(i)legalni Torrenti i LibGenio?

Pozdrav!
Ovdje Martina kćer, imam jedno pitanje (koliko iz znatiželje, toliko iz straha?).

Već godinama koristim LibGenio gdje skidam knjige iz svega i svačega (kako udžbenike i priručnike te stručnu literaturu, tako i ove stvari za osobno korištenje; light fiction).

Uz njega, od 12.-te godine koristim torrente (sve žive i mrtve: KAT, Piratebay i ostala ekipa, da ne nabrajam) i skidam igre, crackirane programe, activatore, Microsofte itd.

U zadnje vrijeme sam se upoznala i s kvazilincencama s eBay-a gdje nabavljam office pakete za 2-3$.

Ne koristim nikakav VPN ni ništa i zanima me kakve su regulacije po ovom pitanju? Da li me treba biti strah neke ovrhe ili sličnih gluposti? Da li se kod nas ti kažnjivi procesi stvarno kažnjavaju? Isplati mi li se uzeti neki VPN ili mogu i bez njega?

Planiram sad nastaviti skidanjem svog živog materijala za računarstvo za faks pa me zato i zanima.
Hvala svima unaprijed!
Lana

Pozdrav,

Koristim XY torrenta zadnjih 15 godina i nikad nisam dobio kaznu :slight_smile:
Mislim da možeš nastaviti slobodno jer ovi nasi su na kraju krajeva i nepismeni tako da se njih nemoraš bojati.

btw. thx za ovaj torrent za eknjige jer nisam znao za njega i sad ukucam i ima tocno to sto meni treba tako da si mi uštedjela nekih 120€… thx :slight_smile:

1 Like

skidanje torrenta nije kažnjivo kao ni gledanje filmova online

kažnjivo je postavljanje zaštićenih autorskih materijala na internet

tako je u našim državama (balkan) … dok je recimo u njemačkoj kažnjivo skidati torrent, kazna ti dođe uz račun za internet … i to fina kazna 500-800 €

1 Like

U Bosni me niko nikad nije kaznio, a ni u Švicarskoj me ne kažnjavaju.

Za EU zemlje ne znam, s obzirom da ove dvije navedene iznad nisu dio tog party-a.

1 Like

U Bosni nisam imao problema takodje, u Njemackoj zbog Popcorn onog sranja kod kolege i što je upalio 8 minuta film, došlo je 800€. Trebao bih i ja u CH selit kroz godinu, pa dobro dodje ako nisu tako rigorozni :slight_smile:

Samo nemoj imati internet preko carneta i nemas straha

1 Like

Svicarska je po tom pitanju kao Bosna. Ono they don’t care about your downloads.

Btw. koristim swisscom provajder.

Btw kad smo kod imigracije ako ima neko pitanja kako da dodje vamo zivit itd neka pita

đe si našo ženu ? …

Kad si oti[ao i koliko si dugo tamo? Jedan prijatelj je otišao registrujući firmu s bratom koji je tamo dugo i ima državljanstvo ili je prepisao mu firmu ili nešto su smućkali, tako da je isplaio se iz Bosne.

Samo ja idem na fiktivni brak :yum:

sigurno je bracu predstavio kao investitora iz bosne hahahhaha

Gruezi 20 znakova hehe

Kakav Gruezi rodjak … hahaha

@korisnik9758789 baš tako, ali je brat radio mu na crno tamo i nesto para iskupio i rodjeni otisao iz Bosne, a ovi drugi odose guJce prati u Njemačku za 500 eura…
Ne isplati se nikako, Švica obećana zemlja…

nije ni švedska za bacit

U Norveškoj mogu potvrditi da je kišovito vrijeme i tmurno, i ako je zemlja napredna, ne bih gore živio, mislim da je i švedska slična, vrijeme mi ne paše nikako i više sam za nešto izmedju.

Bježati treba gdje nema rata xD

@m4ki dobro je da u Njemačkoj ne pada kisa :grin:

Skoro cijelo ljeto je bilo preko 25+ a zime mnogo toplije nego u Njemackoj ili Austriji.

Vrijeme se mijenja i nije to kao prije 50 godina.

Sto se tice zivota po meni (ovo je moje misljenje) Svedska je odavno presla zemlje kao sto je recimo Njemacka i ne samo oni nego i mnogo drugih drzava koje nemaju tako zvucno ime. Plata od 1500 € u njemackoj je OK, recimo u Svedskoj se toliko dobije kad ostanes bez posla kao nadoknadu, normalna plata je oko 2,5 do 3.000 € a troskovi zivota su puno jeftiji nego u Njemackoj.

Zivim ovamo vec 15 godina i sve sto sam napiso je sigurno tacno.

engleska, irska … sve je to isto vrijeme, jedino da odeš u španiju ili italiju ali slabije ekonomije jbga

de mi reci je li istina da tamo policija ne zaustavlja na ulici … čuo sam priče da ljudi bez papira mogu ostati bukvalno koliko hoće i da policija može tražiti papire tek ako se desi neki problem

ako je tako da tražim u švedskoj nešto na crno jesen-zima-proljeće pa da se na ljeto opet vratim ovamo :smiley:

Samo nemoj rizikovat, u protivnom dobijas crveni pecat u pasos i zabranu kretanja u EU na 5 godina.

1 Like

@korisnik9758789 pa moglo bi se tako reci ako se kreces u normalno mjesto u normalno vrijeme. Ja kad sam tek stigao i zivio 24 sata, puno puta se desavalo da me policija zaustavi u 2-3 navecer radnim danom i to oni voze iza tebe i upale rotaciju i sirene, prvi put sam konto sto je ovo.
Kad sam se ozenio i ono kuca, poso, kuca zadnjih 7-8 godina me nije zaustavila policija iako puno vozim.

Sto se tice biti na crno to je veoma lako, problem je sto ako nemas papire i ne znas jezik tesko da nadjes poso, mozes raditi kod nasih ali to ti je kao i na balkanu, mala plata a radno vrijeme ti je 24 sata.

Ovamo je za poso drugacije nego u njemackoj, recimo na gradjevini vecinom rade oni koji imaju papire, recimo oni sto odnose smece od kuca i zgrada sve su to svedi i nikad nisam jos vidio nekog stranca, valjda je dobro placeno a radi se samo ujutro

Mnogi ovdje su dobili papire preko doktora, glume da su mahniti i to cesto upali, treba ipak izdrzati nekoliko godina i zivjeti sa onim koji su pravo bolesni.

1 Like

Ja kakve sam srece ostao pet dana u Sloveniji za novu godinu i od svih budala da im ja budem sumnjiv i da mene presretnu i kontrolisu, valjda manje mjesto i skontali da sam im cudan… Dobio cestitku za prijavu 200e i dobio cestitku za pasos sto je bio u stanu 50m od mjesta gdje su me ostavili 400e. Da odem u Švedsku mislim da bi mene našli od 10k ljudi da ustave …

Meni se svijda Švica, Australija, Chile, Juzoafricka republika, Tajland, Japan, bez obzira za plate i to ovako da bih živio. Lakše bih podnio da živim u Nigeriji nego u Sloveniji.

A što se Švecke tiče, šta ja znam one žene su im nekako previše blide i bijele, žute, nije po mom ćejifu, dzaba i 5000 eura kad meni tamo sve sivo.

1 Like