Irska mi traži poreske informacije u adsense nalogu(računu)

Meni nema nikakve obavijesti o tome

Na yes vidi da li ti nudi Srbiju,i sta ti trazi od dokumenata, moze li lk. Mozda nas tjeraju na placanje poreza u maticnim zemljama,il ce ga sami uzimati.

hahaha aj ti prvi :smile:

Ja već kao frilenser u Srbiji plaćam državi porez i da mi ide staž i penziono (mirovinsko kao i zdr.osiguranje.Tako da mi Srbija već uzima na ovo što zarađujem preko neta to jest adsesnea .

Sad za ove ireland tax info ne znam šta hoće kad je užasno slabo i šturo objašnjeno i napisano.Ako oni budu uzimali deo poreza onda moram da nabavim potvrdu o rezidentnosti (Srbija) ili eventualno da uploadam L.K kao dokaz da sam rezident srbije ili plaćam državi srbji porez na dohodak .

Dok a ovamo moram kad budem prijavljivao porez na dohodak u Srbiji da izjavim (potvrda) da mi je Irska već uzela (ako tako bude) deo za porez
mah… :pensive: :face_with_diagonal_mouth:

ok, znači mi koji plaćamo porez imamo pravo odbiti kako kažeš “procenat koji adsens plaća” od onog % poreza koji plaćamo u bih. Reklo bi se super, ali onda daš kontradiktornu info

i kako onda dokazati BiH poreznoj da je dio poreza plaćen u Irskoj?

1 Like

Svatko plaća porez u svojoj matičnoj zemlji u ovom slučaju. Samo treba odabrati Individual i No i sve je riješeno.

a dobro možeš li pojasniti zašto NO ?
Ispunjavate li kriterije za smanjenu stopu poreza po odbitku na temelju poreznog sporazuma?
pa kaže pojašnjenje
Ako država u kojoj ste porezni rezident ima porezni sporazum s Irskom, možda ispunjavate kriterije za obračun poreza po odbitku po nižoj stopi. Obratite se poreznom savjetniku da biste provjerili ispunjavate li kriterije.

pa kaže google

E i mene to buni što je @Mario063 napisao ta “izjava” tekst u kvadratiću i u opisu ponude za Y/N
Jer kao da izgleda da nam hoće naplatiti deo ili ceo Irski porez na dobitak - dobit.

Ja opet sorry narode .Evo kako to izgleda kad se klikne na OPCIJU DA (morao sam prebaciti na HR) šta se dobija i šta se kaže


nadam se da će biti vidljivo ako ne javite

meni je sada jasno, google nam hoće pomoći da nam olakša plaćanje poreza u matičnoj državi.
mene sada samo zanima (molim ako netko provjereno zna i ima neki dokaz, dakle ne mišljenja ili rekla-kazala) DA LI NAMA ADSENSE NAPLAĆIVA POREZ ? dakle one isplate što dobijemo da li adsense Irskoj nešto poreza plaća i koliko ako da…

1 Like

Tocno, treba ici Da, nisam pazljivo gledao sto je na slici.

ne, nego obrnuto, irskoj dokazujes da je placen u bosni i onda oni u irskoj umanje za taj procenat … valjda … ako drzave imaju sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja onda se placa samo u jednoj s tim da se drugoj mora dokazati gdje se placa, ako je u jednoj nizi procenat drugoj se placa ostatak ili se placa tamo gdje je veci procenat … ne znam, nisam strucnjak, samo prenosim sto procitam

ako drzave nemaju ugovor, placa svako svoje

[…]

DOBIT OD POSLOVANJA
(1) Dobit preduzeća države ugovornice oporezuje se samo u toj državi, osim kada preduzeće obavlja
poslovanje u drugoj državi ugovornici preko stalne poslovne jedinice koja se u njoj nalazi. Ako preduzeće
obavlja poslovanje na taj način, dobit preduzeća može se oporezovati u toj drugoj državi ali samo do
iznosa koji se pripisuje toj stalnoj jedinici.

[…]

Član 21.
OSTALI PRIHODI
(1) Dijelovi prihoda rezidenta države ugovornice, neovisno odtoga gdje nastaju, koji nisu regulirani u
prethodnim članovima ovog Sporazuma oporezuju se samo u toj državi.

[…]

IZBJEGAVANJE DVOSTRUKOG OPOREZIVANJA
(1) Sukladno odredbama irskih zakona u pogledu odobravanja umanjenja kod plaćanja irskog poreza za
iznos poreza koji se plaća izvan teritorije Irske (koji ne utiče na opšte principe ovog Sporazuma) -
(a) bosanskohercegovački porez koji se plaća u skladu s zakonima Bosne i Hercegovine i u skladu s ovim
Sporazumom, bilo izravno ili putem odbitaka, na profit, prihod ili dobit iz izvora u Bosni i Hercegovini
(isključujući, u slučaju dividendi, porez koji se plaća na profit iz kojeg se plaća dividenda) se odobrava
kao umanjenje svakog irskog poreza obračunatog na ime istog profita, prihoda ili dobiti na ime kojeg se
obračunava bosanskohercegovački porez;

ali ne znam oko toga, da sam na vasem mjestu odstampao bih taj formular i taj ugovor i otisao kod nekog knjigovodje …

ne znam puno ali to sto pise poreska rezidentnost se vadi u poreskoj upravi … svako fizicko ili pravo lice ili preduzetnik moze u poreskoj izvaditi potvrdu o rezidentnosti, potvrda je na engleskom i posalje se onome ko trazi, obicno trazi onaj koji salje pare

Do dolazece isplate samo ce nam se reci, vidicemo koliko cemo dobiti/odbiti.

Pa vidiš tu je problem .
Jer ja lično ne mogu da platim niti hoću (ako bude) 15% poreza Irskoj i da dodatno još plaćam 10% poreza Srbiji uz sve ostalo što ide pored poreza na dohodak

Ne ide nista, po pitanju zarade od adsensa, u dobrom pravcu ove godine, a pogotovu sad krajem ove godine, a za sledecu vec ocekujem da ce biti katastrofa.

Nego, u vezi ovoga sto se pojavilo, bojim se da se nesto ne iskopmplikuje vise oko poreza RETROAKTIVNO, kao sto je bilo za freelancere u Srbiji.
Na Adsense nalogu stoji da se navede “period vazenja potvrde o poreskom prebivalistu” (pretpostavljam dokaz od kog se datuma placa porez do danasnjeg dana), pa ako neko navede, npr @Goci , da placa porez od ove godine kao freelancer, a prethodnih ko zna koliko godina nije placao nista, mozda, po nekom irskom zakonu, mogu da mu traze da plati do 5 godina (ako je kod njih toliko, mozda je i vise) unazad za primljene uplate.
Sta mislite o tome, ili nema nista od toga?
Ako postoji rizik u vezi placanja poreza unazad, mozda je bolje nepopunjavati nista i odustati od svega :slight_smile:

Pa pise vam za fizicka lica osobna karta, ne treba vam nikakav drugi dokument ili nesto iz poreske.

1 Like

@drmko Hm,ja ipak nisam bas toliki pesimista. :blush: Ali vjerujem u 30% Youtube USA,20% Ireland,13% BiH,pa ko izdrzi…:wink: A vjerovatno ce se nekako iskombinovati BH porez sa irskim.

1 Like

Mislim i koliko mi je poznato da je svih ovih godina ko god je od nas imao ili ima adsense nalog (račun) da je za nas Google kompanija plaćala porez na dobit Irskoj to jest (našu i njihovu) zaradu.
Ispravite me ako grešim .Ovo je prvi put u 13 godina koliko imam adsense nalog da mi šalju iz (za) Irsku google kompanija

Izgleda da za ove belosvetske drpi pare i džeaproše turci i harač su bili mala maca :smile:

Ako je tako super :grinning:
Ako nije …e…onda (barem kod nas u Srbiji /Vojvodini) ima da se napatimo sa " poreskim stručnjacima"

Ja koliko vidim, ako pogresno ne tumacim, i za fizicka lica se trazi:

  • potvrda o poreskom prebivalistu,
  • licna karta i
  • licni dokument poreskog obveznika

Za organizacije samo stoji: potvrda o poreskom prebivalistu.

1 Like

Moja greska mislio sam da se moze prenijeti jedno od ta tri i da vazi. A ne da moras sve…