego stranicu pa sam ceka bracu da se malo uhodaju i da mi internet biznis bolje krene pa da im prepustim/poklonim to

Evo (nadam se – uvik kazen nadam se da se ne ureknem) zadnju sezonu sam odradia i sad se mogu 100% posvetit onlineu.

Jedino se sad pitam dal da se cijepim da mogu otic na Bali cilu zimu sto vec dugo planiram i zelim ici

2 Likeova