HR SEO Strucnjaci

Na ovome forumu su resetirali datume registracije, ali da nisu onda bi kod mene pisalo 2002 ili 2005, ne sjecam se tocno, ali vidi se da sam jako dugo tu.

Vecinu svog staza sam proveo u black hatu, mozda se i mogu negdje iskopati neki moji postovi koji su usmjereni tome. Onda je black hat bio jeftin i funkcionirao je, jer je bio under the radar. Danas je situaciji drugacija. Sada su i neke white hat methode smatrane black hatom.

No dobro, da predjem na problem. Zar je moguce da smo mi u Hrvatskoj sto se tice i SEO-je u zasotatku, kao da cekamo da nam na televiziji kazu sto u 2015 funkcionira a sto ne. Sto se kaznjava a sto ne. zar je moguce da u 2015 postoje SEo strucnjaci koji u tagove spamaju keyworde? Onak 10 za redom " SEO STRUCNJA, SEO STRUCNJAk, SEO STRUCNJAk,…" i misle da ce to proci?

zar jos uvijek imate link partners page kao sto su svi imali 2005 godine? Pa sada razmjenjujete linkove, i nedate si truda pa da razmjenite A-B-C nego samo mjenjate A-B. Nekazem da je A-B-C dobar primjer.

Zar jos uvijek pisete tekstove za trazilice, da vam na YOAST SEO sve zarulje svijetle, pa slucajno ako koja ne svijetli a treba negdje ugurat neki keyword onda se ugura negdje bezveze, pa makar i ne pase? (da ovo zvuci ko iz crtica, ali ima toga)

Eto, pa malo prokomentirajte, bez obzira s koje strane linije se nalazite, a ja sam ponukan ovim postom jer sam nedavno jednom korisniku foruma pomagao i vecinu ovh primjera gore vidio, Negov odgovor je bio, to su rekli SEO “profesionalci”, ja nazalost nisam SEO profesionalac…

jedini pravi seo je adwords…gugl zna ko i kako i gdje trosi… i bezobzira napravili vi stranicu s zlatnim slovima po zlatnom rezu na zlatnom serveru s zlatnim sadrzajem nece bit nista osim mrvica od besplatnih korisnika…ovi sto jos nekaj zaradjuju su brijem izuzetci…

Ma nemreš SEO uspoređivati Adwordsom.
Ne na taj način.

Hmmm misliš SEM ? kakve veze ima adwords sa SEO

Ja se držim one : “Ako je korisnicima dobro, i Google-u će biti”

Sve što je izvan toga koncepta, moguće da ode kad tad u zastaru. Sve što trenutno ne spada u taj koncept, prije ili kasnije će doći.

Na kraju krajeva, radi li se site za Google, ili za korisnika?
No i korisnika treba znati zadovoljiti, tako da pitanje “kako napraviti dobar SEO”, se komotno može razmatrati s perspektive “kako napraviti dobar user experience”.

No za razliku od prvog pitanja, drugo je mnogo intuitivnije…jer svima može biti jasno što je potrebno za sretnog korisnika. A među to spadaju naravno osnovni koncepti SEO-a, kao što je optimizirano učitavanje stranice itd…

Dok s druge strane, ako SEO developer napikira na neke postotke pojavljivanja keyworda, koje search engine favorizira…ti postoci mogu vrijediti danas, ali ne i sutra. Tako da puno toga s te perspektive optimiziranja može završiti kao sizifov posao.
…i na kraju krajeva, takvim “namještavanjima” se probijati na bolju poziciju je po meni čisto varanje. Jer tim putem netko osvaja poziciju iznad nekoga drugoga, iako tu poziciju nije zaslužio direktno orijentacijom prema korisniku. I zato me veseli kad takvi kukaju nakon Googleovih updateova…kad shvate da su sa prve stranice završili tamo na nekoj desetoj xd.

1 Like

Do Pingvina i Pande se tehničkim “seo poliranjem” mogla steći prednost.
A sada, G na sve te tehničke detalje (tih 200-tinjak signala) gleda kao
"ušminjkavanje". Ušminkavanje se očekuje - ali nije više niti približnog
značaja kakav je bio.

Po mom skromnom misljenju, SEO je mrtav. Pravilo je da nema pravila. Ako vec postoji, SEO je lov u mutnom. Ono sto rangira jedan sajt nece drugi. Jeste da postavljanje meta tagova sa keywords-ima zvuci zastarelo, mnogo sajtova koji su u prvih 5 ih koristi i to funkcionise. Ja sam video meta description sa pukim keyword stuffingom i sajt je na prvom mestu. Ima i sajtova koji nemaju kljucnu reci nigde, a opet su prvi za tu kljucnu rec. Na kraju krajeva, sve zavisi od nise.

Najveci problem je u tome sto ljudi slusaju svakoga i svasta, umjesto da prosudjuju prema vlastitom iskustvu. Recimo svi tvrde da je lakse rangiranje EMD proslost, i da treba ici na brand name domain. To se u mom slucaju pokazalo pogresno, a imam flash igre, amazon affiliate i adult tube sajtove. Dalje, interlinkanje sa A na B i obrnuto nikada mi nije donijelo nikakve penale.
My 2 cents…

Ali i vlastito iskustvo može biti kratkotrajno ukoliko ga stvaraš na osnovu “pimplanja” …a ne na osnovu logike “što je korisniku dobro”.

Puno pravih linkova prema nekom site-u jeste dobro korisniku iako on toga i nije možda direktno svjestan. Dobro je zato jer je taj site očito popularan…a korisnik naravno to treba. Google također razmišlja "ovaj site mora da je popularan kad je puno toga prema njemu linkano…to ću sugerirati korisnicima"
No pretpostavimo da ja imam 1000 mrtvih stranica od kuda ću linkat na site koji želim bolje rangirati…i pretpostavimo da Google “puši” tu foru. Moje iskustvo bi reklo da znam tehniku za bolji SEO, no to nije tehnika koja zadovoljava pravilo: “Ako je korisniku dobro i Google-u je dobro” …i pitanje je samo vremena kad će Google usavršiti svoj algoritam i derangirati nepravilno stečene bodove.

Tako da vlastita iskustva su za dugoročno planiranje isto k***, ako se baziraju na zavaravanju search engina.

Naravno da se danas stranice moraju raditi za korisnika,i naravno da necu linkat sa mrtvih stranica. Nadalje, affiliate stranica koju sam pokrenuo pred cca 20tak dana, vec ima solidne pozicije,mada nikad prije nisam bio u tim vodama. Znaci da mi SEO valja i da ga dobro radim. Isto je i sa adult sajtom. Samo sam htio reci da se ne vjeruje svemu sto se cuje i procita. Jer ti koji su to pisali pisu vecinom na osnovi rekla-kazala, mali broj stvarno zna o cemu pise.

Sve štima, ja samo nastavljam da nema smisla ni vjerovati vlastitim tehnikama …ukoliko se baziraju na zavaravanju search engina. Ne želim time reći da ti zavaravaš :wink:

a kako ćeš privući ljude ako te nema u guglu? kako ćeš imati zadovoljne posjetioce ako nemaš posjetilaca? šta većini koji igraju fleš igrice znači unikatan opis? a šta znači guglu?
treba vjerovat u rezultate gugla i tehnikama koje koriste sajtovi tvoji ili oni koji su ispred tebe. a sve je vidljivo i sve se može kopirati (ne mislim bukvalno) već tehnika količina teksta slike, organizacija sajta itd. jel bitno posjetiocima da slika ima alt tag? jel bitno guglu? seo se uči kopiranjem boljih od tebe. jednostavno je pogledajte sajt koji je ispred vas, ili članak koji je ispred vašeg i uradite isto samo dodajte još više sadržaja (orginalnog naravno) nego što ima taj sajt i uspjeh će doći.

Nisi me shvatio…al ponovim.
Možeš ti kopirat sajtove iznad i može ti to vrijediti danas…ali ne znači da će ti to isto vrijediti i sutra ako se te metode tvojih sajtova i tih iznad nije baziralo na “Googleu je dobro, što je korisniku dobro”. Jer nema Google interesa pored tih da korisniku ponudi na prvom mjestu najbolji sadržaj za tog korisnika.

Ocke, ima Google jedan interes iznad toga…a taj interes se zove lova koja pokreće sve. (I zato će reklama doći na vrh) No kad razmisliš, razlog radi kojeg Google pozicionira određeni sadržaj određenom korisniku, opet nije radi toga korisnika, nego radi love. Tako da mu je lova ipak vrhovni razlog kako god okreneš. Ali ako izuzmeš lovu…sljedeći glvavni interes mu je poslužiti korisnika sa onim što korisnik uistinu treba.

Ako razmišljaš šire od stranice sa igricama…opis je itekako koristan korisniku, a vrlo je vjerovatno koristan i na stranicama s igricama.
No ajmo se pretvarati da opis iz nekog razloga smeta korisnicima na stranicama s igricama. Dali bi ti onda radije stavljao opis radi Googlea, ili ipak nebi stavljao opis radi korisnika?

Hmm, odgovor ti je ako želiš kratkoročan uspjeh…onda treba staviti opis radi Googlea…pa da se kratkoročno veseliš kad vidiš kako te sad dobro rejta…no za duže staze, tako niti ne znaš što riskiraš sa “ulizivanjem” kad se jednog dana Google opameti i updejta. Ne znaš kako će te kazniti ako skuži da si mu se “uvaljivao”, a da si za korisnika zapravo imao jadan sadržaj. Tako da za dugoročno planiranje, stvari su prilično jasne…treba se orijentirati korisniku.

Kvalitetnim sadržajom…a onda će te google dodatno nagraditi za to, te ćeš kao šlag za kraj dobiti i dobru poziciju. To je jackpot, ovo ostalo je “žicanje” posjeta…iako i kao takvo može funkcionirati

. Da žicanje ne valja, nebi bilo ni na ulici ljudi koji žicaju :slight_smile: Čak je sad neki novinar testirao…i imao je satnicu oko 150kn žicanjem po centru.

Neznam konkretno za alt tag, ali neke stvari su recimo dobre Googleu a koje nisu nužno dobre korisniku. (Znači ima ipak i takvih). No takve stvari nije potrebno otkrivati neznam kakvim eksperimentima…jer takve stvari će Google sam poticati developere da rade na svojim stranicama. Kao što je recimo pravilna struktura HTML-a koja će olakšati search enginu da dohvatni bitne stvari.
No fora je kod tih optimizacija da to nije zavaravanje Googlea…tako da su te optimizacije također dugoročne. Ili valjane barem onoliko dok Google ne napravi kvalitetniji algoritam…kojem više neće biti potrebne takve “sitnice”. No te sitnice sigurno neće nikada kažnjavati…samo će mu (možda) prestati biti plus.

A alt tag…što nije to ona “izumrla” opcija koja omogućava da vidiš naziv toga taga prije nego se ista učita? Nekad kad su se slike otvarale po deset sekundi…ta opcija sigurno nije škodila useru.

2 Likeova

Opet ti pišeš isto. Ja te pitam kako ćeš doći do posjete ako ne radiš i za gugl? Što prijavljuješ sajt u webmaster tools? Što targetiraš zemlju? Što ijedan link praviš? Što smišljaš naziv bloga? Što smišljaš naslove postova?

Ajde ako ti nije bitno mišljenje gugla daj mi da ja dajem naslove člancima na tvom sajtu, a imaće veze sa tekstom.

Ja ne govorim o spamanju beklinkovima ili drugim sumnjivih tehnikama , gomilanju keyworda i slične stvari. Kao što je do prije neku godinu linkovi značili 90 posto sad sadrzaj znači 90 posto? Šta ako za 5 godina bude bitno nešta treće? jel se nećeš prilagodit? Ja hoću. I ko kaže da nije dobro korisniku ako pratiš i šta gugl trazi?

Ja inače nemam stranice sa igricama, no sam primjer naveo. Imam adult sajtove. Vjerujem da je sličan princip. Video je bitniji od teksta posjetiocu osim ako nije dijabola. Vjerujem da nijednom mom posjetiocu sajtova ne treba opis da pogledaju kako plavuša sisa đoku. I ja da ga ne napišem. Ne pada mi na pamet.Naravno zbog gugla. I gugl će me kazniti zbog uvaljivanja jel imam opis? Ne vjerujem. I opet zašto je sadržaj jadan, dodao si nešta novo igrici ili video klipu. Zar je potrebno za svaku igricu pisat opis ponovo kad već ima napisan na nekom drugom sajtu? Korisniku neće smetati ako prekopiraš opis, ali guglu hoće i onda ti kucaš opis i govoriš sebi da kucaš zbog korisnika, ■■■■■, kucaš zbog gugla.

Ti pričaš o kvalitetnom sadržaju i da će doći nagrada. Može al ne mora. Da li će vrhunski članak od 200 riječi biti nagrađen pozicijom ispred smaračkog teksta od hiljadu? Sumnjam. Opet da ponovim poštovanjem nekih pravila gugla za rangiranje ne isključuje se kvalitetan sadržaj.

Sitnica kao alt tag dal je domena hr ili com dal su kategorije indexovane, dal imaju opis, koliko postova ima u kategorijama, dal je cijeli post vidljiv u kategoriji ili samo dio, dal su indexovane stranice sajta ili samo početna, dal je dobar meta description, dal su raznoliki linkovi ka sajtu, dal ima slika, dal je slika sa opisom il ne, dal se na kraju teksta našao sinonim za ključnu riječ u naslovu posta i još neki milion sitnica mogu uticti na seo, kad prestanu uticat nećemo pričati o seou…

opet kažem najjednostavniji način je da imate više sadržaja (jednakog kvaliteta) od konkurencije da bi je pretekli, postoje još mnoge sitnice koje vam mogu pogurati sajt, ali najjednostavnije je ako konkurent ima npr članak od 450 riječi o upali vena vi imajte od 600, ako ima podnaslove imajte i vi, ako ima slike imajte i vi jednu više, ako je boldovao boldujte i vi, ako je iskrivio iskrivite i vi, ako je ubacio h4 tag ubacite i vi, ako je dobar tekst napisite i vi i ja vjerujem iz iskustva da će vaš sajt doći ispred njegovog zbog 150 riječi. Beklinkove ne gledajte je ako napišete kvalitetan sadržaj beklinkovi će doći hahahha. zajebavam se bitno je da imate linkova ali ne ko ranije pogotovo ne brojčano mnogo kao ranije.

Ja sam npr u jednoj adult kategoriji imao konkurenciju sajta koji je istu temu koristio slične klipove postavljao, ali daleko bolje rangirao od mene. Razlika je bila u nekih 400 riječi na naslovnoj strani sajta. 400 riječi koje posjetiocima ništa ne znače, a gugl ih voli. Meni nije teško bilo napisati 600.

Uglavnom seo je baziran na ličnom mišljenu, tako da sve ovo što sam ja ispisao je moje mišljenje koje se može promijeniti sutra. Prije neki dan čitam na onoj temi tutorijal za adult sajtove ljude koji još pišu o spam komentarima koje sam preporučivao prije 2-3 godine za guranje bloga koji gura sajt. Gugl je živo biće koje se mjenja. Gugl je ko dijete koje raste i sazrijeva i ponekad mu moraš dat zvečku da bi ga umirio, a kad poraste prerašće i to. Prije par godina bila je tema sadržaj je kralj. Tada je moje mišljenje bilo da je sadržaj pion koji može postat kraljica. Danas je stvarno sadržaj postao kraljica, a kad imaš više kraljica od protivnika na tabli lakše ga je matirat. Počeo sam srat previše.

eto mojih ne dva centa no dva feninga.

3 Likeova

Ova ti je legendarna.
E sad još treba proanalizirati jel mušo dijete ili curica :smile:
A ponaša se ko razmaženo derište. Mora biti po njegovom, svađa se sa drugim tražilicama u vrtiću,
ne želi djeliti svoje igračke sa drugim, nametljiv je i hoće uvijek biti prvi u redu za kifle…

2 Likeova

hahhaa :slight_smile: … mala doza humora je lijek na ranu nakon cjelonoćnog smišljanja kako pridobiti i oraspoložiti google.

Da, slazem se da treba usminkati sve. Ali nitko ne komentira za one moje primjere iz prvog posta.

Pretpostavljam da oni spadaju pod komediju, ali nisu komedija, to su stvarni primjeri koje sam na svoje oci vidio.

YOAST SEO Plugin kaze da treba dodati rijeci da bude density povoljan po Google (koji naravno se mjenja kao sto mi mjenjamo carape) pa se natrpa onak 5-6 jedno te istih rijeci za redom s zarezom. Mene zanima kakav je to SEO. To se nemoze niti zvati black hat SEO-m, jer koliko ja znam da su black hateri strucnjaci koji zele na razne trikove izbiti na sto bolju poziciju, a znam da s ovim ce izbiti sami sebe van trazilica. A White Hat nije.

LINK Exchange
onaj klasican, jel mislite da to stvarno sljaka? Mislim slazem se da sljaka ako razmjenite jedan dva linka i ako to razmjenjicvanje ima apsolutno smisla, ali ne u masovnom smislu kao sto neki imaju links page i tamo 100000 linkova razno raznih.

Ja bi to nazvao Stupid Hat SEO :slight_smile:

Pa nemoš tako crno-bijelo gledati i nemoš povući jasnu
liniju između white i black. Svijet, internet i SEO je šaren.
Može biti red hat, orange hat, blue hat…

znam i slazem se s tobom, no meni je naglasak na ovom tekstu na ovom koji nemoze spadati niti u jednu boju, odnosno spada u onaj SEO koji je drmrgood nazvao Stupid Hat SEO i potpuno se slazem s time.