Informatička zadruga

Što mislite o ideji o osnivanju informatičke zadruge?
Mislim na članove ovog foruma za početak.
Osim osnovnih informacija o zadrugarstvu država blagonaklono gleda na zadružno poslovanje, jača se konkurentnost, gospodarski potencijal itd.

1 Like

Pa nije losa ideja. Ali sve naravno zavisi od izvedbe.

Kada sam god vidio da netko koristio “rupe” u zakonu, to je uglavnom bilo pomoću udruge. To je valjda ta zadruga. Čak su neki kafići u zgu poslovali kao udruga i koliko znam bili duplo jeftiniji. Tipa piva 0.5 u Istarskom klubu je bila 5 kn…a znam za još jedan slučaj gdje visoko pozicionirani odvjetnik ima svoju birtiju i vodi ju kao udrugu. Zna odvjetnik kako se može…

No ja i dalje ne kužim poantu udruge. Ajmo rezumirati glavne tocke:

  • drzava te kao udrugu oslobađa raznih nameta?
  • možeš isplaćivati plaću članovima po zasluzi?
  • ali ne možeš ništa uprihoditi da ostaje na racunu udruge?

Ma jok!

Udruga je jedno a zadruga nešto sasvim drugo.
Udruga može biti neprofitna, poluprofitna i profitna.

Zadruga je uvijek profitna jer je poanta zadruge udruženo (zadružno) poslovanje fizičkih i(li) pravnih osoba.
Dakle, u zadrugu se mogu učlaniti i firme i freelanceri. A opet, zadruga sama po sebi je pravna osoba. Nema tu nikakvih rupa i sve je to legalno. Izdaju se računi, plačaju se porezi itd. Dapače, država kao i cijela EU podržavaju zadružno poslovanje te postoji cijei niz pravnih benficija (pa čak i poticaji) za zadruge jer se takav način poslovanja pokazao kao “lijek” za slabo gospodarstvo.

Da ne prepisujem, ovo su samo neke osnove zadružnog poslovanja:
http://zadruge.coop/hr/o-zadrugarstvu/sto-je-zadruga-i-kako-je-osnovati/1

Prednosti zadružnog poslovanja ima puno, koga zanima neka progugla malo.

Ja nisam u poslu već duže vrijeme ali bih krenuo ponovno, ovaj put kao pravna osoba.
Dvoumim između jdoo i obrta ali mi se i ta zadruga vrti po glavi.

Zamisli da nas se ovog foruma skupi 10-ak freelancera različitih profila.
Dizajnera, developera, sistemaca, marketara…

Ovako sami za sebe možemo lagano dudlati i skupljati ostatke posla koji ostaju
iza većih firmi. Kao zadruga bi mogli čapati prave, visokobudžetne projekte,
kompletna projektna rješenja i sl.

1 Like

nekak mi se cini da bi za zadrugu trebal imat dobrog managera kaj bi sve te usluge prodaval…

A čuj, danas i bakica sa placa mora biti manager da proda koje jaje više. Eto, neka se u zadruzi nađe i jedan dobar marketar. Meni osobno ne bi bio problem raditi na marketingu, pa čak niti ostavljati letke i brošure po firmama, kucati na vrata i sl.

Zadruge vise nemaju ni poljopvrirednici.

Ali nama treba udruga, kao ona franak. Koja ce bramiti da ne radis na fiverru za 1dollar. Nego kad dobis 4 dollara na fiverru ti drzava dade jos 4 kao poticaje.

Bravo, kao pravna zadruga ili bilo kako udruženi…ovo je istina. Neka znanja kada bi se na ovom forumu ujedinila, bila bi to jaka mašina.

Danas sam baš pričao sa jednim čovjekom …i povezano je sa udruživanjem zajedničkih snaga. Otvorit ću novu temu…a ti, molim te, udjeli koji birokracijski savjet. :wink:

1 Like

Da, i kao udruga se može poslovati. Točne pojedinosti ne znam ali znam da državni aparat ne voli baš profitne i poluprofitne udruge. Knjigovođe još manje:). Ali ima jedna bitna razlika između udruge i zadruge. Profitne i poluprofitne udruge mogu ostvariti dobit ali samo za rad i funkcioniranje udruge. Odnosno članovi takvih udruga ne mogu uzeti nikakvu paru za sebe, odnosno ne mogu zaraditi za sebe ništa. Osim ako nisu neke kemije sa ugovorima, računima i sl. Ali to je već ilegala.

Ti briješ na kombinat ali nije niti to. Nisu više niti sindikati što su nekada bili. Ono…tipa; skupimo se pa vrtimo prasicu i rokamo gembače.

Za poljoprivrednike je je predviđen OPG.

Za sve postoji idealno riješenje samo se treba dobro informirati. Eto, ja sam tek nedavno saznao da postoji i komanditno društvo (k.d), pa čak i tajno društvo (t.d, nisu masoni).

Osim ako nisu neke kemije sa ugovorima, računima i sl. Ali to je već ilegala.

Znam ja par udruga koje dobro trpaju lovu u djep.

Udruga kao udruga može trpati lovu u đep ali ju pojedinac za sebe ne može legalno izvlačiti. Rade ljudi svašta i uvijek se može pronaći kakva rupa u zakonima. Ali ne znam, ja ne volim takve stvari. Nijie da bi me bilo frka već jednostavno bih volio početi korektno, kvalitetno i na duge staze.

Da, sinergija i zajedništvo. Sam je puno teže opstati.

1 Like

Ja znam jednu sportsku udrugu koju vode muz i zena, mjesecno od clanarina uprihode 4-5k eura, a troskova nemaju nikakvih osim rezija. Naravno, porez ne placaju, a mjesecno prikazu clanarina za par soma kuna, a zarade desetak puta toliko. Konkurencija im salje inspekciju svakih par tjedana, ali im ovi nikad nista ne nadu da bi ih kaznili.

1 Like

Zacudo i ja znam 3 takva para koji se isto time bave…

Više ni čoban nije čoban nego je sheep manager :wink:

1 Like

Mislim da nama prije svega treba jedan CODEX ponašanja i standarda.
Svatko neka radi to što radi, ali da postoji neko mjesto koje ima ne znam hrpu članova, firmi itd. i da se poznaju neki standardi.

Ne pričam o ciframa, na to će svatko natezati na svoju stranu i nikada se dogovoriti.

Već neki standardi što je web stranica što bi trebala mnimalno uključivtai, što je programer, što on radi bla bal…

Dakle mjesto gdje se može ljude educirati o tome što i kako se radi, koji su standari, a ne da se danas smeće prodaje pod cijenu nebesa, a ponekad i suprotno, a ekipa koja kupuje web slušacifre od do.

Da ne pričam kako svi imaju nekog malog koji je pametniji od svih tu nas, navodno, pa onda se događaju nevjerovatno stvari u koje ne želim ulaziti.

Društvo, udruga, zadruga, whatever, na kraju će biti jedna stranica i to svi znaju.

Samo tko će je napraviit, tko će je odražvati, tko će imati posla s time, i odakle mu novci.

Iskreno ako treba nešto raditi javljam se da pomognem free naravno.

Dakle jedno mjesto gdje je sve objašnjeno i nema brandova, firmi itd…

LJUDI moji pa sramota što sve se radi , našao sam nedavno na jedno stranici da stranica košta toliko i toliko, a woocomerce kao 100-150$ ili tako nešto… kao WEB DUĆAN.

I sada kako to da tamo je web dućan 20k a kod ovih par sto dolara?
Što ti ljudima reći?

Svi oni surfaju i mislim da je vrijeme da se ekipa informira da prestane ovaj mrak koji toliko ekipe iskorištava bezobrazno.

Utopija čista zar ne :flushed:?

1 Like